Oviedo – Stolica Asturii

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Zastanawiało Cię kiedyś, gdzie były kręcone urokliwe sceny z filmu „Vicky Cristina Barcelona”? Oto odpowiedź!

Oviedo to stolica Asturii i drugie największe miasto w tym regionie (pierwsze miejsce zajmuje Gijón). Trudno w kilku zdaniach streścić wszystko to, co to znajdziesz, bo każda z tutejszych atrakcji wydaje się być wyciągnięta z innej bajki. Spróbujmy zatem po kolei…

Katedra w Oviedo (Catedral de San Salvador)

Wizyta w katedrze w Oviedo to jeden z głównych punktów podczas pielgrzymki Szlakiem św. Jakuba (Camino de Santiago). Tę gotycką świątynię warto zobaczyć jednak także wtedy, gdy na pielgrzymkę wcale Ci nie po drodze.

Budowę kościoła rozpoczął pod koniec VIII wieku roku król Asturii, Fruel I. Budynek miał pełnić funkcję bazyliki, jednak już w 794 roku podczas najazdu muzułmanów doszło do jego zniszczenia.

Katedra w Oviedo (Catedral de San Salvador)
Katedra w Oviedo (Catedral de San Salvador)

Ponownego wybudowania bazyliki podjął się Alfonso II, syn króla Fruela I. Postanowił on też powiększyć pierwotny projekt o kilka dodatkowych pomieszczeń. W kolejnych wiekach katedra była jeszcze kilkukrotnie powiększana. Z tego powodu w jej architekturze znajdziemy wiele różnych styli: od elementów przedromańskich, przez styl charakterystyczny dla epoki romantyzmu i renesansu, aż do baroku.

Chusta z Oviedo (Sudarium z Oviedo)

Zdaniem niektórych to największa hiszpańska relikwia. To samo mówi się jednak też m.in. o drzazgach krzyża świętego, które znajdują się w Caravaca de la Cruz. Największa lub nie, faktem jest, że Chusta z Oviedo to jeden z głównych powodów, dla których chrześcijanie tak chętnie odwiedzają katedrę w Oviedo. To właśnie tutaj przechowywana jest bowiem słynna relikwia. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z XI wieku. Do 614 roku chusta miała być przechowywana w klasztorze św. Marka w Jerozolimie. Później przetransportowano ją do Asturii.

La Lechera (tłum. Mleczarka) - jedna z kilkuset tego typu miejskich rzeźb w Oviedo
La Lechera (tłum. Mleczarka) – jedna z kilkuset tego typu miejskich rzeźb w Oviedo

A jak się ma do tego Całun Turyński? Całun to płótno, którym dawniej owijano całe ciało zmarłego. Głowa otulana była natomiast osobnym kawałkiem tkaniny, który nazywano sudarium. Stąd też czasem możemy usłyszeć nazwy „sudarium z Oviedo” lub „sudarium Chrystusa”.

Jeśli interesuje Cię religijne spojrzenie na chustę z Oviedo, polecam książkę „Święta chusta, święta krew”, która bardziej szczegółowo omawia ten temat.

Santa María del Naranco

Oto coś specjalnego dla miłośników zwiedzania. Santa María del Naranco to budynek usytuowany około cztery kilometry od centrum Oviedo, na zboczu góry Monte Naranco. Został wybudowany jako sala królewska i taką też pełnił funkcję podczas panowania króla Asturii, Ramiro I (IX wiek). Santa María del Naranco był częścią większego kompleksu pałacowego, który znajdował się w pobliżu. W XII wieku budynek został przekształcony w kościół pod wezwaniem św. Marii.

Santa María del Naranco na zboczu Monte Naranco, Oviedo
Santa María del Naranco na zboczu Monte Naranco, Oviedo

W architekturze Santa María del Naranco dominuje styl przedromański oraz elementy charakterystyczne dla dawnej sztuki Asturii. Budynek został wzniesiony na planie prostokąta i posiada dwa piętra. Parter podzielony był pierwotnie na trzy części. Piętro zajmowała z kolei aula i dwie loggie, które możemy podziwiać do dziś. Historyczną i kulturową wartość Santa María del Naranco doceniło także UNESCO, wpisując tę budowlę w 1985 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

San Miguel de Lillo

San Miguel de Lillo
San Miguel de Lillo

W pobliżu Santa María del Naranco znajdziemy jeszcze jeden kościół. San Miguel de Lillo wzniesiony w IX wieku, również został wybudowany w stylu przedromańskim. Był on też częścią wspomnianego wcześniej kompleksu pałacowego i pełnił funkcję kaplicy. Podobnie jak w poprzednim przypadku, zabytek ten został w 1985 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Woody Allen w Oviedo

Fani twórczości Woody’ego Allena z pewnością wiedzą, że Oviedo to jedno z jego ulubionych miast. Reżyser wspomina o tym w wywiadach. Tutaj też nakręcił niektóre sceny do filmu „Vicky Cristina Barcelona”. Również w Oviedo Woody Allen odebrał w 2003 roku prestiżową Nagrodę Księcia Asturii (obecnie: Nagroda Księżnej Asturii). Wówczas też przy ruchliwej ulicy Calle Milicias postawiono charakterystyczny pomnik reżysera. Pewnie nie trzeba wspominać, że obecnie jest to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w mieście?

Jednak mimo to, że przyjezdni chętnie robią sobie zdjęcia z rzeźbą przypominającą amerykańskiego reżysera, to już wkrótce może się to zmienić. W związku z podejrzeniami o pedofilię, organizacje feministyczne z Oviedo apelują do lokalnego rządu o całkowite usunięcie statuy. Czy rzeczywiście do tego dojdzie? Trudno powiedzieć, biorąc pod uwagę nieustające kontrowersje, którymi obrasta postać tego twórcy.

Culis monumentalibus, czyli gigantyczne pośladki

Culis monumentalibus to jedna z kilkuset rzeźb, która uatrakcyjniają wizerunek Oviedo. Choć zdaniem niektórych w przypadku tego dzieła bardziej można mówić o kontrowersji, aniżeli funkcji estetycznej. Czterometrowa, wykonana z brązu i pomalowana na czarno rzeźba to dzieło malarza i rzeźbiarza, Eduarda Úrculo. Z wyglądu przypomina nic innego jak… gigantyczne pośladki. I trudno doszukiwać się tu jakichkolwiek metafor, tym bardziej że sam Úrculo w artykule opublikowanym przez Camilo José Cela (1977) został określony po prostu jako „artysta lubiący malować pośladki”. Ładna lub nie, ciekawa lub gorsząca – faktem jest, że Culis monumentalibus to jedna z tych rzeźb obok których trudno jest przejść obojętnie. A na tym zależy przecież każdemu artyście.

Parque de la Prehistoria w miejscowości Teverga

A może by tak przenieść się w czasie? Niecałą godzinę drogi na południe od Oviedo znajdziesz miejsce, w którym jest to możliwe. Prehistoryczny park w miejscowości Teverga to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę, szczególnie jeśli podróżujemy w towarzystwie dzieci. Celem tego miejsca jest poszerzanie wiedzy na temat sztuki paleolitu w Europie.

Budynek Parque de la Prehistoria zaprojektowany przez architekta Dani Freixes składa się z trzech części i zdaje się idealnie komponować z otaczającą go przyrodą. W pierwszej części znajduje się recepcja, w drugiej – galeria. Trzecia część to „Cueva de Cuevas”, czyli to co zachwyca najbardziej. To właśnie tutaj mamy okazję zobaczyć, jak wyglądały prehistoryczne jaskinie, w jaki sposób ówcześni artyści pokrywali je malowidłami, jakich technik i narzędzi używali oraz co ułatwiało, a co utrudniało im pracę.

Jeśli interesują Cię prehistoryczne jaskinie, przeczytaj także nasz artykuł nt. jaskini Altamira, która położona jest niecałe 180 km od Oviedo.

Pozostałe ciekawe miejsca w Oviedo:

  • Museo Bellas Artes de Asturias – Muzeum Sztuk Pięknych w Asturii
  • Museo Arqueológico de Asturias – Muzeum Archeologiczne Asturii
  • Kościół San Julián de los Prados
  • Kościół Iglesia de San Tirso
  • Plaza del Fontán – urokliwy plac na starówce Oviedo
  • Monasterio de San Pelayo – kobiecy Klasztor Benedyktynek
  • Parque de Invierno – piękny park liczący blisko 172m2 powierzchni
  • Museo Fernando Alonso – muzeum poświęcone hiszpańskiemu kierowcy wyścigowemu, Fernando Alonso
  • Centro de Recepción e Interpretación del Prerrománico Asturiano – centrum interpretacji poświęcone przedromańskiej sztuce Asturii
  • Ogród zoologiczny Zoo El Bosque
  • Acueducto de los Pilares – akwedukt wybudowany w latach 1570-1599
  • Teatro Campoamor – teatr-opera w Oviedo otwarty w 1892 roku
  • Plaza de la Escandalera – jeden z najbardziej znanych placów w Oviedo
Stare Miasto Oviedo
Stare Miasto Oviedo

Odkryj Asturię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Asturii składa się tylko z jednej prowincji. W jej skład wchodzi jednak wiele miejscowości, które mają do zaoferowania rozmaite atrakcje turystyczne. Oto niektóre z nich:

Zobacz również: Skatepark w kościele, Szlak Ruta del Cares.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne