Torremolinos – miasto kilku sprzeczności i wielkiej tolerancji
5 (100%) 1 vote

Surfowanie czy skok spadochronem? Impreza do białego rana czy relaks w palmowym gaju? Popołudnie wśród krokodyli czy w bajkowym jacuzzi? Tutaj to Ty decydujesz!

Torremolinos swoją nazwę zawdzięcza licznym wieżom (hiszp. torres) i młynom (hiszp. molinos), które kiedyś znajdowały się w tym miejscu. Dziś nie ma to już aż tak wielkiego znaczenia, ponieważ z wszystkich młynów zachował się tylko jeden, który możemy znaleźć (i zwiedzić) w ogrodzie botanicznym Molino de Inca.

To czego w Torremolinos nie brakuje to plaże. Największe z nich to Los Álamos, Playamar, Montemar, El Saltillo, El Bajondillo i La Carihuela. Dwie ostatnie z racji swojej bliskości do centrum miasta są szczególnie popularne, a co za tym idzie – są też najbardziej zatłoczone. Wyjątkiem jest jedynie sezon zimowy, kiedy całe Torremolinos nabiera bardzo klimatycznego, spokojnego i hiszpańskiego charakteru.

Torremolinos - najbardziej tolerancyjne miasto w Andaluzji (Hiszpania) // Hispanico.pl
Zachód słońca na plaży w Torremolinos…

Nie tak dawno temu…

Torremolinos to, podobnie jak wiele innych małych miasteczek Andaluzji, dawna wioska rybacka, która dziś jest znakomicie prosperującą miejscowością turystyczną. Można powiedzieć, że to właśnie od tego miasta w latach 50. XX wieku rozpoczął się turystyczny boom, który sprawił, że przez kilka dekad było to wśród zagranicznych turystów najchętniej wybierane miejsce na wakacje w Hiszpanii. Szczególnie upodobali je sobie Brytyjczycy, Irlandczycy, Niemcy oraz mieszkańcy Skandynawii.

Liczne hotele i gwałtowny rozwój miejskiej infrastruktury sprawiły, że krajobraz Torremolinos w pewnym momencie zaczął przypominać betonową dżunglę. Aby temu przeciwdziałać, władze miasta podjęły decyzję o zwiększeniu ilości terenów zielonych i kontrolowaniu budowy kolejnych obiektów. Dzięki temu dziś Torremolinos to nie tylko znany wakacyjny kurort, ale przede wszystkim – wspaniałe miejsce zarówno do całonocnej rozrywki w lokalnych klubach, jak i do spokojnego wypoczynku na łonie przyrody.

Miasto gay-friendly

Napływ zagranicznych turystów (niejednokrotnie wielu z nich na stałe osiedliło się w tym miejscu) sprawił, że Torremolinos szybko zyskało bardzo kosmopolityczny i liberalny charakter. Ogromna tolerancja i wspaniały klimat miasta nieustannie są doceniane szczególnie przez społeczność LGBT.

Zdecydowana większość barów, restauracji i klubów w Torremolinos jest gay-friendly, natomiast w czerwcu odbywa się tutaj jedna z największych Parad Równości Hiszpanii. Nie brakuje też innych imprez LGBT – jedną z najbardziej znanych jest sierpniowy festiwal MadBear Beach.

Torremolinos - najbardziej tolerancyjne miasto w Andaluzji (Hiszpania) // Hispanico.pl
Niektóre z eksponatów w Muzeum Tatuażu w Torremolinos, fot. www.eltemplotattoos.com

Muzeum Tatuażu “El Templo”

Nawet jeśli nie przepadasz za odwiedzinami w muzeum, to “El Templo” powinno Cię zainteresować. Jest to pierwsze muzeum w Hiszpanii, które zostało w całości poświęcone sztuce dekorowania ciała. Oprócz ogromnej kolekcji narzędzi do tatuowania, znajdziesz tutaj ponad 100 000 różnorodnych rysunków (wzorów tatuaży) wykonanych przez artystów z całego świata.

Park Krokodyli w Torremolinos (Crocodile Park)

Gdy odwiedziny w tradycyjnym zoo nie robią na Tobie wrażenia, czas stanąć oko w oko z prawdziwym gadem! W Crocodile Park w Torremolinos znajdziesz ponad 200 krokodyli oraz całe mnóstwo innych gadów i płazów. To także tam znajduje się Big Daddy – największy krokodyl w Europie, który waży ponad pół tony i mierzy aż 5 metrów długości!

Jeśli jednak te liczby nie są dla Ciebie wystarczająco imponujące, być może zainteresuje Cię fakt, że w Parku Krokodyli możesz zrobić sobie zdjęcie, trzymając w objęciach małego krokodyla… Czy ktoś jest w stanie pobić takie selfie?

Parque de La Batería

Ten urokliwy park znajduje się niedaleko plaży La Carihuela. Oprócz tego, że na powierzchni ponad 70 000 m2 znajdziemy tysiące roślin, drzew i krzewów jest to też miejsce, które kryje w sobie sporo historii. Wszystko za sprawą ogromnej ilości tuneli, bunkrów i obiektów militarnych, które pamiętają czasy Hiszpańskiej Wojny Domowej.

Jeśli jednak historia nie jest Twoją mocną stroną, Parque de La Batería kryje także kilka innych atrakcji. Specjalnie przygotowane szlaki rowerowe i trasy do uprawiania joggingu spodobają się zwolennikom aktywnego wypoczynku. Nie będą narzekać także dzieci, na które czekają tutejsze place zabaw. Sporą atrakcją jest także wieża obserwacyjna, z której roztacza się widok na całe miasto – idealne miejsce do pamiątkowych zdjęć.

Torremolinos - najbardziej tolerancyjne miasto w Andaluzji (Hiszpania) // Hispanico.pl
Parque de la Batería w Torremolinos.

Park wodny Aqualand w Torremolinos

Ten największy park wodny na Costa del Sol to znakomite miejsce dla dużych i małych. Ilość atrakcji, jakie tu znajdziesz jest całkiem imponująca. Oprócz fantazyjnych zjeżdżalni zróżnicowanych pod kątem trudności (i adrenaliny), znajdziesz tutaj także liczne baseny, symulator raftingu oraz jacuzzi. W parku Aqualand nie brakuje też oczywiście restauracji i barów, które zaspokoją nawet największy apetyt!

Ogród botaniczny Molino de Inca

Torremolinos - najbardziej tolerancyjne miasto w Andaluzji (Hiszpania) // Hispanico.pl
Ogród botaniczny Molino de Inca w Torremolinos, fot. Wikipedia

Po odwiedzinach w parku wodnym Aqualand warto wybrać się do znajdującego się nieopodal ogrodu botanicznego. Molino de Inca jest domem dla ponad 150 palm (50 różnych gatunków), 300 drzew (60 gatunków) oraz około 400 unikalnych krzewów i kwiatów.

To popularne miejsce nie tylko wśród turystów szukających cienia, ale także wśród zwierząt. Chwila relaksu w otoczeniu przyrody i pięknych parkowych rzeźb pozwoli Ci obserwować różne gatunki ryb i ptaków zamieszkujących ten teren.

W ramach ciekawostki warto dodać, że na terenie ogrodu znajduje się też stary młyn wodny, który jest otwarty dla wszystkich zwiedzających. Ten urokliwy klimat Molino de Inca sprawia, że miejsce to jest bardzo popularne wśród fotografów ślubnych.

Atrakcje w okolicy Torremolinos

Torremolinos - najbardziej tolerancyjne miasto w Andaluzji (Hiszpania) // Hispanico.pl
Espeto de sardinas – popularne danie w Torremolinos.

Dłuższy pobyt w Torremolinos to okazja do zwiedzenia kilku innych pobliskich miast, które również mają wiele do zaoferowania. Sąsiednia Benalmádena spodoba się wszystkim, którzy nie potrafią usiedzieć w miejscu, ponieważ ilość atrakcji w tym mieście jest wprost nieprawdopodobna! Położona nieco dalej Fuengirola to miejscowość szczególnie polecana osobom z dziećmi. Znajdujące się tam tropikalne zoo to miejsce, w którym chronione i rozmnażane są zagrożone gatunki zwierząt z różnych części świata.

Grzechem byłoby nie wspomnieć, że niecałe 20 km od Torremolinos znajduje się Málaga. Miasto pełne świetnie zachowanych zabytków, wspaniałej starówki i wąskich uliczek wśród których można poczuć, czym naprawdę żyje Hiszpania…

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Dodaj pierwszy komentarz

avatar