Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiMijas - Białe, andaluzyjskie miasteczko i jego najważniejsze atrakcje

Mijas – Białe, andaluzyjskie miasteczko i jego najważniejsze atrakcje

Między Fuengirolą a Benalmadeną leży jeszcze jedna miejscowość chętnie wybierana na wakacje w Andaluzji.

Mijas to niewielkie miasteczko na wybrzeżu Costa del Sol, które może budzić dość niejednoznaczne uczucia. Z jednej strony miejscowość ta idealnie wpisuje się w krajobraz typowych andaluzyjskich pueblos. Bielone domy, mnóstwo kwiatów i niespieszny klimat panujący w Mijas łatwo udzieli się osobom poszukującym spokoju. Z drugiej strony, dłuższy pobyt w tej miejscowości pozwala dostrzec, że Mijas to przede wszystkim miasteczko skrojone pod turystów. Nie powinno to nikogo dziwić – turystyka to główna gałąź tutejszego przemysłu.

Różne części Mijas

Ze względu na położenie możemy wyróżnić dwie główne części Mijas: Mijas Pueblo i Mijas Costa. Pierwsza z wymienionych to górska wioska położona na zboczach Sierra Nevada na wysokości około 428 m n.p.m. Mijas Costa jest z kolei położone bezpośrednio na wybrzeżu i obfituje w mnóstwo nowoczesnych budynków, znanych hoteli oraz plaż.

Muzeum Miniatur – Carromato de Max

To jedna z popularniejszych atrakcji w Mijas. Otwarte w 1972 roku Muzeum Miniatur zawiera 360 eksponatów z różnych części świata. Podwalinami do stworzenia tak pokaźnej kolekcji były zbiory D. Juana Elegido Millána (pseud. Profesor Max). Zobaczymy wśród nich zarówno maleńkie, precyzyjnie rzeźbione figurki, jak i miniaturowe obrazy (umieszczone na równie miniaturowych sztalugach). By dokładniej oglądnąć część z nich, trzeba skorzystać z lupy lub mikroskopu.

Mayan Monkey Mijas

Ta niewielka fabryka czekolady to miejsce, w którym odnajdzie się każdy łasuch! Zobacz na własne oczy, jak kiedyś wytwarzano czekoladę oraz jak robi się to dzisiaj. W Mayan Monkey Mijas poznasz fascynującą historię kakao, która zabierze Cię w tajemniczy świat cywilizacji Majów i Azteków. Na koniec stworzysz własną czekoladę z wymarzoną kompozycją smakową!

Mayan Monkey Mijas - Fabryka Czekolady w Mijas
Mayan Monkey Mijas – Fabryka Czekolady w Mijas

Plaza de Toros

Arena walk byków w Mijas jest jedną z najbardziej nietypowych w Hiszpanii. Wszystko za sprawą jej kształtu, który wcale nie przypomina koła, a co najwyżej owal. Aby zobaczyć ją z bliska, możesz wybrać się na standardowe zwiedzanie, które obejmuje także wizytę w muzeum prezentującym stroje matadorów i plakaty reklamujące korridę w różnych okresach czasu.

Innym sposobem na zobaczenie Plaza de Toros w Mijas, jest udział w jednym z organizowanych w tym miejscu wydarzeń lub w korridzie. Ta ostatnia może być organizowana w dwóch wersjach:

  • tradycyjna – kończy się zabiciem zwierzęcia
  • opatrzona hasłem „Sin Picadores” – w jej wyniku żadne zwierzę nie jest zabijane, ani ranione

Santuario Virgen de la Peña

Mijas to typowe andaluzyjskie białe miasteczko (pueblo blanco)
Mijas to typowe andaluzyjskie białe miasteczko (pueblo blanco)

Sanktuarium Matki Boskiej w Mijas zostało wybudowane (a właściwie wykute w skale) w 1548 roku. Mimo że jego powstanie jest wiązane z objawieniem Maryi w murach dawnego zamku, to tak naprawdę doszło do niego wiele lat po wybudowaniu sanktuarium, bo w 1586 roku. Abstrahując od historii tego miejsca, warto zwrócić uwagę na jego wnętrze. Wrażenie robią tutaj surowe ściany, mnóstwo kwiatów oraz znajdujące się wśród tego wszystkiego ołtarz, obrazy świętych i inne rekwizyty religijne.

WARTO WIEDZIEĆ: Obok sanktuarium, przy Avenida del Compas znajdziesz ciekawy punkt widokowy na miasto. Drugi równie popularny znajduje się przy Jardín de las Murallas (tłum. Ogrody na Murach).

Iglesia de la Inmaculada Concepción

A to jeszcze jeden zabytek religijny w Mijas. Kościół Iglesia de la Inmaculada Concepción został wybudowany w XVI wieku na ruinach dawnego meczetu oraz zamku. Od tego czasu świątynia była kilkukrotnie poddawana procesom odrestaurowania. Do najważniejszego doszło w 1992 roku, kiedy to odnaleziono osiem fresków przedstawiających apostołów. Ich powstanie datuje się na czasy baroku lub renesansu, jednak sam autor fresków pozostaje nieznany.

Kontrowersyjne ośle taksówki

To co w Mijas budzi największe kontrowersje to ozdobione kolorowymi gadżetami osiołki pełniące funkcję taksówek. Historia tej niecodziennej atrakcji sięga lat 60. XX wieku. Wtedy to miasto zaczęło być coraz częściej odwiedzane przez turystów, którzy widząc mieszkańców jeżdżących na osłach do i z pracy, coraz bardziej interesowali się tymi zwierzętami.

Mimo że początkowo wystarczały tylko zdjęcia z uroczymi osiołkami, to z czasem mieszkańcy zaczęli oferować przyjezdnym także przejażdżki. Trend ten utrzymał się do dziś, a sama atrakcja zyskała nawet własną nazwę – „Burro Taxi” (tłum. „Ośle Taksówki”). Koszt przejazdu to około 10€. Kwota dość spora, biorąc pod uwagę, że całe Mijas można zwiedzić spacerem w kilka godzin i to bez zbędnego męczenia zwierząt. Decyzja należy do Ciebie.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY