Fiesta del Orujo – rozgrzewający hiszpański festiwal

Kubki marki Hispanico

Fiesta del Orujo // Hispanico.plCo roku w drugi weekend listopada w górskim miasteczku Potes położonym na północy Hiszpanii (region Kantabria) odbywa się prawdziwie ognista fiesta…

Fiesta del Orujo Festiwal odbywa się w czasie jednego listopadowego weekendu, a jej tradycja sięga 1984 roku. Kluczowym elementem festiwalu i swoistym pretekstem do jego organizowania jest degustacja wytwarzanego w tej części Hiszpanii trunku orujo.

Świętowaniu towarzyszą wydarzenia muzyczne, koncerty, imprezy, pokazy tańców ludowych oraz stragany z lokalnymi wyrobami. Oprócz tytułowego trunku podczas Fiesta del Orujo można skosztować też regionalnych potraw takich jak: cocido lebaniego, borono oraz picón bejes-tresviso.

Główny bohater Fiesta del Orujo

Zgłębiając skład orujo i sposób jego powstawania, można powiedzieć, że jest to rodzaj hiszpańskiej brandy destylowanej z wytłoczonych winogron. Podczas listopadowej fiesty można zobaczyć, jak wygląda tradycyjny proces powstawania tego trunku. Po prezentacji każdy uczestnik festiwalu może także oddać się jego degustacji. Trzeba jednak pamiętać, że ten hiszpański specjał zawiera aż 40-50% alkoholu! Nie bez powodu przez niektórych nazywany jest ognistą wodą, która wypali Twoje gardło… Decydując się na jego skosztowanie, trzeba być zatem przygotowanym na naprawdę silne doznania.

Podczas święta wybierane jest też najlepsze orujo w danym roku. Marka, której uda się zdobyć to miano zdobywa tytuł “Alquitara de Oro” – czyli po polsku coś jak “Destylator Złota”… ;).

Loty do Hiszpanii
 

Bieżące informacji na temat tegorocznej edycji Fiesta del Orujo znajdziesz na stronie internetowej tego święta: www.fiestadelorujo.es

 

 

Hotele w Potes

Booking.com
Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55  
  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w Kantabrii

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Kantabria składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:
Miasto Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
Santander
Torrelavega
Castro Urdiales
Camargo
Santillana del Mar Jaskinia Altamira
Piélagos
El Astillero
Santa Cruz de Bezana
Laredo
Santoña
Los Corrales de Buelna
Comillas Palacio de Sobrellano, El Capricho de Gaudi, nieistniejący zabytek Gaudiego Quiosco de Comillas
San Vicente de la Barquera
Zobacz także: Fiesta del Orujo