Torby hiszpańskie Hispanico

Kantabria to jedna z najbardziej zielonych wspólnot Hiszpanii. Mimo że obcokrajowców odstrasza mało przyjazny klimat tego regionu, to wśród Hiszpanów jest to popularny kierunek turystyczny.

Kantabria to idealny wybór dla wszystkich osób kochających dziewiczą przyrodę, malownicze krajobrazy, ale nie tylko! Na wszystkich odwiedzających czeka także pyszna kuchnia, przyjaźni ludzie oraz jeden z największych na świecie zbiorów znalezisk archeologicznych i śladów prehistorycznej obecności człowieka na Ziemi!

Klimat

Kantabria znajduję się pod wpływem dwóch klimatów. Lata w północnej części regionu są dosyć ciepłe. Średnia temperatura w miesiącach letnich wynosi tam około 20°C. Zimy z kolei są mroźne, a opady śniegu stosunkowo częste (w szczególności w wyższych partiach terenu okresie między październikiem, a marcem).

Na południu Kantabrii, po drugiej stronie doliny Ebro, panuje cieplejszy klimat śródziemnomorski, co sprawia, że średnie temperatury są tam wyższe, niż w pozostałych częściach regionu.

Jaskinia Altamira

Kantabria - opis wspólnoty autonomicznej Hiszpanii // Hispanico.pl
Malowidła naskalne w jaskini Altamira, fot. http://bit.ly/2d1wshj

Jaskinia Altamira (hiszp. Cueva de Altamira), znajdująca się nieopodal miejscowości Santillana del Mar, często bywa nazywana Kaplicą Sykstyńską sztuki prehistorycznej. Wszystko ze względu na doskonale zachowane malowidła z okresu paleolitu. Przedstawiono na nich sylwetki wielu gatunków zwierząt (między innymi bizonów, saren oraz kóz).

Loty do Hiszpanii
 
Kantabria - opis wspólnoty autonomicznej Hiszpanii // Hispanico.pl
Malowidła naskalne w jaskini Altamira, fot. http://bit.ly/2d1wshj

Ich odkrywca, Marcelino Sanz de Sautuola, został oskarżony o ich sfałszowanie ponieważ naukowcy nie mogli uwierzyć, że tak dobrze zachowane rysunki pochodzą sprzed około 30 000 lat p. n. e.

Santander

Santander to stolica wspólnoty położona nad Morzem Kantabryjskim. Miejscowy port, między XVI i XIX w., był kluczowym miejscem na szlakach morskich łączących Hiszpanię z koloniami w Ameryce. W połowie XIX wieku miasto przekształciło się w jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków wypoczynkowych na północnym wybrzeżu, a swoją letnią rezydencję posiadała tam między innymi para królewska.

Kantabria - opis wspólnoty autonomicznej Hiszpanii // Hispanico.pl
Santander nocą wygląda zachwycająco.

Strefę wybrzeża od Starówki oddziela Paseo de Pereda. Przy tych wspaniałych bulwarach mieści się główna siedziba Banco de Santander, największego hiszpańskiego koncernu bankowego. Pobliska Catedral Nueva (Katedra Nowa) wraz z przyłączoną do niej Catedral Vieja (Katedra Stara) stanowi jeden z największych zabytków w mieście. Starsza część świątyni to jedno z najznakomitszych dzieł w Hiszpanii z okresu romańskiego. Dobudowana później do niej świątynia łączy w sobie z kolei elementy późnogotyckie i barokowe.

Góry Kantabryjskie

Góry Kantabryjskie (hiszp. Cordillera Cantábrica) to pasmo górskie w północnej Hiszpanii o długości około 480 km. Część z nich przebiega przez Kantabrię i obejmuje Park Naturalny Saja-Besaya. Na jego terenie znajdują się jedne z najlepszych lasów w Kantabrii, które stanowią schronienie dla wielu gatunków zwierząt, między innymi wilków oraz dzików. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników pieszych wycieczek, a w okolicy parku znajduję się wiele urokliwych górskich wiosek.

 

 

Hotele w Kantabrii

Booking.com
Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55  
  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w Kantabrii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kantabria składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:
Miasto Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Santander
Torrelavega
Castro Urdiales
Camargo
Santillana del Mar Jaskinia Altamira
Piélagos
El Astillero
Santa Cruz de Bezana
Laredo
Santoña
Los Corrales de Buelna
Comillas Palacio de Sobrellano, El Capricho de Gaudi, nieistniejący zabytek Gaudiego Quiosco de Comillas
San Vicente de la Barquera
Zobacz także: Fiesta del Orujo