Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiSanta Cruz de Tenerife - Stolica Teneryfy

Santa Cruz de Tenerife – Stolica Teneryfy

Marzy Wam się wycieczka na Wyspy Kanaryjskie, ale nie wiecie, gdzie wylądować tym razem? Lećcie tam, gdzie skąpane w słońcu ulice pełne są uśmiechu, lokalnych muzeów, rajskich parków, a bajeczne plaże czekają na wyciągnięcie ręki. Lećcie na Teneryfę i zakochajcie się w samym sercu tej rajskiej wyspy.

Santa Cruz de Tenerife to największe miasto Teneryfy i stolica wyspy. Niektórzy uważają, że to piękne miasto jest także stolicą całego archipelagu, ale nie jest tak w stu procentach, bo Santa Cruz niejako dzieli to miano z Las Palmas na Gran Canarii. Jak przystało na stolicę, w tym mieście znajdziecie moc atrakcji. Sami się zaraz zresztą przekonacie, że nie ma tam miejsca na nudę. Niektórzy Santa Cruz traktują jako punkt wypadowy, nie tylko, by podczas wakacji poznać całą wyspę, ale również inne z nią sąsiadujące, bo wyruszając z portu w stolicy szybko można znaleźć się na przykład na pobliskiej La Gomerze. Zapomnijmy jednak na chwilę o innych kierunkach, dziś idziemy na intensywny spacer po Santa Cruz de Tenerife.

Centrum miasta

Jedną z najczęściej odwiedzanych części stolicy wyspy jest ścisłe centrum miasta, które oprócz przyjemnego spaceru po swoich wąskich uliczkach oferuje widoki na całkiem sporo zabytków. Ta strefa ciągnie się od placu Weyler aż do samego morza. Sercem starego miasta jest główny plac, Plaza de España, ale nie warto ograniczać się jedynie do niego, bo skwerków i placów znajdziecie tam co niemiara.

Odkrywając stare miasto zobaczyć warto budynek Palacio de Carta, ciekawą rzeźbę przed teatrem Guimerá, najstarszym teatrem na Wyspach Kanaryjskich, a na koniec odwiedzić zielony i spokojny Park Garcia Sanabria. Spokojnie, na tym wycieczka się nie kończy, bo po dotarciu do wybrzeża koniecznie trzeba dać się ponieść promenadzie i wybrać się na cypel Playa Blanca, z którego doskonale widać cały port, albo w stronę Audytorium, jednego z symboli Santa Cruz de Tenerife.

Plaza de España

Za główny punkt historycznej części miasta uznaje się plac Plaza de España, największy plac na całej wyspie. Choć jego poprzednie wersje służyły miastu już dużo wcześniej, plac jaki można dziś podziwiać pochodzi z 2006 roku. To właśnie wtedy dzięki projektowi zasłużonych dla miasta szwajcarskich architektów powstał plac, który dziś zachwyca turystów centralnym zbiornikiem z imponującą fontanną.

Plaza de España, Santa Cruz de Tenerife
Plaza de España, Santa Cruz de Tenerife

Tuż przy placu znajduje się sporo wartych uwagi miejsc, przypominających o historii miasta. Zajrzeć warto między innymi do ruin zamku Castillo de San Cristóbal, odkrytych podczas przebudowy placu, które dziś służą jako Centrum Interpretacji, wyjaśniające system obronny wyspy. W jego sąsiedztwie przejść się można także po placu Plaza de La Candelaria, dawnym placu defilad nieistniejącego już zamku San Cristóbal.

Kościół Nuestra Señora de la Concepción

Kościół Iglesia de Nuestra Señora de la Concepción w Santa Cruz de Tenerife
Kościół Iglesia de Nuestra Señora de la Concepción w Santa Cruz de Tenerife

W 1500 roku w stolicy Teneryfy rozpoczęła się budowa kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża, pierwszego kościoła na całej wyspie. Dopiero w 1638 roku otrzymał on dzisiejszą nazwę, Nuestra Señora de la Concepción. Kościół liczący aż pięć naw kryje w sobie bardzo ważne dziedzictwo artystyczne. Znajdują się tam ambona z drobiazgowymi rzeźbami, srebrny tron, zabytkowa monstrancja, jeden z najbardziej eleganckich, barokowych ołtarzy na wyspie oraz drogocenne obrazy.

Ściany zdobią płótna Juana de Mirandy, słynny obraz Świętego Pogrzebu oraz wizerunek Cristo del Buen Viaje z XVII wieku. Kościół la Concepción to po prostu idealne miejsce dla miłośników sztuki sakralnej.

Iglesia de San Francisco

Ta katolicka świątynia, zbudowana w 1869 roku, pierwotnie była kościołem nieistniejącego już klasztoru franciszkanów, a obecnie jest drugą najważniejszą świątynią w Santa Cruz de Tenerife. Iglesia de San Francisco zalicza się do najbardziej klasycznych przykładów architektury barokowej na Wyspach Kanaryjskich. Prawdziwym powodem, dla którego obiekt odwiedzają turyści, nie jest jednak styl, w jakim wybudowano świątynię, a ukryta we wnętrzu jedna z najbardziej kompletnych kolekcji dzieł sztuki sakralnej na całym archipelagu. Gwiazdą całej kolekcji jest zbiór rzeźb religijnych oraz czczony w mieście wizerunek Pana Ucisku, pochodzący z Ekwadoru i wykonany uwaga… z pasty kukurydzianej. Podobno ten właśnie obraz został zabrany w procesji w 1893 roku podczas epidemii cholery, po której choroba w cudowny sposób ustała.

Muzeum Sztuk Pięknych

Położony tuż naprzeciw Plaza del Príncipe de Asturias, klasycystyczny budynek Museo Municipal de Bellas Artes trudno jest przegapić. Muzeum, otoczone popiersiami dziesięciu wybitnych obywateli Teneryfy, może się poszczycić fascynującą historią stojącą za powstaniem instytucji.

Pierwszymi obiektami, które zostały zabezpieczone i zachowane, były flagi zdobyte w 1797 roku. 50 lat później Rada Miejska zarządziła budowę dwóch specjalnych skrzyń do ich przechowywania, co dało początek dzisiejszemu muzeum. Obiekt posiada czternaście sal, w których znajdują się dzieła z okresu od XVI do XX wieku. Wśród jego najwybitniejszych eksponatów znajdują się portret Fernando Viscaí, autorstwa Joaquína Sorolli, „Orfeo” Brueghela czy „San Andrés” José de Rivery. Część sal poświęcona jest również tylko i wyłącznie twórczości artystów reprezentujących Wyspy Kanaryjskie, takich jak Juan de Miranda i González Méndez.

Tenerife Espacio de las Artes

Oto przestrzeń, jakiej potrzebuje każda artystyczna dusza – prawdziwe centrum sztuki przez wielkie „S”. Nowoczesny budynek Tenerife Espacio de las Artes mieści w swoich wnętrzach trzy sale wystawowe, Centrum Fotografii Wyspy Teneryfy i bibliotekę, szczycącą się pokaźnymi zbiorami. Nie jest to jednak po prostu muzeum, bo instytucja sama określa się jako miejsce spotkań, wymiany i gromadzenia wiedzy oraz integracji poprzez sztukę.

Tenerife Espacio de las Artes, Santa Cruz de Tenerife
Tenerife Espacio de las Artes, Santa Cruz de Tenerife

Oprócz korzystania z czytelni, zajęć edukacyjnych, projekcji filmowych czy warsztatów można tam też oczywiście tradycyjnie przejść się po muzealnych wystawach. Trzonem głównej kolekcji jest tam twórczość Óscara Domíngueza, który obok Joana Miró i Salvadora Dalí uważany jest za trzeci filar hiszpańskiego surrealizmu. Jego dzieła wchodzą tam w dialog z dziełami innych artystów, zarówno tych znanych jak i wschodzących gwiazd sztuki.

TEA znane jest także na wszystkich Wyspach Kanaryjskich ze swojej specjalnej przestrzeni dostosowanej dla dzieci, w której najmłodsi za darmo rozwijają swoją kreatywność poprzez twórczość artystyczną.

MUNA – Od szpitala do muzeum

MUNA, czyli Muzeum Przyrodniczo-Archeologiczne, mieści się w wyjątkowym dla Santa Cruz de Tenerife budynku, położonym zaledwie kilka metrów od Plaza de España. Obiekt pochodzący z 1745 roku był pierwszym w stolicy wyspy szpitalem i przez lata swojej historii był wielokrotnie przebudowywany. Adaptacja budynku jako siedziby muzeum była stopniowa i długotrwała. Trzy fazy renowacji oddawały do użytku kolejne muzealne sale, aż w końcu w 2002 roku zainaugurowano cały kompleks muzealny.

Obecnie to nowoczesne muzeum, opatrzone specjalnymi panelami informacyjnymi, ma na celu nieustanne przekazywanie wiedzy o dziedzictwie archeologicznym i przyrodniczym Wysp Kanaryjskich. Choć muzeum ma do zaoferowania wiele ciekawostek dotyczących przeszłości i teraźniejszości wyspy, znane jest przede wszystkim z jednej wystawy. MUNA posiada największą na świecie kolekcję poświęconą Guanczom, ludowi, który zamieszkiwał Teneryfę przed jej podbojem przez Królestwo Kastylii. Zobaczyć tam można nie tylko materiały archeologiczne, ale także zmumifikowane szczątki Guanczów.

Mercado de Nuestra Señora de África

Otwarty w 1943 roku targ miejski Mercado de Nuestra Señora de África przeżywał lata swojej świetności aż do 1974 roku, kiedy to rynek hurtowy oraz pojawiające się w mieście supermarkety doprowadziły do opuszczania straganów przez handlowców oraz do kryzysu targu. Dopiero w ostatnich latach XX wieku wprowadzono w życie projekt samozarządzania rynkiem, dzięki czemu nastąpiło znaczne ożywienie działalności tego miejsca.

Mercado de Nuestra Señora de África
Mercado de Nuestra Señora de África

Dziś ta hala targowa to jedno z najbardziej kolorowych miejsc w Santa Cruz de Tenerife. Kompleks składa się z trzech przylegających do siebie obszarów, z których każdy ma własną gałąź handlową. Znaleźć tam można świeże mięsa, ryby, sery, owoce i warzywa, ale także stoiska z kwiatami, kawiarnie, bary i restauracje. To miejsce naprawdę oddaje niezwykłą atmosferę Teneryfy.

Auditorio de Tenerife

Śledząc trakt nadmorskiej promenady ze starego miasta, szybko dostać się można do drugiej, równie turystycznej strefy Santa Cruz. Nietrudno jest ją zauważyć, bo żagiel słynnego Audytorium widoczny jest z daleka. Budynek Auditorio de Tenerife został zainaugurowany w 2003 roku i od tego czasu pełni funkcję swego rodzaju ośrodka muzyki i sztuk teatralnych.

Auditorio de Tenerife bardzo często reprezentuje Santa Cruz na zdjęciach i pocztówkach
Auditorio de Tenerife bardzo często reprezentuje Santa Cruz na zdjęciach i pocztówkach

Obiekt zwraca uwagę przede wszystkim swoją niecodzienną, zakrzywioną konstrukcją, ozdobioną białymi, nieregularnymi płytkami. Auditorio de Tenerife gości rocznie tysiące występów artystycznych na najwyższym krajowym i międzynarodowym poziomie, a głównymi salami w jego wnętrzu są Sala Symfoniczna i Sala Kameralna, o maksymalnej pojemności odpowiednio 1616 i 422 miejsc.

Zamek San Juan Bautista

Dawna wieża obronna, znana jako Zamek San Juan Bautista, była drugą najważniejszą fortecą w obronie Santa Cruz de Tenerife. Forteca zbudowana w 1644 roku jest najlepiej zachowanym zamkiem na wyspie. Przez wielu znana jest także pod nazwą Czarny Zamek, co budzi wiele kontrowersji. Jedni uważają, że przydomek powstał ze względu na ciemny odcień kamienia wulkanicznego, z którego powstała konstrukcja, a inni, że odpowiada nazwie zatoczki, w której została zbudowana (Caleta de Negros).

Zamek ma okrągły kształt i zwrócony jest w stronę morza, a w jego murach bez problemu zauważyć można szczeliny i otwory, przez które wystawiano działa artyleryjskie i wystrzeliwano strzały. Od 1948 roku w Zamku działało Muzeum Wojskowe, ale dziś jest on zamknięty dla zwiedzających. Mimo wszystko warto obejrzeć go z zewnątrz, zwłaszcza że znajduje się on w sąsiedztwie popularnych wśród turystów Audytorium i Palmetum. W pobliżu zamku warto zwrócić uwagę na charakterystyczny budynek Casa de la Polvora, prochowni, oddalonej nieco od samej fortecy ze względów bezpieczeństwa.

Ogród botaniczny Palmetum

Czy jest na sali ktoś, kto nie kocha palm? Przecież ta roślina to niemalże symboli doskonałych wakacji. Jeśli Was też zachwycają drzewa palmowe, to pokochacie znajdujące się w Santa Cruz de Tenerife Palmetum. Ten 12-hektarowy ogród botaniczny specjalizuje się w rodzinie palm i jest unikatowy na skalę światową. Na jego przestrzeni rośnie najbogatsza w Europie kolekcja palm, która jest jednocześnie uważana za największą botaniczną kolekcję tropikalnych palm wyspowych na świecie.

Jesteście pod wrażeniem? To posłuchajcie tego: Ten botaniczny raj powstał w miejscu wysypiska śmieci. Miejsce, w którym w latach 70-tych widniały góry odpadów zostało zamknięte w 1983 roku, a owocem trwającego ponad 20 lat projektu jest dziś przestrzeń chroniąca ponad 3000 gatunków roślin z całego świata.

Plaże Santa Cruz de Tenerife

Plaża Teresitas (Playa de las Teresitas), Teneryfa
Plaża Teresitas (Playa de las Teresitas), Teneryfa

Waszą ulubioną formą spędzania wolnego czasu jest plażowanie? Bez obaw, w stolicy Teneryfy nie będziecie się nudzić. W obrębie samego centrum jest kilka małych i kameralnych plaż, ale nie są one bardzo popularne. W poszukiwaniu krystalicznej wody i miejsca doskonałego do odpoczynku warto zajrzeć do Parku Wodnego César Manrique, położonego w samym centrum wśród zabytków Santa Cruz de Tenerife. W ośrodku wypoczynkowym z widokiem na Audytorium i palmy pobliskiego Palmetum znajdują się baseny, brodziki dla dzieci, szeroka plaża i sztuczne wodospady, a błękit wody pięknie kontrastuje z czernią wulkanicznych skał.

Będąc w Santa Cruz de Tenerife nie możecie przegapić pobliskiej plaży las Teresitas, położonej przy wiosce rybackiej San Andrés
Będąc w Santa Cruz de Tenerife nie możecie przegapić pobliskiej plaży las Teresitas, położonej przy wiosce rybackiej San Andrés

Jednak jeśli zależy Wam na naturalnych plażach, nie zastanawiajcie się ani chwili i wyjedźcie zaledwie kilka kilometrów poza miasto. To tam znajduje się Playa de las Teresitas, a ta plaża przez wielu uważana jest za najpiękniejszą plażę Teneryfy, a czasem także za najlepszą na wszystkich Wyspach Kanaryjskich. Ta szeroka plaża otoczona zielonymi wzgórzami warta jest 15-minutowej wycieczki.

Karnawał w Santa Cruz de Tenerife

Karnawał na Teneryfie
W Santa Cruz de Tenerife obchodzi się najbardziej huczny karnawał w Hiszpanii

Jeśli chcecie poznać miasto Santa Cruz de Tenerife w najpiękniejszej jego formie, nie ulega wątpliwości, że powinniście zaplanować swój wyjazd na okres między styczniem, a początkiem lutego. To właśnie Santa Cruz de Tenerife nosi tytuł hiszpańskiej stolicy karnawału. To, co dzieje się wtedy na ulicach miasta jest najlepszym dowodem na to, że mieszkańcy Teneryfy ten czas zabawy i radości traktują bardzo serio. Światła nie gasną, muzyka nie cichnie, a ulice wypełniają się wszelkimi kolorami strojów i przebrań. Można się poczuć niemal jak w brazylijskim Rio.

Jako że ten okres na Teneryfie uważany jest za atrakcję turystyczną na skalę międzynarodową, powstała nawet przestrzeń, która ma ułatwić zrozumienie przyjezdnym karnawału w Santa Cruz de Tenerife. We wnętrzu Casa del Carnaval zwiedzić można stałą wystawę z kostiumami i wybitnymi elementami w dziedzinie karnawału, a także wystawy czasowe poświęcone tej samej tematyce.

Teatro Guimerá

W Santa Cruz de Tenerife możemy odwiedzić także najstarszy teatr na Wyspach Kanaryjskich. Został on wzniesiony w 1849 roku, natomiast niespełna sto lat później (1923) nadano mu nazwę po urodzonym w mieście znanym poecie i pisarzu, Ángel’u Guimerá. Na deskach teatru wystawiane są zarówno sztuki poważne, zabawne, jak i te przeznaczone stricte dla dzieci. Repertuar jest całkiem szeroki, więc jeśli masz ochotę na szczyptę kanaryjskiej kultury, to jesteś w odpowiednim miejscu.

Museo de la Naturaleza y el Hombre (Muzeum Natury i Człowieka)

W kolekcji tego muzeum znajdziemy ogromną ilość eksponatów archeologicznych prezentujących historię Wysp Kanaryjskich przed przybyciem na te ziemie Hiszpanów. Museo de la Naturaleza y el Hombre w Santa Cruz de Tenerife uważane jest za najlepszy tego typu zbiór na całym archipelagu. Oprócz narzędzi, glinianych naczyń, zrekonstruowanych zwierząt, odkryć paleontologicznych i botanicznych w muzeum możemy podziwiać także mumie Guanczów (rdzennych mieszkańców wyspy).

Museo Histórico Militar de Canarias

Kanaryjskie Muzeum Wojskowe (hiszp. Museo Histórico Militar de Canarias)
Kanaryjskie Muzeum Wojskowe (hiszp. Museo Histórico Militar de Canarias)

Otwarte w 1988 roku muzeum prezentuje eksponaty związane z tematyką militarną odnoszącą się do Wysp Kanaryjskich. Oprócz broni, mundurów i przedmiotów osobistych używanych przez pierwszych europejskich konkwistadorów, będziemy mieli okazję zobaczyć tutaj także broń wykorzystywaną przez Guanczów, czyli rdzenną ludność archipelagu.

Miejscowości w okolicy Santa Cruz

Fakt, że Santa Cruz de Tenerife jest stolicą całej wyspy, nie powinien nas ograniczać. Teneryfa kryje bowiem tak wiele wspaniałych miast i miasteczek, że jeśli tylko wystarczy Wam czasu, odwiedźcie choć kilka z nich.

Casa de los Balcones (Dom Balkonów) w miejscowości La Orotava na Teneryfie
Casa de los Balcones (Dom Balkonów) w miejscowości La Orotava na Teneryfie

Miejsca, które szczególnie warto zobaczyć to: Puerto de la Cruz, Guía de Isora, La Orotava, Costa Adeje, Los Cristianos, San Cristóbal de la Laguna, Santiago del Teide, San Miguel de Abona, Playa de las Américas, Costa del Silencio, La Candelaria.

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

12 KOMENTARZE

  1. A ja najbardziej pokochałam tę wyspę za boską pogodę! Plaże na Teneryfie są obłędne, mogłabym tam spędzać całe dnie!

  2. Santa cruz de tenerife to piękne miasto! Zresztą cała wyspa Teneryfa to ciekawe miejsce na wakacje. Bardzo dobrze wspominam moje wczasy na teneryfie. Mnóstwo atrakcji, zabytki i modne butiki, do których można się wybrać na babskie zakupy 😉

  3. Dla tych co zastanawiaja sie, co zwiedzić na teneryfie, polecam przede wszystkim wulkan Teide i Siam Park! Mega miejsca!

  4. Super wpis! Nareszcie jakieś konkrety. My zwiedzanie Teneryfy zaczęliśmy właśnie od Santa Cruz de tenerife. Piękne miasto z dużą ilością zabytków. POLECAM!

  5. moja wycieczka na teneryfe miała miejsce już kilka dobrych lat temu, ale wspomnienia zostana na zawsze <3

  6. Stolica teneryfy to spoko miejsce dla osób, które lubią wypasione kurorty ;). Ja tam wolę mniejsze miasteczka jak np. Garachico

  7. Żeby zaliczyć wszystkie najważniejsze atrakcje na Teneryfie i zabytki, warto zarezerwować sobie co najmniej tydzień (a najlepiej dwa). My byliśmy na tej wyspie 10 dni i i tak nie zobaczyliśmy wszystkiego ;).

  8. Czy ktoś się orientuje jak wyglądają ceny na Teneryfie? Zastanawiam się, ile kasy odłożyć na wakacje z dzieciakami 😉

  9. Jeśli mieszkacie na zachodzie Polski, to polecam loty na Teneryfę z Berlina. Wychodzi dużo taniej niż od nas

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.