Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiJaskinie i wulkany w HiszpaniiJaskinie na Majorce - Dlaczego warto je zobaczyć?

Jaskinie na Majorce – Dlaczego warto je zobaczyć?

Baleary to nie tylko złote plaże na Majorce i znakomicie wyposażone kurorty przygotowane na każdą ilość turystów. W tym artykule zapraszam Was na zwiedzanie jaskiń!

Jaskinie na Majorce to jedne z tych miejsc, których zdecydowanie nie można pominąć podczas pobytu na wyspie. Większość z nich znajduje się we wschodniej oraz w północnej części wyspy i zostały one świetnie przygotowane do odwiedzin turystów. Plusem jest także to, że dotarcie do każdej z pięciu najpopularniejszych jaskiń na Majorce jest dosyć łatwe (choć uważajcie na Cuevas del Drach i Cuevas dels Hams – ponieważ ich bliskie położenie sprawia, że czasem można pomylić jedną jaskinię z drugą). Pochwalić warto też znakomite iluminacje świetlne, efekty muzyczne, kreatywnych przewodników i klimat, który panuje wewnątrz tych miejsc.

Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem jaskiń?

Dwie najczęściej odwiedzane jaskinie położone na wschodnim wybrzeżu Majorki (niedaleko miejscowości Porto Cristo) to Cuevas del Drach i Cuevas del Hams. Ich popularność sprawia, że w szczycie sezonu oba te miejsca pękają w szwach od turystów. Aby uniknąć kolejek, bilety do jaskiń warto kupić z wyprzedzeniem przez Internet.

Jeszcze ciekawszą opcją jest rezerwacja zorganizowanej wycieczki, która może obejmować wizytę w kilku jaskiniach jednego dnia, a także transfer z i do hotelu. Wybierając się na taką wycieczkę z przewodnikiem, masz szansę dowiedzieć się jeszcze więcej o powstawaniu jaskiń na Majorce, jak i o ciekawostkach, które są z nimi związane. Różne opcje tego typu wycieczek znajdziecie w serwisie GetYourGuide.

Smocze jaskinie (Cuevas del Drach)

Smocze jaskinie Cuevas del Drach (kat. Coves del Drac) to tak naprawdę nie jedna, a cztery wzajemnie połączone, duże jaskinie zwane: Jaskinią Białą (Cova Blanca), Jaskinią Czarną (Cova Negra), Jaskinią Luisa Salvadora (Cova de Lluis Salvador) i Jaskinią Francuzów (Cova dels Francesos). Znajdziesz je wszystkie w okolicy miejscowości Porto Cristo, po wschodniej stronie wyspy.

Jaskinie Coves del Drac położone są niedaleko miejscowości Porto Cristo. Czasem mówi się, że to nie tylko smocze, ale i diabelskie jaskinie...
Jaskinie Coves del Drac w Porto Cristo zachwycają odwiedzających swoimi legendarnymi jeziorami.

Smocze jaskinie zostały odkryte już w średniowieczu (pierwsze wzmianki o nich pochodzą z 1338 roku), ale do ich głębszej eksploracji doszło dopiero kilkaset lat później. Pierwszą mapę jaskini stworzył w 1880 roku kartograf M.F. Will. Z kolei w 1896 roku E.A. Martel odkrył nowe groty oraz jedno z największych podziemnych jezior na całym świecie (ponad 100 metrów długości). Jak przystało na tego typu miejsce, wrażenie robią nie tylko wspaniałe formacje skalne, ale także ich oświetlenie. Zaprojektował je w 1935 roku kataloński inżynier C. Buigas.

Wycieczka po Cuevas del Drach obejmuje odcinek około 1200 metrów i trwa mniej więcej godzinę. Oprócz przejścia pieszo czeka nas także mała przeprawa łódką przez jezioro Martela. Dodatkową atrakcją jest też krótki koncert, podczas którego muzycy na pokładzie jednej z łodzi grają utwory muzyki klasycznej. Tego typu koncerty odbywają się tutaj od 1935 roku i trwają mniej więcej po 10 minut. Krótko, ale i tak zachwycająco, bo jaskinie to najlepsze sale akustyczne, jakie może stworzyć natura.

CIEKAWOSTKA: Mówi się, że to właśnie na wschodnim wybrzeżu Majorki, w smoczych jaskiniach Porto Cristo, Juliusz Verne znalazł inspirację do napisania swojej słynnej powieści „Podróż do wnętrza Ziemi”.

Jaskinie Haczyków (Cuevas dels Hams)

Coves dels hams została odkryta w 1905 r. To jedna z pięciu kluczowych jaskiń na Majorce
Coves dels hams została odkryta w 1905 r. Jaskinie znajdują się niedaleko Ceuvas del Drach.

Ta jaskinia została odkryta w 1905 roku. Swoją nietypową nazwę zawdzięcza zwisającym z sufitu stalaktytom, które kształtem przypominają haczyki. Ale to nie tylko dla nich, warto zobaczyć co kryje wnętrze. Również tutaj jedną z głównych atrakcji jest koncert muzyki klasycznej. W przypadku jaskini Cuevas dels Hams jest on dodatkowo wzbogacony pokazem multimedialnym wyświetlanym na ścianach jaskini.

CIEKAWOSTKA: W Jaskiniach Haczyków organizowane są także przyjęcia okolicznościowe, takie jak wesela, urodziny czy bankiety.

Cuevas de Artà

Jaskinie Cuevas de Artà (kat. Coves d’Artà) położone są kilkanaście kilometrów od Cala Millor
Jaskinie Cuevas de Artà (kat. Coves d’Artà) położone są kilkanaście kilometrów od Cala Millor.

Oprócz tłumnie obleganych Cuevas del Drach i Cuevas del Hams, na Majorce znajdziemy jeszcze jedną jaskinię, która zdecydowanie jest warta odwiedzenia. Chodzi oczywiście o Coves d’Artà niedaleko miejscowości Cala Millor, która przez wielu uważana jest za najpiękniejszą na Majorce.

Wizyta tutaj trwa około 40 minut i rozpoczyna się w momencie uzbierania się odpowiedniej grupy (średnio co pół godziny). Wewnątrz wrażenie robi Reina de las Columnas (tłum. Królowa Kolumn), czyli największy na wyspie stalagmit mierzący 22 metry wysokości. Na uwagę zasługuje także znakomite oświetlenie i iluminacje. To dzięki nim zobaczymy we wnętrzu Cuevas de Artà piękne formacje skalne, które raz po raz przypominać nam będą różne zwierzęta, rośliny i smoki.

Cuevas de Campanet

Zwiedzanie jaskiń to popularna atrakcja na Majorce. Na zdjęciu Jaskinie Cuevas de Campanet (kat. Coves de Campanet)
Stalaktyty i stalagmity w jaskini Cuevas de Campanet (kat. Coves de Campanet).

Ten kompleks jaskiń znajdziemy niedaleko Alcudii. Jaskinia Cuevas de Campanet zajmuje powierzchnię ponad 3000 m2 i została otwarta dla odwiedzających w 1948 roku. We wnętrzu oprócz spektakularnych stalaktytów i stalagmitów czeka na nas także bar i oczywiście sympatyczni przewodnicy. Mimo wszystko Coves de Campanet jest na Majorce mało znana i nie robi tak dużego wrażenia, jak wcześniej wymienione jaskinie.

Coves de Gènova

Ta jaskinia położona jest najbliżej Palma de Mallorca – od centrum miasta dzieli ją około 5 minut drogi. Cuevas de Génova została odkryta w 1906 roku i podobnie jak w przypadku pozostałych jaskiń, jej wnętrze zachwyca pięknymi formacjami skalnymi. Uroku dodają też kolorowe światła, które pomagają zwrócić uwagę na najciekawsze podziemne dzieła natury.

Podsumowanie i mapa jaskiń

Poniżej możesz zobaczyć mapę, na której znajdują się wszystkie jaskinie opisane w tym artykule, a także konkretne linki do rezerwacji biletów wstępu oraz zorganizowanych wycieczek po najsłynniejszych jaskiniach w archipelagu Balearów.

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Takie miejsca są świetne! Ja jednak zawsze jak jestem w jakiejś jaskini to czuję potworny niepokój, choć sama nie wiem dlaczego ;))

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.