Strona głównaKultura HiszpaniiHiszpańskie święta i tradycjeFeria de Abril - Powitanie wiosny w Andaluzji

Feria de Abril – Powitanie wiosny w Andaluzji

To jedno z największych świąt w Andaluzji, które najhuczniej obchodzone jest oczywiście w stolicy tego regionu Hiszpanii – Sewilli.

Feria de Abril rozpoczyna się 1-2 tygodnie po Semana Santa. Jest to jedno z najbardziej znanych wydarzeń podkreślających folklor południowej części Hiszpanii. Warto jednak dodać, że za sprawą andaluzyjskich imigrantów obchody Feria de Abril rozprzestrzeniły się także w innych częściach kraju, gdzie odbywają się analogiczne wydarzenia, choć o nieco mniejszym rozmachu.

Historia La Feria de Abril de Sevilla

W dosłownym tłumaczeniu Feria de Abril oznacza Kwietniowe Targi. Nazwa ta wzięła się z tradycji, która sięga 1847 roku. Wówczas to w południowej części Hiszpanii odbywały się targi bydła, w których uczestniczyło tysiące handlarzy. W ciągu dnia sprzedawali oni zwierzęta, natomiast noc spędzali na placu, gdzie śpiewali, jedli, pili i mówiąc wprost – dobrze się bawili. Wkrótce to doroczne wydarzenie przekształciło się w barwny festiwal folkloru i na stałe zagościło w andaluzyjskim kalendarzu imprez. Obecnie z tradycji zachowała się jedynie nazwa, bowiem dzisiejsze świętowanie nie ma już żadnego związku z handlowaniem zwierzętami.

Obchody w Sewilli

Świętowanie rozpoczyna El Alumbrado, czyli rozświetlenie wszystkich lamp i świetlnych dekoracji bramy głównej przy Real de la Feria – terenu na którym odbywa się Festiwal. Jest to ogromny plac, gdzie przed Feria de Abril instalowane są tzw. casetas – specjalne namioty, w których odbywają się poszczególne imprezy. Casetas są często prywatne i można do nich wejść jedynie na zaproszenie rodziny lub znajomych właściciela. Na szczęście dla turystów, podczas Festiwalu dostępne są także casetas, do których wejść może każdy.

Festiwalowe miasteczko przed rozpoczęciem Feria de Abril podzielone jest na ulice – przygotowane zostają mapy dokładnie opisujące rozkład casetas, tak aby każdy bez problemu trafił do docelowego miejsca. Plac jest bowiem całkowicie wypełniony namiotami, a ich liczba dochodzi nawet do 1000! Świętowanie odbywa się więc z jednej strony razem, a z drugiej – w gronie rodziny i znajomych.

Feria de Abril - powitanie wiosny w Andaluzji
Feria de Abril – powitanie wiosny w Andaluzji

Podczas tygodniowych obchodów, odbywają się parady konne (Paseo de Caballos) przechodzące przez miasto codziennie o godzinie 12:00. Nieodłącznym elementem kwietniowego święta jest także korrida, która odbywa się na Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla (lub w skrócie: Plaza de Toros).

Tradycyjne stroje

O wszechobecnej fieście mówią również ludowe stroje mieszkańców Sewilli. Miasto pełne jest kobiet ubranych w kolorowe suknie do flamenco lub w stroje cygańskie. Jedne i drugie są kolorowe, pełne falban, dodatków, kolczyków i kwiatów wpiętych we włosy. To właśnie w tych strojach wykonuje się ludowy taniec las sevillanas, który wiele osób niesłusznie myli z flamenco. W przeciwieństwie do tego ostatniego las sevillanas składa się z prostego układu kroków, który elementy flamenco łączy ze stylem tańca z La Manchy. Zdaniem znawców, las sevillanas można nie tylko tańczyć do różnych piosenek, ale też może to zrobić praktycznie każdy.

Tradycyjne stroje obowiązują nie tylko ludzi...
Tradycyjne stroje obowiązują nie tylko ludzi…

Podczas tańców i zabawy nie może zabraknąć również dobrego jedzenia i trunków. Najbardziej popularne jest rebujito, czyli orzeźwiający napój na bazie wina manzanilla. To ostatnie bywa także pite w swojej czystej formie.

Tygodniową kolorową fiestę kończy efektowny pokaz sztucznych ogni.

Katalońska Feria de Abril

Pod koniec kwietnia także Barcelona tętni rytmem tańca las sevillanas. Na ulicach stolicy Katalonii mnoży się od andaluzyjskich specjałów. Przy brzegu morza uruchamiane jest natomiast diabelskie koło, z którego to magiczne miasto wygląda jeszcze piękniej!

Tradycja wydarzenia odbywającego się w Barcelonie jest dość młoda, bo sięga lat 70. XX wieku. Liczni andaluzyjscy imigranci mieszkający w Katalonii, postanowili na wzór obchodów w Sewilli, zorganizować podobną imprezę w Barcelonie. Od tego czasu katalońskie święto Feria de Abril obchodzi się tutaj co roku.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Marcelina Foltyn-Kaczmarek
Marcelina Foltyn-Kaczmarek
Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY