Szlak Św. Jakuba (Camino de Santiago)
5 (100%) 2 votes

Szlak św. Jakuba, zwany również Camino de Santiago jest jedną z najpopularniejszych tras pielgrzymkowych w Europie. Jaka jest jego historia i czemu zawdzięcza taką popularność?

Kup Bilety

Szlak św. Jakuba prowadzi do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, gdzie według przekonań znajduje się ciało świętego Jakuba Większego Apostoła. Symbolem, który jest kojarzony z Camino de Santiago jest charakterystyczna, żółta muszla. W ten sposób oznaczony jest szlak, natomiast pielgrzymi często noszą żółte muszle przy sobie – przypinając je na przykład do plecaków.

Camino de Santiago kiedyś i dziś

Historia Camino de Santiago sięga aż IX wieku. Wtedy to odnotowano pierwszego pielgrzyma podążającego tą trasą – francuskiego biskupa. Kilkaset lat później, Santiago zostaje uznane za trzecie najważniejsze miejsce święte chrześcijan (zaraz po Jerozolimie i Rzymie). Wtedy też odnotowano największe natężenie pielgrzymów (hiszp. peregrinos).

Obecnie trasa przeżywa swój renesans dzięki Janowi Pawłowi II. Po jego wizycie w Santiago de Compostela, szlak zyskał znaczenie kulturalne i został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Niejedna Droga św. Jakuba

Szlak Św. Jakuba (Camino de Santiago) // Hispanico.pl
Symbol Camino de Santiago

Chociaż dla większości osób Szlak św. Jakuba jest związany tylko z Hiszpanią, trzeba wiedzieć, że całość trasy biegnie przez wiele krajów Europy. Droga mierzy w całości około 4000 km, a do punktu końcowego, czyli Santiago de Compostela, wiedzie wiele tras (między innymi z Polski). Niemniej jednak, najsłynniejszą odcinkiem jest Camino Frances , zaczynający się we Francji i prowadzący przez północ Hiszpanii. Jest to niewątpliwie bardzo urokliwa droga, jednak jej przejście pieszo może zabrać pielgrzymom nawet miesiąc czasu!

Pieszo, na rowerze lub konno

Obecnie, z racji braku czasu, wielu pielgrzymów i podróżników decyduje się na przejście wyłącznie fragmentu odcinka Camino (przez Hiszpanię lub Portugalię). Wielu z nich decyduje się też na wyprawę rowerową, a nawet konną.

Szlak Św. Jakuba (Camino de Santiago) // Hispanico.pl
Przykład oznaczenia trasy Szlaku św. Jakuba

Cechą charakterystyczną Camino de Santiago jest sposób pielgrzymowania. Drogę przebywa się zazwyczaj samotnie lub w małych grupach. Sprzyja to nastrojowi skupienia i refleksji. Warto dodać, że wędrówka przestała mieć już charakter wyłącznie religijny (sam szlak św. Jakuba można zresztą przejść niezależnie od narodowości i wyznania).

Camino de Santiago to także forma zwiedzania mniej turystycznej, północnej części Hiszpanii. Wiele osób traktuje tę trasę jako ciekawą formę spędzenia wakacji czy urlopu. Jeszcze inni decydują się na taką wyprawę w celu znalezienia odpowiedzi na trapiące ich pytania, czy spojrzenia w głąb swojej duszy.

Szlak św. Jakuba w XXI wieku

Szlak św. Jakuba cieszy się wciąż rosnącą popularnością w różnych mediach. Choć internet może być skarbnicą wiedzy w tym temacie, warto też poznać literaturę z tym związaną. Oto wybrane pozycje, które mogą okazać się niezbędne podczas podróży:

Książka "Santiago de Compostela - Poradnik i przewodnik pielgrzyma" // Hispanico.plKsiążka “Santiago de Compostela – Poradnik i przewodnik pielgrzyma”

Ten przewodnik, kompleksowo przedstawia nie tylko opis samej drogi, ale także wszystko to, o czym warto pamiętać przed podjęciem decyzji o przebyciu Camino de Santiago. Znajdziesz tutaj także wskazówki dotyczące tego, kiedy i jak warto wybrać się na wędrówkę, jak nawiązywać kontakt z innymi ludźmi (w tym także podstawowe zwroty po hiszpańsku) oraz jak planować swoje dni podczas przebywania szlaku. Zobacz, gdzie kupić tę książkę >

Książka "Camino de Santiago - przewodnik dla pielgrzymów" // Hispanico.pl

Książka “Camino de Santiago – Przewodnik dla pielgrzymów”

Ten praktyczny przewodnik to prawdziwe ABC dla każdego, kto myśli o przebyciu szlaku Camino de Santiago. Znajdziesz tutaj szczegółowy opis drogi, mapy, różne warianty trasy, adresy miejsc noclegowych, opisy zabytków, które znajdziesz po drodze i ponad kilkaset zdjęć znakomicie ilustrujących różne fragmenty trasy! Zobacz, gdzie kupić tę książkę >

 

Książka "Camino de Santiago - tradycja i współczesność" // Hispanico.plKsiążka “Camino de Santiago – Tradycja i współczesność”

Ta pozycja spodoba się wszystkim tym, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat historii trasy Camino de Santiago. Autorka bardziej niż na praktycznych poradach, skupia się na opisie tego, jak Szlak św. Jakuba funkcjonował kiedyś, a jak postrzegany jest on dziś. Idealna propozycja dla miłośników kultury i historii. Zobacz, gdzie kupić tę książkę >

Odkryj Galicję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Prowincja Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
La Coruña Santiago de CompostelaSan Andrés de Teixido
Lugo Lugo
Orense
Pontevedra
 
Zobacz również: Szlak św. Jakuba
Paulina Roszkowska

Paulina Roszkowska

Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.
Paulina Roszkowska
avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MagdalenaAgata Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Magdalena
Magdalena

Bardzo ciekawy artykuł. Nie ukrywam, że przejście Camino jest moim celem, który mam nadzieję, uda się zrealizować.
Tobie udało się już kiedyś zrealizować taką pielgrzymkę?

Mieszkałam w Burgos przez rok i poznałam kilku wędrujących pielgrzymów, także z Polski. Szymona Pilarz, którego książkę polecasz – znam osobiście.

O swojej drodze życia napisał także inny mój kolega. Zachęcam do lektury 🙂

Agata
Agata

Ja z kolei polecam książkę ‘Moja droga do Santiago. Opowieść pielgrzyma agnostyka’
Roberta Ward’a.

Odbycie Camino to moje marzenie, może już w tym roku się uda. Pozdrawiam!