Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechKatania - Zabytki i atrakcje turystyczne

Katania – Zabytki i atrakcje turystyczne

Katania to nie tylko zabytkowe budynki, które odkryć można podczas długich spacerów po historycznym centrum. By poznać kulturę tego miasta i poczuć jego energię, warto zboczyć z turystycznego szlaku i odwiedzić miejski park oraz lokalny targ, gdzie mieszkańcy spędzają wolny czas i kupują świeże owoce morza, będące podstawą gastronomii Katanii.

Katania, położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii, tuż u podnóża wulkanu Etna, to drugie największe miasto tego regionu Włoch. To doskonała baza wypadowa, by odkryć fascynujące atrakcje Sycylii i inne miasta tej włoskiej wyspy, ale także całego kraju, zwłaszcza, że z dworca kolejowego w Katanii łatwo dostać się do największych włoskich miast.

Sama Katania na każdym kroku odkrywa przed swoimi gośćmi wyjątkowe miejsca. Jej zabytki, place i barokowe pałace przybliżą Wam sycylijską atmosferę w najlepszym stylu. Myśląc o Sycylii, dajcie szansę Katanii i odkryjcie ogrom ciekawych miejsc, jakie skrywa to miasto.

Piazza del Duomo

W samym centrum miasta turystów gromadzi Piazza del Duomo, główny plac Katanii. To właśnie na tym placu znajduje się emblematyczna dla miasta fontanna słonia. Stojący na środku placu, wykonany z czarnej lawy słoń nosi na swoim grzbiecie egipski obelisk. Niecodzienne połączenie tych dwóch form ma nieustannie przypominać o odrodzeniu miasta po licznych katastrofach.

W ścisłym centrum Katanii znajduje się Piazza del Duomo
W ścisłym centrum Katanii znajduje się Piazza del Duomo

Plac katedralny to jednak nie tylko fontanna, gromadzi on także wokół siebie liczne atrakcje Katanii. Puerta Uzeda, nazwana na cześć wicekróla, który zarządził odbudowę miasta po trzęsieniu ziemi, łączy stojącą na placu katedrę z Palazzo dei Chierici. Ten pałac niegdyś był jedną z ulubionych rezydencji sycylijskiej arystokracji. Plac katedralny zachęca także, by zwiedzić muzeum diecezjalne, znajdujące się tuż obok. Zobaczyć w nim można liczne arcydzieła sztuki sakralnej, ale też stare, drogocenne meble. W rogu Piazza Duomo stoi też fontanna Amenano, przy której płynie osobliwa, podziemna rzeka.

Katedra św. Agaty w Katanii

Teren placu katedralnego znajduje się rzecz jasna w cieniu stojącej tuż obok Katedry św. Agaty. Kościół powstał na miejscu dawnych, rzymskich łaźni, a przez lata swojej historii przeszedł wiele przebudów, między innymi tę konieczną po trzęsieniu ziemi z 1693 roku. Wzrok przechodniów przyciągają mury zdobione marmurem i posągami oraz kolumny znajdujące się na wszystkich trzech poziomach fasady.

Jednym z głównych zabytków Katanii jest Katedra św. Agaty
Jednym z głównych zabytków Katanii jest Katedra św. Agaty

W centralnej absydzie katedry znajduje się niezwykła dekoracja freskowa Giovana Battisty Corradiniego, przedstawiająca koronację świętej Agaty. Jedna z bocznych absyd zawiera także relikwie tej świętej. Wizyta w bocznych kaplicach pozwala też odkryć sarkofagi aragońskich władców Sycylii oraz grobowiec najsłynniejszego kompozytora operowego Katanii, Vincenzo Belliniego.

Kościół opactwa św. Agaty

Tuż obok Piazza del Duomo znajduje się Chiesa Badia di Sant'Agata, kościół kryjący niezwykły punkt widokowy
Tuż obok Piazza del Duomo znajduje się Chiesa Badia di Sant’Agata, kościół kryjący niezwykły punkt widokowy

Naprzeciw Katedry Katanii znajduje się kolejna świątynia pod wezwaniem patronki miasta, Kościół opactwa św. Agaty. Świątynia Badia di Sant’Agata powstała jako część klasztoru żeńskiego i jest jednym z arcydzieł sycylijskiego baroku. Eleganckie zestawienie wklęsłych i wypukłych form tworzy wrażenie ruchu fasady, a nad całą konstrukcją króluje monumentalna kopuła. Wnętrze kościoła imponuje wszechobecnym marmurem w różnych kolorach, ale największe wrażenie zrobi na Was ukryty we wnętrzach świątyni punkt widokowy. Koniecznie musicie wejść na kopułę kościoła opactwa świętej Agaty, bo taras widokowy znajdujący się na jej szczycie zapewnia niezwykłą perspektywę na Piazza del Duomo i całe miasto.

Targ rybny w Katanii

W samym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie placu katedralnego znajduje się tradycyjny targ rybny. Mieszkańcy Katanii korzystają z jego uroków od XIX wieku. W niektórych strefach targu dostaniecie świeże mięso, owoce czy warzywa, jednak przeważającym na stanowiskach produktem są ryby i owoce morza – nawet takie, o których istnieniu nie wiedzieliście. Ten targ rybny to jednak nie tylko idealne miejsce do zakupu lokalnych przysmaków, ale też do zachłyśnięcia się unikalną atmosferą całej Katanii.

Targ rybny w centrum Katanii to miejsce, gdzie znajdziecie zawsze świeże owoce morza
Targ rybny w centrum Katanii to miejsce, gdzie znajdziecie zawsze świeże owoce morza

Via Etnea i pałace Piazza Università

Zwiedzanie Katanii nie może odbyć się bez spaceru po Via Etnea, centralnej osi miasta, gdzie barokowe zabytki mieszają się z lokalnym życiem towarzyskim. Ulica liczy aż 3 km i ciągnie się od Piazza del Duomo aż do parku Gioeni, przechodząc przez Piazza Università. Na całej długości ulicy znajdziecie sklepy, kawiarnie, restauracje, ale nie brakuje tam też zabytkowych budynków z zachwycającymi barokowymi fasadami.

Barokowe pałace otaczają między innymi Plac Uniwersytecki. Jest tam ich aż sześć. Wśród nich zobaczycie stojący po zachodniej stronie Pałac Wniwersytecki, będący dziś główną siedzibą uniwersytetu; Palazzo San Giuliano z uroczym wewnętrznym patio oraz Palazzo Gioeni Asmundo z charakterystycznym portalem z białego kamienia.

Via Etnea przechodzi przez Piazza del Duomo i Piazza Università, otoczony pięknymi pałacami
Via Etnea przechodzi przez Piazza del Duomo i Piazza Università, otoczony pięknymi pałacami

Park miejski Villa Bellini

Atrakcje Katanii nie kończą się oczywiście na kościołach i pałacach. Idąc wspomnianą ulicą Via Etnea w stronę interioru wyspy dotrzecie do Villa Bellini, czyli miejskiego parku, będącego dla mieszkańców Katanii ulubionym miejscem rekreacji, relaksu, spacerów i spotkań. Zielona przestrzeń zajmująca ponad 70 tys. m2 wywodzi się, poprzez różne procesy powiększania i readaptacji, z dawnego XVIII-wiecznego ogrodu, po którym dziś pozostało niewiele śladów.

Ten park to idealne miejsce by odpocząć w cieniu drzew
Ten park to idealne miejsce by odpocząć w cieniu drzew

Park oczaruje Was urokiem fontanny, romantycznych mostków i tuneli. Nie brak tam także stref zachęcających do aktywności fizycznej czy organizacji wydarzeń muzycznych. Główna atrakcja tego miejsca to jednak zielone dywany trawników, wszechobecne rabaty kwiatowe i kwietniki. W sumie znajdziecie tam aż 106 gatunków roślin. W parku czeka też niezwykły punkt widokowy. Ze znajdujących się w Villa Bellini niewielkich wzgórz widać pobliskie morze, panoramę miasta, a nawet samą Etnę.

Klasztor benedyktynów i Kościół di San Nicolò l’Arena

W centrum Katanii, przy niewielkim placu Dantego znajduje się imponujący Kościół di San Nicolò l’Arena oraz przylegający do niego, stary klasztor. Pierwsza konstrukcja klasztoru, pochodząca z XVI wieku, zniszczona została po wybuchu wulkanu w 1669 roku. Choć jeszcze w XVII wieku rozpoczęto odbudowę klasztoru oraz budowę przylegającego kościoła, procesu nie udało się ukończyć z uwagi na niszczycielskie trzęsienia ziemi, spowodowane kolejną aktywnością Etny.

Przy Chiesa di San Nicolò l'Arena stoi też dawny klasztor benedyktynów
Przy Chiesa di San Nicolò l’Arena stoi też dawny klasztor benedyktynów

Pomimo tego, że budowa nigdy nie została ukończona, cały kompleks klasztorny obejmuje ogromną powierzchnię i do dziś przez wielu uważany jest za największą atrakcję Katanii. To drugi co do wielkości klasztor benedyktynów w Europie, zaraz po tym w portugalskiej Mafrze. Choć teraz mieści się tam uniwersytet, klasztor wciąż można zwiedzać. Największe wrażenie robią klasztorne podziemia, a główną atrakcją kościoła św. Mikołaja jest jeden z największych w Europie zegarów słonecznych.

Plac Carlo Alberto

Kolejnym ciekawym zakątkiem Katanii jest ten pełen tajemnic placyk. Przy placu Carlo Alberto znajduje się między innymi Santuario della madonna del Carmine. Choć wybudowany dużo wcześniej, jego obecna forma powstała po trzęsieniu ziemi z 1693 r. Jako że w okolicy tego obiektu znajdowało się pierwsze miejsce pochówku św. Agaty, sanktuarium jest mocno związane z kultem tej świętej. Najciekawszym punktem jest tam ołtarz poświęcony św. Agacie, z obrazami przedstawiającymi jej objawienie oraz przedstawiającymi ją posągami.

Na placu Carlo Alberto codziennie otwiera się lokalny targ
Na placu Carlo Alberto codziennie otwiera się lokalny targ

Przy placu znajduje się także kościół San Gaetano delle Grotte. Pierwsza wersja świątyni, ta z 262 roku, zbudowana została w ukrytej, lawowej jaskini. W VII wieku powiększono ją jednak i wybudowano całą konstrukcję na powierzchni, po czym nadano jej dzisiejsze imię. Dziś można zwiedzić zarówno kościół jak i starą kryptę.

Plac nie jest jednak ciekawy jedynie ze względu na skarby architektury sakralnej, ale choćby dlatego, że codziennie otwiera się tam tradycyjny pchli targ, na którym kupić można owoce i warzywa, lokalne sery, ale także starocie, zabawki, a nawet odzież.

Rzymskie pozostałości w centrum Katanii

A może interesują Was ruiny rzymskich centrów kultury? Tuż przy Piazza Stesicoro znajduje się rzymski amfiteatr i to nie byle jaki, bo to drugi zaraz po rzymskim Koloseum największy amfiteatr we Włoszech. Zbudowany z kamienia lawowego amfiteatr to 14 stopniowa jaskinia, która mogła pomieścić nawet 15 000 osób siedzących, a jeszcze więcej widzów stojących. Do dziś pod miastem, wzdłuż obwodu obiektu biegnie dobrze zachowany korytarz, a w różnych częściach amfiteatru nadal można zobaczyć pozostałości kolumn oraz dekoracji.

Między budynkami centrum Katanii oraz przy Piazza Stesicoro ukryte są rzymskie ruiny
Między budynkami centrum Katanii oraz przy Piazza Stesicoro ukryte są rzymskie ruiny

To jednak nie jedyny rzymski obiekt, jaki znajdziecie w okolicy. W samym sercu Katanii, między XIX-wiecznymi budynkami ukryte są kolejne ruiny rzymskiego teatru, oraz znajdujący się tuż obok Odeon, mniejszy teatr. Jego struktura została wydobyta na światło dzienne pod koniec XIX wieku, a jej obecny wygląd pochodzi z II wieku. Cała konstrukcja jest wyjątkowo złożona, a scena i pozostałe elementy drobiazgowo zdobione marmurem.

Ogród botaniczny w Katanii

W Katanii znajdują się liczne zielone oazy i zakątki idealne do odpoczynku w cieniu drzew. Wśród takich miejsc króluje ogród botaniczny, który przybliża zwiedzającym naturalne środowiska właściwe dla Katanii i całej Sycylii, chroni bioróżnorodność oraz prowadzi badania na polu botanicznym. Przede wszystkim jednak po prostu cieszy oczy.

Na terenie ogrodu botanicznego w Katanii odpoczniecie w otoczeniu niezwykłej roślinności
Na terenie ogrodu botanicznego w Katanii odpoczniecie w otoczeniu niezwykłej roślinności

Przekroczcie bramy ogrodu botanicznego w Katanii, by odpocząć w cichym i spokojnym zakątku, zobaczyć wyjątkowe okazy palm, sukulentów, a nawet roślin egzotycznych. Roślinność ta przyciąga nie tylko zwiedzających ale także różne gatunki ptaków, więc przy odpoczynku możecie zasłuchać się w śpiewie słowików szarych czy kosów.

Zamek Castello Ursino

Wśród uliczek centrum miasta leży Castello Ursino, którego historia jest wyjątkowo ciekawa. Powstały z inicjatywy Fryderyka II zamek miał być częścią większego projektu fortyfikacyjnego. Pomimo tego, że nie wszystkie części tego projektu udało się ukończyć, ten zamek stanął nad samym brzegiem morza. Choć patrząc na dzisiejszą mapę Katanii bardzo trudno w to uwierzyć, bo wybuch wulkanu w 1669 roku znacznie zmienił ukształtowanie terenu. W późniejszych latach swojego funkcjonowania zamek pełnił funkcję więzienia oraz koszar, a dziś jest siedzibą Muzeum Obywatelskiego. Znajdująca się tam kolekcja obejmuje wiele drogocennych obrazów, tablice bizantyjskie, a także dzieła numizmatyki czy rzeźby.

Zwiedzając centrum miasta nie możecie przegapić monumentalnego Castello Ursino
Zwiedzając centrum miasta nie możecie przegapić monumentalnego Castello Ursino

Teatro Massimo Bellini

Wśród zabytków Katanii wyjątkowe miejsce zajmuje Teatro Massimo Bellini. Stojący na Piazza Vincenzo Bellini budynek teatru pochodzi 1890 roku i jest muzycznym centrum miasta. Warto zwiedzić jego wnętrze nie tylko ze względu na organizowane tam spektakle operowe, baletowe czy symfoniczne, ale też, by podziwiać architektoniczne uroki tego miejsca.

Teatro Massimo Bellini to muzyczne centrum Katanii
Teatro Massimo Bellini to muzyczne centrum Katanii

Mieszcząca około 1200 widzów sala szczyci się doskonałą akustyką, pozwalającą oglądającym na jeszcze lepszy odbiór spektakli. Wystrój teatru też nie powinien pozostać bez komentarza. Waszej uwadze nie mogą umknąć pełne ornamentów, freskowane sufity oraz zdobiona dziełami malarskimi wyjątkowa kurtyna. Bogate dekoracje i światła tego wnętrza olśniewają każdego bez wyjątku, zarówno zwiedzających jak i widzów spektakli.

Plaża Katanii

W poszukiwaniu piaszczystej plaży musicie się skierować w stronę lotniska Katania-Fontanarossa, na południe miasta. Mierząca aż 18 kilometrów długości, urokliwa plaża z doskonałą infrastrukturą turystyczną to jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych mieszkańców Katanii oraz punkt obowiązkowy na liście wszystkich przybywających tam turystów. Łagodne zejście do wody sprawia, że to plaża idealna dla rodzin z dziećmi, a pobliskie bary, kluby i restauracje przyciągają wszystkich miłośników zabawy. Plaża jest znacznie oddalona od ścisłego centrum miasta, ale bez obaw, bez problemu dostaniecie się tam za pomocą komunikacji miejskiej.

Jeśli szukacie piaszczystych plaż skierujcie się na południową część Katanii
Jeśli szukacie piaszczystych plaż skierujcie się na południową część Katanii

Katania jako baza wypadowa – Zwiedzanie Etny

Na Katanię z góry patrzy pobliski wulkan Etna, największy aktywny wulkan w Europie. Widoczny z miasta olbrzym kusi każdego żądnego przygód podróżnika, by poznać go z bliska. Jeśli interesuje Was taka wycieczka, możecie dotrzeć na sam szczyt wulkanu, bądź skorzystać z wielu położonych niżej punktów widokowych, które otoczone księżycową scenerią pozwolą Wam poczuć atmosferę wulkanu.

Wulkan Etna ma wysokość 3327 m n.p.m, co czyni go niezwykłą atrakcją dla spragnionych górskich wrażeń turystów
Katania to idealne miejsce by wyruszyć na zwiedzanie Etny

Jeśli nie macie na miejscu samochodu, możecie wynająć go na stronie RentalCars. W okolice wulkanu dostaniecie się też autobusem, który codziennie odjeżdża z dworca głównego w Katanii.

Odkryj Sycylię

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY