Jeśli nie masz planów na najbliższy kwadrans, to zapraszam do czytania. Mniej więcej tyle będziesz potrzebować, aby poznać jedno z najbardziej lubianych miast na Półwyspie Iberyjskim.

Sewilla (w języku hiszpańskim „Sevilla”) to stolica Andaluzji i czwarte co do wielkości miasto w Hiszpanii. Kojarzona z flamenco, sangríą i zawsze świecącym słońcem ma do zaoferowania znacznie więcej, niż spodziewa się tego przeciętny turysta. Ogromna ilość zabytków i atrakcji, jakie kryje to miasto sprawia, że aby zwiedzić je wszystkie i na spokojnie upoić się ich widokiem, tydzień to będzie zdecydowanie za mało. Ale przecież można tu wrócić jeszcze raz… i jeszcze raz… i… tak bez końca. Bo w Sewilli zawsze znajdzie się coś nowego do odkrycia.

Największe atrakcje w Sewilli

Real Alcázar de Sevilla (Alkazar w Sewilli)

Alkazar w Sewilli (Real Alcázar de Sevilla) to jedna z największych atrakcji w stolicy Andaluzji
Alkazar w Sewilli (Real Alcázar de Sevilla) to jedna z największych atrakcji w stolicy Andaluzji

Ten ogromny kompleks pałacowy został wybudowany w IX wieku w czasach kalifatu. Wygląd Alkazaru z czasem ulegał zmianom. Najpierw rozbudowywali go i modyfikowali kolejni muzułmańscy władcy, a po rekonkwiście – królowie Kastylii. Wszystko po to, aby dopasować wygląd pałacu do ówczesnych potrzeb władców.

Największych zmian dokonał Piotr I Okrutny. Mimo że był to chrześcijański władca, to sztuka islamu zachwycała go do tego stopnia, że zatrudnił najlepszych architektów z Hiszpanii, aby zrobili z tego pałacu budowlę, która swoim wyglądem i pięknem byłaby porównywalna do Alhambry w Granadzie. W wyniku tego wiele rozwiązań architektonicznych, które możemy dziś zobaczyć jest utrzymanych w stylu mudéjar, który jest połączeniem sztuki chrześcijańskiej oraz sztuki islamu.

Real Alcázar de Sevilla, a właściwie Reales Alcázares de Sevilla (bo tak brzmi pełna nazwa tego miejsca), to obecnie najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Sewilli. Z tego powodu kolejki do tego miejsca widoczne są praktycznie cały czas. Aby się przed nimi ustrzec i zaoszczędzić kilka godzin, warto kupić bilet przez Internet.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli

Jeśli interesujesz się historią zabytków sakralnych w Hiszpanii, to pewnie nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że katedra w Sewilli powstała w miejscu dawnego meczetu z IX wieku. Było to typowe rozwiązanie stosowane przez władców chrześcijańskich, które pozwalało w stosunkowo szybki sposób uruchomić świątynię bez konieczności budowania jej od podstaw.

Założenie jakie przyświecało Alonso Martinezowi, architektowi tego kościoła, było dosyć ambitne. Powiedział on pamiętne dziś słowa: „Postawmy budynek tak ogromny, aby ci, którzy zobaczą go w całej okazałości stwierdzili, że postradaliśmy zmysły”.

Czy mu się to udało? Biorąc pod uwagę, że katedra w Sewilli jest obecnie jedną z największych gotyckich świątyń na świecie, to trzeba przyznać, że zdecydowanie TAK! Zresztą nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także wnętrze katedry robi imponujące wrażenie. Długi na 18 metrów ołtarz, duża kolekcja obrazów, czy grobowiec Krzysztofa Kolumba, to tylko niektóre z powodów, dla których wizyta w tym miejscu jest punktem obowiązkowym dla większości turystów.

Akwarium w Sewilli

Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla)
Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla)

To obowiązkowa atrakcja podczas wakacji z dziećmi! Akwarium Sewilli zamieszkuje ponad 7000 zwierząt podzielonych na 400 różnych gatunków. W przypadku tego akwarium ważna jest nie tylko bogata fauna i flora, ale i idea jego stworzenia. Acuario de Sevilla to jedyne tego typu miejsce, które koncentruje się wokół pierwszej w historii podróży dookoła świata. Czekają więc tu na nas te same ekosystemy, które na początku XVI widział Ferdynand Magellan i jego załoga, przemierzając najdalsze zakątki Ziemi.

Barrio de Santa Cruz

Ta dawna dzielnica żydowska w Sewilli (nazywana też La Judería) to jeden z najbardziej urokliwych zakątków w mieście. I choć spacer wąskim labiryntem krętych uliczek jest już atrakcją samą w sobie, to warto odwiedzić tutaj także kilka innych emblematycznych miejsc. Należą do nich między innymi:

 • Patio de Banderas – plac wypełniony drzewami pomarańczy,
 • zabytkową fontannę Fuente de la Calle Juderías, którą znajdziemy przy ulicy Callejón de la Juderías 6,
 • plac Plaza Alfaro – na którym możemy zobaczyć piękny balkon z drewnianymi zdobieniami,
 • Hospital de los Venerables – zabytkowy, barokowy szpital z XVII wieku oraz znajdujący się w jego kompleksie bogato zdobiony kościół,
 • Iglesia Santa María la Blanca – kościół powstały w 1391 roku w miejscu dawnej synagogi (a jeszcze wcześniej – meczetu),
 • Centro de Interpretación de Judería de Sevilla – małe muzeum poświęcone Żydom zamieszkującym kiedyś Barrio de Santa Cruz,
 • Museo Casa de Murillo – niewielki dom-muzeum poświęcone lokalnemu artyście Bartolomé Estebanowi,
 • Jardínes de Murillo – ogrody, które do początku XX wieku były częścią Alkazaru w Sewilli.

Parque de María Luisa (Park Marii Luisy)

Sewilla, Park Marii Luizy
Sewilla, Park Marii Luizy

To że w parku są tysiące drzew, krzewów, kwiatów, pomników i fontann – nikogo nie dziwi. To że można go zwiedzać nie tylko pieszo, ale także dorożką, rowerem lub łodzią – może budzić lekkie zaskoczenie. Jednak to, że to właśnie tutaj kręcono sceny do dwóch części Gwiezdnych Wojen, powinno zdecydowanie wywoła Efekt WOW! Park Marii Luizy w Sewilli jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych parków w Hiszpanii, a już na pewno w Andaluzji.

To znakomite miejsce do odpoczynku (także aktywnego) zostało zaprojektowane przez francuskiego architekta krajobrazu, Forestiera z okazji Wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku. Jego najbardziej znana część to oczywiście Plaza de España, czyli Plac Hiszpański. Został on wybudowany w latach 1914-1929, a za jego projekt odpowiadał architekt Aníbal González. Jest to najczęściej fotografowane miejsce w całym parku.

La Giralda

La Giralda znajduje się w pobliżu Plaza del Triunfo
La Giralda znajduje się w pobliżu Plaza del Triunfo

To miejsce kultowe. Nie ma turysty, który przechodząc obok nie chciałby go uwiecznić na swojej kliszy (lub karcie SD :)). Słynna La Giralda to dawny minaret zaprojektowany w czasach dominacji muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim. Wznosząca się na wysokości 76 metrów wieża zawierała dodatkowo cztery złote kule, które widoczne były nawet z odległości kilkudziesięciu metrów. Przez muzułmanów było to miejsce szczególnie czczone. Po rekonkwiście, nowi władcy postanowili nie niszczyć go, a jedynie zmodyfikować, dostosowując do chrześcijańskich standardów. W wyniku tego dobudowano wznoszącą się na wysokości 93 metrów dzwonnicę oraz dodano wiatrowskaz (giraldillo). Podczas zwiedzania wieży zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, że w jej wnętrzu schody zostały zastąpione podjazdami. Jeszcze większym zaskoczeniem jest fakt, że to rozwiązanie miało charakter typowo praktyczny. Pozwalało bowiem muezinowi na szybkie dotarcie na koniu na sam szczyt, gdzie mógł zacząć nawoływać wiernych do modlitwy.

Torre del Oro (Złota Wieża)

Torre del Oro (Złota Wieża)
Torre del Oro (Złota Wieża)

Ta budowla została wzniesiona w latach 1220-1221 za czasów panowania dynastii Almohadów. Pełniła ona funkcję obronną, podobnie jak ponad 160 innych wież, które tworzyły system fortyfikacyjny miasta. Torre del Oro wyróżniała się wśród nich tym, że wraz z inną wieżą (już nieistniejącą) znajdującą się po drugiej stronie rzeki Gwadalkiwir była połączona łańcuchem. Jego rozciągnięcie pozwalało z kolei zablokowanie wrogim statkom wpłynięcie do portu. Nazwa Złota Wieża odwołuje się do złotych płytek azulejos, którymi pokryta była kiedyś wieża. Istnieją jednak także dwie inne teorie, które wyjaśniają jej genezę. Pierwsza z nich mówi złotym odbiciu w rzece. Druga – o tym, że to właśnie w tym miejscu gromadzone było złoto. Dziś we wnętrzu Torre del Oro znajdziemy natomiast niewielkie Muzeum Morskie.

Pozostałe ciekawe miejsca w Sewilli

Casa de Pilatos (Dom Piłata)

Casa de Pilatos
Casa de Pilatos

Czas na wizytę w kolejnym andaluzyjskim pałacu. Został on wzniesiony pod koniec XV wieku, a jego architektura to mieszanka włoskiego renesansu i hiszpańskiego stylu mudéjar. Charakterystycznym elementem Casa de Pilatos są azulejos – piękne, charakterystyczne dla regionu Andaluzji, ręcznie malowane płytki ceramiczne, którymi pokryte są między innymi ściany pomieszczeń. To właśnie w Casa de Pilatos znajduje się jedna z największych na świecie kolekcji azulejos, a za ich projekt odpowiadają bracia Diego i Juan Pulido (1530). Stworzyli oni około 150 różnych wzorów tychże płytek! Zwiedzając ten zabytek mamy okazję przyglądnąć się im wszystkim z bliska. Zobaczymy także drobiazgowo wykończone komnaty, krużganki, patio, kaplicę (Capilla de la Flagelación) oraz wiele obrazów artystów hiszpańskiego Złotego Wieku (Siglo del Oro).

Basilica de la Macarena

Basilica de la Macarena
Basilica de la Macarena

La Macarena to patronka torreadorów. To właśnie pod jej wezwaniem wybudowano w latach 1941-1949 Bazylikę w Sewilli. Jej bogato zdobione wnętrze wypełniają złote płaskorzeźby, rzeźby, freski, piękny ołtarz (Altar de la Hispanidad) oraz trzy kaplice: Capilla y camarín de la Macarena, Capilla y camarín de la Sentencia, Capilla del Rosario.

Palacio de la condesa de Lebrija (lub w skrócie: Palacio de Lebrija)

Palacio de Lebrija
Palacio de Lebrija

Choć nie jest to największa atrakcja turystyczna w Sewilii, to z całą pewnością jest to prawdziwa perełka renesansu, którą warto zobaczyć choć raz w życiu. Palacio de Lebrija to dom-pałac z XVI wieku, który znany jest w szczególności na ogromną kolekcję rzymskich mozaik, które zobaczymy w środku. Sporo tu także innych eksponatów pozostałości archeologicznych z dawnych czasów, takich jak: rzeźby, kolumny, wazy czy amfory. Część z tych przedmiotów zostało odnalezionych podczas wykopalisk na stanowisku archeologicznym w Itálice.

Palacio de San Telmo (Pałac San Telmo)

Palacio de San Telmo
Palacio de San Telmo

Ten barokowy pałac został wzniesiony w latach 1682-1796. Pełnił on funkcję szkoły dla sierot, która miała kształcić ich na przyszłych marynarzy. Dziś jest to siedziba Autonomicznego Rządu Andaluzji i jedna z najbardziej emblematycznych barokowych budowli w Sewilli. Wizyta w tym miejscu jest możliwa tylko pod okiem przewodnika i po wcześniejszej rezerwacji na stronie: www.juntadeandalucia.es

Główne Archiwum Indii

Główne Archiwum Indii w Sewilli
Główne Archiwum Indii w Sewilli

Zdobywanie kolejnych lądów Ameryki i tworzenie kolonii wymagało od Hiszpanii podjęcia różnych działań, które pozwalały na lepsze zarządzanie podbitymi terenami. Główne Archiwum Indii to jedna z instytucji, która miała w tym pomóc. Utworzona w 1785 r. na rozkaz króla Karola III zajmowała się gromadzeniem dokumentów dotyczących wszystkich hiszpańskich kolonii (wcześniej oprócz Sewilii, były one także rozproszone w Kadyksie oraz w Simancas). Na siedzibę tej instytucji wybrano dawny budynek giełdy (1584-1598). a łącznie zarchwizowano tutaj około 80 milionów stron dokumentów! Jest to największy zbiór materiałów opisujących aktywność Hiszpanii w Ameryce i na Filipinach oraz źródło wiedzy z różnych dziedzin wiedzy na temat tamtego okresu czasu. Ponadto wiele z tych dokumentów to także dzieła o wartości mocno historycznej. Należą do nich np. rękopisy Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magella, a Ferdynanda Cortesa czy Francisco Pizarro. To wszystko było powodem, dla którego w 1987 r. Główne Archiwum Indii zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Fabryka Cygar (Real Fábrica de Tabacos)

Fasada dawnej Fabryki cygar w Sewilli
Fasada dawnej Fabryki cygar w Sewilli

Fabryka Cygar w Sewilli przez większość osób kojarzona jest z operą Carmen. To tutaj tytułowa bohaterka miała zawijać między swoimi udami cygara. Czy rzeczywiście chodziło jednak o tę fabrykę? Badacze sztuki mają co do tego podzielone zdania. To co natomiast nie ulega wątpliwości, to że Real Fábrica de Tabacos jeden z największych i najpiękniejszych budynków przemysłowych w Hiszpanii. Wniesiono go w latach 1728-1776, jednak swoją działalność rozpoczęła już w 1757 roku. Była to pierwsza fabryka tytoniu na świecie. Wcześniej tytoń trafiał z Ameryki na Stary Kontynent w formie przetworzonej, czyli jako gotowe papierosy i cygara. Wraz z nadejściem XVIII wieku produkty zaczęto wytwarzać w Andaluzji, a w Sewilii – na skalę przemysłową.

Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli (Museo de Bellas Artes de Sevilla)

Patio Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilii
Patio Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilii

Osoby lubiące sztukę swoją wycieczkę po mieście powinni zacząć właśnie od tego miejsca. Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli usytuowane jest w budynku z XVII wieku, w którym kiedyś znajdował się klasztor (Convento de la Merced Calzada). Muzeum zostało utworzone w tym miejscu w 1612 roku, a jego kolekcja skupia się wokół malarstwa hiszpańskiego. Na zwiedzających czeka tutaj 14 sal, które w chronologiczny sposób przedstawiają dzieła od XIV wieku, przez manieryzm i barok aż do początku XX wieku. Wśród twórców, których obrazy możemy tutaj zobaczyć, na uwagę zasługują przede wszystkim: El Greco, Francisco de Zurbarán, Diego Velázquez, Francisco Pacheco, Bartolomé Estéban Murillo oraz Juan de Valdés Leal.

Isla de la Cartuja

Klasztor Kartuzów w Sewilli
Klasztor Kartuzów w Sewilli

Nazwa sugerowałaby, że chodzi o wyspę, ale nie w tym przypadku. Isla de la Cartuja nazywana jest czasem wyspą rzeczną, ponieważ została zbudowana między ramionami rzeki Gwadalkiwir. Technicznie rzecz ujmując nie jest ona jednak odłączona od pozostałej części lądu. Dlaczego warto zajrzeć w to miejsce? Można powiedzieć, że jest ono uznawane za nową dzielnicę Sewilli. Znajduje się tutaj odnowiony budynek klasztoru kartuzów Monasterio de la Cartuja de Sevilla (stąd też nazwa wyspy), tereny Wystawy Światowej EXPO z 1992 roku, park technologiczny Parque Científico y Tecnológico Cartuja, park tematyczny Isla Mágica, Muzeum Sztuki Współczesnej Centro Andaluz de Arte Contemporáneo, a także mnóstwo terenów zielonych Parque del Alamillo.

Mercado de Triana

W każdym większym mieście w Hiszpanii znajdziemy Mercado, czyli (zazwyczaj) ogromny targ, na którym znajdziemy przede wszystkim mnóstwo świeżych owoców, warzyw i produktów mięsnych. Nie inaczej jest w przypadku Sewilli. Mercado de Triana oficjalnie powstał około roku 1823, choć nieoficjalnie – lokalni handlarze znajdowali tu nabywców już kilka lat wcześniej. Warto tu przyjść, jeśli chcesz lokalnych smaków lub szukasz kulinarnych pamiątek ze swojej podróży (np. piwa z lokalnych browarów). Co ciekawe w Mercado de Triana znajdziesz nie tylko pożywienie dla ciała, ale także dla ducha. A to za sprawą Casalá Teatro – miejsca, gdzie na niewielkiej przestrzeni, w odległości zaledwie kilku metrów od Ciebie (a nieraz i bliżej!), odbywają się występy teatralne oraz pokazy flamenco.

Rzeka Gwadalkiwir

Rzeka Gwadalkiwir i most Puente de Triana w Sewilli
Rzeka Gwadalkiwir i most Puente de Triana w Sewilli

Ta piąta co do wielkości rzeka w Hiszpanii odegrała w historii Sewilli sporą rolę. To właśnie ona umożliwiała statkom wypłynięcie na oddalony o 100 km Ocean Atlantycki. Tędy też mogły one wracać z Ameryki, przywożąc egzotyczne towary z Nowego Świata. Dziś rzeka Gwadalkiwir nie traci na znaczeniu, a szczególnie zyskuje na popularności wśród turystów. Oprócz tego, że przyjemnością jest już sam rejs statkiem, to dodatkową atrakcję stanowi kilka zabytków znajdujących się przy brzegu. Należą do nich między innymi: Torre del Oro (Złota Wieża), mosty Puente de Triana i Puente de San Telmo oraz Capilla del Carmen (kaplica Carmen).

Metropol Parasol na placu Plaza de la Encarnación

Metropol Parasol
Metropol Parasol

Grzyb. Tak o Metropol Parasol mówią Hiszpanie. I rzeczywiście, wybudowana w 2011 futurystyczna konstrukcja właśnie tak wygląda. Zaskakuje zresztą nie tylko jej wygląd, ale także to że została w całości wykonana z drewna. Za projekt tego obiektu odpowiadał niemiecki architekt Jürgen Mayer, dla którego inspiracją były zwieńczenia katedry w Sewilli. Czy uda Ci się znaleźć tę analogię? Być może. To co na pewno nie umknie Twojej uwadze to to, że jest to jedno z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu zarówno przez mieszkańców, turystów, młodzież, jak i całe rodziny z dziećmi.

Alameda de Hércules

Alameda de Hércules
Alameda de Hércules

Czy to możliwe, aby w ścisłym centrum miasta znajdowała enklawa, w której możesz spokojnie pospacerować, wrzucić coś na ząb lub po prostu usiąść w cieniu drzew i odpocząć? Jak najbardziej. Przykładem takiego miejsca jest Alameda de Hércules. Ten prostokątny ogród został wybudowany w 1574 roku i jest najstarszym tego typu miejscem w Hiszpanii, a prawdopodobnie także w całej Europie. Jego nazwa nawiązuje do Herkulesa – mitycznego założyciela Sewilli. Posąg tego herosa, a także posąg Juliusza Cezara (zgodnie z historią to Rzymianie założyli to miasto) możemy zobaczyć na wysokich kolumnach przy wejściu do ogrodu. Alameda de Hércules znajduje się na obrzeżach dzielnicy La Macarena. Ponieważ jest to miejsce często odwiedzane przez samych mieszkańców, ceny w tutejszych restauracjach i barach nie są wygórowane, za to smaki – jak najbardziej przypominają te lokalne. Jeśli więc chcesz przez chwilę poczuć się nie jak turysta, a jak tutejszy, to Alameda de Hércules jest miejscem, które zdecydowanie musisz odwiedzić.

Arena walk byków (Plaza de Toros de la Maestranza)

Arena walk byków
Arena walk byków

A oto najstarsza arena walk byków na świecie! Przez długi czas Maestranza stanowiła wzór dla innych tego typu miejsc budowanych w całej Hiszpanii. Od strony architektury reprezentuje ona styl późnobarokowy. Od strony historii – w jej wnętrzach znajduje się muzeum prezentujące historię korridy, historię samego obiektu, a także eksponaty związane z tym tematem.

Najlepsze punkty widokowe

Choć w Sewilli nie brakuje miejsc do zrobienia znakomitych zdjęć, to jest kilka takich, z których możesz zobaczyć miasto z nieco innej perspektywy. Metropol Parasol, La Giralda, Torre del Oro to trzy miejsca, w których znajdziesz znakomite punkty widokowe na panoramę Sewilli. Każde z nich pozwala Ci wejść na sam szczyt i podziwiać stolicę Andaluzji z innej wysokości.

Parki rozrywki w Sewilli

Park Isla Mágica

Sewilla to idealne miejsce dla małych i dużych, a park rozrywki Isla Mágica jest tego najlepszym dowodem. Do wyboru mamy sześć stref tematycznych, które przenoszą nas do XVI i XVII wieku. Te strefy to:

 • Sevilla, Puerto de Indias
 • Puerta de América
 • Amazonia
 • La Guarida de los Piratas
 • La Fuente de la Juventud
 • El Dorado

Ponadto osobną częścią parku jest Agua Mágica – strefa wodna wyposażona w mnóstwo zjeżdżalni, plażę, strefę relaksu oraz restauracje.

Aquópolis Sevilla

A tutaj już typowy park wodny z różnymi rodzajami zjeżdżalni, wodnym placem zabaw dla dzieci, plażą oraz kilkoma basenami. Wśród tych ostatnich najbardziej wyróżnia się basen z hydromasażem oraz dużo większy – basen ze sztucznie wytwarzanymi falami.

Feria de Abril – Święto wiosny w Sewilli

Feria de Abril - powitanie wiosny w Andaluzji
Feria de Abril – powitanie wiosny w Andaluzji

Jeśli chcesz poczuć klimat Sewilli jeszcze bardziej, odwiedź to miasto podczas Feria de Abril. To jedno z największych świąt w całym regionie, a jego obchody rozpoczynają się zwykle 1-2 tygodnie po Wielkim Tygodniu (Semana Santa). Podczas Feria de Abril będziesz mieć okazję zobaczuć folklor tej części Hiszpanii. Kolorowe stroje, wszechobecne flamenco, pyszne jedzenie i znakomita atmosfera sprawiają, że świętowanie w takiej atmosferze to prawdziwa przyjemność. Feria de Abril jest w Sewilli obchodzona z takim rozmachem, że tworzone jest tutaj małe festiwalowe miasteczko z podziałem na ulice oraz dokładną mapą, dzięki której można trafić w pożądane miejsce. A to całkiem przydatne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że tradycją jest rozstawianie tutaj przez uczestników namiotów, których liczba sięga co najmniej kilkuset.


Hotele w Sewilli


  Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji  

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaPustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksPark Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera. Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes, 
CórdobaWielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina Azahara. Popularne miasta: Córdoba
GranadaAlhambraAlbaicín - Dawna dzielnica arabska, Sacromonte - Dawna dzielnica cygańska, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie. Popularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaPark Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta w prowincji Huelva: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaZamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaKatedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną
 
Reklama
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
OSTATNIO DODANE
Reklama
Booking.com

Jeśli nie masz planów na najbliższy kwadrans, to zapraszam do czytania. Mniej więcej tyle będziesz potrzebować, aby poznać jedno z najbardziej lubianych miast na Półwyspie Iberyjskim.

Sewilla (w języku hiszpańskim „Sevilla”) to stolica Andaluzji i czwarte co do wielkości miasto w Hiszpanii. Kojarzona z flamenco, sangríą i zawsze świecącym słońcem ma do zaoferowania znacznie więcej, niż spodziewa się tego przeciętny turysta. Ogromna ilość zabytków i atrakcji, jakie kryje to miasto sprawia, że aby zwiedzić je wszystkie i na spokojnie upoić się ich widokiem, tydzień to będzie zdecydowanie za mało. Ale przecież można tu wrócić jeszcze raz… i jeszcze raz… i… tak bez końca. Bo w Sewilli zawsze znajdzie się coś nowego do odkrycia.

Największe atrakcje w Sewilli

Real Alcázar de Sevilla (Alkazar w Sewilli)

Alkazar w Sewilli (Real Alcázar de Sevilla) to jedna z największych atrakcji w stolicy Andaluzji
Alkazar w Sewilli (Real Alcázar de Sevilla) to jedna z największych atrakcji w stolicy Andaluzji

Ten ogromny kompleks pałacowy został wybudowany w IX wieku w czasach kalifatu. Wygląd Alkazaru z czasem ulegał zmianom. Najpierw rozbudowywali go i modyfikowali kolejni muzułmańscy władcy, a po rekonkwiście – królowie Kastylii. Wszystko po to, aby dopasować wygląd pałacu do ówczesnych potrzeb władców.

Największych zmian dokonał Piotr I Okrutny. Mimo że był to chrześcijański władca, to sztuka islamu zachwycała go do tego stopnia, że zatrudnił najlepszych architektów z Hiszpanii, aby zrobili z tego pałacu budowlę, która swoim wyglądem i pięknem byłaby porównywalna do Alhambry w Granadzie. W wyniku tego wiele rozwiązań architektonicznych, które możemy dziś zobaczyć jest utrzymanych w stylu mudéjar, który jest połączeniem sztuki chrześcijańskiej oraz sztuki islamu.

Real Alcázar de Sevilla, a właściwie Reales Alcázares de Sevilla (bo tak brzmi pełna nazwa tego miejsca), to obecnie najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Sewilli. Z tego powodu kolejki do tego miejsca widoczne są praktycznie cały czas. Aby się przed nimi ustrzec i zaoszczędzić kilka godzin, warto kupić bilet przez Internet.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli

Jeśli interesujesz się historią zabytków sakralnych w Hiszpanii, to pewnie nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że katedra w Sewilli powstała w miejscu dawnego meczetu z IX wieku. Było to typowe rozwiązanie stosowane przez władców chrześcijańskich, które pozwalało w stosunkowo szybki sposób uruchomić świątynię bez konieczności budowania jej od podstaw.

Założenie jakie przyświecało Alonso Martinezowi, architektowi tego kościoła, było dosyć ambitne. Powiedział on pamiętne dziś słowa: „Postawmy budynek tak ogromny, aby ci, którzy zobaczą go w całej okazałości stwierdzili, że postradaliśmy zmysły”.

Czy mu się to udało? Biorąc pod uwagę, że katedra w Sewilli jest obecnie jedną z największych gotyckich świątyń na świecie, to trzeba przyznać, że zdecydowanie TAK! Zresztą nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także wnętrze katedry robi imponujące wrażenie. Długi na 18 metrów ołtarz, duża kolekcja obrazów, czy grobowiec Krzysztofa Kolumba, to tylko niektóre z powodów, dla których wizyta w tym miejscu jest punktem obowiązkowym dla większości turystów.

Akwarium w Sewilli

Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla)
Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla)

To obowiązkowa atrakcja podczas wakacji z dziećmi! Akwarium Sewilli zamieszkuje ponad 7000 zwierząt podzielonych na 400 różnych gatunków. W przypadku tego akwarium ważna jest nie tylko bogata fauna i flora, ale i idea jego stworzenia. Acuario de Sevilla to jedyne tego typu miejsce, które koncentruje się wokół pierwszej w historii podróży dookoła świata. Czekają więc tu na nas te same ekosystemy, które na początku XVI widział Ferdynand Magellan i jego załoga, przemierzając najdalsze zakątki Ziemi.

Barrio de Santa Cruz

Ta dawna dzielnica żydowska w Sewilli (nazywana też La Judería) to jeden z najbardziej urokliwych zakątków w mieście. I choć spacer wąskim labiryntem krętych uliczek jest już atrakcją samą w sobie, to warto odwiedzić tutaj także kilka innych emblematycznych miejsc. Należą do nich między innymi:

 • Patio de Banderas – plac wypełniony drzewami pomarańczy,
 • zabytkową fontannę Fuente de la Calle Juderías, którą znajdziemy przy ulicy Callejón de la Juderías 6,
 • plac Plaza Alfaro – na którym możemy zobaczyć piękny balkon z drewnianymi zdobieniami,
 • Hospital de los Venerables – zabytkowy, barokowy szpital z XVII wieku oraz znajdujący się w jego kompleksie bogato zdobiony kościół,
 • Iglesia Santa María la Blanca – kościół powstały w 1391 roku w miejscu dawnej synagogi (a jeszcze wcześniej – meczetu),
 • Centro de Interpretación de Judería de Sevilla – małe muzeum poświęcone Żydom zamieszkującym kiedyś Barrio de Santa Cruz,
 • Museo Casa de Murillo – niewielki dom-muzeum poświęcone lokalnemu artyście Bartolomé Estebanowi,
 • Jardínes de Murillo – ogrody, które do początku XX wieku były częścią Alkazaru w Sewilli.

Parque de María Luisa (Park Marii Luisy)

Sewilla, Park Marii Luizy
Sewilla, Park Marii Luizy

To że w parku są tysiące drzew, krzewów, kwiatów, pomników i fontann – nikogo nie dziwi. To że można go zwiedzać nie tylko pieszo, ale także dorożką, rowerem lub łodzią – może budzić lekkie zaskoczenie. Jednak to, że to właśnie tutaj kręcono sceny do dwóch części Gwiezdnych Wojen, powinno zdecydowanie wywoła Efekt WOW! Park Marii Luizy w Sewilli jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych parków w Hiszpanii, a już na pewno w Andaluzji.

To znakomite miejsce do odpoczynku (także aktywnego) zostało zaprojektowane przez francuskiego architekta krajobrazu, Forestiera z okazji Wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku. Jego najbardziej znana część to oczywiście Plaza de España, czyli Plac Hiszpański. Został on wybudowany w latach 1914-1929, a za jego projekt odpowiadał architekt Aníbal González. Jest to najczęściej fotografowane miejsce w całym parku.

La Giralda

La Giralda znajduje się w pobliżu Plaza del Triunfo
La Giralda znajduje się w pobliżu Plaza del Triunfo

To miejsce kultowe. Nie ma turysty, który przechodząc obok nie chciałby go uwiecznić na swojej kliszy (lub karcie SD :)). Słynna La Giralda to dawny minaret zaprojektowany w czasach dominacji muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim. Wznosząca się na wysokości 76 metrów wieża zawierała dodatkowo cztery złote kule, które widoczne były nawet z odległości kilkudziesięciu metrów. Przez muzułmanów było to miejsce szczególnie czczone. Po rekonkwiście, nowi władcy postanowili nie niszczyć go, a jedynie zmodyfikować, dostosowując do chrześcijańskich standardów. W wyniku tego dobudowano wznoszącą się na wysokości 93 metrów dzwonnicę oraz dodano wiatrowskaz (giraldillo). Podczas zwiedzania wieży zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, że w jej wnętrzu schody zostały zastąpione podjazdami. Jeszcze większym zaskoczeniem jest fakt, że to rozwiązanie miało charakter typowo praktyczny. Pozwalało bowiem muezinowi na szybkie dotarcie na koniu na sam szczyt, gdzie mógł zacząć nawoływać wiernych do modlitwy.

Torre del Oro (Złota Wieża)

Torre del Oro (Złota Wieża)
Torre del Oro (Złota Wieża)

Ta budowla została wzniesiona w latach 1220-1221 za czasów panowania dynastii Almohadów. Pełniła ona funkcję obronną, podobnie jak ponad 160 innych wież, które tworzyły system fortyfikacyjny miasta. Torre del Oro wyróżniała się wśród nich tym, że wraz z inną wieżą (już nieistniejącą) znajdującą się po drugiej stronie rzeki Gwadalkiwir była połączona łańcuchem. Jego rozciągnięcie pozwalało z kolei zablokowanie wrogim statkom wpłynięcie do portu. Nazwa Złota Wieża odwołuje się do złotych płytek azulejos, którymi pokryta była kiedyś wieża. Istnieją jednak także dwie inne teorie, które wyjaśniają jej genezę. Pierwsza z nich mówi złotym odbiciu w rzece. Druga – o tym, że to właśnie w tym miejscu gromadzone było złoto. Dziś we wnętrzu Torre del Oro znajdziemy natomiast niewielkie Muzeum Morskie.

Pozostałe ciekawe miejsca w Sewilli

Casa de Pilatos (Dom Piłata)

Casa de Pilatos
Casa de Pilatos

Czas na wizytę w kolejnym andaluzyjskim pałacu. Został on wzniesiony pod koniec XV wieku, a jego architektura to mieszanka włoskiego renesansu i hiszpańskiego stylu mudéjar. Charakterystycznym elementem Casa de Pilatos są azulejos – piękne, charakterystyczne dla regionu Andaluzji, ręcznie malowane płytki ceramiczne, którymi pokryte są między innymi ściany pomieszczeń. To właśnie w Casa de Pilatos znajduje się jedna z największych na świecie kolekcji azulejos, a za ich projekt odpowiadają bracia Diego i Juan Pulido (1530). Stworzyli oni około 150 różnych wzorów tychże płytek! Zwiedzając ten zabytek mamy okazję przyglądnąć się im wszystkim z bliska. Zobaczymy także drobiazgowo wykończone komnaty, krużganki, patio, kaplicę (Capilla de la Flagelación) oraz wiele obrazów artystów hiszpańskiego Złotego Wieku (Siglo del Oro).

Basilica de la Macarena

Basilica de la Macarena
Basilica de la Macarena

La Macarena to patronka torreadorów. To właśnie pod jej wezwaniem wybudowano w latach 1941-1949 Bazylikę w Sewilli. Jej bogato zdobione wnętrze wypełniają złote płaskorzeźby, rzeźby, freski, piękny ołtarz (Altar de la Hispanidad) oraz trzy kaplice: Capilla y camarín de la Macarena, Capilla y camarín de la Sentencia, Capilla del Rosario.

Palacio de la condesa de Lebrija (lub w skrócie: Palacio de Lebrija)

Palacio de Lebrija
Palacio de Lebrija

Choć nie jest to największa atrakcja turystyczna w Sewilii, to z całą pewnością jest to prawdziwa perełka renesansu, którą warto zobaczyć choć raz w życiu. Palacio de Lebrija to dom-pałac z XVI wieku, który znany jest w szczególności na ogromną kolekcję rzymskich mozaik, które zobaczymy w środku. Sporo tu także innych eksponatów pozostałości archeologicznych z dawnych czasów, takich jak: rzeźby, kolumny, wazy czy amfory. Część z tych przedmiotów zostało odnalezionych podczas wykopalisk na stanowisku archeologicznym w Itálice.

Palacio de San Telmo (Pałac San Telmo)

Palacio de San Telmo
Palacio de San Telmo

Ten barokowy pałac został wzniesiony w latach 1682-1796. Pełnił on funkcję szkoły dla sierot, która miała kształcić ich na przyszłych marynarzy. Dziś jest to siedziba Autonomicznego Rządu Andaluzji i jedna z najbardziej emblematycznych barokowych budowli w Sewilli. Wizyta w tym miejscu jest możliwa tylko pod okiem przewodnika i po wcześniejszej rezerwacji na stronie: www.juntadeandalucia.es

Główne Archiwum Indii

Główne Archiwum Indii w Sewilli
Główne Archiwum Indii w Sewilli

Zdobywanie kolejnych lądów Ameryki i tworzenie kolonii wymagało od Hiszpanii podjęcia różnych działań, które pozwalały na lepsze zarządzanie podbitymi terenami. Główne Archiwum Indii to jedna z instytucji, która miała w tym pomóc. Utworzona w 1785 r. na rozkaz króla Karola III zajmowała się gromadzeniem dokumentów dotyczących wszystkich hiszpańskich kolonii (wcześniej oprócz Sewilii, były one także rozproszone w Kadyksie oraz w Simancas). Na siedzibę tej instytucji wybrano dawny budynek giełdy (1584-1598). a łącznie zarchwizowano tutaj około 80 milionów stron dokumentów! Jest to największy zbiór materiałów opisujących aktywność Hiszpanii w Ameryce i na Filipinach oraz źródło wiedzy z różnych dziedzin wiedzy na temat tamtego okresu czasu. Ponadto wiele z tych dokumentów to także dzieła o wartości mocno historycznej. Należą do nich np. rękopisy Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magella, a Ferdynanda Cortesa czy Francisco Pizarro. To wszystko było powodem, dla którego w 1987 r. Główne Archiwum Indii zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Fabryka Cygar (Real Fábrica de Tabacos)

Fasada dawnej Fabryki cygar w Sewilli
Fasada dawnej Fabryki cygar w Sewilli

Fabryka Cygar w Sewilli przez większość osób kojarzona jest z operą Carmen. To tutaj tytułowa bohaterka miała zawijać między swoimi udami cygara. Czy rzeczywiście chodziło jednak o tę fabrykę? Badacze sztuki mają co do tego podzielone zdania. To co natomiast nie ulega wątpliwości, to że Real Fábrica de Tabacos jeden z największych i najpiękniejszych budynków przemysłowych w Hiszpanii. Wniesiono go w latach 1728-1776, jednak swoją działalność rozpoczęła już w 1757 roku. Była to pierwsza fabryka tytoniu na świecie. Wcześniej tytoń trafiał z Ameryki na Stary Kontynent w formie przetworzonej, czyli jako gotowe papierosy i cygara. Wraz z nadejściem XVIII wieku produkty zaczęto wytwarzać w Andaluzji, a w Sewilii – na skalę przemysłową.

Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli (Museo de Bellas Artes de Sevilla)

Patio Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilii
Patio Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilii

Osoby lubiące sztukę swoją wycieczkę po mieście powinni zacząć właśnie od tego miejsca. Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli usytuowane jest w budynku z XVII wieku, w którym kiedyś znajdował się klasztor (Convento de la Merced Calzada). Muzeum zostało utworzone w tym miejscu w 1612 roku, a jego kolekcja skupia się wokół malarstwa hiszpańskiego. Na zwiedzających czeka tutaj 14 sal, które w chronologiczny sposób przedstawiają dzieła od XIV wieku, przez manieryzm i barok aż do początku XX wieku. Wśród twórców, których obrazy możemy tutaj zobaczyć, na uwagę zasługują przede wszystkim: El Greco, Francisco de Zurbarán, Diego Velázquez, Francisco Pacheco, Bartolomé Estéban Murillo oraz Juan de Valdés Leal.

Isla de la Cartuja

Klasztor Kartuzów w Sewilli
Klasztor Kartuzów w Sewilli

Nazwa sugerowałaby, że chodzi o wyspę, ale nie w tym przypadku. Isla de la Cartuja nazywana jest czasem wyspą rzeczną, ponieważ została zbudowana między ramionami rzeki Gwadalkiwir. Technicznie rzecz ujmując nie jest ona jednak odłączona od pozostałej części lądu. Dlaczego warto zajrzeć w to miejsce? Można powiedzieć, że jest ono uznawane za nową dzielnicę Sewilli. Znajduje się tutaj odnowiony budynek klasztoru kartuzów Monasterio de la Cartuja de Sevilla (stąd też nazwa wyspy), tereny Wystawy Światowej EXPO z 1992 roku, park technologiczny Parque Científico y Tecnológico Cartuja, park tematyczny Isla Mágica, Muzeum Sztuki Współczesnej Centro Andaluz de Arte Contemporáneo, a także mnóstwo terenów zielonych Parque del Alamillo.

Mercado de Triana

W każdym większym mieście w Hiszpanii znajdziemy Mercado, czyli (zazwyczaj) ogromny targ, na którym znajdziemy przede wszystkim mnóstwo świeżych owoców, warzyw i produktów mięsnych. Nie inaczej jest w przypadku Sewilli. Mercado de Triana oficjalnie powstał około roku 1823, choć nieoficjalnie – lokalni handlarze znajdowali tu nabywców już kilka lat wcześniej. Warto tu przyjść, jeśli chcesz lokalnych smaków lub szukasz kulinarnych pamiątek ze swojej podróży (np. piwa z lokalnych browarów). Co ciekawe w Mercado de Triana znajdziesz nie tylko pożywienie dla ciała, ale także dla ducha. A to za sprawą Casalá Teatro – miejsca, gdzie na niewielkiej przestrzeni, w odległości zaledwie kilku metrów od Ciebie (a nieraz i bliżej!), odbywają się występy teatralne oraz pokazy flamenco.

Rzeka Gwadalkiwir

Rzeka Gwadalkiwir i most Puente de Triana w Sewilli
Rzeka Gwadalkiwir i most Puente de Triana w Sewilli

Ta piąta co do wielkości rzeka w Hiszpanii odegrała w historii Sewilli sporą rolę. To właśnie ona umożliwiała statkom wypłynięcie na oddalony o 100 km Ocean Atlantycki. Tędy też mogły one wracać z Ameryki, przywożąc egzotyczne towary z Nowego Świata. Dziś rzeka Gwadalkiwir nie traci na znaczeniu, a szczególnie zyskuje na popularności wśród turystów. Oprócz tego, że przyjemnością jest już sam rejs statkiem, to dodatkową atrakcję stanowi kilka zabytków znajdujących się przy brzegu. Należą do nich między innymi: Torre del Oro (Złota Wieża), mosty Puente de Triana i Puente de San Telmo oraz Capilla del Carmen (kaplica Carmen).

Metropol Parasol na placu Plaza de la Encarnación

Metropol Parasol
Metropol Parasol

Grzyb. Tak o Metropol Parasol mówią Hiszpanie. I rzeczywiście, wybudowana w 2011 futurystyczna konstrukcja właśnie tak wygląda. Zaskakuje zresztą nie tylko jej wygląd, ale także to że została w całości wykonana z drewna. Za projekt tego obiektu odpowiadał niemiecki architekt Jürgen Mayer, dla którego inspiracją były zwieńczenia katedry w Sewilli. Czy uda Ci się znaleźć tę analogię? Być może. To co na pewno nie umknie Twojej uwadze to to, że jest to jedno z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu zarówno przez mieszkańców, turystów, młodzież, jak i całe rodziny z dziećmi.

Alameda de Hércules

Alameda de Hércules
Alameda de Hércules

Czy to możliwe, aby w ścisłym centrum miasta znajdowała enklawa, w której możesz spokojnie pospacerować, wrzucić coś na ząb lub po prostu usiąść w cieniu drzew i odpocząć? Jak najbardziej. Przykładem takiego miejsca jest Alameda de Hércules. Ten prostokątny ogród został wybudowany w 1574 roku i jest najstarszym tego typu miejscem w Hiszpanii, a prawdopodobnie także w całej Europie. Jego nazwa nawiązuje do Herkulesa – mitycznego założyciela Sewilli. Posąg tego herosa, a także posąg Juliusza Cezara (zgodnie z historią to Rzymianie założyli to miasto) możemy zobaczyć na wysokich kolumnach przy wejściu do ogrodu. Alameda de Hércules znajduje się na obrzeżach dzielnicy La Macarena. Ponieważ jest to miejsce często odwiedzane przez samych mieszkańców, ceny w tutejszych restauracjach i barach nie są wygórowane, za to smaki – jak najbardziej przypominają te lokalne. Jeśli więc chcesz przez chwilę poczuć się nie jak turysta, a jak tutejszy, to Alameda de Hércules jest miejscem, które zdecydowanie musisz odwiedzić.

Arena walk byków (Plaza de Toros de la Maestranza)

Arena walk byków
Arena walk byków

A oto najstarsza arena walk byków na świecie! Przez długi czas Maestranza stanowiła wzór dla innych tego typu miejsc budowanych w całej Hiszpanii. Od strony architektury reprezentuje ona styl późnobarokowy. Od strony historii – w jej wnętrzach znajduje się muzeum prezentujące historię korridy, historię samego obiektu, a także eksponaty związane z tym tematem.

Najlepsze punkty widokowe

Choć w Sewilli nie brakuje miejsc do zrobienia znakomitych zdjęć, to jest kilka takich, z których możesz zobaczyć miasto z nieco innej perspektywy. Metropol Parasol, La Giralda, Torre del Oro to trzy miejsca, w których znajdziesz znakomite punkty widokowe na panoramę Sewilli. Każde z nich pozwala Ci wejść na sam szczyt i podziwiać stolicę Andaluzji z innej wysokości.

Parki rozrywki w Sewilli

Park Isla Mágica

Sewilla to idealne miejsce dla małych i dużych, a park rozrywki Isla Mágica jest tego najlepszym dowodem. Do wyboru mamy sześć stref tematycznych, które przenoszą nas do XVI i XVII wieku. Te strefy to:

 • Sevilla, Puerto de Indias
 • Puerta de América
 • Amazonia
 • La Guarida de los Piratas
 • La Fuente de la Juventud
 • El Dorado

Ponadto osobną częścią parku jest Agua Mágica – strefa wodna wyposażona w mnóstwo zjeżdżalni, plażę, strefę relaksu oraz restauracje.

Aquópolis Sevilla

A tutaj już typowy park wodny z różnymi rodzajami zjeżdżalni, wodnym placem zabaw dla dzieci, plażą oraz kilkoma basenami. Wśród tych ostatnich najbardziej wyróżnia się basen z hydromasażem oraz dużo większy – basen ze sztucznie wytwarzanymi falami.

Feria de Abril – Święto wiosny w Sewilli

Feria de Abril - powitanie wiosny w Andaluzji
Feria de Abril – powitanie wiosny w Andaluzji

Jeśli chcesz poczuć klimat Sewilli jeszcze bardziej, odwiedź to miasto podczas Feria de Abril. To jedno z największych świąt w całym regionie, a jego obchody rozpoczynają się zwykle 1-2 tygodnie po Wielkim Tygodniu (Semana Santa). Podczas Feria de Abril będziesz mieć okazję zobaczuć folklor tej części Hiszpanii. Kolorowe stroje, wszechobecne flamenco, pyszne jedzenie i znakomita atmosfera sprawiają, że świętowanie w takiej atmosferze to prawdziwa przyjemność. Feria de Abril jest w Sewilli obchodzona z takim rozmachem, że tworzone jest tutaj małe festiwalowe miasteczko z podziałem na ulice oraz dokładną mapą, dzięki której można trafić w pożądane miejsce. A to całkiem przydatne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że tradycją jest rozstawianie tutaj przez uczestników namiotów, których liczba sięga co najmniej kilkuset.


Hotele w Sewilli


  Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji  

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaPustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksPark Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera. Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes, 
CórdobaWielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina Azahara. Popularne miasta: Córdoba
GranadaAlhambraAlbaicín - Dawna dzielnica arabska, Sacromonte - Dawna dzielnica cygańska, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie. Popularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaPark Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta w prowincji Huelva: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaZamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny. Popularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaKatedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla), Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol, stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną
 
Reklama
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Hiszpania i Ameryka Łacińska były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
Reklama
ŚLEDŹ NASZ PROFIL
12,062FaniLubię
9,609ObserwującyObserwuj
67SubskrybującySubskrybuj
Booking.com

OSTATNIO DODANE
Reklama
POPULARNE W TYM TYGODNIU
Reklama

3 KOMENTARZE

 1. Byłam, zachwyciłam się jej pięknem i chociaż ugotowałam się ma miękko, to chciałabym zobaczyć ponownie. W artykule nie ma zdjęć, a to błąd. Nie wszystko da się opisać słowami.

 2. Tez zamierzam odwiedzić wszystkie Wyspy, jak Autorka tekstu, a do celu brakuje mi juz tylko dwóch 🙂 świetny tekst o miejscu, które pragnę odwiedzić.
  Pozdrawiam!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.