Procesja otwartych trumien w As Neves

Wiele świąt w Hiszpanii ma swoje źródło w pogańskich wierzeniach lub starożytnych tradycjach. Są jednak i takie, które czerpią wprost z religii chrześcijańskiej, a jednak wciąż zadziwiają!

Procesja otwartych trumien (oficjalna nazwa: Procesión de Santa Marta de Ribarteme) odbywa się co roku 29 lipca w miejscowości As Neves (prowincja Pontevedra, region Galicji). Pierwsza wzmianka o tej nietypowej tradycji pochodzi z 1700 roku, jednak lokalna parafia San José de Riberteme zapewnia, że jej korzenie sięgają aż średniowiecza!

Jak wygląda procesja otwartych trumien

W procesji biorą udział głównie osoby, które otarły się o śmierć i pragną podziękować Matce Boskiej za wstawiennictwo i pomoc w powrocie do zdrowia. Ci, którzy byli najbliżej śmierci i chcą w sposób szczególny złożyć swego rodzaju ofiarę, decydują się na przebycie procesji w jednej z pięciu dostępnych trumien (tak naprawdę trumien jest sześć, ale jedna zawsze pozostaje pusta).

Ta odważna decyzja wiąże się ze sporym poświęceniem. Przede wszystkim psychicznym, bo wyobraźcie sobie, że zostajecie umieszczeni w prawdziwej trumnie wyłożonej całunem, w której kilku rosłych mężczyzn niesie Was przez około godzinę, podążając za procesją prowadzoną przez księży i muzykę orkiestry…

Brzmi przerażająco? Dodajcie do tego jeszcze upał (w końcu to środek lata), ciasnotę i praktycznie całkowity brak możliwości zmiany pozycji. Nie musicie co prawda „udawać” w 100%, że jesteście martwi, ale przesadne wiercenie się, siadanie lub próby przedwczesnego wyjścia z trumny również nie wchodzą w grę.

Niektórzy z upałem radzą sobie, wyposażając się wcześniej w wachlarz lub parasol… Wygląda to co prawda jeszcze bardziej dziwnie (zobaczcie wideo poniżej), ale mam wrażenie, że w przypadku tego święta coś takiego jak „skala dziwności” w ogóle nie obowiązuje.

Średnio ponad 2500 uczestników!

Procesja otwartych trumien mimo kontrowersji przyciąga co roku tysiące pielgrzymów. Coraz częściej są to osoby pochodzące nie tylko z różnych regionów Hiszpanii, ale także z innych części świata. Z jednej strony wydarzenie to ma charakter religijny, a z drugiej – wiele osób bierze w nim udział z czystej ciekawości.

Osobiście uważam, że Procesión de Santa Marta de Ribarteme to jedno z tych świąt, które pokazuje dystans Hiszpanów do kwestii związanych z wiarą chrześcijańską oraz tym, w jaki sposób może być ona postrzegana przez różne osoby. A jakie jest Wasze zdanie? Podzielcie się nim w komentarzu pod postem!

Odkryj Galicję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY