Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiCiekawe miejsca w HiszpaniiEl Caminito del Rey - Pieszy szlak w Andaluzji

El Caminito del Rey – Pieszy szlak w Andaluzji

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Tym czym kanion Verdon jest dla francuskiej Prowansji, tym Caminito del Rey jest dla Andaluzji. Aby przekonać się o tym na własnej skórze, załóż kask i zapraszam na trasę!

El Caminito del Rey zwana też „ścieżką króla” uznawana jest za najbardziej malowniczą trasę na południu Hiszpanii. Wiszący most przebiega przez wąwóz Desfiladero de los Gaitanes, który jest wyrzeźbiony przez rzekę Rio de Guadalhorce. Za sprawą dawnych wypadków szlak został owiany złą sławą. Dziś jego oblicze jest zgoła inne, a przejście nie sprawia problemu nawet nowicjuszom pieszych wędrówek. By jednak w pełni docenić zjawiskowość tego miejsca, warto poznać jego historię i kilka ciekawostek z nim związanych.

WARTO WIEDZIEĆ: Na dnie wąwozu, w którym położone jest Caminito del Rey, płynie rzeka Guadalhorce. Po obu jej stronach wznoszą się z kolei wysokie na kilkaset metrów wapienne ściany. Taka oto sceneria jest rajem dla miłośników górskiej wspinaczki. Jeszcze bardziej zachwyci ich informacja, iż na jednym z krańców znajduje się ponad 1000 naturalnych ścian wspinaczkowych o największym stopniu trudności.

Historia Caminito del Rey

Nazwa El Caminito del Rey (tłum. Ścieżka Króla, Droga Króla) jest związana z postacią króla Hiszpanii, Alfonsa XIII. Władca miał ją przebyć, kiedy otwarto zaporę wodną Conde del Guadalhorce w 1921 roku. Sam szlak powstał na początku XX wieku, a mówiąc dokładniej w 1905 roku. Jego celem było umożliwienie transportu materiałów oraz ludzi podczas budowy zapory.

El Caminito del Rey - ekstremalna atrakcja niedaleko Malagi (wybrzeże Costa del Sol) w okolicy rezerwatu przyrody Desfiladero de los Gaitanes.
Odcinek początku trasy – ekstremalna atrakcja niedaleko Malagi (wybrzeże Costa del Sol) w okolicy rezerwatu przyrody Desfiladero de los Gaitanes.

Istnieje kilka legend mówiących o tym, kto miał budować El Caminito del Rey. Jedna z wersji mówi o marynarzach, którzy byli przyzwyczajeni do lin i niebezpieczeństw, dlatego budowa szlaku nie była dla nich szczególnym wyzwaniem. Według innej teorii za stworzenie szlaku Caminito del Rey odpowiadali więźniowie skazani na karę śmierci, ponieważ to oni byli wykorzystywani także do innych niebezpiecznych prac tego typu.

Jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków świata

Chociaż nazwa Ścieżka Króla mogłaby sugerować, że ten szlak to spacerowa trasa dla amatorów, to rzeczywistość pokazała co innego… Caminito przez długi czas był uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków nie tylko w Europie, ale i na świecie!

Z biegiem lat trasa uległa zniszczeniu i coraz trudniej było ją pokonać. Dla osób bez odpowiedniego doświadczenia i sprzętu przejście Ścieżki Króla było wręcz niemożliwe. Pomimo grożącego niebezpieczeństwa, wielu niedoświadczonych i nieprzygotowanych do wyprawy śmiałków próbowało przebyć tę trasę, co niestety często kończyło się tragedią. Gdy kilka osób zginęło, próbując przejść El Caminito del Rey w latach 1999-2000, lokalne władze zdecydowały się na zamknięcie szlaku dla turystów.

Nowy Szlak

Ponowne otwarcie szlaku nastąpiło dopiero w 2015 roku i od razu ogłoszono go najgorętszą atrakcją tego roku (Lonely Planet). Przebudowa i modernizacja kosztowała lokalne władze około 7 milionów euro, z czego około 2,2 miliona euro przeznaczono na renowację szlaku, a pozostała kwotę – na drogi dojazdowe, parkingi itp. Dzięki odnowieniu szlaku i ustawieniu szeregu zabezpieczeń, Ścieżkę Króla otwarto ponownie. Szybko stała się ona jedną z największych atrakcji w regionie i przyciąga coraz więcej turystów i amatorów pieszych wycieczek.

Całkowita długość nowego Caminito del Rey wynosi 7,7 km. Szlak możemy przejść zaczynając od strony południowej (z miejscowości El Chorro / Alora) lub od strony północnej (z miejscowości Ardales).

Wejście na Caminito del Rey od strony północnej

Samochodem dotrzemy tutaj drogą MA-444. W pobliżu znajduje się restauracja El Mirador oraz rezerwat przyrody Desfiladero de los Gaitanes. Za restauracją można zauważyć mały tunel, który prowadzi w kierunku rzeki i elektrowni wodnej. Wkrótce zauważymy, że ścieżka staje się coraz węższa, a ściany wąwozu niemal pionowe.

El Caminito del Rey - ekstremalna atrakcja niedaleko Malagi (wybrzeże Costa del Sol) w okolicy rezerwatu przyrody Desfiladero de los Gaitanes.
El Caminito del Rey – ekstremalna atrakcja niedaleko Malagi (wybrzeże Costa del Sol) w okolicy rezerwatu przyrody Desfiladero de los Gaitanes

Prawdopodobnie najbardziej spektakularnym miejscem na całej trasie Caminito del Rey jest most Balconcillo de los Gaitanes łączący obie strony wąwozu. Zawieszony na wysokości około 100 metrów gwarantuje piękne widoki i porządny zastrzyk adrenaliny!

CIEKAWOSTKA: W okolicy Caminito del Rey na zgłodniałych poszukiwaczy przygód czeka także restauracja El Kiosko, w której skosztujesz lokalnych specjałów.

El Caminito del Rey on-line

A jeśli masz lęk wysokości lub obawiasz się połączenia palącego słońca ze wzmożoną aktywnością fizyczną, z pomocą przychodzi oczywiście Google! Interaktywna mapa i widok Street View, daje nam możliwośc zobaczyć jak wygląda trasa Caminito del Rey oraz pozwala na wirtualne jej przejście! Choć efekt nie będzie oczywiście taki sam, jak podczas wycieczki na żywo, to niektóre ujęcia naprawdę przyprawiają o lekki dreszczyk emocji…

Pierwsze kroki

O czym warto wiedzieć przed wejściem na szlak? Po pierwsze: aby dostać się na Caminito, najlepiej jest przyjechać samochodem z Malagi do sąsiedniej miejscowości Ardales (ok. 80 km). Możesz też zarezerwować wycieczkę z transportem. Dzięki tej opcji, nie musisz martwić się o dojazd i wszelkie inne kwestie organizacyjne.

Szlak Caminito del Rey (Ścieżka Króla) - Przejście pomiędzy dwoma ścianami wąwozu nie stanowi żadnego problemu. Zapewnia natomiast niezapomniane przeżycie!
Caminito del Rey (Ścieżka Króla) – Przejście pomiędzy dwoma ścianami wąwozu nie stanowi żadnego problemu. Zapewnia natomiast niezapomniane przeżycie!

Po drugie: będąc już na trasie, należy cały czas nosić kask. Na szlak nie powinny wchodzić osoby z lękiem wysokości. Warto też zabrać ze sobą coś do jedzenia, picia oraz krem do opalania i okulary przeciwsłoneczne. Trasa liczy niecałe 8 kilometrów z północy na południe, a jej przejście zajmuje około 3 godzin. Na Ścieżkę Króla nie mogą wchodzić dzieci poniżej 8 roku życia. Warto również pamiętać, że na całym szlaku nie znajdziecie łazienek ani toalet.

Niesamowite widoki na Ścieżce Króla
Niesamowite widoki na rzekę Guadalhorce podczas przemierzania trasy

Po trzecie: turyści są wpuszczani na trasę co pół godziny, wejście jest na konkretną godzinę, na którą należy się stawić punktualnie. Ilość osób, które mogą wejść na szlak jest ograniczona. Jednocześnie może przebywać tutaj maksymalnie 400 osób. Wstęp na szlak jest płatny (cena biletu to około 10 €). Warto kupić bilety przez Internet, ponieważ nie ma gwarancji, że będą one dostępne na miejscu.

Po czwarte: początek szlaku znajduje się przy wejściu północnym. Warto pamiętać o tym, iż trasa prowadzi tylko w jedną stronę. Trasa kończy się przy wejściu południowym (miejscowość El Chorro / Alora). W drugą stronę, aby dostać się na parking możliwy jest powrót pieszo, jednakże kursuje tu również specjalny autobus.

CIEKAWOSTKA: Po udanej wycieczce, warto udać się do restauracji El Kiosko, gdzie skosztujesz specjałów lokalnej kuchni.

Dojazd

Pierwszą opcją, żeby dojechać do Ścieżki Króla z Costa del Sol są wycieczki zorganizowane. W ten sposób zapewnisz sobie transport, pomoc przewodnika oraz inne udogodnienia wchodzące w skład wycieczki. Z takiej możliwości możesz skorzystać, rezerwując wycieczkę przez Internet. Pozwoli Ci to też uniknąć kolejki przy wejściu lub ewentualnych problemów z komunikacją. Poniżej znajdziesz linki do wycieczek z najpopularniejszych miast w okolicy:

Jak dojechać pociągiem do Caminito del Rey?

Jeśli wolisz wybrać się do Caminito del Rey na własną rękę, możesz wybrać w tym celu pociąg, który dociera do dworca kolejowego El Chorro. Z Malagi ze stacji Malaga Maria Zambrano do stacji El Chorro – Caminito del Rey dostaniesz się w niecałą godzinę, a koszt podróży to około 6€. Po dotarciu do El Chorro musimy się kierować do wejścia północnego, najlepiej autobusem. Powrót natomiast będzie dużo bardziej dogodny. Przy końcu szlaku znajduje się przystanek, skąd pociągiem dojedziecie do większych miast. Bilet na pociąg możesz zarezerwować przez Internet na stronie www.omio.com.

Szlak Caminito del Rey to największa atrakcja w okolicy Malagi.
Szlak Caminito del Rey zbudowany pomiędzy wodospadami Gaitanejo i El Chorro.

Informacje praktyczne

Poznaj praktyczne informacje o Ścieżce Króla:


Hotele w Maladze


 Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaAtrakcje w Almerii: Pustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksAtrakcje w Kadyksie: Park Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera, Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes.
CórdobaAtrakcje w Cordobie: Wielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina AzaharaPopularne miasta: Córdoba
GranadaAtrakcje w Granadzie: AlhambraDzielnica Albaicín, Dzielnica Sacromonte, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie, Guadix - Hiszpańskie domy w skalePopularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaAtrakcje w Huelvie: Park Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaAtrakcje w Maladze: Zamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, Szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, Motylarium w Benalmadenie, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny, Pokazy koni w Torremolinos, Park Krokodyli w Torremolinos, Muzeum sztuki Centre Pompidou, Kolejka linowa Teleférico Benalmádena, Park wodny Aqualand w Torremolinos, Castillo de ColomaresPopularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaAtrakcje w Sewilli: Katedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla)Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol,  stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla, Carmona
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

ZOABCZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

1 KOMENTARZ

  1. Dzięki Google Cardboard można przejść ścieżkę i poczuć się tak, jakby się tam było 🙂 Polecam 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.