Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiLas Palmas de Gran Canaria – Słoneczna stolica Gran Canarii

Las Palmas de Gran Canaria – Słoneczna stolica Gran Canarii

Kilkaset lat temu to właśnie z tego miasta Krzysztof Kolumb wyruszył w podróż do Ameryki. Dziś Las Palmas to jeden z najchętniej wybieranych kierunków turystycznych w całej Europie. I nic dziwnego, bo to miasto ma naprawdę sporo do zaoferowania.

Las Palmas de Gran Canaria jest największym miastem popularnego hiszpańskiego archipelagu, a także stolicą wyspy Gran Canaria oraz stolicą Wysp Kanaryjskich (druga stolica to Santa Cruz de Tenerife). Miasto znajduje się na północnym wschodzie wyspy, a jego łagodny klimat uważany jest przez wielu za najlepszy na świecie. Doceniają go miliony turystów, przylatujących co roku na lotnisko Gran Canarii, które jest obecnie piątym co do wielkości portem lotniczym Hiszpanii.

Co takiego przyciąga ich wszystkich do tego miasta? Doskonały klimat do wypoczynku to nie jedyne, czym Las Palmas zaskarbia sobie serca wczasowiczów.

Historia miasta

By poznać przeszłość fascynującej stolicy Gran Canarii, musimy cofnąć się do roku 1478, a dokładnie do 24 czerwca (dzień Świętego Jana). To właśnie wtedy na zamieszkiwaną dotychczas przez Guanczów wyspę na Oceanie Atlantyckim przypłynęli Hiszpanie i to właśnie wtedy diametralnie miały zmienić się losy całej wyspy. Miejsce założenia pierwszej bazy nie było przypadkowe.

Słabo zaludniony punkt oddalony od dużych skupisk rdzennej ludności był idealnym miejscem, by rozpocząć podbój wyspy. Krótko po tym obecna stolica Gran Canarii stała się pierwszym zamorskim ośrodkiem miejskim w Europie, dzięki czemu posłużyła jako przykład do stworzenia setek miast w Ameryce – od Patagonii po Stany Zjednoczone.

Po 5 latach dość krwawych walk wyspa stała się oficjalnym terytorium Hiszpanii, a znaczenie miasta wciąż rosło. Zaczęło ono stanowić centrum polityczne Wysp Kanaryjskich, a dzięki intensywnemu handlowi trzciną cukrową – także centrum ekonomiczne archipelagu. W 1927 roku utworzono prowincję Las Palmas, w skład której wchodzą nie tylko Gran Canaria, ale także Fuerteventura, Lanzarote i La Graciosa. Od lat 70. ubiegłego wieku popularność Las Palmas jako ośrodka turystycznego nieustannie rośnie. Nic w tym dziwnego, bo lista atrakcji tego miasta jest naprawdę długa.

Historyczne miejsca, które musicie zobaczyć

Dom Kolumba (Museo Casa de Colón)

To dawna rezydencja gubernatora, który ugościł Krzysztofa Kolumba przed jego pierwszą wyprawą do Ameryki. Do zwiedzania udostępnionych jest trzynaście pomieszczeń, które krok po kroku odkrywają kolejne fakty z życia podróżnika.

Dom Kolumba (Museo Casa de Colón) w dzielnicy Vegueta
Dom Kolumba (Museo Casa de Colón) w dzielnicy Vegueta

Znajdziesz tu stare mapy, kopię dziennika pokładowego prowadzonego przez Kolumba oraz rekonstrukcję wnętrza jego statku. Nie brakuje także eksponatów z Nowego Świata, takich jak aztecka ceramika, przybory religijne służące do obrzędów czy przedmioty z życia codziennego pierwotnych mieszkańców Ameryki Południowej.

Katedra św. Anny (Catedral de Santa Ana)

Ta katedra to przykład architektury, w której trudno znaleźć jeden wiodący styl. Na każdym kroku mieszają się tam ze sobą elementy gotyku, renesansu, baroku czy neoklasycyzmu. Być może właśnie dlatego uważa się go za najciekawszy zabytek sakralny w mieście.

Katedra św. Anny (Catedral de Santa Ana) to kolejny zabytek w dzielnicy Vegueta
Katedra św. Anny (Catedral de Santa Ana) to najpopularniejszy zabytek sakralny w Las Palmas

Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem tego typu sztuki, Katedra Świętej Anny musi znaleźć się na Twojej trasie, bo za niewielką opłatą wjechać można na szczyt wieży, z której rozpościera się urzekająca panorama Las Palmas de Gran Canaria. Po wizycie w katedrze warto też wstąpić do Muzeum Sztuki Sakralnej, które od budynku katedry oddziela jedynie maleńki dziedziniec.

Plac św. Anny (Plaza de Santa Ana)

Tuż przed katedrą znajduje się XVI-wieczny Plac św. Anny. Ładny, bo otoczony zabytkowymi kamienicami. Ale również szczególny, bo ozdobiony odlanymi z brązu posągami ośmiu psów. Mieszkańcy mówią na nie Los Perros de Santa Ana (tłum. Psy Świętej Anny), a turyści niezwykle chętnie robią sobie z nimi zdjęcia – zresztą, czy można się temu dziwić? Wszystkie psiaki, nawet te niemachające radośnie ogonami, mają moc podbijania serc!

Plaza de Santa Ana - Plac św. Anny w Las Palmas de Gran Canaria
Plaza de Santa Ana – Plac św. Anny w Las Palmas de Gran Canaria

Jedna z teorii mówi o tym, że psy to symboliczne przedstawienie ośmiu władców Guanczów… Inna, że był to po prostu luźny pomysł dawnego burmistrza, który chciał w ten sposób dodać temu miejscu więcej uroku.

Dzielnica Vegueta

Jeśli chcesz poczuć unoszący się w powietrzu klimat dawnych czasów, koniecznie wybierz się do historycznej dzielnicy Vegueta. W stolicy nie ma lepszego miejsca na odkrywanie historii kanaryjskiego archipelagu. To najstarsza i najbardziej charakterystyczna część starego miasta, na terenie której zachwycą Cię wąskie, brukowane uliczki prowadzące między utrzymanymi w tradycyjnym stylu domkami. W tej dzielnicy znaleźć można także najważniejsze przybytki lokalnej kultury.

Dzielnica Triana

Wystarczy przejść jedną ruchliwą ulicę, by z dzielnicy Vegueta dostać się do Triany. To typowa dzielnica handlowa, na ulicach której kupisz praktycznie wszystko, na co przyjdzie Ci ochota. Spokojne uliczki tej części miasta zamknięte są dla ruchu kołowego, co zdecydowanie sprzyja pieszym spacerom.

Budynki w dzielnicy Triana, Las Palmas de Gran Canaria
Budynki w dzielnicy Triana, Las Palmas de Gran Canaria

Zarówno mieszkańcy jak i turyści tłumnie oblegają liczne restauracje i ogródki kawiarniane, a w sklepowych witrynach znajdziesz od wakacyjnych pamiątek do najnowszej kolekcji wypuszczonej przez jedną z czołowych marek. Główną ulicą handlową jest tutaj Calle Mayor de Triana i to właśnie traktem tego deptaka powinieneś się udać jeśli planujesz większe duże zakupy.

Dzielnica Ciudad Jardín

A oto prawdziwa zielona oaza spokoju. Ta część miasta rozwinęła się za sprawą Brytyjczyków, którzy ekonomicznie zdominowali Las Palmas de Gran Canaria pod koniec XIX wieku. Górują tu rezydencje i urocze ogrody, ale największą chlubą Ciudad Jardín jest Parque Doramas – piękny park w centrum miasta pełen fontann, rzeźb, kwiatów i drzew. Zobaczyć tam można pomnik upamiętniający zakończenie bitwy Guanczów z hiszpańskimi konkwistadorami albo odwiedzić muzeum dedykowane Néstorowi de la Torre, jednemu z najbardziej znanych hiszpańskich malarzy. Najbardziej zaskakującą częścią parku jest jednak Pueblo Canario – kompleks architektoniczny, będący rekonstrukcją tradycyjnej wioski kanaryjskiej.

La Isleta

Gdyby nie mały przesmyk lądu pomiędzy plażami Las Canteras i Las Alcaravaneras, ta dzielnica mogłaby być osobną wysepką. Ale półwysep też warto zobaczyć. Dlaczego? Powodów jest kilka. Pierwszy to Castillo de la Luz (Zamek Światła) wybudowany pod koniec XV wieku, w którym obecnie mieści się centrum ekspozycyjne. Drugi powód to Cuevas de Los Canarios – stanowisko archeologiczne prezentujące dawne jaskinie Guanczów. Ostatni pretekst, aby odwiedzić to miejsce, to piękne widoki, które roztaczają się z tutejszych wzgórz.

Najciekawsze muzea i atrakcje kulturalne w Las Palmas

Muzeum Kanaryjskie (Museo Canario)

Znajdujące się w dzielnicy Vegueta Muzeum Kanaryjskie to jedno z najstarszych muzeów na wyspie. Zostało założone w 1879 roku i, jak można spodziewać się po nazwie, prezentuje historię i kulturę wyspy. Dzięki eksponatom, pochodzącym z wykopalisk archeologicznych, łatwo można przekonać się, jak wyglądało codzienne życie dawnych mieszkańców wyspy i jakie były ich obowiązki, obrzędy czy rytuały. W Muzeum Kanaryjskim nie brakuje też szkieletów i mumii, a te eksponaty zawsze skupiają wokół siebie sporo uwagi.

Teatr Guiniguada

Budynek teatru został wzniesiony w 1938 roku, a już w latach 80. doszło do pierwszego dużego remontu przestrzeni scenicznej. Dekadę później konieczny był kolejny remont, natomiast w 2000 roku Teatro Guiniguada znowu został zamknięty na ponad 10 lat! Ostatecznie miejsce to zostało ponownie otwarte w marcu 2011 roku i jak na razie nic nie sugeruje, aby znowu miała nastąpić przerwa. Teatro Guiniguada należy obecnie do sieci kanaryjskiej sceny artystycznej (Red Canarias de Artes Escénicas) i skupia się przede wszystkim na prezentowaniu sztuki tworzonej przez artystów pochodzących z archipelagu. 

Teatro Pérez Galdós

To pierwszy teatr wybudowany w Las Palmas de Gran Canaria (1890 r.) i coroczne miejsce organizacji festiwalu operowego imienia Alfreda Krausa (Festival de Ópera de Las Palmas de Gran Canaria Alfredo Kraus).

Miasto posiada wiele zabytkowych budowli, a jedna z nich to gmach Teatro Pérez Galdós
Jednym z przyciągających uwagę zabytków Triany jest gmach Teatro Pérez Galdós

Usytuowany blisko morza budynek Teatro Pérez Galdós to jedna z najbardziej emblematycznych budowli w mieście. Oprócz występów teatralnych i operowych odbywają się tutaj także koncerty – głównie jazzowe.

Casa Museo Pérez Galdós

Jeśli zastanawiasz się skąd nazwa wspomnianego wyżej teatru, oto odpowiedź. Benito Pérez Galdós to jeden z najwybitniejszych hiszpańskich pisarzy XIX wieku. W jego dawnym domu rodzinnym mieści się dziś poświęcone mu muzeum. W środku wystawione są między innymi książki tego autora, gabinet, w którym pracował, meble czy dekoracje.

Park Parque de Santa Catalina

Określenie “park” niezbyt dobrze pasuje do tego miejsca. Bardziej przypomina to ogromny plac wysadzony bujną roślinnością, kwiatami i palmami. Jakby go nie nazywać, wizyta w Parku Santa Catalina powinna znaleźć się na każdej trasie zwiedzania, chociażby ze względu na to, że w jego pobliżu znaleźć można mnóstwo klimatycznych butików, restauracji i kawiarni.

Parque de Santa Catalina w Las Palmas de Gran Canaria
Parque de Santa Catalina w Las Palmas de Gran Canaria

Pozostałe atrakcje

Jeśli wciąż czujesz niedosyt atrakcji, jest jeszcze kilka innych ciekawych miejsc, które warto odwiedzić w Las Palmas de Gran Canaria:

Poema del Mar Aquarium to idealne miejsce dla osób podróżujących z dziećmi
Poema del Mar Aquarium to idealne miejsce dla osób podróżujących z dziećmi
 • Akwarium Poema del Mar – to kanaryjski dom dla ponad 350 gatunków ryb i zwierząt morskich z całej kuli ziemskiej. Spacer wśród jego zbiorników wodnych to znakomity pomysł na spędzenie popołudnia, szczególnie jeśli podróżujecie z dziećmi.
 • Muzeum Nauki i Technologii – muzeum, którego interaktywne eksponaty w przystępny sposób wyjaśniają skomplikowane naukowe zagadnienia. Tutaj także warto wybrać z dziećmi, które będą miały niezłą frajdę z odkrywania praw fizyki czy nauki robotyki.
 • Centro Atlántico de Arte Moderno (CAAM) – Otwarty w 1989 roku CAAM to miejsce, w którym prezentowane są głównie dzieła hiszpańskich artystów. A dobra wiadomość dla miłośników sztuki jest taka, że wstęp do tej galerii sztuki współczesnej jest bezpłatny!
 • Parque de San Telmo
 • Pustelnia św. Antoniego (Ermita de San Antonio Abad)
 • Port morski Puerto de la Luz
 • Audytorium Alfredo Krausa (Auditorio Alfredo Kraus)

Popularne plaże w Las Palmas de Gran Canaria

 • Playa de Las Canteras – choć w mieście na każdym kroku znaleźć można wspaniałe plaże to tą największą i najbardziej turystyczną jest plaża Las Canteras. Rozciąga się na długości około trzech kilometrów, a w jej obrębie znajdziesz wszystko to, co do błogiego lenistwa niezbędne: hotele, restauracje, kawiarnie, tarasy oraz szereg lokali usługowych dedykowanych plażowiczom.
 • Playa de la Laja – plaża z ciemnym piaskiem doskonała do surfingu
 • Playa de las Alcaravaneras – widoczny w jej okolicy horyzont urozmaicają białe żagle, bo znajduje się ona nieopodal przystani jachtowej
 • Playa del Confital
Plaża las Canteras (Playa de Las Canteras), Gran Canaria
Plaża las Canteras (Playa de Las Canteras), Gran Canaria

By poznać inne bajeczne plaże na wyspie zerknij tutaj: TOP 10 – Najlepsze plaże na Gran Canarii.

Co zjeść w Las Palmas?

Czym byłyby odwiedziny w hiszpańskim mieście bez skosztowania lokalnej kuchni? Pomijając oczywiście wszechobecne tapas, obok których nie po prostu nie można przejść obojętnie, warto spróbować też kilku innych specjałów, które oferuje Las Palmas. Wśród tych najciekawszych można wymienić:

 • carne fiesta (inna nazwa: cochino de adobo) – podstawą dania jest marynowana wieprzowina pokrojona w małe kawałeczki z dodatkiem wina, czosnku, tymianku, oregano i innych ziół
 • puchero canario – kompozycja kilku rodzajów mięsa (wieprzowina, wołowina, drób) z dodatkiem kukurydzy, cieciorki, dyni, ziemniaków i wielu innych warzyw w towarzystwie aromatycznych przypraw
 • vieja con papas arrugadas – tytułowa vieja to gatunek ryby pochodzącej z Wysp Kanaryjskich, która podawana jest w połączeniu z zapiekanymi w piecu ziemniakami oraz innymi warzywami
 • sancocho canario – danie z ryby, ziemniaków w skórkach i charakterystycznej dla Kanarów salsy mojo picón wykonanej na bazie papryki

Inne atrakcje wyspy

Jeśli zmęczy Cię zgiełk obleganej przez turystów stolicy wyspy, pomyśl nad krótką wycieczką poza miejską aglomerację. Choć na pociągi nie ma co tutaj liczyć, świetnie rozwinięta sieć autobusowa pozwoli Ci bez trudu przemieścić się z Las Palmas de Gran Canaria do wszystkich pozostałych części wyspy. Inna opcja to wypożyczenie samochodu (możesz skorzystać na przykład z platformy RentalCars), który pozwoli Ci na jeszcze szybszą i wygodną komunikację.

Cenobio de Valerón, Gran Canaria
Cenobio de Valerón, Gran Canaria
 • Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo – to największy ogród botaniczny na Wyspach Kanaryjskich i w całej Hiszpanii. Od stolicy wyspy Gran Canaria dzieli go zaledwie 7 km, a wstęp do niego jest całkowicie bezpłatny.
 • Caldera de Bandama – wizytę w tym miejscu wiele osób uważa za jedną z najlepszych atrakcji naturalnych w pobliżu Las Palmas de Gran Canaria. Ze szczytu tego wygasłego już wulkanu zobaczysz rozpościerającą się wokół panoramę miasta i jego okolic.
 • El Faro de Maspalomas – zabytkowa latarnia morska w Maspalomas, która pamięta czasy, gdy Gran Canaria była dziką, słabo zaludnioną wyspą.
 • Cenobio de Valerón – jedno z najbardziej spektakularnych odkryć archeologicznych, Cenobio de Valerón, to ogromnej wielkości spichlerz wybudowany przez rdzenną ludność wyspy. Wycieczka do tego miejsca to doskonały pomysł na upalne dni lata, ponieważ cała atrakcja kryje się w grocie olbrzymiej jaskini.

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

 1. Polecam dziewiczą plażę El Confital. Jedna z najlepszych jakie to miasto posiada!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.