Torby hiszpańskie Hispanico

Małe, hiszpańskie miasteczka kojarzą się tylko z malowniczymi krajobrazami, ciasnymi uliczkami i porozrzucanymi gdzieniegdzie lokalnymi atrakcjami. Czyżby?

Santoña usytowana zaledwie 48 km od stolicy Kantabrii (miasto Santander) burzy ten stereotyp. Owszem, znajdziemy tutaj takie zabytki jak kościół Santa María del Puerto z XIII wieku, pałac markiza Palacio de Chiloeches oraz kilka ciekawych pomników, jednak to nie one przyciągają większość turystów.

 

To co naprawdę zachęca do odwiedzin w mieście Santoña to zdumiewająca ilość fortyfikacji, które zachowały się do dzisiejszych czasów. Miłośników tematyki militarnej ucieszy też pewnie fakt, że większość z nich jest otwarta dla odwiedzających. Nie przedłużając, przejdźmy od razu do rzeczy.

Oto trzy najważniejsze forty, które odegrały strategiczną rolę w historii miasta Santoña, a dziś należą do największych atrakcji turystycznych w tym rejonie:

Fuerte de San Martín

Santoña - mały port o potężnych fortyfikacjach // Hispanico.pl
Fuerte de San Martín, fot. Wikipedia

Wybudowany w XVII wieku, przez kolejne dwa poddawany był stałym modyfikacjom i udoskonaleniom, które ostatecznie przekształciły go w ogromnej wielkości fortyfikację. Uformowany na kształt podkowy zajmuje imponującą powierzchnię 2700m2 i składa się z dwóch pięter obwarowań wyposażonych w stanowiska dla armat. Na najwyższym poziomie znajduje się taras, a na nim… oczywiście kolejne armaty, które broniły dostępu do miasta.

Loty do Hiszpanii
 

Obecnie we wnętrzach fortu znaleźć można wystawy prezentujące dawne życia miasta Santoña. Poza tematyką militarną, wśród prezentowanych materiałów nie brakuje też tych nawiązujących do codziennego życia dawnych mieszkańców – w tym przede wszystkim rybaków, dzięki którym port zasłynął ze znakomitej jakości tuńczyka i anchois.

Fuerte de Napoleón

Santoña - mały port o potężnych fortyfikacjach // Hispanico.pl
Fuerte de Napoleón, fot. http://www.turismosantona.es

Budowę tego fortu zlecił sam Napoleon, a jego imię zostało nadane tej fortyfikacji w 1812 r. Jego usytuowanie w północno-zachodniej części miasta miało kluczowe znaczenie dla całego portu. Z tej pozycji bez trudu można było zobaczyć próby ataku nadchodzące zarówno od strony morza, jak i wojska zmierzające drogą lądową. Wewnątrz fortu znajdowały się także koszary z ponad setką miejsc dla żołnierzy oraz magazyn amunicji. Warto wspomnieć, że w 1870 roku Fort Napoleona został częściowo udoskonalony, a w 2001 r. poddano go całkowitej renowacji.

Fuerte de San Carlos

Santoña - mały port o potężnych fortyfikacjach // Hispanico.pl
Fuerte de San Carlos, fot. Wikipedia

To najstarszy port w mieście Santoña, który powstał w miejscu, w którym początkowo stała baszta. W swojej pierwszej odsłonie, czyli na początku XVII wieku, fort został zbudowany z ziemi i drewna. Niecałe 100 lat później umocniono go jednak, przebudowując całą konstrukcję na kamienną. Wtedy też nadano mu nazwę po królu Hiszpanii Carlosie II.

Przez kolejne wieki fort był jeszcze kilkukrotnie zmieniany, przybierając ostatecznie formę rozbudowanego kompleksu militarnego obejmującego: koszary, pomieszczenia magazynowe, prochownię, zbrojownię oraz rząd 37 armat podobny nieco do tego, który możemy zobaczyć w forcie San Martín.

   

Hotele w Santoni

Booking.com
Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55  
  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w Kantabrii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kantabria składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:
Miasto Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Santander
Torrelavega
Castro Urdiales
Camargo
Santillana del Mar Jaskinia Altamira
Piélagos
El Astillero
Santa Cruz de Bezana
Laredo
Santoña
Los Corrales de Buelna
Comillas Palacio de Sobrellano, El Capricho de Gaudi, nieistniejący zabytek Gaudiego Quiosco de Comillas
San Vicente de la Barquera
Zobacz także: Fiesta del Orujo