Boże Narodzenie w Hiszpanii – Czym różni się od polskiego?
5 (100%) 1 vote

Chociaż mogłoby się wydawać, że tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem w Polsce i Hiszpanii są dość podobne, osoby które zdecydują się spędzić Święta na Półwyspie Iberyjskim, mogą być mocno zdziwione.

Zarówno w Hiszpanii, jak i w Polsce, dominującą religią jest religia katolicka. Oba kraje leżą również w Europie i należą do tego samego kręgu kulturowego. Okazuje się jednak, że pod wieloma względami Boże Narodzenie w Hiszpanii jest pojmowane i obchodzone zupełnie inaczej niż w Polsce. Jakie są więc te największe różnice?

Loteria i przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

22 grudnia w Hiszpanii odbywa się loteria świąteczna, nazywana El Gordo. Jest to zarazem największa tego typu loteria na świecie, która rozpoczyna okres świąteczny w Hiszpanii. Biorąc pod uwagę niesamowitą pulę nagród, pozostaje nam tylko żałować, że podobne losowanie nie odbywa się w Polsce…

Jedzenie

Zarówno Polacy, jak i Hiszpanie lubią dobrze zjeść w Święta, a stoły uginają się wręcz od wykwintnych potraw. Niemniej Wigilia w Hiszpanii nie jest postna – tego dnia zazwyczaj spożywa się różnego rodzaju pieczenie lub kilka rodzajów mięs (w tym między innymi jamón ibérico). Niektóre świąteczne potrawy mogą wydawać nam się delikatnie mówiąc egzotyczne, a tymczasem homar czy krewetki nie są niczym nadzwyczajnym na hiszpańskim wigilijnym stole.

Opłatek

Polska Wigilia nie może odbyć się bez podzielenia się opłatkiem z najbliższymi. W Hiszpanii funkcję opłatka spełnia turrón, czyli rodzaj nugatu, składający się między innymi z miodu, orzechów i migdałów. Więcej o tym przysmaku przeczytasz w naszym artykule Tradycje bożonarodzeniowe w Hiszpanii: Turrón zamiast opłatka?

Prezenty i Święty Mikołaj

Hiszpańskie dzieci muszą okazać się większą cierpliwością i czekać dłużej na prezenty. Dostają je bowiem dopiero 6 stycznia, w dniu Święta Trzech Króli. Podarunków nie przynosi im Święty Mikołaj – funkcję tę pełnią Kacper, Melchior i Baltazar. Jeszcze ciekawiej jest w Kraju Basków, tam prezenty świąteczne rozdaje górnik El Olentzero.

Szopka świąteczna

Hiszpanie przywiązują bardzo dużo uwagi do szopki świątecznej (belén). Można je podziwiać we wszystkich miastach, znajdują się także w prawdopodobnie każdym hiszpańskim domu. Hiszpanie uwielbiają kupować nowe figury, a obecne szopki potrafią wyglądać bardzo oryginalnie i znacząco odbiegać od tych tradycyjnych. Szopka często zastępuje też, obowiązkową w Polsce, choinkę.

Dzień Świętych Niewiniątek

W trakcie okresu świątecznego w Hiszpanii przypada tak zwany Dzień Świętych Niewiniątek (El Día de los Santos Inocentes), który jest odpowiednikiem naszego rodzimego… Prima Aprillis. W tym czasie wszyscy płatają sobie niewinne żarty, a media często podają nieprawdziwe informacje.

Sylwester

Obchody La Nochevieja (czyli Starej Nocy) w Hiszpanii dość mocno przypominają polskiego Sylwestra. Ludzie bawią się ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi, piją szampana i oglądają pokazy sztucznych ogni. Niemniej jednak, świętowaniu towarzyszą zupełnie inne tradycje i przesądy: najważniejszą z nich jest jedzenie 12 winogron, po jednym z każdym wybiciem zegara 12 sekund po północy.

Święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli ma w Hiszpanii o wiele większe znaczenie niż w Polsce. To nie tylko święto kościelne. Tego dnia dzieci otrzymują prezenty świąteczne. Z tej okazji już dzień wcześniej organizowane są również widowiskowe parady z udziałem Trzech Króli.

Paulina Roszkowska

Paulina Roszkowska

Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.
Paulina Roszkowska

Latest posts by Paulina Roszkowska (see all)