Bożonarodzeniowe jarmarki w Hiszpanii

W całej Europie okres przedświąteczny kojarzy się z malowniczymi bożonarodzeniowymi jarmarkami. Również Hiszpanie mogą pochwalić się całą gamą barwnych targowisk!

Bożonarodzeniowe jarmarki w Hiszpanii (hiszp. mercados navideños) goszczą na placach hiszpańskich miast od początku grudnia do początku stycznia (Hiszpanie obdarowują się prezentami nie w Święta Bożego Narodzenia, a 6 stycznia, w Święto Trzech Króli). Przedświąteczną atmosferę targowisk dopełnia wszechobecny zapach pieczonych kasztanów i korzennego wina.

To co przede wszystkim można kupić na jarmarcznych straganach to figurki i materiały przeznaczone do dekoracji domowej szopki. Tak jak w Polsce mało kto wyobraża sobie Święta Bożego Narodzenia bez choinki, tak w hiszpańskim domu musi być szopka betlejemska będąca najważniejszym świątecznym symbolem. Oprócz figurek, odwiedzający jarmarki mogą przebierać w wyrobach rękodzielniczych, które sprawdzą się jako nietuzinkowe i oryginalne pomysły na prezenty dla bliskich. Na straganach można znaleźć również jedzenie, sery, konfitury, wina oraz tradycyjny, świąteczny przysmak – turrón. Na targowiskach sprzedawane są także choinki, jemioła i mnóstwo świątecznych dekoracji, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka przykładów najbardziej znanych hiszpańskich jarmarków bożonarodzeniowych:

Bożonarodzeniowe jarmarki w Barcelonie

Fira de Santa Llúcia to największy jarmark bożonarodzeniowy w Barcelonie. Odbywa się na Plaza de la Catedral w cieniu gotyckiej katedry. Pierwszy jarmark odbył się w tym miejscu już w 1786 roku.

CIEKAWOSTKA: Podczas jarmarków bożonarodzeniowych w Barcelonie, na placu przy katedrze św. Eulalii, czeka na Ciebie około 300 różnych stoisk!

Caga Tió to nieodzowny symbol Bożego Narodzenia w Katalonii
Caga Tió to nieodzowny symbol Bożego Narodzenia w Katalonii

Oprócz choinek, jemioły, ozdób świątecznych czy figurek do szopek betlejemskich, można tu kupić Caga Tió, świąteczny symbol charakterystyczny dla Katalonii. Jest to stwór, którego tułów tworzy drewniany klocek. Caga Tió uśmiecha się do kupujących spod tradycyjnej, czerwonej katalońskiej czapeczki. Zgodnie z regionalną tradycją Caga Tió powinien zagościć w każdym domu, gdzie dzieci przez cały czas poprzedzający święta będą go karmić oraz okrywać kocykiem, by było mu ciepło. W wigilię wdzięczny stworek odwdzięcza się opiekunom znosząc im (a właściwie wydalając) prezenty ukryte pod kocem okrywającym drewniane stworzenie.

Co ciekawe Caga Tió to nie jedyna postać w hiszpańskiej kulturze, która związana jest z wręczaniem bożonarodzeniowych prezentów. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule.

CIEKAWOSTKA: W katalońskiej tradycji oprócz postaci Caga Tió istnieje także Caganer. Jest to figurka przedstawiająca wypróżniającego się człowieka. Standardowo jest to kataloński pasterz w stroju ludowym. Niemniej obecnie Caganer często wykorzystywany jest w satyryczny sposób do przedstawiania postaci znanych z polityki i show-biznesu.

Wiem, może to wydawać się dziwne, ale ta katalońska tradycja jest tak bardzo popularna, że tego typu figurki możemy niejednokrotnie znaleźć także w innych regionach Hiszpanii :). Być może uda Wam się je wypatrzeć także na wideo nieco niżej, które przedstawia jarmark na Plaza Mayor w Madrycie.

Bożonarodzeniowe jarmarki w Madrycie

Chociaż stoiska z bożonarodzeniowymi podarunkami i jedzeniem można znaleźć w całym mieście to jednak ten najbardziej znany jarmark mieści się na Plaza Mayor. Jest to największy plac Madrytu usytuowany w samym sercu stolicy Hiszpanii. Turyści odwiedzają go przez cały rok, ale to w grudniu zmienia się w gwarne miejsce pełne stoisk z jedzeniem i rękodziełem. Korzenie targowiska sięgają 1860 roku. Oprócz wszelkich produktów do kupienia, jarmark jest miejscem gdzie w grudniu wystawiane są jasełka i inne przedstawienia utrzymane w świątecznym klimacie.

Bożonarodzeniowe jarmarki w Sewilli

Stolica Andaluzji na święta przyozdabia się w piękne girlandy, a ulice rozświetlają się mnóstwem świątecznych dekoracji. Miasto ma głęboką chrześcijańską tradycję, dlatego odwiedzając tutejsze targowiska można znaleźć mnóstwo straganów oferujących całą gamę postaci i dekoracji do szopek betlejemskich, jak również wiele przedmiotów rzemiosła artystycznego.

Największy targ świąteczny odbywa się przy Plaza Nueva. Sewilla może pochwalić się najdłuższą nazwą bożonarodzeniowego jarmarku – Exposición de Dulces de Conventos de Clausura de la Archidiócesis Sevillana. Warto wspomnieć, że oprócz tradycyjnych świątecznych targowisk przy Plaza Nueva odbywają się też targi książki. Można tu znaleźć zarówno stare, cenne egzemplarze jak i współczesne, specjalistyczne książki. Inną ciekawą propozycją dla wielbicieli słodkości jest połączona ze sprzedażą – wystawa różnych tradycyjnych ciast i wypieków przygotowywanych przez siostry zakonne. To kuszące wydarzenie odbywa się w murach słynnego Pałacu Alcázar i trwa od 6 – 8 grudnia.

Bożonarodzeniowe jarmarki w Walencji

To miasto polecamy wszystkim miłośnikom ciepłego klimatu. Walencja położona jest nad morzem Śródziemnym i nawet w grudniu średnia temperatura utrzymuje się tu w granicach 10°C! Mimo, że święta spędzone w Walencji na pewno nie będą białe to i tak poczujecie magiczną atmosferę nadchodzącego Bożego Narodzenia. Miasto rozświetlone jest przez świąteczne dekoracje, na placach i ulicach stoją ozdobione choinki, a drzewa palmowe przystrojone są w bożonarodzeniowe światełka.

Świąteczne stragany znaleźć można w całym mieście, ale najbardziej znany świąteczny jarmark znajdziecie w tutejszej modernistycznej hali targowej Mercado Colón. Dzięki temu, że targowiska znajdują się pod zadaszeniem, oprócz zakupów odbywa się tutaj wiele eventów, takich jak warsztaty dla dzieci, koncerty czy występy artystyczne. Podobno można tu spotkać również prawdziwego Świętego Mikołaja…

Na targowiskach oprócz figurek, pomysłów na prezenty i słodkich wyrobów, znajdziecie Polvorón, tradycyjny świąteczny przysmak popularny w Walencji. Jest to rodzaj kruchego, miękkiego ciasta przygotowanego z mąki, masła, mleka i orzechów.

Bożonarodzeniowe jarmarki w Granadzie

Jeżeli chcecie odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i odwiedzić mniejsze, ale równie malownicze hiszpańskie miasto, udajcie się Granady. Miasto szczyci się pięknym położeniem niedaleko gór Sierra Nevada. Wystarczy więc chwila by po świątecznych zakupach znaleźć się na ośnieżonym stoku i oddać się narciarskim szaleństwom.

Tradycyjny świąteczny jarmark w Granadzie odbywa się na Plaza Bib Rambla u stóp renesansowej katedry. Ponieważ miasto kojarzy się z niezliczoną ilości słodyczy, obfitują w nie również bożonarodzeniowe jarmarki. Skosztujecie tutaj najlepszych churros, czyli hiszpańskiego przysmaku z ciasta parzonego smażonego na gorącym oleju, posypanego cukrem i zamoczonego w gorącej czekoladzie. Na środku placu, tradycyjnie wystawiona jest szopka betlejemska.

Marcelina Foltyn-Kaczmarek
Marcelina Foltyn-Kaczmarek
Specjalnie dla Was odkrywam tajemnice Hiszpanii i innych krajów, w których używa się pięknego języka hiszpańskiego. Szukam i opisuję ciekawostki z kultury, sztuki i życia codziennego. Mam nadzieję, że Was zainteresują!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY