Kubki marki Hispanico

Wiele świąt w Hiszpanii ma swoje źródło w pogańskich wierzeniach lub starożytnych tradycjach. Są jednak i takie, które czerpią wprost z religii chrześcijańskiej, a jednak wciąż zadziwiają!

Procesja otwartych trumien (oficjalna nazwa: Procesión de Santa Marta de Ribarteme) odbywa się co roku 29 lipca w miejscowości As Neves (prowincja Pontevedra, region Galicji). Pierwsza wzmianka o tej nietypowej tradycji pochodzi z 1700 roku, jednak lokalna parafia San José de Riberteme zapewnia, że jej korzenie sięgają aż średniowiecza!

Jak wygląda procesja otwartych trumien

W procesji biorą udział głównie osoby, które otarły się o śmierć i pragną podziękować Matce Boskiej za wstawiennictwo i pomoc w powrocie do zdrowia. Ci, którzy byli najbliżej śmierci i chcą w sposób szczególny złożyć swego rodzaju ofiarę, decydują się na przebycie procesji w jednej z pięciu dostępnych trumien (tak naprawdę trumien jest sześć, ale jedna zawsze pozostaje pusta).

Ta odważna decyzja wiąże się ze sporym poświęceniem. Przede wszystkim psychicznym, bo wyobraźcie sobie, że zostajecie umieszczeni w prawdziwej trumnie wyłożonej całunem, w której kilku rosłych mężczyzn niesie Was przez około godzinę, podążając za procesją prowadzoną przez księży i muzykę orkiestry…

Loty do Hiszpanii
 

Brzmi przerażająco? Dodajcie do tego jeszcze upał (w końcu to środek lata), ciasnotę i praktycznie całkowity brak możliwości zmiany pozycji. Nie musicie co prawda “udawać” w 100%, że jesteście martwi, ale przesadne wiercenie się, siadanie lub próby przedwczesnego wyjścia z trumny również nie wchodzą w grę.

Niektórzy z upałem radzą sobie, wyposażając się wcześniej w wachlarz lub parasol… Wygląda to co prawda jeszcze bardziej dziwnie (zobaczcie wideo poniżej), ale mam wrażenie, że w przypadku tego święta coś takiego jak “skala dziwności” w ogóle nie obowiązuje.

Średnio ponad 2500 uczestników!

Procesja otwartych trumien mimo kontrowersji przyciąga co roku tysiące pielgrzymów. Coraz częściej są to osoby pochodzące nie tylko z różnych regionów Hiszpanii, ale także z innych części świata. Z jednej strony wydarzenie to ma charakter religijny, a z drugiej – wiele osób bierze w nim udział z czystej ciekawości.

Osobiście uważam, że Procesión de Santa Marta de Ribarteme to jedno z tych świąt, które pokazuje dystans Hiszpanów do kwestii związanych z wiarą chrześcijańską oraz tym, w jaki sposób może być ona postrzegana przez różne osoby. A jakie jest Wasze zdanie? Podzielcie się nim w komentarzu pod postem!

 

 

Hotele w Galicji

Booking.com
Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55


  Darmowe przewodniki po Hiszpanii  

Inne atrakcje w Galicji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Prowincja Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
A Coruña Atrakcje: Katedra w Santiago de Compostela, Wieża Herkulesa, Przylądek Finisterre (Cabo Finisterre). Miasta: A Coruña, Santiago de CompostelaSan Andrés de Teixido, A Pobra do Caramiñal.
Lugo Atrakcje: Ribeira Sacra, Playa de las Catedrales. Miasta: Lugo.
Ourense Atrakcje: Ribeira Sacra. Miasta: Ourense, Carballeda de Valdeorras.
Pontevedra Atrakcje: Wyspy Cies. Miasta: Vigo, Pontevedra, Vilagarcía de Arousa, Vila de Cruces.
 
Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas