Kastylia i León

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Kastylia i León to największy pod kątem powierzchni region Hiszpanii. Główną atrakcję stanowią tu najwyższej klasy zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kastylia i León oprócz wielowiekowej architektury ma jeszcze jeden powód do dumy. To właśnie tutaj narodził się język hiszpański (kastylijski), jaki znamy obecnie. Do dziś zresztą uważa się, że to właśnie mieszkańcy Kastylia i León mówią nienagannie w swoim ojczystym języku. Z tego też powodu szkoły językowe w tym regionie Hiszpanii są chętnie wybierane przez obcokrajowców do nauki języka hiszpańskiego.

Klimat i pogoda

Kiedy warto odwiedzić region Castilla y León? Najlepiej latem. To najcieplejsza pora roku. Średnie temperatury wynoszą wówczas powyżej 20ºC, a opady są rzadkie i niewielkie. By uniknąć upałów, na urlop można wybrać się także wiosną – najlepiej w maju. Okres od listopada do lutego jest z kolei najchłodniejszy i z największą ilością opadów, dlatego urlop w tym czasie pod kątem pogody może być lekko ryzykowny.

Valladolid

Valladolid
Valladolid

Mówi się, że Valladolid to serce Hiszpanii. Powodem jest położenie tego miasta w samym centrum tego kraju. Wizytówką Valladolid jest drugi najstarszy Uniwersytet w Hiszpanii (pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet w Salamance), który przyciąga studentów z całego świata. Wśród zabytków w Valladolid warto odwiedzić katedrę z XVI wieku (Catedral de Nuestra Señora de la Asunción), dom Miguela de Cervantesa (autora słynnego „Don Kichota”) oraz Casa Museo de Colón – replikę domu Krzysztofa Kolumba, który znajduje się w Santo Domingo (Republika Dominikany).

Salamanka

Plaza Mayor, Salamanka
Plaza Mayor, Salamanka

Salamanka to miasto, którego akademicki klimat udzieli się każdemu, kto zdecyduje się ją odwiedzić. Powodem jest znajdujący się tutaj najstarszy uniwersytet w Hiszpanii (został założony w 1218 r.), który jest szczególnie popularny wśród obcokrajowców chcących perfekcyjnie opanować język hiszpański. A nawet jeśli nie planujesz rozpoczęcia nauki, Uniwersytet w Salamanca warto odwiedzić ze względu na wspaniałą architekturę, a także tamtejszą bibliotekę. W jej zbiorach znajduje się ponad 150 000 ksiąg.

Ale uniwersytet to nie wszystko. Jeśli lubisz zwiedzanie, to w Salamance na pewno Ci go nie zabraknie. Zwiedzanie możesz zacząć od starówki i majestatycznego placu Plaza Mayor, na którym do połowy XIX wieku odbywały się walki byków. Ciekawym zabytkiem jest też katedra w Salamance, która w rzeczywistości została stworzona przez połączenie dwóch wcześniejszych katedr, które się tu znajdowały.

Segowia

Akwedukt w Segowii
Akwedukt w Segowii

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem w Segowii jest rzymski akwedukt z I-II wieku n.e. To jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie i prawdopodobnie najczęściej fotografowany zabytek w mieście. Innym ciekawym miejscem w Segowii jest także Alkazar, który był inspiracją do stworzenia zamku Królewny Śnieżki. Na uwagę zasługuje także pełne zabytków Stare Miasto. To tutaj zobaczymy m.in. katedrę, ratusz czy Dzielnicę Żydowską. Segowia to także doskonały punkt wypadowy do pobliskiego rezerwatu przyrody Parque Natural de las Hoces de Duraton.

Ávila

Mury obronne, Ávila
Mury obronne, Ávila

Nie ma w Avili większego zabytku niż doskonale zachowane średniowieczne mury obronne (Las Murallas), które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na Listę tę zostało wpisane także Stare Miasto, które jest skarbnicą średniowiecznych zabytków. Tym najważniejszym jest katedra (Catedral de Cristo Salvador de Ávila). Warto odwiedzić także bazylikę św. Wincentego, klasztor św. Teresy czy zakon św. Józefa. Będąc w Avili koniecznie trzeba spróbować tamtejszych yemas de Santa Teresa – łakoci, których głównymi składnikami są żółtko oraz cukier.

Zamora

Zamora - malownicza ulica Balboraz
Zamora – malownicza ulica Balboraz

Znajdująca się na szlaku Via de la Plata prowadzącym do Santiago de Compostela 62-tysięczna Zamora jest znana jako “romańskie miasto” z największą na Półwyspie ilością budynków w tym stylu (ponad 20!). Wśród nich pierwsze miejsce znajduje Castillo de Zamora – wybudowany w XI wieku zamek, który w 2009 roku przeszedł badania archeologiczne wydobywające na światło dzienne liczne nieznane dotąd konstrukcje.

Obok zamku punktem obowiązkowym są kościoły. W pierwszej kolejności warto odwiedzić Katedrę El Salvador. Miasto posiada niesamowitą ilość budowli sakralnych pochodzących ze średniowiecza. W jednym z nich – Kościele San Esteban – znajduje się Muzeum Baltasara Lobo (Museo Baltasar Lobo). Artysta pochodzący z Zamory, znany jest głównie ze swoich rzeźb przedstawiających matkę z dzieckiem.

Błądząc pomiędzy wiekowymi zabytkami, warto zatrzymać się w jednej z restauracji, aby spróbować arroz a la zamorana, czyli aromatyczny ryż z boczkiem, chorizo oraz czerwonymi warzywami. Będąc w okresie Semana Santa (Wielkiego Tygodnia) dajcie się skusić na anyżowe ciasteczka zwane aceitadas.

Soria

Soria - Pałac Condes de Gómara
Soria – Pałac Condes de Gómara

“Soria – ni te la imagines” (tłum. „Nawet sobie nie wyobrażasz”) to hasło promocyjne tej najmniejszej stolicy prowincji w całej Hiszpanii. Rzeczywiście, nie do wyobrażenia jest, jak tak małe miasto może oferować tyle różnorodnych atrakcji. Podobnie jak Zamora, również Soria kryje w sobie całą gamę wspaniałych romańskich budowli – zaczynając od kościoła Santo Domingo znajdującego się na starówce, poprzez konkatedrę San Pedro posiadającą honorowy tytuł zabytku hiszpańskiego, a kończąc na znajdującym się na obrzeżu miasta zespole klasztornym San Juan de Duero. Znajdziemy tu również budowle pochodzące z epoki renesansu (np. pałac Condes de Gómara) oraz baroku (np. pustelnia Ermita de la Soledad).

Interior Hiszpanii charakteryzuje się niesamowitym bogactwem przyrodniczym, a Soria jest tego najlepszym przykładem. Usytuowana pomiędzy dwoma wzgórzami – Castillo i Mirón – oferuje niezliczoną ilość spektakularnych punktów widokowych. Dlatego warto wybrać się na wycieczkę poza miasto na trekking w pobliskie góry Valonsadero czy położoną na wysokości około 2000 metrów Laguna Negra de Urbión wraz z otaczającym ją Sierra de Urbión.

Palencia

Palencia - Katedra św. Antonina z Pamiers
Palencia – Katedra św. Antonina z Pamiers

Dwudziestometrowy Chrystus z Otero (Cristo del Otero) spogląda na Palencię niczym w Rio de Janeiro. Za panowania Alfonsa VIII (XIX/XX w.) była to siedziba rezydencji królewskiej. Dziś Palencia stanowi idealny punkt startowy szlaku architektury romańskiej (Ruta Románico Palentino). To tutaj znajdziemy największą koncentrację monumentów w tym stylu w całej Europie! Zaczynamy od “nieznanej piękności”, czyli Katedry św. Antonina z Pamiers. Zaraz obok znajdziemy Muzeum Diecezjalne, które kryje w swoich wnętrzach dzieła m.in. El Greca (np. obraz Święty Sebastian). Chcąc podążać dalej szlakiem, kierujmy się ku Plaza Mayor, na którym oprócz budynku Ratusza znajdziemy trzynastowieczny Kościół Św. Franciszka (Iglesia de San Francisco).

Cristo del Otero - symbol miasta Palencia
Cristo del Otero – symbol miasta Palencia

Podczas zwiedzania miasta szczególnie warto zwrócić uwagę na płaskorzeźby. Jeśli znajdziecie taką, która przedstawia kobiecą sylwetkę z niepasującym grymasem twarzy oraz dziurami zamiast oczu – punkt dla Was! Zwany „ziemniaczaną głową z Palencji” relief jest nieudaną renowacją (zresztą nie pierwszą w Hiszpanii) rzeźby, która niedawno stała się hitem internetu.

Burgos

Katedra w Burgos
Katedra w Burgos

Katedra Świętej Marii to najważniejszy zabytek w Burgos. Jest to jeden z kilku obiektów w tym mieście, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Drugim jest największe stanowisko paleontologiczne w Europie – Atapuerca. Znajduje się zaledwie 20 km na północny wschód od Burgos i kryje dowody na obecność oraz sposób życia hominidów sprzed miliona lat! To właśnie ten fakt zadecydował o wpisaniu tego miejsca na Listę UNESCO w 2000 roku. Co więcej, 15 lat później nadano mu tytuł obiektu o wyjątkowej wartości uniwersalnej UNESCO.

Burgos jest także doskonale znane pielgrzymom. To bowiem jedno z miast, które znajdują się na szlaku Camino de Santiago. Zawiedzeni nie będą także fani enoturystyki, ponieważ to właśnie w prowincji Burgos znajduje się Ribera del Duero jeden z najsłynniejszych regionów winiarskich w Hiszpanii.

León

León - Katedra na placu Plaza de Regla
León – Katedra na placu Plaza de Regla

Obowiązkowymi punktami na mapie León są: Plac i Bazylika św. Izydora, gotycka Katedra, dawny klasztor Convento de San Marcos, zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego Casa Botines oraz dzielnica Barrio Humedo.

Jeśli macie więcej czasu koniecznie zajrzyjcie do MUSAC, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej Kastylii i León. Ten charakterystyczny budynek jest łatwy do znalezienia, gdyż jego wielkie balkonowe okna są w kolorach tęczy! Oryginalność budynku została doceniona w 2007 roku, zdobywając nagrodę Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe.

Casa Botines w León
Casa Botines w León

Prowincja León to nie tylko wspaniała architektura, ale również wspaniałe dziedzictwo przyrodnicze. Na północy znajdziemy prehistoryczne jaskinie – Cueva de Valporquero oraz Cuevas de Llamazares – pełne komnat ogromnych stalaktytów, stalagmitów oraz innych podziemnych cieków wodnych. Podążając dalej na północ, na skraj prowincji dotrzemy do Parku Narodowego Picos de Europa. To tu znajdziemy najwyższe szczyty Kordyliery Kantabryjskiej takie jak Torre de Cerredo (2.648 m n.p.m).

Fiesty w regionie Kastylia i León

Czymże byłaby Hiszpania bez swoich sławnych (często też nietypowych) fiest? Jedna z najbardziej kontrowersyjnych ma miejsce w Burgos w Boże Ciało. Wyobraźmy sobie mężczyzn przebranych za diabły, którzy skaczą ponad dziećmi urodzonymi w ciągu ostatnich 12 miesięcy – oto właśnie El Colacho. Mimo interwencji Benedykta XVI i próśb o zaprzestanie organizacji imprezy, ma się ona dobrze i przyciąga masę zafascynowanych turystów.

Będąc przy świętach religijnych każde miasto hiszpańskie bardzo hucznie obchodzi Wielki Tydzień, czyli Semana Santa. Tak również jest w Kastylii i León – ogromne pasos (specjalne platformy) przedstawiające biblijne sceny niesione przez członków cofradías penitenciales, czyli specjalnych stowarzyszeń, dzielnie maszerują przez miasta. Co ciekawe to fakt, iż pierwsze cofradías wywodzą się z Valladolid i działają nieprzerwanie od XV wieku!

Odkryj region Kastylia i León

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia i León składa się z dziewięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Salto del Colacho, El Marrano de San Antón, Szlak Ruta del Ceres.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne