Turystów jest tam równie dużo, co studentów. Nic dziwnego, to właśnie tutaj znajduje się najstarszy uniwersytet w Europie.

Salamanka to niezwykłe miasto w zachodniej Hiszpanii, leżące we wspólnocie autonomicznej Kastylia i León. O jej wyjątkowości może świadczyć chociażby fakt, że została uznane w całości za hiszpański pomnik narodowy i wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Salamanka bywa nazywana hiszpańskimi Atenami lub “Roma La Chica”, czyli “małym Rzymem” ze względu na nagromadzenie dużej ilości zabytków na stosunkowo niewielkim obszarze. Poniżej znajdziesz listę miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w tym znanym na całym świecie mieście uniwersyteckim.

Plaza Mayor

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od Plaza Mayor leżącego w samym centrum Salamanki. Jego budowę rozpoczęto w roku 1729 na rozkaz króla Filipa V, a ukończono dopiero po 26 latach!

Wszystkie budynki otaczające plac są trzykondygnacyjne i tak jak cała Starówka, są zbudowane z kamienia o niezwykłej złocistej barwie, który w zależności od pory dnia zmienia swój koloryt.

Czym zaskoczy Cię Salamanka? // Hispanico.pl
Plaza Mayor, Salamanka

Warto spokojnie obejść go dookoła i odnaleźć ponad pięćdziesiąt medalionów wraz z wizerunkami słynnych Hiszpanów rozlokowanych na parterze pomiędzy łukami. Na placu tradycyjnie odbywały się wszystkie najważniejsze wydarzenia kulturalne, do XIX wieku również korridy, przeniesione potem wzorem innych hiszpańskich miast na arenę.

Casa de las Conchas

Czym zaskoczy Cię Salamanka? // Hispanico.pl
Muszle na fasadzie Casa de las Conchas, Salamanka

Na małym placu, na południe od Plaza Mayor znajduję się Casa de las Conchas, czyli Dom z Muszlami. Był to miejski pałac rycerza Santiaga Talavery Maldonada wzniesiony w 1514 roku z okazji jego zaślubin z potomkinią rodu Pimentel, w którego herbie figurowały muszle przegrzebka (symbol pielgrzymek do Santiago de Compostela). Właśnie tymi muszlami udekorowano całą fasadę domu. W sumie jest ich tam około trzystu i swoim rozmieszczeniem nawiązują do typowego dla Hiszpanii stylu mudéjar.

Obecnie w pałacu mieści się biuro informacji turystycznej, tak więc można za darmo zwiedzić jego wnętrze. Warto zwrócić szczególną uwagę na klatką schodową z olśniewającym kasetonowym stropem.

Salamanka i jej słynny uniwersytet

Universidad de Salamanca to bez wątpienia najczęściej odwiedzane przez turystów miejsce w całym mieście. Jest to jedna z najstarszych uczelni w Europie i najstarsza w całej Hiszpanii. Została ona ufundowana w 1218 r. przez władcę Leónu, Alfonsa IX. Konkurowała z najlepszymi ówczesnymi uniwersytetami i była pionierem w propagowaniu na Starym Kontynencie osiągnięć arabskich myślicieli (Salamanka jest nazywana miastem trzech kultur: żydowskiej, islamskiej i chrześcijańskiej).

Czym zaskoczy Cię Salamanka? // Hispanico.pl
Budynek Uniwersytetu w Salamance

Na Uniwersytecie w Salamance studiował najważniejszy hiszpański pisarz, Miguel de Cervantes! W czasach, kiedy uchodziło to jeszcze za największą herezję, w Salamance uznano rewolucyjną teorię Kopernika o systemie heliocentrycznym. Budynek, w którym obecnie mieści się uniwersytet powstał w latach 1415-1433. W późniejszym czasie uzupełniono go o niezwykle bogato zdobioną platereskową główną fasadę, arcydzieło tego stylu w Hiszpanii.

Z głównym wejściem na uczelnię wiąże się pewna legenda: osoba, która odnajdzie ukrytą w nim rzeźbę żaby (alegorię rozpusty studentów), będzie miała zagwarantowane szczęście w miłości i powodzenie na egzaminach. Żaba przekształciła się też w symbol Salamanki i jej wizerunek znajduję się na wielu typowych pamiątkach z tego miejsca. Wokół uniwersytetu znajdują się też inne budowle w stylu plateresco, między innymi dawne bursy studenckie, które decydują o niepowtarzalnej atmosferze tego miejsca.

Stara i Nowa Katedra

Czym zaskoczy Cię Salamanka? // Hispanico.pl
Wejście do Nowej Katedry

Stara Katedra (Catedral Vieja) w Salamance została wybudowana w latach 1140-1200. To jedno z najznakomitszych dzieł tego okresu. W odróżnieniu od większości świątyń romańskich charakteryzuję się wysokimi nawami i rozświetlonym wnętrzem. W jej środku można podziwiać monumentalne retabulum z 53 scenami z życia Jezusa i Maryi.

Ze względu na wzrastającą ilość wiernych obok starego kościoła wzniesiono Nową Katedrę (Catedral Nueva). Jest to przedostatnia z gotyckich katedr, jakie wzniesiono na terenie Hiszpanii. Warto tam zwrócić szczególną uwagę na zgromadzone w kaplicach dzieła sztuki, między innymi grób fundatora Sancheza de Palenzueli w Złotej Kaplicy (Capilla Dorada) oraz wizerunek Virgen de la Cueva (NMP z Groty), patronki Salamanki w Capilla del Mariscal.

Agnieszka Zaborska

Agnieszka Zaborska

Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.
Agnieszka Zaborska

Latest posts by Agnieszka Zaborska (see all)

1 Komentarz - "Czym zaskoczy Cię Salamanka?"

avatar
Agnieszka

byłam na Erazmusie w Salamance – cudowne, magiczne miejsce…

wpDiscuz