Strona głównaKultura HiszpaniiKuchnia hiszpańskaJak dojrzewają najlepsze hiszpańskie sery

Jak dojrzewają najlepsze hiszpańskie sery

Hiszpańskie sery różnią się między sobą nie tylko smakiem, ale i strukturą, kolorem, zapachem, czy sposobem konsumpcji.

Podczas gdy jedne gatunki spotkać można w sałatce, deserze lub jako składnik dania – inne najlepiej smakują podawane w formie tapas i z lampką dobrze dobranego wina.

Ta ogromna różnorodność hiszpańskich serów wynika z dużej produkcji mleka krowiego, koziego i owczego. Nieoceniony wpływ ma także zróżnicowany w poszczególnych regionach klimat oraz rodzaje pastwisk. Nic dziwnego, że wiele serów produkowanych jest tylko w wybranych rejonach Hiszpanii, np. Idiazábal w Kraju Basków, Tetilla w Galicji, Majorero na Wyspach Kanaryjskich lub Roncal w regionie Nawarry.

Manchego

To owczy ser wytwarzany w regionie La Mancha, który przez 3-12 miesięcy dojrzewa w naturalnych jaskiniach tego regionu. Ma to ogromny wpływ na smak, który w miarę upływu czasu zmienia się od delikatnej i świeżej nuty, aż po bardzo intensywny zapach wsi, pozostawiający posmak owczego mleka. Długość dojrzewania sera Manchego ma także wpływ na jego barwę, która może przybierać odcienie jasnego brązu, żółci, aż po ciemny grafit.

Warto wspomnieć też o tym, że do produkcji tego sera wykorzystuje się mleko specjalnego gatunku owiec (owce Manchega), które żywią się wyłącznie miejscową roślinnością. Właśnie to sprawia, że specyficzny smak tego sera nie jest możliwy do uzyskania nigdzie indziej.

Cabrales

Ten niezwykle wyrazisty w smaku gatunek uważa się za swoistego reprezentanta hiszpańskich serów z niebieską pleśnią. Wytwarzany jest z mleka krowiego – czasem także z domieszką mleka koziego lub owczego.

Co ważne, mleko to musi pochodzić od zwierząt, które żywią się wyłącznie ziołami i trawą z regionu Asturia.

Swoją pełnię smaku Cabrales ukazuje dopiero po sześciomiesięcznym dojrzewaniu w jaskiniach górskich. Co ciekawe, wiele lokalnych gospodarstw sprzedaje ten ser owinięty w liście klonu.

Majorero

To ser wytwarzany z mleka koziego na Fuerteventurze. Znajdujące się tam kozy Majorera od setek lat żywią się porostami skalnymi, majerankiem i innymi ziołami tego regionu. Właśnie to wpływa na smak mleka tych zwierząt, a ono z kolei – na smak sera. To co charakterystyczne dla Majorero to widoczne gołym okiem (i wyczuwalne podczas jedzenia) kryształki soli. Charakterystyczna pomarańczowa skórka sera może natomiast występować w trzech odmianach: natarta papryczką, mączką z kukurydzy lub po prostu olejem.

Mleczny, orzechowy smak Majorero sprawia, że jest on z powodzeniem wykorzystywany jako składnik dań z makaronów, warzyw i ziemniaków.

Skosztuj je wszystkie…

To jedynie trzy z listy ponad stu gatunków serów, jakie odnajdziemy w Hiszpanii! Jeśli jesteś miłośnikiem tego rodzaju nabiału, koniecznie wypróbuj także takie sery jak: Zamorano, La Serena, San Simón, Mahón, Palmero czy Torta del Casar. Każdy z nich zaskoczy Cię swoim unikanym smakiem i konsystencją.

To co łączy wszystkie hiszpańskie sery to fakt, że w ich produkcji nadal nieodzownym czynnikiem są tradycyjne, ręczne metody wytwarzania. Skąd jednak mieć pewność, że kupowany przez nas ser jest rzeczywiście najlepszej jakości? Wystarczy wybierać produkty ze skrótem „D.O.”. W ten sposób oznacza się bowiem te, które posiadają chronioną prawnie nazwę pochodzenia i są synonimem najwyższej jakości.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY