Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiLas Palmas de Gran Canaria - Stolica wyspy Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria – Stolica wyspy Gran Canaria

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Kilkaset lat temu było to miasto, od którego Krzysztof Kolumb zaczął swoją wyprawę do Ameryki. Dziś to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Europie.

Las Palmas de Gran Canaria to stolica wyspy Gran Canaria oraz jedna z dwóch stolic archipelagu Wysp Kanaryjskich (druga stolica to Santa Cruz de Tenerife). Jest to także największe miasto tego archipelagu, a pod względem liczby ludności – piąte co do wielkości miasto w Hiszpanii.

Takie statystyki robią wrażenie. Jeszcze większy zachwyt może jednak budzić to, jak wiele atrakcji kryje w sobie to zawsze oblane słońcem miasto! Zobaczmy najciekawsze z nich, zwiedzając poszczególne części miasta:

Dzielnica Vegueta

W tej dzielnicy Las Palmas możesz poczuć unoszący się w powietrzu klimat dawnych czasów. Jeśli interesuje Cię historia kanaryjskiego archipelagu to nie ma lepszego miejsca na jej odkrywanie niż właśnie dzielnica Vegueta. To tutaj znajdują się wszystkie najważniejsze przybytki kultury takie jak:

Dom Kolumba (Museo Casa de Colón)

To dawna rezydencja gubernatora, który udzielił Krzysztofowi Kolumbowi gościny przed jego pierwszą wyprawą do Ameryki. Do zwiedzenia mamy trzynaście pomieszczeń, które krok po kroku odkrywają przed nami kolejne fakty z życia odkrywcy.

Oglądniemy tu stare mapy, które pozwalają lepiej zrozumieć, jak widziano świat kilka wieków temu. Zobaczymy też kopię dziennika pokładowego prowadzonego przez Kolumba, jak i rekonstrukcję wnętrza jego statku. Nie brakuje także eksponatów z Nowego Świata, takich jak aztecka ceramika, przybory religijne służące do obrzędów czy przedmioty z życia codziennego pierwotnych mieszkańców Ameryki Południowej.

Dom Kolumba (Museo Casa de Colón) w dzielnicy Vegueta
Dom Kolumba (Museo Casa de Colón) w dzielnicy Vegueta

Teatr Guinguada

Budynek teatru został wzniesiony w 1938 roku, a docelowo miały się w nim znaleźć: teatr, kino, biura oraz lokale mieszkalne i usługowe. W latach 80. doszło do pierwszego dużego remontu przestrzeni scenicznej. Dekadę później konieczny był kolejny remont, który jak się okazało również nie był definitywną kropką nad i. W 2000 roku Teatro Guiniguada został bowiem zamknięty na ponad 10 lat! W tym czasie doszło zarówno do sporych zmian w architekturze budynku, jak i wśród władz teatru. Ostatecznie miejsce to zostało ponownie otwarte w marcu 2011 roku i jak dotąd nic nie sugeruje, aby znowu miała nastąpić przerwa.

Teatro Guiniguada zaliczane jest obecnie do sieci kanaryjskiej sceny artystycznej (Red Canarias de Artes Escénicas) i skupia się przede wszystkim na prezentowaniu sztuki tworzonej przez artystów pochodzących z archipelagu. Na widzów czeka tu 461 miejsc, z czego 263 znajduje się na piętrze, a 198 – na piętrze.

Katedra św. Anny (Catedral de Santa Ana)

Katedra św. Anny (Catedral de Santa Ana) to kolejny zabytek w dzielnicy Vegueta
Katedra św. Anny (Catedral de Santa Ana) to kolejny zabytek w dzielnicy Vegueta

Budowana w XV-XIX w. katedra to przykład architektury, w której trudno znaleźć jeden wiodący styl. Gotyk, renesans, barok czy wreszcie neoklasycyzm – mieszają się ze sobą na każdym kroku. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby był to najbardziej przyciągający zabytek sakralny w mieście. Zresztą nawet jeśli nie jesteście miłośnikami tego typu sztuki, to do Catedral de Santa Ana warto zajrzeć z jeszcze jednego powodu. Za niewielką opłatą wjedziemy tu na wieżę, z której rozpościera się urzekająca panorama Las Palmas de Gran Canaria.

Muzeum Sztuki Sakralnej (Museo Diocesano de Arte Sacro) 

Po zwiedzeniu katedry, możesz przy okazji odwiedzić także Muzeum Sztuki Sakralnej. Można powiedzieć, że jest ono „przyklejone” do budynku katedry, ponieważ obie budowle oddziela od siebie jedynie maleńki dziedziniec. Wśród eksponatów znajdziemy między innymi: religijne obrazy, manuskrypty, polichromowane rzeźby, a także wiele innych przedmiotów wykorzystywanych podczas liturgii.

Plac św. Anny (Plaza de Santa Ana)

Tuż przed katedrą znajduje się XVI-wieczny Plac św. Anny. Ładny, bo otoczony zabytkowymi kamienicami. Ale też dziwny, bo ozdobiony odlanymi z brązu posągami ośmiu psów. Mieszkańcy mówią na nie Los Perros de Santa Ana (tłum. Psy Świętej Anny), a turyści nie omieszkują robić sobie z nimi zdjęć. Tylko dlaczego akurat psy? Ten mały szczegół nie jest do końca jasny :). Wiodące teorie są dwie. Pierwsza mówi o tym, że to symboliczne przedstawienie ośmiu władców Guanczów… Druga – że był to po prostu luźny pomysł dawnego burmistrza (XIX w.), który chciał w ten sposób dodać temu miejscu więcej uroku.

Plaza de Santa Ana - Plac św. Anny w Las Palmas de Gran Canaria
Plaza de Santa Ana – Plac św. Anny w Las Palmas de Gran Canaria

Będąc na Plaza de Santa Ana pewnie zwrócisz uwagę na podłużny biały budynek. To Pałac Episkopalny wybudowany w tym miejscu w XV-XVI wieku. Miejsce to również jest udostępnione dla zwiedzających.

Centro Atlántico de Arte Moderno (CAAM)

Dobra wiadomość dla miłośników sztuki. Wstęp do tej galerii sztuki współczesnej jest bezpłatny! Otwarty w 1989 roku CAAM to miejsce, w którym prezentowane są głównie dzieła hiszpańskich (w tym kanaryjskich) artystów. Odbywają się tu też wystawy czasowe, dlatego przed wizytą warto sprawdzić najbliższe wydarzenia na stronie internetowej www.caam.net

Muzeum Kanaryjskie (Museo Canario)

To jedno ze starszych muzeów na wyspie. Zostało założone w 1879 roku i jak można spodziewać się po nazwie – prezentuje historię i kulturę Gran Canarii. Dzięki eksponatom, pochodzącym z wykopalisk archeologicznych, możemy przekonać się, jak wyglądało codzienne życie dawnych mieszkańców wyspy, jakie były ich obowiązki oraz obrzędy. Ważnym elementem kultury Guanczów była religia, co udowadniają odnalezione posągi bóstw i przedmioty wykorzystywane do rytuałów. Nie brakuje też szkieletów i mumii, które zawsze skupiają wokół siebie sporo uwagi.

Dzielnica Triana

Budynki w dzielnicy Triana, Las Palmas de Gran Canaria
Budynki w dzielnicy Triana, Las Palmas de Gran Canaria

To typowa dzielnica handlowa, w której kupisz prawie wszystko, na co przyjdzie Ci ochota. Liczne bary, restauracje, lokale usługowe i sklepy zawsze pełne są tłumnie oblegających je turystów oraz samych mieszkańców. Bez względu na to, czy myślisz o kupnie wakacyjnych pamiątek, czy może o nowej kolekcji wypuszczonej przez jedną z czołowych marek – w dzielnicy Triana znajdziesz to, czego szukasz. Główną ulicą handlową jest tutaj Calle Mayor de Triana i to właśnie tym deptakiem możecie się udać na większe zakupy.

Teatro Pérez Galdós

Miasto posiada wiele zabytkowych budowli, a jedna z nich to gmach Teatro Pérez Galdós
Miasto posiada wiele zabytkowych budowli, a jedna z nich to gmach Teatro Pérez Galdós

To pierwszy teatr jaki został wybudowany w Las Palmas de Gran Canaria (1890 r.) i miejsce, w którym co roku odbywa się festiwal operowy imienia Alfreda Krausa (Festival de Ópera de Las Palmas de Gran Canaria Alfredo Kraus). Usytuowany blisko morza budynek Teatro Pérez Galdós to jedna z najbardziej emblematycznych budowli w mieście. Oprócz występów teatralnych i operowych odbywają się tutaj także koncerty – głównie jazzowe.

Casa Museo Pérez Galdós

Benito Pérez Galdós to jeden z najwybitniejszych hiszpańskich pisarzy XIX wieku. W jego dawnym domu rodzinnym znajdziemy dziś poświęcone mu muzeum. W środku zobaczymy między innymi książki tego autora, gabinet, w którym pracował, meble, dekoracje oraz przedmioty życia codziennego. Wstęp do Casa Museo Pérez Galdós jest bezpłatny.

Gabinete Literario

Wybudowany w 1843 roku budynek Gabinete Literario od początku odgrywał dużą rolę w kulturalnym życiu miasta. Zanim powstał Teatr Pérez Galdós, to tutaj odbywały się występy teatralne kanaryjskich artystów. Dziś jest to scena rozmaitych wydarzeń artystycznych. Organizowane są tu także bale oraz oficjalne bankiety. Nawet jeśli  nie znajdziecie tu nic dla siebie, to warto zobaczyć ten budynek chociaż z zewnątrz, bo jego architektura naprawdę przykuwa uwagę.

Dzielnica Ciudad Jardín

A oto prawdziwa zielona oaza spokoju. Ta część miasta rozwinęła się za sprawą Brytyjczyków, którzy zdominowali (ekonomicznie) Las Palmas de Gran Canaria pod koniec XIX wieku. Mnóstwo tu rezydencji, pięknych domów i małych ogrodów prezentujących różne style architektoniczne. Największą chlubą Ciudad Jardín jest Parque Doramas – piękny park w centrum miasta pełen fontann, rzeźb, kwiatów i drzew. Znajdziemy tu między inny:

 • Pomnik upamiętniający zakończenie bitwy Guanczów z hiszpańskimi konkwistadorami;
 • Museo Néstor – muzeum dedykowane Néstorowi de la Torre, jednemu z najbardziej znanych hiszpańskich malarzy. Wśród eksponatów możemy znaleźć dzieła tego artysty, w tym także to najbardziej znane – „Poemat Atlantycki”;
 • Pueblo Canario – kompleks będący rekonstrukcją tradycyjnej wioski kanaryjskiej. Zaprojektowali ją w 1930 r. bracia Néstor i Miguel Fernández de la Torre, by zainteresować turystów kulturą dawnych mieszkańców miasta. Poza walorami dydaktycznymi, Pueblo Canario jest też doskonałym miejscem do kupienia rękodzieła, posłuchania kanaryjskich muzyki i oglądnięcia barwnych występów folklorystycznych.

Dzielnica i park Parque de Santa Catalina

Dzielnica tak jest po pierwsze za sprawą odbywających się tu różnych festiwali, a po drugie – ze względu na znajdujący się w centralnej części Park Santa Catalina. Choć słowo „park” to raczej za dużo powiedziane. Bardziej przypomina to ogromny plac wysadzony bujną roślinnością, kwiatami i palmami. Jakby go nie nazywać, wizyta w Parku Santa Catalina powinna znaleźć się na Waszej liście miejsc do zwiedzenia chociażby ze względu na to, że w jego pobliżu znajdziecie mnóstwo butików, restauracji i kawiarni. Na większe zakupy możecie wybrać z kolei do El Corte Inglés – najpopularniejszego centrum handlowego w Hiszpanii.

Parque de Santa Catalina w Las Palmas de Gran Canaria
Parque de Santa Catalina w Las Palmas de Gran Canaria

Muzeum Nauki i Technologii (Museo Elder de la Ciencia y la Tecnología)

Z nazwy może nie brzmi bardzo zachęcająco, jednak wnętrze tego muzeum kryje sporo ciekawostek. Interaktywne eksponaty w przystępny sposób wyjaśniają trudne naukowe zagadnienia. Warto wybrać się tutaj z dziećmi, dla których nowe technologie, robotyka, odkrywanie praw fizyki czy elektryczności będzie stanowić szczególną frajdę! Zobaczcie sami:

Akwarium Poema del Mar

Poema del Mar Aquarium to idealne miejsce dla osób podróżujących z dziećmi
Poema del Mar Aquarium to idealne miejsce dla osób podróżujących z dziećmi

Do funkcjonowania tego ogromnego akwarium wykorzystuje się aż 8 milionów litrów wody. To miejsce to dom dla ponad 350 gatunków ryb i zwierząt morskich z całej kuli ziemskiej. Znajduje się tu też jedno z największych akwariów na świecie z zakrzywioną fasadą o długości 36 metrów. Wizyta w Akwarium Poema del Mar to także znakomita atrakcja dla dzieci.

La Isleta

Tak naprawdę to mogłaby być osobna mała wyspa. „Mogłaby”, gdyby nie mały przesmyk lądu pomiędzy plażami Las Canteras i Las Alcaravaneras. Jest kilka powodów, które powinny Was przyciągnąć na ten nieduży półwysep. Pierwszy to Castillo de la Luz (Zamek Światła) wybudowany pod koniec XV wieku, w którym obecnie mieści się centrum ekspozycyjne. Drugi powód to Cuevas de Los Canarios – stanowisko archeologiczne prezentujące dawne jaskinie Guanczów. Ostatni pretekst, aby odwiedzić to miejsce, to piękne widoki, które roztaczają się z tutejszych wzgórz.

Pozostałe ciekawe miejsca

Jeśli wciąż czujesz niedosyt atrakcji, zobacz kilka innych ciekawych miejsc, które warto odwiedzić w Las Palmas de Gran Canaria:

 • Przystań jachtowa
 • Parque de San Telmo
 • Pustelnia św. Antoniego (Ermita de San Antonio Abad)
 • Port morski Puerto de la Luz
 • Pola Golfowe
 • Audytorium Alfredo Krausa (Auditorio Alfredo Kraus)

Popularne plaże w Las Palmas de Gran Canaria

Plaża las Canteras (Playa de Las Canteras), Gran Canaria
Plaża las Canteras (Playa de Las Canteras), Gran Canaria
 • Playa de Las Canteras – choć w mieście nie brakuje plaż to tą największą i najbardziej turystyczną jest plaża Las Canteras. Rozciąga się na długości około trzech kilometrów, a w jej obrębie znajdziesz wszystko to, co do błogiego lenistwa niezbędne: hotele, restauracje, kawiarnie, tarasy oraz szereg lokali usługowych dedykowanych plażowiczom. Niedaleko plaży Las Canteras znajdziesz też Audytorium, w którym organizowane są koncerty i inne wydarzenia kulturalne.
 • Playa de la Laja
 • Playa de las Alcaravaneras
 • Playa del Confital

Zobacz także: TOP 10 – Najlepsze plaże na Gran Canarii >

Gastronomia – Informacje praktyczne

Czym byłyby odwiedziny w hiszpańskim mieście bez skosztowania lokalnej kuchni? Tym bardziej, że na Gran Canarii pysznych dań nie brakuje. Pomijając oczywiście wszechobecne tapas, obok których nie po prostu nie można przejść obojętnie, warto spróbować też kilku innych specjałów, które oferuje Las Palmas. Wśród tych najciekawszych można wymienić:

 • potaje de berros – zupa na bazie rzeżuchy z dodatkiem kukurydzy, ziemniaków, batatów, marchewki, cukinii dynii i innych warzyw oraz mięsa
 • carne fiesta (inna nazwa: cochino de adobo) – podstawą dania jest marynowana wieprzowina pokrojona w małe kawałeczki z dodatkiem wina, czosnku, tymianku, oregano i innych ziół
 • puchero canario – kompozycja kilku rodzajów mięsa (wieprzowina, wołowina, drób) z dodatkiem kukurydzy, cieciorki, dynii, ziemniaków i wielu innych warzyw w towarzystwie aromatycznych przypraw
 • vieja con papas arrugadas – tytułowa vieja to gatunek ryby pochodzącej z Wysp Kanaryjskich, która podawana jest w połączeniu z zapiekanymi w pieciu ziemniakami oraz warzywami takimi jak pomidory, cebula, czosnek
 • sancocho canario – danie z ryby, zemniaków w skórkach i charakterystycznej dla Kanarów salsy mojo picón wykonanej na bazie papryki

Dodatkowo, jeśli planujesz odwiedziny w Las Palmas de Gran Canaria w okolicach czerwca, być może uda Ci się trafić na festiwal kulinarny Gran Canaria Gastrofest, który jest w tym czasie organizowany w stolicy wyspy.

Inne ciekawe miejsca na wyspie Gran Canaria

Gdy zmęczy Cię zgiełk obleganej przez turystów stolicy wyspy, pomyśl nad krótką wycieczką poza miejską aglomerację. Choć nie kursują tutaj pociągi, to świetnie rozwinięta sieć autobusowa pozwoli Ci bez trudu przemieścić się z Las Palmas de Gran Canaria do wszystkich pozostałych części wyspy. Inna opcja to wypożyczenie samochodu, który pozwoli Ci na jeszcze szybszą i wygodną komunikację.

Cenobio de Valerón, Gran Canaria
Cenobio de Valerón, Gran Canaria
 • Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo – to największy ogród botaniczny na Wyspach Kanaryjskich i w całej Hiszpanii. Od stolicy wyspy Gran Canaria dzieli go zaledwie 7 km, a wstęp do niego jest całkowicie bezpłatny. W Jardín Canario znajdziesz ponad 2000 gatunków roślin z całego archipelagu, a także z wielu innych części świata.
 • Caldera de Bandama – wizytę w tym miejscu wiele osób uważa za jedną z najlepszych atrakcji naturalnych w pobliżu Las Palmas de Gran Canaria. Ze szczytu tego wygasłego już wulkanu zobaczysz rozpościerającą się wokół panoramę miasta i jego okolic. Równie ciekawa może być podróż do wnętrza wulkanicznego stożka, którego głębokość wynosi około 200 metrów, a średnica liczy ponad 1 km.
 • El Faro de Maspalomas – zabytkowa latarnia morska w Maspalomas, która pamięta czasy, gdy Gran Canaria była dziką, słabo zaludnioną wyspą.
 • Cenobio de Valerón – pół godziny drogi samochodem. Tyle dzieli stolicę wyspy od jednego z najbardziej spektakularnych odkryć archeologicznych. Cenobio de Valerón to ogromnej wielkości spichlerz wybudowany przez rdzenną ludność wyspy. Wycieczka do tego miejsca to doskonały pomysł na upalne dni lata, ponieważ cała atrakcja kryje się w grocie olbrzymiej jaskini.


 Teneryfa Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Teneryfie

Inne atrakcje na Wyspach Kanaryjskich

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
TeneryfaAtrakcje na Teneryfie: Loro Park (Loro Parque), Jungle Park, Siam Park, Lago Martianez, Monkey Park i inne parki rozrywki na TeneryfiePark Narodowy Teide, wulkan Teide (Pico del Teide), Klify Los Gigantes, wąwóz Masca, góry Anaga, Piramidy w Güímar, zabytkowy dom Casa de los Balcones, Jaskinia Cueva del Viento, Smocze Drzewo, Muzeum Nauki i Kosmosu, wąwóz Barranco del Infierno, góry Teno, dolina Valle de la Orotava, naturalne baseny (Charco de la Laja, El Calerón de Garachico, Piscinas de Bajamar, Charco del Viento), ogród botaniczny Jardín Botánico de la Orotava, Jeep Safari, Czarne i złote plaże na TeneryfieAqualand Costa AdejePopularne miasta na Teneryfie: Santa Cruz de Tenerife, Buenavista del Norte, Garachico, Puerto de la Cruz, Puerto de Santiago, Costa Adeje, Taganana, Guía de Isora, San Cristóbal de La Laguna, El Médano, La Orotava, Icod de los Vinos, Arona, San Miguel de Abona, La Matanza de Acentejo, La Victoria de Acentejo, Santa Úrsula, Los Cristianos, Playa de las Américas, Los Realejos, San Andrés, Santiago del Teide, Playa Paraiso, Callao Salvaje, Playa Jardin
FuerteventuraAtrakcje na Fuerteventurze: Wydmy Dunas de Corralejo, Oasis Park Fuerteventura, park wodny Acua Water Park, Wyspa Lobos (Isla de Lobos), rezerwat przyrody Parque Natural de Corralejo, Ecomuseo La Alcogida, Półwysep Jandia, plaże na Fuerteventurze (El Castillo, Playa de Esquinzo). Popularne miejscowości: Puerto del Rosario, Corralejo, Tarajalejo, El Cotillo, Majanicho, La Oliva, Morro Jable, Costa Calma, Caleta de fuste, Wybrzeże Costa Calma
Gran CanariaAtrakcje na Gran Canarii: Akwarium Poema del Mar, Latarnia morska El Faro de Maspalomas, Cenobio de Valerón, Pueblo Canario, nekropolia Guanczów Necrópolis de Arteara, Dom Kolumba (Casa de Colón), Park rozrywki Holiday World Maspalomas, Aqualand Maspalomas, Park rozrywki Sioux City Park, Palmitos Park, Mundo Aborigen, park tematyczny Camel Safari Park, Ogród botaniczny Jardín Canario, szczyt Pico de Bandama, wąwóz Barranco de Guiniguada, Pinar de Tamadaba, Dunas de Maspalomasświęta skała Guanczów Roque nublo, wąwóz Barranco de Santa Brígida, kanion Cañon del Águila, Doramas Park (Parque Doramas), Parque de Santa Catalina. Popularne miejscowości: Las Palmas de Gran Canaria, Maspalomas, San Bartolomé de Tirajana, Playa del Inglés, Puerto de Mogán, ArtenaraPlaże na Gran Canarii: Playa de Las Canteras (Plaża Las Canteras), Playa del Inglés, Playa de San Agustín, Playa de Taurito, Playa de Puerto Rico, Playa de Guayedra, Playa del Juncal, Playa Hoya del Pozo, Playa de Melenara
LanzaroteAtrakcje na Lanzarote: Jaskinia Cueva de los Verdes, Jaskinia Jameos del Agua, ogród kaktusów Jardín de Cactus, Park Narodowy Timanfaya(Montañas del Fuego), Park wodny Aqualava Water Park, podwodne Muzeum Atlantyckie, zamek Castillo de San Gabriel, Muzeum Sztuki Współczesnej Castillo de San José, Plaża Papagayo Playa de Papagayo, Fundación César Manrique (dom-muzeum artysty), wybrzeże Los Hervideros, Mirador del río, wulkan El Cuervo, dolina La Geria, rezydencja LagOmarPalacio Spinola i Muzeum Timple, Iglesia de San Ginés, Castillo de Santa Bárbara i Muzeum Piratów na LanzaroteMuzeum José Saramago, Park wodny Rancho Texas, Wulkaniczna restauracja El Diablo, Dino Park Waterpark, Aquarium Lanzarote, Casa Museo del Campesino, Salinas de Janubio, Aquapark Costa TeguisePopularne miejscowości: Arrecife, Puerto del Carmen, Playa Blanca, El Golfo i laguna Charco de Los Clicos, Costa Teguise
La PalmaPopularne miejscowości: Santa Cruz de la Palma, Breña baja, Breña alta
La GomeraAtrakcje na La Gomerze: Park narodowy Garajonay, klify Los Órganos, Com Kolumba Casa de Colón. Popularne miejscowości: San Sebastián de la Gomera, Chipude, Agulo, Playa de Santiago
El HierroPopularne miejscowości: Valverde, La Frontera
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote, Kiedy jechać na Wyspy Kanaryjskie,
   
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

1 KOMENTARZ

 1. Polecam dziewiczą plażę El Confital. Jedna z najlepszych jakie to miasto posiada!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.