Przez wiele osób Wyspy Kanaryjskie uważane są za najbardziej egzotyczny zakątek Europy. I pewnie coś w tym jest, gdy wziąć pod uwagę, że słońce zdaje się tutaj nigdy nie gasnąć…

Wyspy Kanaryjskie geograficznie, ze względu na swoje położenie na Oceanie Atlantyckim przynależą do Afryki, jednak politycznie podobnie jak 16 innych regionów, należą one oczywiście do Hiszpanii. Cały archipelag składa się z siedmiu głównych wysp oraz sześciu mniejszych, które nie są zamieszkałe na stałe.

Przeczytaj również: Wszystkie wyspy hiszpańskie

Klimat

Na Kanarach panuje klimat subtropikalny, który sprzyja wypoczynkowi przez cały rok. Temperatura prawie nigdy nie spada w ciągu dnia poniżej 16°C! To co wyróżnia jednak Wyspy Kanaryjskie wśród innych popularnych kierunków turystycznych to fakt, że nawet latem nie zdarzają się tam wielkie upały, a temperatura nie przekracza zwykle 31°C.

Warto również zaznaczyć, że pogoda pomiędzy poszczególnymi rejonami archipelagu może się różnić, co sprzyja występowaniu licznych mikroklimatów.

Teneryfa

Teneryfa to największa wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich, która zaskakuje przede wszystkim różnorodnością krajobrazu. Jej część północno-wschodnia jest zielona, a południowo-zachodnia uboga w szatę roślinną przypomina pejzaż Księżyca… To właśnie ze względu na tę niezwykłą scenerię nakręcono tam już kilka filmów takich jak “Starcie Tytanów” (2010), Planeta Małp (1968) czy “Milion lat przed naszą erą” (1966).

Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Kolejka linowa na wulkan Teide, Teneryfa

Na Teneryfie znajduję się najwyższy szczyt Hiszpanii, wulkan Teide (3718 m n.p.m.). Na górę można dotrzeć kolejką, jednak żeby dostać się na sam wierzchołek trzeba uzyskać specjalne zezwolenie wydawane przez władze otaczającego go Parku Narodowego.

Sporą popularnością wśród odwiedzających wyspę cieszy się też “Loro Park”, który jest domem dla ponad 300 gatunków zwierząt! Największą uwagę zwiedzających go turystów przyciągają pokazy delfinów, papug i lwów morskich.

Co ciekawe w stolicy Teneryfy, Santa Cruz de Tenerife, odbywa się największy karnawał w Europie. Jest to także, zaraz po Rio de Janeiro, drugi co do wielkości karnawał na świecie!

Lanzarote

Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Typowa zabudowa Lanzarote

Lanzarote słynie z niskiej zabudowy i tradycyjnych, pomalowanych na biało, domów. Charakterystyczna dla Teneryfy czy Gran Canarii wysoka, hotelowa zabudowa praktycznie tam nie występuje. Elektryczne przewody biegną pod ziemią, a drogi przypominają pasma wygładzonej lawy.

Za tę spójną koncepcję architektoniczną wyspy odpowiada najwybitniejszy kanaryjski architekt, César Manrique. Zamysłem tego projektanta było stworzenie elitarnej wyspy, która oczarowywałaby turystów od pierwszego wejrzenia. Zabudowa miała podkreślać naturalne piękno Lanzarote, a zaadaptowane przez artystę i jego współpracowników miejsca (np. Park Narodowy Timanfaya, jaskinie Cueva de los Verdes i Jameos del Agua oraz punkt widokowy Mirador del Río) stały się wizytówką tej malowniczej wyspy.

Gran Canaria

Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Wydmy w Maspalomas, Gran Canaria

Gran Canaria, czyli trzecia co do wielkości wyspa na archipelagu, słynie przede wszystkim z bogatej infrastruktury turystycznej oraz obfitującego w bary i dyskoteki południowego wybrzeża. Stąd właśnie pochodzą rodowici mieszkańcy Kanarów, Guanczowie. Stworzyli oni własny, unikalny język, opierający się na… gwizdach! Zachował się on do tej pory na jednej z najmniejszych zamieszkałych wysp, La Gomerze.

Gran Canaria stanowi raj dla miłośników pieszych wycieczek. Znajduję się tam rozbudowana sieć szlaków dla pieszych o łącznej długości około 2000 km! Te najpopularniejsze prowadzą do stóp monolitów Roque Nublo i Roque Bentayga oraz na Pico de Las Nieves. Po drodze można zatrzymać się także przy jednym z wielu punktów widokowych (hiszp. miradores).

Fuerteventura

Wyspy Kanaryjskie // Hispanico.pl
Fuerteventura to raj dla miłośników sportów wodnych!

Fuerteventura zawdzięcza swoją nazwę silnemu wiatrowi (hiszp. fuerte – silny, viento – wiatr). Krajobraz na tej wyspie jest półpustynny i stosunkowo płaski, Wystarczy oddalić się nieco od siedzib ludzkich, żeby spotkać tam stada dzikich kóz. To co przyciąga na Fuerteventurę sporą ilość turystów to plaże i dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Woda jest lazurowa, a pogoda sprzyja plażowaniu przez cały rok. Niektóre części wybrzeża są dzikie, a wśród wydm można odnaleźć niezwykle urokliwe zatoki.

Zobacz także: Najlepsze plaże do surfowania w Hiszpanii

Agnieszka Zaborska

Agnieszka Zaborska

Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.
Agnieszka Zaborska

Latest posts by Agnieszka Zaborska (see all)

Dodaj pierwszy komentarz

avatar
wpDiscuz