Strona głównaJęzyk hiszpańskiCiekawostki i porady językoweNauka nocą jest możliwa - zobacz, jak stymulować mózg

Nauka nocą jest możliwa – zobacz, jak stymulować mózg

Pobudka, śniadanie, praca lub szkoła, powrót do domu, obiadokolacja, chwila dla rodziny i okazuje się, że jest godzina 20:00. Ty też przerabiasz ten scenariusz?

Porządek dnia większości z nas sprawia, że często nie sposób znaleźć dłuższą chwilę na naukę języka hiszpańskiego. Można oczywiście stosować metody, które opisaliśmy już w artykule Nauka języka przez spędzanie z nim czasu. Jeśli jednak mówimy o poznaniu bardziej skomplikowanych kwestii związanych np. z gramatyką, może okazać się, że nieprzerwana jedna lub dwie godziny nauki to po prostu konieczność.

Nie można powiedzieć, że nauka wieczorami lub nocą jest dużo skuteczniejsza od nauki o poranku. Nie ma też żadnego gotowego przepisu na to, aby tuż przed snem zwiększyć swoją koncentrację do maksimum. Co więcej, wielu naukowców mogłoby też uznać, że nauka późną porą odbywa się ze szkodą dla organizmu, który zmuszany jest do zwiększonej uwagi w momencie, gdy zegar biologiczny prosi o sen.

Niemniej, jeśli nie masz innego wyjścia i zdarza Ci się, że jedyny moment, który pozostaje Ci na naukę języka hiszpańskiego to wieczór, poznaj 5 wskazówek, dzięki którym lepiej wykorzystasz ten czas:

  1. Odpoczywaj. Nauka nocą nie oznacza, że nie masz spać! Jeśli Twój organizm będzie zbyt zmęczony, nie licz na jego zaangażowanie. Postaraj się zatem o krótką drzemkę w ciągu dnia, tak aby w trakcie nauki nie zasnąć z głową wśród książek…
  2. Wybierz jedną porę. Jeśli masz zamiar uczyć się zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami, Twoja efektywność może drastycznie spaść. Nauka języka obcego to kwestia czasu. Staraj się zatem nie wpadać w skrajności i uczyć się na okrągło, ponieważ ilość czasu, który poświęcasz na naukę powinna być proporcjonalna do ilości czasu, który ma Twój mózg, aby mówiąc potocznie – przetrawić zdobytą wiedzę.
  3. Zadbaj o oświetlenie. Postaraj się, aby pomieszczenie, w którym się uczysz było jak najlepiej oświetlone. Przygaszona lampka biurowa albo delikatne punktowe światło są oczywiście przyjemne w chwilach relaksu. Nie jest to jednak ten poziom światła, który pozwoli Ci się skupić.
  4. Zarządzaj czasem. Częstym problemem, który możesz spotkać szczególnie na początku, jest stracenie rachuby czasu podczas wieczornej nauki. Określ więc już na początku, ile czasu chcesz przeznaczyć na to zajęcie i trzymaj się tego. Zadbaj też o 5-10 minutowe przerwy co 50 minut.
  5. Wykorzystaj muzykę. Włączenie odpowiedniej muzyki, która będzie lecieć w tle może wspomóc Twoją naukę. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak muzyka pomoże Ci w skutecznej nauce języka hiszpańskiego?
ŹRÓDŁOEXAMTIME
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY