Kastylia i León to największa pod względem powierzchni wspólnota autonomiczna w Hiszpanii.

Może się ona poszczycić bogatą historią oraz sporą ilością zabytków najwyższej klasy. Ponad połowa obiektów wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w kraju flamenco znajduję się właśnie w tym regionie! Tam też narodził się dialekt kastylijski, z którego wykształcił się współczesny język hiszpański. Do tej pory z resztą uważa się, że mieszkańcy Kastylii i Leónu mówią nienagannie w swoim ojczystym języku, a miejscowe szkoły kastylijskiego cieszą się wśród obcokrajowców światową sławą.

Klimat

Klimat Kastylii i León jest specyficzny. Lata są tam dosyć ciepłe, temperatury sięgają nawet 40 ºC, w ziemie jednak zdarzają się nawet mrozy do -12 ºC. Wiosna i jesień z kolei są krótkie. Bliskość gór sprawia, że nie docierają tam nadmorskie wiatry, co wpływa na niewielką ilość opadów w ciągu roku.

Valladolid

Valladolid to zabytkowe i historyczne miasto, mieści się tam jeden z najstarszych w całej Hiszpanii uniwersytetów. W 1469 r. w tej miejscowości odbył się ślub Królów Katolickich, Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego. Dzięki tej królewskiej parze Krzysztof Kolumb mógł zorganizować swoją wyprawę do Nowego Świata. Po powrocie z podróży rozgoryczony odkrywca spędził w Valladolid ostatnie dwa lata swojego życia (1504-1506). Do dnia dzisiejszego znajduję się tam udostępniony dla turystów dom, który stanowi replikę tego, który posiadał Kolumb na Dominikanie (hiszp. Casa de Colón).

Będąc w stolicy Kastylii i Leónu warto też zwiedzić dom Miguela de Cervantesa, autora najsłynniejszego hiszpańskiego dzieła “Don Kichot” oraz Katedrę z XVI wieku (hiszp. Catedral de Nuestra Señora de la Asunción) zaprojektowaną przez budowniczego Escorialu, Juana de Herrera.

Ávila

Ávila to piękne średniowieczne miasteczko położone na zachodzie Kastylii i Leónu. Przez wieki znajdowało się ono na zmianę raz pod panowaniem arabskim, a raz chrześcijańskim. W 1085 roku podbił je Alfons VI Mężny i nakazał zbudować potężne mury miejskie. Obecnie należą one do najlepiej zachowanych obwarowań na świecie i zostały objęte patronatem UNESCO.

W mieście znajduję się również wiele zabytków o charakterze religijnym. Wynika to z faktu, że z Ávili pochodzili najwięksi hiszpańscy mistycy, św. Teresa od Jezusa oraz św. Jan od Krzyża. 15 października jest tam obchodzony dzień tej największej chrześcijańskiej mistyczki.

Salamanka

Salamanka to drugi po Valladolid najważniejszy ośrodek miejski w Kastylii i León. Mieści się tam najstarszy w całej Hiszpanii uniwersytet, założony w 1218 roku. Wykładali na nim jedni z najsławniejszych pisarzy w kraju flamenco, między innymi Fray Luis de León oraz Miguel de Unamuno. Sam budynek uczelni kryje w sobie wiele ciekawych miejsc. Jego bogato zdobiona fasada stanowi arcydzieło stylu plateresco, a w tamtejszej bibliotece założonej w 1254 roku znajduję się ponad 150 000 ksiąg!

 

 

Hotele w Kastylia i León

Booking.com
Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55  
  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w Kastylia i León

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Kastylia i León składa się z dziewięciu prowincji. Wśród nich jest wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:
Prowincja Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Ávila Popularne miasta: Ávila, Bonilla de la Sierra, Alba de Tormes
Burgos Popularne miasta: BurgosSanto Domingo de Silos
León Popularne miasta: León, Las Médulas
Palencia Popularne miasta: Palencia
Salamanka Popularne miasta: Salamanka
Segowia Popularne miasta: Segowia
Soria Popularne miasta: Soria
Valladolid Popularne miasta: Valladolid
Zamora Popularne miasta: Zamora
Zobacz także: Salto del Colacho, El Marrano de San Antón
 
Kubki marki Hispanico