Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiVigo - Miasto Oliwne w północnej Hiszpanii

Vigo – Miasto Oliwne w północnej Hiszpanii

W Hiszpańskiej Galicji zachwycają fauna i flora, kuchnia pełna owoców morza oraz mnóstwo atrakcji dla osób aktywnych. A które miasto ma pod tym kątem do zaoferowania najwięcej?

Vigo to pod względem liczby ludności największe miasto w Galicji. Położone nad malowniczą zatoką Ría de Vigo jest jednym z najchętniej wybieranych przez turystów miejsc na północy Hiszpanii. Dodatkową zaletą jest sąsiedztwo Portugalii, od której dzieli nas stąd zaledwie pół godziny drogi.

Dlaczego Oliwne Miasto?

Mieszkańcy nazywają Vigo Oliwnym Miastem. Legenda mówi, że po jednej z wojen wyniszczono wszystkie gaje oliwne w Galicji. Jedyne drzewo oliwne jakie pozostało znajdowało się w centrum miasta – na ziemi uznawanej niegdyś za świętą.

Mimo że drzewa oliwne nie wzbogacają już krajobrazu miasta Vigo, ta nieoficjalna nazwa jest już nieodłączną częścią jego tożsamości.

Atrakcje turystyczne w Vigo – Zwiedzanie

Pierwsze miejsce podczas przechadzek po mieście zajmuje oczywiście starówka (Casco Vello). Zabytkowe kamienice, barokowy kościół Iglesia de Santa María, urocze kawiarenki i wąskie uliczki pozwalają na chwilę zapomnieć, że znajdujemy się w jednej z największych metropolii północnej Hiszpanii. Ale starówka to dopiero początek, bo tak naprawdę ciekawych miejsc jest znacznie więcej.

Twierdza Castro

Ruiny Twierdzy Castro, Vigo (Hiszpania)
Ruiny Twierdzy Castro, Vigo (Hiszpania)

Wybudowana w 1665 roku Twierdza Castro miała za zadanie chronić miasto przed najazdami wrogich wojsk (głównie portugalskich). Oprócz twierdzy, w skład fortyfikacji wchodziły także mury miejskie, z których do dziś zachowały się jedynie fragmenty. Mimo sporych rozmiarów Twierdza Castro nie do końca spełniała swoje zadanie, ponieważ Vigo było wielokrotnie nękane atakami obcych wojsk. Dziś jest to doskonałe miejsce na spacer i relaks. Przy dobrej pogodzie ze szczytu twierdzy zobaczysz także pobliskie Wyspy Cies.

Park Narodowy Atlantyckich Wysp Galicji

Wyspy Cies (Islas Cies), Galicja (Hiszpania)
Wyspy Cies (Islas Cies), Galicja (Hiszpania)

Z portu w Vigo możesz dostać się do Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji. W jego skład wchodzi kilka mniejszych wysepek (m.in. Ons, Sálvora i Cortegada) oraz archipelag Wysp Cies, nazywany Hiszpańskimi Karaibami. To właśnie na Islas Cies znajdziesz piękną, białą plażę Rodas (Playa de Rodas) i oblewające ją krystalicznie czyste wody. W ramach ciekawostki warto dodać, że na Wyspach Cies obowiązują limity turystów. Jeśli więc uda Ci się tu dostać, poczujesz się niemal jak na bezludnej, rajskiej wyspie.

Vigozoo

Vigozoo to jedyny park zoologiczny w Galicji. Idealne miejsce do wypoczynku z całą rodziną, gdzie najmłodsi mogą przy okazji dowiedzieć się więcej na temat zwierząt i różnych ekosystemów, w których żyją. Zoo w Vigo ma powierzchnię ponad 55 000 m2, a wśród zwierząt zobaczymy tu przekrój przez faunę Afryki, Azji, Ameryki oraz oczywiście Półwyspu Iberyjskiego. Dla dzieci poniżej 2 roku życia obowiązuje wstęp wolny.

Ciekawe muzea i zabytki

Oprócz wspomnianej na początku Twierdzy Castro, miłośnicy historii mogą odwiedzić jeszcze kilka innych miejsc związanych z tą tematyką. Interesujące jest stanowisko archeologiczne Salinae będące pozostałością po dawnych salinach istniejących w tym miejscu w czasach Imperium Rzymskiego. Jest ono na tyle dobrze zachowane, że pozwala przyjrzeć się bliżej całemu procesowi wydobywania soli w Starożytności.

Wśród muzeów na uwagę zasługują: Muzeum Morza (gal. Museo do Mar), Interaktywne Muzeum Naturnova, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Komunikacji.

Plaże w Vigo

Playa de Samil, Vigo
Playa de Samil, Vigo

Masz ochotę na chwilę relaksu? Plaże to jedna z największych atrakcji w mieście. Wiele z nich posiada odznaczenie Niebieskiej Flagi, a niektóre położone są zaledwie 10 min od centrum miasta! Drobny, biały piasek i bajecznie czysta woda to atuty, które zadowolą każdego. Znajdziesz tu zarówno plaże doskonałe do rodzinnego wypoczynku, mniej zatłoczone, niewielkie zatoczki, jak i te nadające się do uprawiania sportów wodnych (np. nurkowania).

Najbardziej znane plaże w Vigo to: Playa de A Fontaíña, Playa de a Punta, Playa de Fortiñón, Playa de o Adro (Bouzas), Playa de o Baluarte, Playa de o Vao, Playa de Samil, Playa de Toralla, Playas de a Sobreira y o Xunqueiro oraz Playas de o Cocho y Mourisca.

Pamiętaj, że region Galicji jest kapryśny pod kątem pogody. Jeśli podczas urlopu zależy Ci głównie na opaleniźnie, zdecydowanie lepsze od Vigo będą pod tym kątem wybrzeża Costa Brava, Costa Blanca, Costa del Sol, Costa de la Luz lub nieco bardziej oddalone – Wyspy Kanaryjskie.

Szlaki trekingowe w Vigo

Ponad 700 000 m2 w Vigo zajmują parki leśne. Jeśli drzemie w Tobie dusza odkrywcy, to podążanie tutejszymi szlakami pozwoli Ci ją w pełni odkryć! Na wycieczkę możesz wybrać się nie tylko pieszo, ale także rowerem górskim. Wśród najciekawszych parków leśnych w Vigo, warto odwiedzić:

  • Parque Forestal de A Guieira (Comesaña)
  • Parque Forestal de Beade
  • Parque Forestal de Becerreira (Cabral)
  • Parque Forestal de Bembrive
  • Parque Forestal de Saiáns
  • Parque Forestal Monte Alba-Cepudo (Valadares)
  • Parque Forestal Vixiador-Candeán

Odkryj Galicję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY