Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiLa Mezquita - Historia i zwiedzanie Wielkiego Meczetu w Kordobie

La Mezquita – Historia i zwiedzanie Wielkiego Meczetu w Kordobie

Czy to możliwe, że niektórzy odwiedzają Córdobę tylko dla jednego zabytku? Owszem. Bo takiego miejsca jak to, nie znajdziesz w żadnym innym zakątku Europy!

Wielki Meczet w Kordobie (hiszp. La Mezquita) to miejsce wyjątkowe właściwie pod każdym względem. W pierwszej chwili wrażenie robią jego rozmiary. W końcu to jeden z największych meczetów w Europie! Dodatkowej przestrzeni dodają mu rozwiązania architektoniczne (np. dwupoziomowe łuki łączące kolumny), które sprawiają, że od wewnątrz budowla ta wydaje się jeszcze większa niż jest w rzeczywistości. To jednak nie koniec niespodzianek. Prawdziwym szokiem może być dla niektórych to, że Wielki Meczet dziś nie jest już świątynią muzułmańską, ale chrześcijańską katedrą. Już za chwilę dowiesz się, jak do tego doszło!

CIEKAWOSTKA: Wielki Meczet w Kordobie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 r.

Historia

Wielki Meczet to tylko jedna z jego nazw. W różnych przewodnikach znajdziecie go także pod takimi określeniami jak La Mezquita (tłum. Meczet), La Gran Mezquita (tłum. Wielki Meczet), La Mezquita-Catedral de Córdoba (tłum. Meczet-Katedra w Kordobie) lub Catedral de Córdoba (tłum. Katedra w Kordobie). Skąd te rozbieżności? Może się wydawać, że meczet i katedra to zgoła odmienne miejsca, ale w przypadku tego obiektu ich definicje przez wieki bywały dosyć płynne.

Wielki Meczet w Kordobie (La Mezquita de Córdoba)
Wielki Meczet w Kordobie (La Mezquita de Córdoba)

Aby zrozumieć ten fenomen, musimy cofnąć się w czasie. Budowa meczetu w tym miejscu rozpoczęła się w 786 roku. Za panowania muzułmanów, a w szczególności w okresie Kalifatu Kordobiańskiego, był on wielokrotnie przebudowywany i powiększany. Wkrótce powierzchnia 23 400 m2 zapewniła mu miejsce w czołówce rankingu największych meczetów na świecie.

La Mezquita - Wielki Meczet w Kordobie (Hiszpania)
La Mezquita – Wielki Meczet w Kordobie (Hiszpania)

Gdy Kordoba została odbita z rąk muzułmanów, rozpoczęto przebudowę meczetu i tworzenie na jego podwalinach katolickiej katedry. W wyniku tej ingerencji zniszczeniu uległa pewna część świątyni. Powstały między innymi utrzymana w gotycko-renesansowym stylu kaplica królewska (Capilla Real) oraz wieża z dzwonnicą wzniesiona w miejscu dawnego minaretu. Co ciekawe, przed dalszymi modyfikacjami, jakim miał zostać poddany Wielki Meczet, uchronił go sam król Hiszpanii, Karol V. To on powiedział często przytaczane dziś słowa: “Zniszczyliście coś, co było wyjątkowe w skali całego świata i zbudowaliście to, co można zobaczyć wszędzie”. Czy miał rację? To musicie ocenić sami. Faktem jest, że efekty tych zmian można z powodzeniem uznać za przykład charakterystycznego dla Andaluzji stylu mudéjar, czyli połączenia elementów sztuki islamu z elementami sztuki chrześcijańskiej.

Zwiedzanie Wielkiego Meczetu

Główną atrakcją La Mezquity jest tzw. las kolumn. Znajduje się ich tu ponad 800 i są wykonane z marmuru, granitu oraz jaspisu. To właśnie w tym miejscu możemy też podziwiać podwójne arkady, które łączą kapitele kolumn. Inne urzekające miejsce to Patio de los Naranjos, gdzie na 6500 m2 powierzchni zobaczymy około 100 drzewek pomarańczowych. Pierwsze z nich zostały posadzone w XVIII wieku.

Podwójne arkady i las kolumn, La Mezquita de Córdoba (Wielki Meczet w Kordobie)
Podwójne arkady i las kolumn, La Mezquita de Córdoba (Wielki Meczet w Kordobie)

CIEKAWOSTKA: Jeśli chcesz urozmaicić zwiedzanie Wielkiego Meczetu, odwiedź go nocą. Choć tego typu wycieczka jest droższa od tej tradycyjnej, to jest warta swojej ceny.

Na koniec warto wiedzieć, że Catedral de Córdoba to nieprzypadkowe określenie La Mezquity. Współcześnie budowla ta pełni funkcję katedry i odbywają się w niej regularne msze święte, w których również możecie wziąć udział. Oczywiście bez aparatu i „turystycznej nonszalancji” :).

Informacje praktyczne

  • Bilety do Wielkiego Meczetu w Kordobie najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: listopad-luty: od poniedziałku do soboty w godz. 8:300-18:00, w niedziele w godz. 8:30-11:30 oraz 15:00-18:00. Marzec-październik: od poniedziałku do soboty w godz. 10:00-19:00, w niedziele w godz. 8:30-11:30 oraz 15:00-19:00
  • Adres: Calle Medina y Corella, 1, 2ª, 14003 Córdoba, Hiszpania
  • Kup bilety na GetYourGuide

Wielki Meczet w Kordobie na mapie

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY