Hiszpania: Skatepark w kościele

2728
Hiszpania: Skatepark w kościele
5 (100%) 1 vote

W miejscowości Llanera na północy Hiszpanii znajduje się kościół im. Świętej Barbary, który z zewnątrz nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jego wnętrze przeszło jednak ogromną metamorfozę.

Hiszpania: Skatepark w kościele
Hiszpania: Skatepark w kościele

Opuszczona budowla powoli popadała w ruinę, ale dzięki pomysłowym entuzjastom jeżdżenia na desce z kolektywu Church Brigade przeobraziła się w najprawdziwszy skatepark pełen kolorowych murali i ramp. Miejsce to zostało nazwane Kaos Temple, a jego twórcy w końcu znaleźli miejsce do wspólnych spotkań i ćwiczeń. Wcześniej nie było łatwe, ze względu na fakt, że w tym rejonie Hiszpanii deszcz pada przez ok. 200 dni w roku.

Twórcą murali zdobiących świątynię jest pochodzący z Madrytu Okudy San Miguel. Jego prace są inspirowane Hieronimem Boschem, surrealistami, Takashim Murakamim oraz tradycyjną sztuką Meksyku i Afryki. Artysta sam zgłosił się do kolektywu ze swoim pomysłem, gdy zobaczył ludzi jeżdżących na deskach w kościele. Projekt murali dla Kaos Temple nazwał natomiast swoją własną Kaplicą Sykstyńską.

Niektórym pomysł zaadaptowania kościoła na skatepark może wydać się kontrowersyjny. Gdy ogląda się jednak zdjęcia, trzeba przyznać, że ludzie szalejący na deskach we wnętrzu stuletniej świątyni wypełnionej współczesnymi malowidłami tworzą razem niesamowity efekt i klimat.

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!
Marcelina Foltyn-Kaczmarek

Latest posts by Marcelina Foltyn-Kaczmarek (see all)