Strona głównaWłochyMiasta we WłoszechSan Gimignano - Średniowieczny Manhattan w Toskanii

San Gimignano – Średniowieczny Manhattan w Toskanii

W połowie drogi między Florencją, a Sieną możemy trafić do miasteczka niemal żywcem wyciągniętego ze średniowiecza!

San Gimignano to niewielka miejscowość, która we Włoszech znana jest przede wszystkim z jednej z najlepiej zachowanych starówek w całym kraju. Miasto swój największy rozkwit przeżywało pod koniec średniowiecza. Wyrazem tego są między innymi charakterystyczne wieże, które teoretycznie nijak mają się do zabudowy tamtych czasów. Teoretycznie…

Słynne wieże

Użyte w tytule określenie “średniowieczny Manhattan” nie jest przypadkowe. Przylgnęło ono do miasta za sprawą znajdujących się tu wysokich wież wybudowanych w XIII-XV wieku. Skąd pomysł na właśnie taką zabudowę? Z jednej strony pełniły one funkcję obronną, ponieważ w przypadku ataku mieszkańcy wchodzili na samą górę, wciągali za sobą drabiny i odcinali (lub przynajmniej znacznie utrudniali) drogę najeźdźcom.

Z drugiej strony – wznoszenie wież przez mieszkańców było też wyrazem statusu majątkowego. Bogacze rywalizowali w ten sposób między sobą, stawiając coraz to wyższe budowle. Jak na ironię losu próbę czasu przetrwało jedynie 14 z 72 wybudowanych wież. I to wcale nie z powodu najazdów, a za sprawą niestabilnego gruntu, który doprowadził do zawalenia się większości budowli.

WARTO WIEDZIEĆ: Najstarszą wieżę, czyli Torre Rognosa, znajdziemy przy placu Piazza del Duomo. Została ona wzniesiona około 1200 roku. Z kolei, aby zobaczyć tę najwyższą, musimy udać się w okolice Ratusza. To tam góruje nad miastem Torre Grossa mierząca 54 m wysokości.

Smukłe wieże przypominają z daleka nowojorskie wieżowce, stąd określenie “średniowieczny Manhattan”
Smukłe wieże przypominają z daleka nowojorskie wieżowce, stąd określenie “średniowieczny Manhattan”

Historyczne Centrum San Gimignano

Kluczową częścią miasta jest starówka, a bardziej poprawnie – Historyczne Centrum, które w 1990 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. O popularności tego miejsca wiele mówią tłumy turystów, których w sezonie nigdy nie brakuje. I trudno się dziwić, bo Historyczne Centrum San Gimignano to kwintesencja średniowiecznej, włoskiej architektury, która zachowała się tutaj w doskonałym stanie. Jest coś całkiem magicznego w przechadzaniu się wąskimi uliczkami wśród kamienic, które stoją tu od kilkuset lat i które zapewne przeżyją jeszcze kilka kolejnych pokoleń.

Średniowieczne uliczki San Gimignano
Średniowieczne uliczki

CIEKAWOSTKA: “San Gimignano” to nazwa, którą miasto przyjęło na cześć biskupa Geminiana z Modeny. Wcześniej nazwa miejscowości brzmiała “Silva”.

Historyczne Centrum to także doskonałe miejsce dla osób polujących na tradycyjne pamiątki z Włoch, lokalne przysmaki i oczywiście wino. Oprócz licznych sklepów do swoich wnętrz zapraszają też bary i restauracje serwujące dania przyrządzane według tradycyjnych włoskich przepisów. Ich częstym składnikiem jest szafran, z którego produkcji słynie San Gimignano.

Najważniejsze zabytki

Kluczowe place w miasteczku to Piazza del Duomo i Piazza della Cisterna. Przy tym pierwszym znajdziemy jeden z najważniejszych zabytków w mieście – romańską kolegiatę Santa Maria Assunta (Collegiata di San Gimignano). Budowlę wzniesiono w XII wieku, natomiast w wieku XV została poddana przebudowie. We wnętrzu świątyni uwagę przyciągają piękne malowidła, freski i rzeźby. Jej największą dumą jest natomiast drewniana rzeźba “Zwiastowanie” dłuta Jacopa della Quercii.

San Gimignano - krajobraz po zmierzchu
Krajobraz po zmierzchu

Inne miejsce warte odwiedzenia to kościół Sant’Agostino. I tutaj możemy podziwiać bogato zdobione wnętrze, liczne rzeźby i piękne freski, które ukazują sceny z życia św. Augustyna. Sam kościół został wybudowany około XIII wieku i jest również przykładem włoskiej architektury romańskiej, o czym przypominają masywne mury i niewielka liczba okien ograniczających ilość światła wpadającego do świątyni.

Mniej typowym, za to bardzo popularnym zabytkiem jest XIII-wieczna studnia, która znajduje się na Piazza della Cisterna. Na tym samym placu warto zajrzeć też do lodziarni Gelateria Dondoli, która zdaniem niektórych serwuje najlepsze lody na świecie :).

Ciekawe muzea

Jak większość miast i miasteczek również San Gimignano posiada muzea, które przybliżają historię tego miejsca i najbliższych okolic. Możemy więc odwiedzić Museo San Gimignano 1300 – muzeum godne odwiedzenia przede wszystkim ze względu na ceramiczną rekonstrukcję miasta przedstawiającą, jak wyglądało ono w średniowieczu. Instalacja zajmuje 27m2 i została wykonana w skali 1:1000.

Inną ciekawą propozycją jest Museo del vino Vernaccia di San Gimignano, czyli muzeum znanego toskańskiego wina, które jako jedno z niewielu może pochwalić się apelacją DOCG. Produkcja tego trunku rozpoczęła się w drugiej połowie XIII wieku, co w dużej mierze wyjaśnia powód, dla którego doczekał się on nawet swojego muzeum.

WARTO WIEDZIEĆ: Wino Vernaccia di San Gimignano jest dostępne w wielu lokalnych sklepach, a jego cena jest całkiem przystępna, biorąc pod uwagę walory gatunkowe i historię, która stoi za tą marką.

Jeśli natomiast wolicie bardziej mroczne klimaty, w swoje progi zapraszają Muzeum Tortur (Museo della Tortura) oraz Muzeum Kary Śmierci (Museo della Pena di Morte). W obu miejscach przechowywane są średniowieczne narzędzia tortur oraz te, którymi dokonywano kar śmierci.

Odkryj region Toskanii

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY