Strona głównaKultura HiszpaniiHiszpańskie święta i tradycjeEl Gordo - Świąteczna loteria w Hiszpanii

El Gordo – Świąteczna loteria w Hiszpanii

Co w grudniu oprócz Świąt elektryzuje Hiszpanów najbardziej? Tak się składa, że jest jedno takie wydarzenie…

El Gordo to coroczna hiszpańska loteria świąteczna, która przynosi znacznie więcej szczęścia i pieniędzy, niż nasz rodzimy Totolotek. Na czym więc polega i co trzeba zrobić, aby sprawić sobie i najbliższym naprawdę wyjątkowe Święta?

El Gordo – podstawowe informacje

Oficjalna nazwa loterii świątecznej to El Sorteo Extraordinario de Navidad, lub Lotería de Navidad. Wszyscy używają jednak potocznej nazwy El Gordo, co dosłownie oznacza „tłusty”. Sama loteria jest największą tego typu na świecie i na stałe zapisała się jako element hiszpańskiej tradycji związanej z Bożym Narodzeniem. El Gordo jest najpopularniejszą loterią w kraju, a jej przebiegu nie zdołała przerwać nawet hiszpańska wojna domowa i reżim generała Franco. To z kolei czyni ją drugą najdłużej organizowaną loterią na świecie!

Kupony loterii

Na pierwszy rzut oka zasady loterii mogą wydać się trochę skomplikowane. Jeden kupon loterii El Gordo kosztuje 200 €. Na każdym kuponie widnieje dziesięć pięciocyfrowych numerów. Jako że loteria jest niezwykle popularna, trzeba wielokrotnie drukować każdy kupon w kilku seriach. Następnie pięciocyfrowy numer drukuje się na każdym kuponie i na jego późniejszych seriach. Z racji dość wysokiego kosztu pojedynczego kuponu, sprzedawane są również tak zwane décimos, czyli jeden numer z kuponu. Cena takiego kuponu to 20 . Jeżeli jego posiadacz okaże się zwycięzcą dostaje 10% nagrody.

Niezwykłe losowanie

Loteria El Gordo odbywa się co roku 22 grudnia w Madrycie. Potrafi trwać nawet kilka godzin i stała się niejako wydarzeniem kulturalnym, które jest transmitowane w hiszpańskiej telewizji i szeroko komentowane publicznie. Dla wielu osób to właśnie Loteria El Gordo rozpoczyna okres świąteczny.

Kule losowane są z dwóch maszyn przez dzieci ze szkoły San Ildefonso, które następnie wyśpiewują wyniki i wartość nagród. Dzieci przygotowują się do tego cały rok! Przez wiele lat zaszczyt odczytywania wyników loterii przypadał wyłącznie chłopcom, obecnie robią to również dziewczynki.

Co ciekawe, od momentu pierwszego losowania loterii świątecznej, które odbyło się 10 grudnia 1763 roku, jego przebieg praktycznie się nie zmienił. Na wszystkich kulach, w celu uniknięcia różnic w wadze, numery są wykonywane laserowo. Dodatkowo każdy chętny może je sprawdzić dzień przed losowaniem.

Hiszpańska loteria w liczbach

Elementem, który czyni z El Gordo największą loterię na świecie, jest suma nagród, która potrafi być naprawdę zawrotna. W 2017 roku łączna pula wynosiła 2.380.000.000 €!

Loteria jest szczególnie popularna ze względu na system przyznawania nagród. Przewiduje on bowiem bardzo duży podział nagród wśród graczy. Kupując kupon w loterii świątecznej, zwiększamy swoje szanse na wygraną o wiele bardziej, niż grając w zwykłych loteriach. Jak to wygląda? Każda z kombinacji liczb jest drukowana na dużej ilości kuponów. Po jej wylosowaniu wygrana danego stopnia jest dzielona między wszystkich grających, którzy zakupili kupon zgodny z wylosowaną liczbą. Dla przykładu w 2012 roku, nagrody główne były warte w sumie 720 mln €. Każdy ze 180 (!) zwycięzców otrzymał więc aż 4 mln €.

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY