Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiPuerto de la Cruz – Kolorowa ikona północnej Teneryfy

Puerto de la Cruz – Kolorowa ikona północnej Teneryfy

To najstarszy ośrodek turystyczny Wysp Kanaryjskich i jedna z najbardziej atrakcyjnych perełek Teneryfy. To wyjaśnia dlaczego o tym mieście pisze każdy przewodnik turystyczny.

Puerto de la Cruz to portowe miasto w północnej części Teneryfy. Ośrodek położony w urokliwej dolinie La Orotava (40 km od Santa Cruz de Tenerife), jest miejscem, które cieszy się wyjątkową popularnością wśród turystów. Jednym z powodów jest fakt, że kryje ono moc atrakcji dla wszystkich grup wiekowych. Nie brakuje tu nie tylko parków rozrywki, ale i zabytków, plaż czy uroczych kawiarni i kamienic, które pamiętają jeszcze czasy kolonialne.

Najważniejsze atrakcje miasta

Loro Park

Loro Park to jedna z najpopularniejszych atrakcji w tej części wyspy. Nie możecie jej przegapić zwłaszcza, jeśli do Puerto de la Cruz wybieracie się z całą rodziną. W tym ogrodzie zoobotanicznym oprócz bogatej fauny i flory na turystów czekają także rozmaite pokazy zwierząt.

Możecie wybrać się na pokazy delfinów lub orek, podczas których odkryjecie zaskakujące umiejętności tych zwierząt, albo na spektakl ptaków, który rozczuli Was na całego. Miłośnicy ryb i akwariów będą natomiast zachwyceni podwodnym tunelem, który jest jedną z najbardziej kochanych atrakcji Loro Parque.

Pokaz delfinów w Loro Parku to jedna z wielu tego typu atrakcji. Swoje umiejętności pokazują także lwy morskie oraz foki. Aby poczuć większe emocje, wybierz się na pokaz orek.
Pokaz delfinów w Loro Parku

Park wodny Lago Martiánez

Patrząc z lotu ptaka na wyjątkowo malowniczą panoramę Puerto de la Cruz, w oczy szczególnie rzuca się jeden fragment miasta. Lazurowe baseny położone na wybrzeżu to część parku wodnego Lago Martiánez, miejsca doskonałego do błogiego relaksu.

Lago Martiánez - Park wodny na Teneryfie
Lago Martiánez to najlepsze miejsce w Puerto de la Cruz, by uciec od wszelkich zmartwień

Lago Martiánez to najlepsze miejsce w Puerto de la Cruz, by uciec od wszelkich zmartwień. Do dyspozycji gości są liczne udogodnienia, baseny i restauracje z widokiem na ocean, co zapewnia komfort i wygodę podczas pobytu.

Kompleks zaprojektowany został przez Césara Manrique, kanaryjskiego artystę, który do swoich dzieł wykorzystywał naturalne piękno rodzimego archipelagu, upiększając go, ale jednocześnie w jak najmniejszym stopniu ingerując w krajobraz. Nikogo nie powinna więc dziwić obecność słonej, oceanicznej wody w basenach, czy pojawiające się na każdym kroku czarne, wulkaniczne plaże i głazy. Lago Martiánez to miejsce, w którym natura i architektura tworzą jedność, dokładnie tak, jak życzył sobie sam architekt tego rajskiego zakątka.

Stare miasto

Wakacje na północy wyspy nie mogą odbyć się bez spaceru po historycznym centrum Puerto de la Cruz. To jedyna szansa, by odkryć najstarszy ośrodek turystyczny na Wyspach Kanaryjskich. Tak, dobrze zrozumieliście, to właśnie to miasto pod koniec XVIII wieku stało się jednym z pierwszych interesujących miejsc dla początkującej turystyki międzynarodowej. Stare miasto w Puerto de la Cruz to nie tylko urokliwe, zwykle skąpane w słońcu uliczki – to także skarbnica historycznych budynków, takich jak Casa de Miranda, wybudowany w XVIII wieku, Casa de la Real Aduana, czy stojący przy Plaza de Europa ratusz.

Casa de Miranda
Casa de Miranda

W przerwie od marszu zatrzymajcie się na tapas czy owoce morza w jednej z widocznych na każdym kroku restauracji. A z pełnym brzuchem można ruszać na dalszą przechadzkę, podczas której nie możecie pominąć wyjątkowej dzielnicy La Ranilla.

Dzielnica La Ranilla

Duża część widokówek z Puerta de la Cruz przedstawia uliczki otoczone kolorowymi budynkami. To właśnie największa osobliwość La Ranilla. Ta stara dzielnica rybacka rozciąga się od Plaza del Charco do Peñón del Fraile i jest jednym z najbardziej tradycyjnych miejsc w mieście. Oprócz wielobarwnych domków na jej ulicach królują sklepy z rzemieślniczymi produktami i rękodziełem oraz restauracje.

Kolorowe budynki dzielnicy La Ranilla w Puerto de la Cruz
Kolorowe budynki dzielnicy La Ranilla w Puerto de la Cruz

Choć dzielnica wciąż zachowuje swój pierwotny charakter, z rąk rybaków przeszła pod opiekę artystów. Obecnie jest to awangardowa strefa Puerto de la Cruz, w której napawać się można przede wszystkim sztuką uliczną, którą znajdziecie między innymi w Puerto Street Art, muzeum na świeżym powietrzu z 17 muralami autorstwa krajowych i międzynarodowych malarzy.

Plaza del Charco

Plaza del Charco to serce miasta i jeden z najważniejszych i najpopularniejszych placów w Puerto de la Cruz. W jego pobliżu najprawdopodobniej poczujecie na plecach oddech historii, bo stanowi on miejsce spotkań mieszkańców już od XVIII wieku. Plac doskonale sprawdzi się do odpoczynku w cieniu palm lub przy lampce wina w jednej z tutejszych kawiarni. Uroku dodaje otoczenie kilku pięknych, starych kamienic, choć nie brakuje też bardziej nowoczesnych budynków. 

Skwer na Plaza Charco - widok z lotu ptaka w ciągu dnia
Skwer na Plaza Charco – widok z lotu ptaka w ciągu dnia

CIEKAWOSTKA: Oryginalna nazwa placu brzmiała Plaza del Charco de los Camarones. W wolnym tłumaczeniu oznacza to „kałużę krewetek”. Nie była to oczywiście nazwa przypadkowa. Co jakiś czas morskie fale zalewały położony w pobliżu wybrzeża plac, a mieszkańcy łowili pozostawione tam krewetki.

Najlepszy punkt widokowy na Puerto de la Cruz

Zapytacie, skąd zobaczyć najlepiej wspomnianą wyżej panoramę miasta. Odpowiedź jest tylko jedna. Punkt widokowy Mirador de La Paz położony jest nad klifami Martiánez i oferuje spektakularne widoki na jezioro Martiánez, sąsiednią plażę i hipnotyzujący ocean. Jeśli dzień jest pogodny, można tam również rzucić okiem na sąsiednią wyspę La Palma.

Puerto de la Cruz z lotu ptaka
Puerto de la Cruz z lotu ptaka

To właśnie przy tym punkcie widokowym znajduje się też plac Agathy Christie, na którym widnieje popiersie słynnej autorki kryminałów. Podobno panoramiczny widok rozpościerający się z Mirador de la Paz był inspiracją dla jednej z jej powieści, „Enigmatyczny pan Quin”.

Castillo de San Felipe

Ten niewielki fort w stylu kolonialnym został wybudowany w XVII wieku w celu ochrony miasta przed atakami piratów i wrogich wojsk. Castillo de San Felipe ma kształt pięciokąta. W przeszłości był otoczony przez fosę, którą można było przejść tylko przy pomocy zwodzonego mostu. Dziś jej miejsce zajmuje deptak.

Castillo de San Felipe, Puerto de la Cruz
Castillo de San Felipe, Puerto de la Cruz

Z biegiem czasu fort ulegał wielu zniszczeniom. Do jego odrestaurowania doszło w XIX wieku, kiedy to doprowadzono go do takiej formy, w jakiej możemy go oglądać do dnia dzisiejszego. Przez wieki swojego funkcjonowania pełnił on funkcję szpitala, strzelnicy, a nawet restauracji. Obecnie we wnętrzach Castillo de San Felipe organizowane są rozmaite wystawy, koncerty, recitale i inne wydarzenia kulturalne.

Muzea w Puerto de la Cruz

Czas na małe co nieco dla miłośników historii, kultury, antropologii i sztuki. Oto kilka ciekawych muzeów, które warto odwiedzić w Puerto de la Cruz:

Museo Arqueológico del Puerto de la Cruz

Utworzone w 1953 roku Muzeum Archeologiczne w Puerto de la Cruz posiada największą na Wyspach Kanaryjskich kolekcję ceramiki Guanczów. Niektóre ze znajdujących się tu eksponatów mają także charakter antropologiczny, np. mumie Guanczów czy figurki, które jak się przypuszcza były wykorzystywane w obrzędach religijnych.

Museo de Arte Contemporáneo Eduardo Westerdahl (Casa Aduana)

Wizyta tutaj to znakomita okazja do tego, aby lepiej poznać współczesną sztukę kanaryjską począwszy od XX wieku. Oprócz dzieł niekwestionowanej ikony archipelagu, czyli Césara Manrique, zobaczycie tu prace takich artystów jak: Manolo Millares, Juan Ismael, Lola Massieu czy Pedro González. Poza stałą ekspozycją, w muzeum prezentowane są także wystawy czasowe. Dodatkową atrakcją jest fakt, że muzeum znajduje się we wspomnianym wcześniej, zabytkowym budynku Casa Aduana, stojącym na słynnym placu Plaza de Europa.

Museo del Pescador

Na koniec coś co spodoba się szczególnie dzieciom oraz miłośnikom modelarstwa. Museo del Pescador to niewielkie muzeum, w którym znajduje się spora kolekcja modeli łodzi rybackich. Tematyka dość nietypowa, jednak biorąc pod uwagę, że wstęp do muzeum jest bezpłatny, warto zobaczyć, tę ekspozycję z bliska.

Parki i ogrody Puerto de la Cruz

Ogród Botaniczny

Jardín Botánico - Ogród Botaniczny w Puerto de la Cruz
Wielbiciele roślinności podczas zwiedzania miasta nie mogą przeoczyć Ogrodu Botanicznego

Czy mamy tu jakichś miłośników przyrody? Jeśli tak, to znakomicie się składa, bo Jardín Botánico to miejsce, które zdecydowanie powinno przypaść Wam do gustu! Ogród Botaniczny jest prawdziwym tropikalnym ogrodem, który tworzy przyjemną atmosferę do zwiedzania. Założony w 1788 roku jest miejscem, w którym możemy podziwiać rozmaite gatunki roślin tropikalnych. Łącznie jest ich tu ponad 4000! Największą uwagę zwraca kolekcja pięknych, egzotycznych drzew, które podczas spaceru wznoszą się majestatycznie nad naszymi głowami.

Jardín Histórico y De Orquídeas de Sitio Litre

To najstarszy ogród na Teneryfie. Liczy ponad 220 lat i jest częścią prywatnej posesji wybudowanej w tym miejscu w 1730 roku. Jej właściciele postanowili udostępnić magiczne ogrody do użytku odwiedzających, odsłaniając tym samym największą na wyspie kolekcję orchidei oraz najstarszy i największy okaz drzewa drago canario w Puerto de la Cruz.

Parque Taoro

Taoro park, mający aż 100 000 m2 powierzchni, to zielone płuca miasta Puerto de la Cruz. Składa się on z trzech części. La Atalaya to strefa idealna na spacery. Pełna jest relaksujących fontann, małych wodospadów czarujących pluskiem wody, jezior i ogrodów z palmami i tropikalnymi roślinami. Część nazywana Los Jardines del Casino znana jest przede wszystkim z wyjątkowej budowli.

Parque Taoro
Parque Taoro

Mowa o hotelu Taoro – jednym z pierwszych tego typu obiektów, jakie powstały na Wyspach Kanaryjskich pod koniec XIX wieku. Dziś hotel jest już luksusowym kasynem miejskim, co tłumaczy nam nazwę tego ogrodu. Ostatni obszar to Camino de la sortija, część parku znana przede wszystkim wśród mieszkańców miasta. Tu bowiem odbywają się najważniejsze fiesty i miejskie konkursy. Tutaj też (podobnie jak w La Atalaya) często można spotkać wielbicieli nordic walking oraz biegaczy.

Kościoły i kapliczki

Iglesia de Nuestra Señora de la Peña de Francia

Kiedyś w tym miejscu stała maleńka kapliczka. Wszystko zmieniło się w XVII wieku, kiedy w mieście rozpoczął się gwałtowny wzrost demograficzny i ekonomiczny, a więc i większe zapotrzebowanie na usługi religijne. Prace nad Iglesia de Nuestra Señora de la Peña de Francia zostały zakończone w 1697 roku (choć warto dodać że charakterystyczna dla niego wieża powstała niemal dwa wieki później, bo dopiero w 1898 roku). Oprócz pięknej architektury, wnętrze kościoła kryje także kilka wspaniałych dzieł Luisa de la Cruz y Ríos – jednego z najbardziej znanych hiszpańskich malarzy miniaturzystów.

Ermita de San Amaro

Ta kapliczka, położona tuż przy punkcie widokowym Mirador de La Paz, jest najstarszym budynkiem sakralnym w Puerto de la Cruz. Powstała w 1591 roku i choć jest stosunkowo niewielka i prosta, pełni ona dla miasta bardzo ważną rolę. To jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w całej dolinie Orotava. Jeśli przechodząc tamtędy zastaniecie otwarte drzwi, wejdźcie do środka i zobaczcie obraz San Amaro, rzeźbę Nuestra Señora de la Paz i kilka XVIII-wiecznych meksykańskich obrazów.

Ermita de San Telmo

San Telmo to patron marynarzy. Nic dziwnego, że poświęcona mu kapliczka znajduje się tuż nad brzegiem morza, skąd roztacza się piękny widok na horyzont. Ermita de San Telmo powstała w 1780 roku, a w jej wnętrzu warto zobaczyć m.in. obraz przedstawiający San Pedro González Telmo z XVIII wieku.

Najpiękniejsze plaże miasta

Jeśli w okolicy Puerto de la Cruz szukacie jakiejś playa blanca, czyli plaży z jasnym piaskiem, to niestety muszę Was rozczarować. Wizytówką miasta są ciemne lub czarne plaże. Wbrew powszechnym opiniom nie jest to jednak efekt zanieczyszczeń, a wulkanicznego charakteru wyspy, więc plażować możecie do woli. Szczególnie warto wybrać się na:

Playa Martiánez - tutaj możesz uprawiać popularne sporty wodne, np. surfowanie
Playa Martiánez – tutaj możesz uprawiać popularne sporty wodne, np. surfowanie
  • Playa Martiánez – to jedna z najbardziej popularnych plaż w Puerto de la Cruz, położona w bliskiej odległości od centrum miasta. Plaża ta jest znana z czarnego piasku i kamieni, które kontrastują z błękitem oceanu i kolorową roślinnością. Jest to idealne miejsce do kąpieli i relaksu, a wieczorne kąpiele w świetle zachodzącego słońca są szczególnie satysfakcjonujące.
  • Playa Jardín – ta plaża liczy około 1 km długości i posiada wyróżnienie Niebieskiej Flagi. Ale Playa Jardín to więcej niż tylko czysta plaża, bezpieczeństwo i znakomita jakość oceanicznej wody. Łatwy dostęp do różnych usług, dobra infrastruktura, bliskość barów, restauracji, centrów sportowych i rekreacyjnych to tylko niektóre z najważniejszych atutów tego zakątka.
  • Playa de San Telmo – W pobliżu kapliczki San Telmo znajdziemy także plażę nazwaną imieniem tego świętego. Częściej niż przez turystów jest ona odwiedzana przez okolicznych mieszkańców, w szczególności młodzież. W pobliżu znajduje się także restauracja, gdzie podczas przerwy od opalania, możemy wrzucić coś na ząb.
  • Inne popularne plaże w Puerto de la Cruz: Playa de el Bollullo, Playa del Muell.

Wulkan Teide i inne atrakcje Teneryfy

Z Puerto de la Cruz organizowanych jest wiele wycieczek na Wulkan Teide. Ten najwyższy szczyt Hiszpanii (3718 m n.p.m.) jest zarazem największą atrakcją turystyczną Teneryfy. Wulkan znajduje się na terenie Parku Narodowego Teide, a na jego szczyt możemy dotrzeć specjalną kolejką linową. To jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć, spędzając wakacje na Wyspach Kanaryjskich. To jednak nie jedyne miejsce na Teneryfie, któremu warto poświęcić cenne dni wakacji.

Wulkan Teide jest najwyższym szczytem Hiszpanii i znajduje się na wysokości 3718 metrów n.p.m.
Wulkan Teide jest najwyższym szczytem Hiszpanii i znajduje się na wysokości 3718 metrów n.p.m.

Pokochaliście włóczęgę po uliczkach Puerto de la Cruz? W takim razie polecam zgubić się w labiryncie zaułków Santa Cruz de Tenerife, stolicy wyspy. To także w jej pobliżu znajduje się ikoniczna, złota plaża Las Teresitas, dzięki której jasne staje się wyrażenie „raj na Ziemi”. Jeśli o łomot serca przyprawia Was dzika, dziewicza przyroda, zorganizujcie wypad do wąwozu Masca. W tej samej części wyspy zobaczycie też mroczne klify Los Gigantes, które długo nie pozwalają podziwiającym je turystom wyjść ze zdumienia.

WARTO WIEDZIEĆ: Choć w najbardziej turystyczne punkty Teneryfy dowiezie Was także autobus, nieocenioną pomocą w odkrywaniu unikalnego klimatu wyspy z pewnością będzie wypożyczenie samochodu (możecie to zrobić na przykład na tej stronie).

Gdzie się zatrzymać w Puerto de la Cruz?

Puerto de la Cruz oferuje szeroki wybór zakwaterowania, od hoteli po apartamenty i domy wakacyjne. Jeśli szukacie komfortowego miejsca na pobyt, warto rozważyć takie opcje jak Hotel Puerto Palace, Hotel Best Semiramis czy Sol Costa Atlantis Tenerife. Hotele te oferują różnorodne udogodnienia, które z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości.

Jak dojechać do Puerto de la Cruz?

Puerto de la Cruz jest położone na północy wyspy, w odległości około 30 km od stolicy, Santa Cruz de Tenerife. Do Puerto de la Cruz można dojechać samochodem (polecam wynajem na RentalCars), autobusem lub taksówką. Najbliższe lotnisko to Port lotniczy Teneryfa Północ, który znajduje się w odległości około 20 km od Puerto de la Cruz. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej, dotarcie do tego urokliwego miasta jest łatwe i wygodne.

Odkryj Wyspy Kanaryjskie

W archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się siedem głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne, sprawdź co warto zwiedzić i wybierz się na odkrywanie Kanarów na własną rękę lub z przewodnikiem:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Kuchnia Fuerteventury, El Silbo Gomero, Fiesta los Indianos, Karnawał na Teneryfie, Pogoda na Kanarach, Pogoda na Teneryfie, Pogoda na Fuerteventurze,  Pogoda na Gran Canarii, Pogoda na Lanzarote, Pamiątki z Lanzarote.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY