Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiDolina Guadalest i mauretański zamek Castillo de San José

Dolina Guadalest i mauretański zamek Castillo de San José

Dolina Guadalest położona jest niecałe dwie godziny drogi od Walencji. Warto tu zajrzeć choć na chwilę, by zobaczyć jedne z najpiękniejszych widoków w tym regionie.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Na wschodzie Hiszpanii znajduje się uwielbiane przez turystów Białe Wybrzeże, czyli Costa Blanca. Przyciąga ono zarówno Hiszpanów jak i przyjezdnych szerokimi plażami i malowniczymi miasteczkami.

Niecałą godzinę od linii brzegowej znajduje się pełna pięknych zakamarków dolina Guadalest. To uosobienie spokoju i ciszy, stąd jest to miejsce idealne dla tych, którzy poszukują okazji do wyciszenia i obcowania z naturą. Środowisko naturalne w tamtej okolicy sprzyja spacerom specjalnie wyznaczonymi ścieżkami, które prowadzą do umieszczonych w dolinie osad. Nie są one od siebie bardzo oddalone, dlatego jest to odpowiednia wyprawa nawet dla tych, którzy lubią wędrówki z dziećmi.

We wspomnianej dolinie mieści się 5 uroczych wiosek: Abdet, Beniarda, Benifato, Benimantell, Confrides oraz Guadalest. Nad tym ostatnim pieczę sprawuje stary, mauretański zamek, o którym przeczytasz w dalszej części tego artykułu. To miejsce urzeka nie tylko współczesnych turystów. W XX wieku Dolina Guadalest i otaczające ją wzgórza były inspiracją dla wielu artystów.

Dolina Guadalest słynie z bardzo malowniczych krajobrazów.
Dolina Guadalest słynie z bardzo malowniczych krajobrazów.

Rolnicze wioski doliny Guadalest

W przeszłości tereny doliny Guadalest w większości zamieszkiwali Moryskowie, czyli muzułmanie, którzy przyjęli wiarę chrześcijańską. Również dziś mieszkańcami wiosek są w dużej mierze potomkowie ludów arabskich, a ich łącza liczba w pojedynczym miasteczku nie przekracza 600 osób. Niewielkie rozmiary nie oznaczają jednak, że zwiedzający będą się tutaj nudzić.

Wioska Abdet

W niewielkim Abdet, które z administracyjnego punktu widzenia jest częścią gminy Confrides, warto zajrzeć do kościoła San Vicente Ferrer. Jest to święty szczególnie ważny dla mieszkańców, gdyż w ostatni tydzień okresu wielkanocnego celebrowane są poświęcone mu dni. Tradycją wówczas jest palenie ognisk przed wejściem do kościołów. Abdet znany jest również z wysokiej jakości win. Niegdyś okolica była pełna winnic, jednak teraz to małe miasteczko posiada jedną z ostatnich, które przetrwały do czasów współczesnych. Podczas winobrania można nawet czasem zobaczyć tradycyjny sposób wyrabiania wina.

Rolnictwo i gastronomia

Większość z tych wiosek to dawne tereny uprawne. Rolnictwo do dziś pełni tutaj ważną rolę. Uprawiane są między innymi oliwki, migdały oraz nieśplik japoński. Na niektórych polach nadal stosuje się metody uprawy wykorzystywane przez przodków. Bardzo rozwinięty jest tu też sektor gastronomiczny. Obok dań typowych dla regionu Walencji popularnością cieszą się też dania pochodzenia arabskiego.

Wieża z dzwonnicą to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Guadalest.
Wieża z dzwonnicą to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Guadalest.

Interesujące zabytki

Wioski doliny na pewno oprócz wąskich uliczek zachwycą zwiedzających obiektami sakralnymi. To, co zwróci waszą uwagę w Beniarda to liczne kapliczki, przyozdobione pięknymi, kolorowymi płytkami (hiszp. azulejos). W Benifato z kolei warto zatrzymać się przy kościółku św. Michała Archanioła, patrona miasteczka. Natomiast najbardziej wyróżniającym się budynkiem w Benimantell jest kościół parafialny z piękną, prostokątną wieżą zakończoną ośmiokątną kopułą.

Miasteczko Guadalest

To najbardziej turystyczne z miasteczek doliny. Mimo że również było niegdyś zamieszkane przez morysków, to rolnictwo nie odegrało tu tak ważnej roli jak w pozostałych przypadkach. Wioska pełna jest muzeów. Te najciekawsze to: Muzeum Etnologiczne, Muzeum Średniowiecza oraz Muzeum Historycznych Pojazdów.

Costa Blanca
Costa Blanca

Jeśli jednak nie jesteście fanami tego typu atrakcji, Guadalest ma dla Was inne propozycje. Muzeum nie zawsze musi dotyczyć historii. Aby się o tym przekonać, koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Domków dla lalek, Muzeum Mikrogigantów i Muzeum Mikrominiatur. Jesteście zaciekawieni tymi ostatnimi? Z pewnością będziecie zaskoczeniu oglądając Statuę Wolności na igielnym uchu lub obraz Francisco Goi namalowany na ziarnku ryżu!

Nie tylko konkretne budynki i atrakcje są powodem, dla którego warto tu zajrzeć. Guadalest czaruje swoim ogólnym urokiem i atmosferą kameralnego miasteczka. W 2015 roku ogłoszono to miejsce jednym z najpiękniejszych w Hiszpanii, a już rok później dołączyło do Federacji Najpiękniejszych Wsi na Ziemi!

Zamek Guadalest

Castillo de San José, znany także jako Zamek Guadalest, umiejscowiony jest na skale w najwyższej części miasteczka. Ta zabudowa z XI wieku stanowiła bazę dla oddziałów muzułmańskich jeszcze przed rekonkwistą. Niestety do dziś ocalała tylko niewielka część zamku. Jego stan nie jest idealny również z powodu dwóch trzęsień ziemi, które miały miejsce w tym rejonie.

Castillo de San José, znany także jako Zamek Guadalest, umiejscowiony jest na skale w najwyższej części miasteczka.
Castillo de San José, znany także jako Zamek Guadalest, umiejscowiony jest na skale w najwyższej części miasteczka.

Kiedyś większa część zabudowy pełniła funkcję obronną, natomiast pozostała część – służyła za cmentarz. Teraz przede wszystkim jest to punkt widokowy z najpiękniejszą panoramą okolicy. W murach ruin znajdziemy też kościół parafialny oraz więzienie. W zamku Guadalest znajduje się także muzeum (Casa Orduña), które pozwala przyjrzeć się dekoracjom oraz umeblowaniu z dawnych epok.

 Darmowe przewodniki po Hiszpanii

Inne atrakcje w regionie Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
WalencjaAtrakcje w Walencji: Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), Oceanarium w Walencji, BIOPARC Walencja, Stadion Mestalla, Targ Główny Mercado Central w Walencji, Ogrody Turii, Dolina i zamek Guadalest. Popularne miasta: Walencja 
AlicanteAtrakcje w Alicante: Zamek św. Barbary (Castillo de Bárbara), Jaskinie Canelobre, Wodospady Algar (Fuentes de Algar), Promenada Explanada de España, Muzeum Volvo Ocean Race, Port w Alicante (Puerto de Alicante), Park rozrywki Terra Mítica, Park naturalny El Peñón de Ifach, plaże w Alicante (np. Playa del Postiguet, Playa de San Juan), plaże w Torrevieja (np. plaża El Cura, Playa de la Mata, Playa de los Locos), Plaża Granadella (Playa de la Granadella) w miejscowości Jávea. Popularne miasta: Alicante, Benidorm, Torrevieja, Jávea, Santa Pola, Elche, Villajoyosa, Calpe, El Campello, Altea, Xàtiva, San Juan de Alicante, Guardamar del Segura, La Marina, San Miguel de Salinas, Sant Vicent del Raspeig, Pilar de la Horadada, Cabo Roig, Ciudad Quesada, L'Alfàs del Pi, komarka Baix Vinalopó
CastellónPopularne miasta: Castellón de la Plana
Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne