TOP 11: Zaskakujące muzea w Hiszpanii

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Oferta turystyczna Hiszpanii jest bardzo szeroka. Jeśli jednak znudziły Ci się standardowe miejsca wymieniane w przewodnikach, poznaj 10 najdziwniejszych muzeów, które znajdziesz w tym jakże różnorodnym kraju:

1. Muzeum Kiełbasy w Castellfollit de la Roca

Muzeum Kiełbasy w Castellfollit de la Roca
Muzeum Kiełbasy w Castellfollit de la Roca

Castellfollit de la Roca to jedna z najmniejszych miejscowości Hiszpanii, która oprócz tego, że może pochwalić się niesamowitym widokiem (domy zawieszone nad skałami) posiada też jedno z najciekawszych muzeów w Hiszpanii. Znajdujące się tam Muzeum Kiełbasy zaprasza wszystkich zainteresowanych na wycieczkę po historii tego przysmaku. Wewnątrz znajdziemy zarówno ilustracje, szkice, przestrzenne makiety, fotografie, jak i autentyczne przyrządy służące do wykonywania kiełbasy w tym rejonie. Na wszystkich chętnych czeka też muzealny sklepik, w którym kupić można bohatera tego przybytku, czyli po prostu kiełbasę.

2. Muzeum solniczek i pieprzniczek

To niezwykłe muzeum jako jedyne w Europie jest poświęcone wyłącznie solniczkom i pieprzniczkom. W kolekcji znajduje się ponad 20 000 obiektów z całego świata, a najwcześniejsze pochodzą z XIX wieku. Muzeum znajduje się w zamku Castell de Guadalest, nieopodal Alicante.

3. Muzeum Mikrominiatur

Micromundi - Muzeum Mikrominiatur w Besalú
Micromundi – Muzeum Mikrominiatur w Besalú

W Guadalest znajduje się kolejne niezwykłe miejsce – Muzeum Miniatur. Można tu zobaczyć niezwykłe dzieła w niespotykanych rozmiarach, np. Statuę Wolności wykutą w igielnym uchu lub obrazy GoyiPicassa na skrzydle muchy lub… ziarenku ryżu. Wszystkie eksponaty ogląda się przy pomocy specjalnych lup. Podobne muzeum miniatur znajdziesz też w miasteczku Besalú w Katalonii oraz w Mijas w Andaluzji.

4. Muzeum tortur

Muzeum Tortur to równie przerażające, co ciekawe miejsce na mapie Santillana del Mar
Muzeum Tortur to równie przerażające, co ciekawe miejsce na mapie Santillana del Mar

Miłośnicy tortur i mocnych wrażeń powinni udać się do Santillana del Mar w Kantabrii, gdzie znajduje się Muzeum Tortur. Znajdziemy tam ekspozycję poświęconą narzędziom tortur z czasów Inkwizycji. Wystawione są między innymi gilotyny, żelazne dziewice, czy kije do tortur.

5. Muzeum beretów

Jeśli ktoś jest fanem beretów (niekoniecznie tych moherowych) powinien udać się do muzeum w całości im poświęconym. Miejsce to znajduje się na północy Hiszpanii, niedaleko Bilbao. Co ciekawe, niegdyś była to stara fabryka beretów, która z czasem została przekształcona w muzeum. W środku można zobaczyć między innymi maszyny do produkcji tych nakryć głowy i proces ich wytwarzania.

6. Muzeum nocników

Bodajże najbardziej ekscentryczne w naszym zestawieniu muzeum mieści się w Ciudad de Rodrigo, niedaleko Salamanki. To jedyne tego typu miejsce, które posiada kolekcję ponad 1300 nocników z całego świata (w tym również z Polski), a niektóre egzemplarze pochodzą nawet z XIII wieku.

7. Muzeum Bandytów

Muzeum Bandytów znajduje się w mieście Ronda, niedaleko Malagi. Poświęcone jest w całości bandytom z Andaluzji. Chetni zobaczą nie tylko broń los bandoleros, ale także obrazy, dokumenty historyczne, pieniądze, czy bandyckie ubrania.

8. Muzeum tatuażu

W Torremolinos można zwiedzić muzeum tatuażu
W Torremolinos można zwiedzić muzeum tatuażu

Wszyscy miłośnicy rysunków na ciele powinni udać się do muzeum w Torremolinos, nieopodal Malagi. W tym miejscu można obejrzeć zarówno przyrządy do robienia tatuażów (począwszy od 1900 r.), jak i setki rysunków, zdjęć i projektów tatuaży.

9. Muzeum pojazdów pogrzebowych

Muzeum znajduje się w Barcelonie i jest wypełnione karawanami, wozami i nagrobkami będącymi w użyciu w XIX i XX wieku. Zainteresowani odwiedzinami muszą jednak zwrócić uwagę na to, że muzeum nie jest dobrze oznakowane. Wystawa mieści się w piwnicy, a na szyldzie widnieje jedynie napis „Usługi pogrzebowe”.

10. Muzeum garnków i ceramiki

Ta największa kolekcja garnków i ceramiki na świecie znajduje się w mieście Toral de los Guzmanes (region Kastylia i León). Muzeum umiejscowione jest w pałacu, a na wystawie zaprezentowano ponad 2000 obiektów. Wśród nich znajdują się m.in. naczynia wykonane ze szkła, drewna metalu i innych materiałów.

11. Muzeum melona

Muzeum melona mieści się w Villaconejos. Wszyscy chętni mogą zobaczyć narzędzia niezbędne do uprawy melonów, poznać historię i proces ich sadzenia oraz wpływ melonów na życie okolicznych mieszkańców. Jest to jedyne tego rodzaju miejsce na świecie.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne