Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiMedina Azahara - Ruiny arabskiego kompleksu pałacowego niedaleko Córdoby

Medina Azahara – Ruiny arabskiego kompleksu pałacowego niedaleko Córdoby

Nikt nie ma wątpliwości, co do tego, że Córdoba to miasto pełne zabytków. Ale czy wiesz, że 7 km od niego znajduje się zabytek o równie dużej wadze historycznej, co kordobański Wielki Meczet?

Medina Azahara to miejsce, które trudno sklasyfikować. Nie jest to klasycznie rozumiane „Stare Miasto”. Nie jest to skansen. Nie jest to muzeum. Chyba najlepszym określeniem byłyby „ruiny”, ale to słowo, które w żaden sposób nie oddaje splendoru, z jakim zostało wybudowane to miejsce…

Historia

Medina Azahara to pozostałości po arabskim kompleksie pałacowym wzniesionym w X wieku. Jego budowę polecił Abd ar-Rahman III, a celem tego miejsca miało być podkreślenie potęgi kalifatu. To tutaj od 947 roku aż do swojej śmierci władca przyjmował ambasadorów i poddanych. Tutaj też mieszkał i stąd zarządzał swoim dworem. Podobnie czynił jego następca (Al-Hakam II), za czasów którego Medina Azahara przeżywała prawdziwy rozkwit.

Medina Azahara
Medina Azahara

Kolejni władcy, narastające konflikty wewnętrzne i wojny toczone z wojskami chrześcijańskimi doprowadziły do upadku Mediny. Na początku XI wieku miejsce to zostało splądrowane, a później sukcesywnie niszczone. W 1911 roku Medina Azahara została odkryta ponownie, jednak do tej pory udało się odkopać i zrekonstruować zaledwie 10% całego kompleksu. By ustrzec to miejsce od zapomnienia i zwiększyć intensywność prac archeologicznych, Medina Azahara w 2018 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Medina Azahara

Medina Azahara
Medina Azahara

2 godziny. Mniej więcej tyle potrzebujesz, aby Medina Azahara odkryła przed Tobą wszystkie swoje tajemnice. Wycieczki organizowane są z Kordoby, a kupując bilet z wyprzedzeniem tutaj, możesz trafić na bilety w cenie nawet poniżej 80 zł. Obejmuje to też opiekę przewodnika (często archeologa), który oprowadzi Cię po całym kompleksie, opowie jego historię i związane z nim ciekawostki.

Informacje praktyczne

  • Bilety na wycieczkę do Medina Azahara z Kordoby najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: styczeń-marzec: od wtorku do soboty w godz. 9:00-17:00, niedziele w godz. 9:00-15:00. Kwiecień-czerwiec: od wtorku do soboty w godz. 9:00-21:00, niedziele w godz. 9:00-15:00. Lipiec-połowa września: od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-15:00. Połowa września-grudzień: od wtorku do soboty w godz. 9:00-18:00, niedziele w godz. 9:00-15:00. W poniedziałki kompleks jest zamknięty.
  • Adres: Ctra. Palma del Río, km 5.5, 14005 Córdoba, Hiszpania
  • Kup bilety na GetYourGuide

Medina Azahara na mapie

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY