Kantabria

Kantabria to jedna z najbardziej zielonych wspólnot Hiszpanii. Mimo że obcokrajowców odstrasza mało przyjazny klimat tego regionu, to wśród Hiszpanów jest to popularny kierunek turystyczny.

Kantabria to idealny wybór dla wszystkich osób kochających dziewiczą przyrodę, malownicze krajobrazy, ale nie tylko! Na wszystkich odwiedzających czeka także pyszna kuchnia, przyjaźni ludzie oraz jeden z największych na świecie zbiorów znalezisk archeologicznych i śladów prehistorycznej obecności człowieka na Ziemi!

Klimat w Kantabrii

Kantabria znajduję się pod wpływem dwóch klimatów. Lata w północnej części regionu są dosyć ciepłe. Średnia temperatura w miesiącach letnich wynosi tam około 20°C. Zimy z kolei są mroźne, a opady śniegu stosunkowo częste (w szczególności w wyższych partiach terenu okresie między październikiem, a marcem). Na południu Kantabrii, po drugiej stronie doliny Ebro, panuje cieplejszy klimat śródziemnomorski, co sprawia, że średnie temperatury są tam wyższe, niż w pozostałych częściach regionu.

Jaskinia Altamira

Jaskinia Altamira (hiszp. Cueva de Altamira), znajdująca się nieopodal miejscowości Santillana del Mar, często bywa nazywana Kaplicą Sykstyńską sztuki prehistorycznej. Wszystko ze względu na doskonale zachowane malowidła z okresu paleolitu. Przedstawiono na nich sylwetki wielu gatunków zwierząt (między innymi bizonów, saren oraz kóz).

Ich odkrywca, Marcelino Sanz de Sautuola, został oskarżony o ich sfałszowanie ponieważ naukowcy nie mogli uwierzyć, że tak dobrze zachowane rysunki pochodzą sprzed około 30 000 lat p. n. e.

Santander

Santander - stolica Kantabrii
Santander – stolica Kantabrii

Santander to stolica wspólnoty położona nad Morzem Kantabryjskim. Miejscowy port, między XVI i XIX w., był kluczowym miejscem na szlakach morskich łączących Hiszpanię z koloniami w Ameryce. W połowie XIX wieku miasto przekształciło się w jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków wypoczynkowych na północnym wybrzeżu, a swoją letnią rezydencję posiadała tam między innymi para królewska.

Strefę wybrzeża od Starówki oddziela Paseo de Pereda. Przy tych wspaniałych bulwarach mieści się główna siedziba Banco de Santander, największego hiszpańskiego koncernu bankowego. Pobliska Catedral Nueva (Katedra Nowa) wraz z przyłączoną do niej Catedral Vieja (Katedra Stara) stanowi jeden z największych zabytków w mieście. Starsza część świątyni to jedno z najznakomitszych dzieł w Hiszpanii z okresu romańskiego. Dobudowana później do niej świątynia łączy w sobie z kolei elementy późnogotyckie i barokowe.

Góry Kantabryjskie

Góry Kantabryjskie (hiszp. Cordillera Cantábrica) to pasmo górskie w północnej Hiszpanii o długości około 480 km. Część z nich przebiega przez Kantabrię i obejmuje Park Naturalny Saja-Besaya. Na jego terenie znajdują się jedne z najlepszych lasów w Kantabrii, które stanowią schronienie dla wielu gatunków zwierząt, między innymi wilków oraz dzików. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników pieszych wycieczek, a w okolicy parku znajduję się wiele urokliwych górskich wiosek.

Odkryj Kantabrię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kantabria składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz także: Fiesta del OrujoLabirynt w Villapresente.

Agnieszka Zaborska
Agnieszka Zaborska
Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY