Strona głównaHiszpaniaAtrakcje w HiszpaniiPokazy tańczących koni w Jerez de la Frontera - Gdzie i kiedy...

Pokazy tańczących koni w Jerez de la Frontera – Gdzie i kiedy można je zobaczyć?

Jerez de la Frontera nazywane jest miastem sherry, flamenco i tańczących koni. Czas przyjrzeć się bliżej tym ostatnim.

„Jak tańczą andaluzyjskie konie” (hiszp. „Cómo bailan los caballos andaluces”) to nazwa spektakli, których głównymi bohaterami są tytułowe konie oraz towarzyszący im jeźdźcy. Zapytacie „ale jak to: spektakl i konie?” Owszem. Takie nietypowe połączenie czeka Was w Jerez de la Frontera. Zanim jednak wybierzecie się na jeden z pokazów, zobaczcie co się za nimi kryje.

Jak tańczą andaluzyjskie konie?

Jest takie miejsce w Jerez de la Frontera, w którym hodowane są wszystkie konie pretendujące do bycia „zawodowymi tancerzami”. To miejsce to klasztor Kartuzów zlokalizowany około 13 km od centrum miasta. Tutejsze konie mogą przypominać nieco arabskie. Są jednak bardziej dostojne i zwinne, co przydaje się podczas nauki tańca.

Fizjonomia to jednak nie wszystko, bo za każdym udanym spektaklem stoją lata ćwiczeń. Konie do roli tancerzy przygotowuje się w Królewskiej Andaluzyjskiej Szkole Sztuki Jeździeckiej (Real Escuela Andaluza de Arte Ecuestre). To tutaj wraz ze swoimi jeźdźcami uczą się wszystkich figur – od tych najprostszych, polegających np. na wysokim podnoszeniu kopyt, aż po bardziej wymagające, jak np. chód na tylnych nogach.

CIEKAWOSTKA: Najbardziej wymagającą i zjawiskową figurą taneczną jest kapriola. Wymaga ona od konia wyrzucenia przednich kopyt w przód, a tylnych – w tył.

Święto Konia – Feria del Caballo

Skoro andaluzyjskie konie to symbol Jerez de la Frontera, nikogo nie powinno zdziwić, że w mieście co roku organizowane jest Święto Konia. Feria del Caballo odbywa się zwykle w pierwszej połowie maja (tydzień po obchodach Feria de Abril w Sewilli) i trwa przez 7-8 dni. Historia tego święta sięga XIII wieku. Była to wówczas jedyna taka okazja w roku, by sprzedać bydło i konie bez płacenia podatków.

Dziś pobudki, dla których organizuje się Feria del Caballo, są zgoła inne. Tak naprawdę chodzi głównie o dobrą zabawę i jeszcze jeden w kalendarzu pretekst, by spędzić czas na świeżym powietrzu w gronie znajomych i rodziny. Z tradycji zachowały się kolorowe stroje flamenco, które przywdziewa w tym czasie część kobiet, a także charakterystyczne dla XVIII wieku stroje męskie (krótkie marynarki z żabotem pod szyją, obcisłe spodnie, czarne kapelusze). Nie brakuje też parad bryczek i koni, a także przysmaków regionalnej kuchni, których możemy skosztować niemal wszędzie.

Gdzie zobaczyć tańczące konie?

Najpopularniejsze pokazy mają miejsce w Real Escuela Andaluza de Arte Ecuestre. Część spektakli można też zobaczyć we wspomnianym wcześniej klasztorze Kartuzów. Aby uniknąć stania w kolejce bilety na pokaz „Jak tańczą andaluzyjskie konie” warto zarezerwować z wyprzedzeniem przez Internet.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY