Baleary
5 (100%) 1 vote

Baleary tworzy około 200 różnej wielkości wysp. Minorka, Majorka, Ibiza i Formentera to tylko niektóre z tych najbardziej znanych.

Baleary co roku odwiedzają miliony turystów. Słynie on z piaszczystych plaż z lazurową wodą. Jednak wspólnota autonomiczna Balearów stanowi raj nie tylko dla miłośników błogiego lenistwa. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas znajda tam rezerwaty przyrody, muzea oraz tętniące życiem, niewielkie, urokliwe miasteczka. Przed wyjazdem na Baleary warto również wiedzieć, że używa się tam zarówno języka kastylijskiego, jak i katalońskiego, stąd wiele miejscowości posiada “podwójne nazwy”.

Baleary – Klimat

Na Balearach słońce świeci cały rok. W lecie temperatury sięgają 40ºC, a zimą nie spadają zwykle poniżej 5ºC. Można zaobserwować niewielkie różnice klimatyczne między wyspami tworzącymi archipelag.

Na Majorce opady deszczu są stosunkowo częste w wysokich partiach gór. Z kolei Minorka nie bez powodu nazywana jest “Wyspą Wiatrów”. Latem wieje tam ochładzająca turystów przyjemna bryza, która następnie przemienia się w niezwykle suchy i nieprzyjemny wiatr, osiągający prędkość nawet do 100 km/h!

Majorka

Majorka to największa wyspa Balearów. Leży tam stolica całej wspólnoty autonomicznej, Palma de Mallorca. Największym zabytkiem tego portowego miasta jest Katedra La Seu. W jej wnętrzu znajduję się żyrandol w kształcie korony cierniowej zaprojektowany przez… Antoniego Gaudí! Artysta spędził na tej wyspie 10 miesięcy.

Wspólnota autonomiczna Balearów // Hispanico.pl
Valldemossa, niewielka miejscowość na Majorce

Innym miejscem wartym odwiedzenia na Majorce jest Półwysep Formentor, przez wielu uznawany za najpiękniejszy zakątek na całej wyspie. Wybrzeże w tym miejscu stromo schodzi do morza, a wśród pięknych klifów kryje się wiele dzikich zatok.

Co ciekawe, Majorkę upodobało sobie wiele znanych osób. Swoje wille na tej wyspie posiadają między innymi Michael Douglas oraz Anja Rubik.

Minorka

Wspólnota autonomiczna Balearów // Hispanico.pl
Widok na wybrzeże Minorki

Ta wyspa nie jest już tak popularna jak Majorka, jednak często bywa nazywana najatrakcyjniejszym zakątkiem w całym archipelagu Balearów. Tamtejsze, typowo śródziemnomorskie krajobrazy robią duże wrażenie. Bielone domy, pola poprzecinane murkami z kamienia oraz turkusowa woda… Gdzieniegdzie można natknąć się także na pozostałości po dawnych mieszkańcach tej wyspy! Spore zainteresowanie wzbudzają też navety, czyli kamienne budynki w kształcie odwróconej łodzi oraz talayoty – konstrukcje przypominające stożkowate wieże.

Stolicą Minorki jest Mahon, w którego sercu znajduje się plac Conquesta z ratuszem oraz posągiem króla Alfonsa III. Warto też wspomnieć, że ilość osób przebywających na terenie Minorki jest regularnie kontrolowana ze względu na niezwykłe bogactwo przyrodnicze tego miejsca.

Ibiza

Wspólnota autonomiczna Balearów // Hispanico.pl
Ibiza nigdy nie śpi…

Ibiza chyba każdemu kojarzy się z imprezami do białego rana. Na wyspie są dwa główne rozrywkowe centra. Jednym z nich jest stolica (Eivissa), która może się poszczycić zabytkowym centrum Dalt Vila w 1999 r. wpisanym na listę UNESCO.

Drugie centrum rozrywkowe Ibizy to Sant Antoni de Portmany na zachodnim wybrzeżu. Znajduję się tam Pomnik Jajka Kolumba. Mówi się bowiem, że ten słynny podróżnik miał rozwiązać zagadkę, jak postawić jajko w pionie.

Formentera

Formentera to czwarta co do wielkości wyspa na Balearach. Na jej zwiedzenie wystarczy tylko jeden dzień, ponieważ ma ona długość zaledwie 18 km. Formentera bywa nazywana młodszą siostrą Ibizy i słynie przede wszystkim z długich piaszczystych plaż oraz ostrych klifów. Północny kraniec wyspy zajmuję Park Przyrodniczy Ses Salines. I choć stanowi on kryjówkę dla wielu gatunków ptaków, to to co w nim najcenniejsze znajduję się pod wodą. Mowa oczywiście o najlepiej zachowanych w basenie Morza Śródziemnego “podwodnych łąkach” utworzonych z trawy morskiej.

Wspólnota autonomiczna Balearów // Hispanico.pl

Agnieszka Zaborska

Agnieszka Zaborska

Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.
Agnieszka Zaborska

Latest posts by Agnieszka Zaborska (see all)

avatar