Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiDolina Guadalest i mauretański zamek w regionie Walencji

Dolina Guadalest i mauretański zamek w regionie Walencji

Dolina Guadalest położona jest niecałe dwie godziny drogi od Walencji. Warto tu zajrzeć choć na chwilę, by zobaczyć jedne z najpiękniejszych widoków w tym regionie.

Na wschodzie Hiszpanii położone jest uwielbiane przez turystów Białe Wybrzeże, czyli Costa Blanca. Przyciąga ono zarówno Hiszpanów jak i turystów szerokimi plażami i malowniczymi miasteczkami.

Niecałą godzinę od linii brzegowej znajduje się pełna pięknych zakamarków dolina Guadalest. To uosobienie spokoju i ciszy, stąd jest to miejsce idealne dla tych, którzy poszukują okazji do wyciszenia i obcowania z naturą. Środowisko naturalne w tamtej okolicy sprzyja spacerom specjalnie wyznaczonymi ścieżkami, które prowadzą do umieszczonych w dolinie osad. Nie są one od siebie bardzo oddalone, dlatego jest to odpowiednia wyprawa nawet dla tych, którzy lubią wędrówki z dziećmi.

We wspomnianej dolinie mieści się 5 uroczych wiosek: Abdet, Beniarda, Benifato, Benimantell, Confrides oraz Guadalest. Nad tą ostatnią góruje dawny, mauretański zamek, o którym przeczytasz w dalszej części tego artykułu. To miejsce urzeka nie tylko współczesnych turystów. W XX wieku, otoczona górami Aitana, Dolina Guadalest była inspiracją dla wielu artystów.

Dolina Guadalest na Costa Blanca z malowniczym widokiem na krajobraz gór.
Dolina Guadalest na Costa Blanca z malowniczym widokiem na krajobraz gór.

Rolnicze wioski doliny Guadalest

W przeszłości tereny doliny Guadalest w większości zamieszkiwali Moryskowie, czyli muzułmanie, którzy przyjęli wiarę chrześcijańską. Również dziś mieszkańcami wiosek są w dużej mierze potomkowie ludów arabskich, a ich łączna liczba w pojedynczym miasteczku nie przekracza 600 mieszkańców. Niewielkie rozmiary nie oznaczają jednak, że zwiedzający będą się tutaj nudzić.

Wioska Abdet

W niewielkim Abdet, które z administracyjnego punktu widzenia jest częścią gminy Confrides, warto zajrzeć do kościoła San Vicente Ferrer. Jest to święty szczególnie ważny dla mieszkańców, gdyż w ostatni tydzień okresu wielkanocnego celebrowane są poświęcone mu dni. Tradycją wówczas jest palenie ognisk przed wejściem do kościołów. Abdet znany jest również z wysokiej jakości win. Niegdyś okolica była pełna winnic, jednak teraz to małe miasteczko posiada jedną z ostatnich, które przetrwały do czasów współczesnych. Podczas winobrania można nawet czasem zobaczyć tradycyjny sposób wyrabiania wina.

Rolnictwo i gastronomia

Położenie wiosek na żyznych terenach sprawiło, że większość z nich to dawne tereny uprawne. Rolnictwo do dziś pełni tutaj ważną rolę. Uprawiane są między innymi oliwki, migdały oraz nieśplik japoński. Na niektórych polach nadal stosuje się metody uprawy wykorzystywane przez przodków. Bardzo rozwinięty jest tu też sektor gastronomiczny. Obok dań typowych dla regionu Walencji popularnością cieszą się też dania pochodzenia arabskiego.

Wieża z dzwonnicą to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Guadalest.
Wieża z dzwonnicą to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Guadalest.

Interesujące zabytki w okolicach Guadalest

Wioski doliny na pewno oprócz wąskich uliczek zachwycą zwiedzających obiektami sakralnymi. To, co zwróci Waszą uwagę w Beniarda to liczne kapliczki, przyozdobione pięknymi, kolorowymi płytkami (hiszp. azulejos). W Benifato z kolei warto zatrzymać się przy kościółku św. Michała Archanioła, patrona miasteczka. Natomiast najbardziej wyróżniającym się budynkiem w Benimantell jest kościół parafialny z piękną, prostokątną wieżą zakończoną ośmiokątną kopułą.

Miasteczko Guadalest

To najbardziej turystyczne z miasteczek doliny. Mimo że również było niegdyś zamieszkane przez Morysków, to rolnictwo nie odegrało tu tak ważnej roli jak w pozostałych przypadkach. Wioska pełna jest muzeów. Te najciekawsze to: Muzeum Etnologiczne, Muzeum Narzędzi Tortur i Średniowiecza oraz Muzeum Historycznych Pojazdów.

Dolina Guadalest w otoczeniu gór na Costa Blanca.
Dolina Guadalest w otoczeniu gór na Costa Blanca.

Jeśli jednak nie jesteście fanami historii, Guadalest ma dla Was także inne propozycje. Aby się o tym przekonać, koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Domków dla lalek, Muzeum Mikrogigantów i Muzeum Mikrominiatur. Jesteście zaciekawieni tymi ostatnimi? Z pewnością będziecie zaskoczeniu oglądając Statuę Wolności na igielnym uchu lub obraz Francisco Goi namalowany na ziarnku ryżu!

Nie tylko konkretne budynki i atrakcje są powodem, dla którego warto tu zajrzeć. Guadalest czaruje swoim ogólnym urokiem i atmosferą kameralnego miasteczka. W 2015 roku ogłoszono to miejsce jednym z najpiękniejszych w Hiszpanii, a tutejsza starówka została sklasyfikowana jako kompleks historyczno-artystyczny. Z kolei już rok później Guadalest dołączyło do Federacji Najpiękniejszych Wsi na Ziemi.

Zamek Guadalest

Castillo de San José, znany także jako Zamek Guadalest, umiejscowiony jest na skale w najwyższej części miasteczka (586 metrów nad poziomem morza). Ta zabudowa z XI wieku stanowiła bazę dla oddziałów muzułmańskich jeszcze przed rekonkwistą. Niestety do dziś ocalała tylko niewielka część zamku. Przyczyniły się do tego między innymi dwa trzęsienia ziemi w XVII i XVIII wieku.

Castillo de San José, znany także jako Zamek Guadalest, umiejscowiony jest na skale w najwyższej części miasteczka.
Castillo de San José, znany także jako Zamek Guadalest, umiejscowiony jest na skale w najwyższej części miasteczka.

Kiedyś większa część zabudowy pełniła funkcję obronną, natomiast pozostała część – służyła za cmentarz. Teraz przede wszystkim jest to punkt widokowy z najpiękniejszą panoramą okolicy. W murach ruin znajdziemy też kościół parafialny oraz więzienie. W zamku Guadalest znajduje się także muzeum (Casa Orduña), które pozwala przyjrzeć się dekoracjom oraz umeblowaniu z dawnych epok.

Odkryj region Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.

Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY