Sewilla – stolica Andaluzji
5 (100%) 4 votes

Jeśli nie masz planów na najbliższy kwadrans, to zapraszam do czytania. Mniej więcej tyle będziesz potrzebować, aby poznać jedno z najbardziej lubianych miast na Półwyspie Iberyjskim.

Sewilla (w języku hiszpańskim “Sevilla”) to stolica Andaluzji i czwarte co do wielkości miasto w Hiszpanii. Kojarzona z flamenco, sangríą i zawsze świecącym słońcem ma do zaoferowania znacznie więcej, niż spodziewa się tego przeciętny turysta. Ogromna ilość zabytków i atrakcji, jakie kryje to miasto sprawia, że aby zwiedzić je wszystkie i na spokojnie upoić się ich widokiem, tydzień to będzie zdecydowanie za mało. Ale przecież można tu wrócić jeszcze raz… i jeszcze raz… i… tak bez końca. Bo w Sewilli zawsze znajdzie się coś nowego do odkrycia.

Zwiedzanie stolicy Andaluzji

Zwiedzanie Sewilli
Zwiedzanie stolicy Andaluzji warto rozpocząć od najbardziej emblematycznych zabytków.

Real Alcázar de Sevilla (Alkazar w Sewilli)

Alkazar w Sewilli (Real Alcázar de Sevilla)
Alkazar w Sewilli (Real Alcázar de Sevilla)

Ten ogromny kompleks pałacowy został wybudowany w IX wieku w czasach kalifatu. Wygląd Alkazaru z czasem ulegał zmianom. Najpierw rozbudowywali go i modyfikowali kolejni muzułmańscy władcy, a po rekonkwiście – królowie Kastylii. Wszystko po to, aby dopasować wygląd pałacu do ówczesnych potrzeb władców. Oprócz wymiaru praktycznego, zmiany te miały także wymiar kulturowy i artystyczny. Chrześcijańscy władcy pragnęli wprowadzić więcej elementów, które kojarzone byłyby z ich religią, a nie z islamem. Jednocześnie wiele z arabskich zdobień i rozwiązań architektonicznych zostało zachowanych. W wyniku tego powstał styl mudéjar będący połączeniem elementów chrześcijańskich i muzułmańskich.

Real Alcázar de Sevilla, a właściwie Reales Alcázares de Sevilla (bo tak brzmi pełna nazwa tego miejsca), to obecnie najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Sewilli. Z tego powodu kolejki do tego miejsca widoczne są praktycznie cały czas. Aby się przed nimi ustrzec i zaoszczędzić kilka godzin, warto kupić bilet wcześniej przez Internet.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli
Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli

Jeśli interesujesz się historią zabytków sakralnych w Hiszpanii, to pewnie nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że katedra w Sewilli powstała w miejscu dawnego meczetu z IX wieku. Było to typowe rozwiązanie stosowane przez władców chrześcijańskich, które pozwalało w stosunkowo szybki sposób uruchomić świątynię bez konieczności budowania jej od podstaw.

Założenie jakie przyświecało Alonso Martinezowi, architektowi tego kościoła, było dosyć ambitne. Powiedział on pamiętne dziś słowa: “Postawmy budynek tak ogromny, aby ci, którzy zobaczą go w całej okazałości stwierdzili, że postradaliśmy zmysły”. Czy mu się to udało? Biorąc pod uwagę, że katedra w Sewilli jest obecnie największą gotycką świątynią na świecie, to trzeba przyznać, że zdecydowanie TAK! Zresztą nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także wnętrze katedry robi imponujące wrażenie. Długi na 18 metrów ołtarz, duża kolekcja obrazów, czy grobowiec Krzysztofa Kolumba, to tylko niektóre z powodów, dla których wizyta w tym miejscu jest punktem obowiązkowym dla większości turystów.

Casa de Pilatos (Dom Piłata)

Casa de Pilatos
Casa de Pilatos – charakterystycznym elementem tego zabytku są ściany wyłożone płytkami azulejo.

Czas na wizytę w kolejnym andaluzyjskim pałacu. Został on wzniesiony pod koniec XV wieku, a jego architektura to mieszanka włoskiego renesansu i hiszpańskiego stylu mudéjar. Charakterystycznym elementem Casa de Pilatos są azulejos – piękne, charakterystyczne dla regionu Andaluzji, ręcznie malowane płytki ceramiczne, którymi pokryte są między innymi ściany pomieszczeń. To właśnie w Casa de Pilatos znajduje się jedna z największych na świecie kolekcji azulejos, a za ich projekt odpowiadają bracia Diego i Juan Pulido (1530). Stworzyli oni około 150 różnych wzorów tychże płytek! Zwiedzając ten zabytek mamy okazję przyglądnąć się im wszystkim z bliska. Zobaczymy także drobiazgowo wykończone komnaty, krużganki, patio, kaplicę (Capilla de la Flagelación) oraz wiele obrazów artystów hiszpańskiego Złotego Wieku (Siglo del Oro).

Basilica de la Macarena
Basilica de la Macarena

Basilica de la Macarena

La Macarena to patronka torreadorów. To właśnie pod jej wezwaniem wybudowano w latach 1941-1949 Bazylikę w Sewilli. Jej bogato zdobione wnętrze wypełniają złote płaskorzeźby, rzeźby, freski, piękny ołtarz (Altar de la Hispanidad) oraz trzy kaplice: Capilla y camarín de la Macarena, Capilla y camarín de la Sentencia, Capilla del Rosario.

Palacio de la condesa de Lebrija (lub w skrócie: Palacio de Lebrija)

Palacio de Lebrija
Palacio de Lebrija

Choć nie jest to największa atrakcja turystyczna w Sewilii, to z całą pewnością jest to prawdziwa perełka renesansu, którą warto zobaczyć choć raz w życiu. Palacio de Lebrija to dom-pałac z XVI wieku, który znany jest w szczególności na ogromną kolekcję rzymskich mozaik, które zobaczymy w środku. Sporo tu także innych eksponatów pozostałości archeologicznych z dawnych czasów, takich jak: rzeźby, kolumny, wazy czy amfory. Część z tych przedmiotów zostało odnalezionych podczas wykopalisk na stanowisku archeologicznym w Itálice.

Palacio de San Telmo (Pałac San Telmo)

Palacio de San Telmo
Palacio de San Telmo

Ten barokowy pałac został wzniesiony w latach 1682-1796. Pełnił on funkcję szkoły dla sierot, która miała kształcić ich na przyszłych marynarzy. Dziś jest to siedziba Autonomicznego Rządu Andaluzji i jedna z najbardziej emblematycznych barokowych budowli w Sewilli. Wizyta w tym miejscu jest możliwa tylko pod okiem przewodnika i po wcześniejszej rezerwacji na stronie: www.juntadeandalucia.es

Główne Archiwum Indii

Główne Archiwum Indii w Sewilli
Główne Archiwum Indii w Sewilli

Zdobywanie kolejnych lądów Ameryki i tworzenie kolonii wymagało od Hiszpanii podjęcia różnych działań, które pozwalały na lepsze zarządzanie podbitymi terenami. Główne Archiwum Indii to jedna z instytucji, która miała w tym pomóc. Utworzona w 1785 r. na rozkaz króla Karola III zajmowała się gromadzeniem dokumentów dotyczących wszystkich hiszpańskich kolonii (wcześniej oprócz Sewilii, były one także rozproszone w Kadyksie oraz w Simancas). Na siedzibę tej instytucji wybrano dawny budynek giełdy (1584-1598). a łącznie zarchwizowano tutaj około 80 milionów stron dokumentów! Jest to największy zbiór materiałów opisujących aktywność Hiszpanii w Ameryce i na Filipinach oraz źródło wiedzy z różnych dziedzin wiedzy na temat tamtego okresu czasu. Ponadto wiele z tych dokumentów to także dzieła o wartości mocno historycznej. Należą do nich np. rękopisy Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magella,a Ferdynanda Cortesa czy Francisco Pizarro. To wszystko było powodem, dla którego w 1987 r. Główne Archiwum Indii zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Torre del Oro (Złota Wieża)

Torre del Oro (Złota Wieża)
Torre del Oro (Złota Wieża)

Ta budowla została wzniesiona w latach 1220-1221 za czasów panowania dynastii Almohadów. Pełniła ona funkcję obronną, podobnie jak ponad 160 innych wież, które tworzyły system fortyfikacyjny miasta. Torre del Oro wyróżniała się wśród nich tym, że wraz z inną wieżą (już nieistniejącą) znajdującą się po drugiej stronie rzeki Gwadalkiwir była połączona łańcuchem. Jego rozciągnięcie pozwalało z kolei zablokowanie wrogim statkom wpłynięcie do portu. Nazwa Złota Wieża odwołuje się do złotych płytek azulejos, którymi pokryta była kiedyś wieża. Istnieją jednak także dwie inne teorie, które wyjaśniają jej genezę. Pierwsza z nich mówi złotym odbiciu w rzece. Druga – o tym, że to właśnie w tym miejscu gromadzone było złoto. Dziś we wnętrzu Torre del Oro znajdziemy natomiast niewielkie Muzeum Morskie.

Barrio de Santa Cruz

Barrio de Santa Cruz
Barrio de Santa Cruz

Ta dawna dzielnica żydowska w Sewilli (nazywana też La Judería) to jeden z najbardziej urokliwych zakątków w mieście. I choć spacer wąskim labiryntem krętych uliczek jest już atrakcją samą w sobie, to warto odwiedzić tutaj także kilka innych emblematycznych miejsc. Należą do nich między innymi: Patio de Banderas – plac wypełniony drzewami pomarańczy, zabytkową fontannę Fuente de la Calle Juderías, którą znajdziemy przy ulicy Callejón de la Juderías 6, plac Plaza Alfaro – na którym możemy zobaczyć piękny balkon z drewnianymi zdobieniami, Hospital de los Venerables – zabytkowy, barokowy szpital z XVII wieku oraz znajdujący się w jego kompleksie bogato zdobiony kościół, Iglesia Santa María la Blanca – kościół powstały w 1391 roku w miejscu dawnej synagogi (a jeszcze wcześniej – meczetu), Centro de Interpretación de Judera de Sevilla – małe muzeum poświęcone Żydom zamieszkującym kiedyś Barrio de Santa Cruz, Museo Casa de Murillo – niewielki dom-muzeum poświęcone lokalnego artyście Bartolomé Estebanowi, Jardínes de Murillo – ogrody, które do początku XX wieku były częścią Alkazaru w Sewilli.

Największe atrakcje

Sewilla Atrakcje
Sewilla Atrakcje

La Giralda

La Giralda
La Giralda znajduje się w pobliżu Plaza del Triunfo

To miejsce kultowe. Nie ma turysty, który przechodząc obok nie chciałby go uwiecznić na swojej kliszy (lub karcie SD :)). Słynna La Giralda to dawny minaret zaprojektowany w czasach dominacji muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim. Wznosząca się na wysokości 76 metrów wieża zawierała dodatkowo cztery złote kule, które widoczne były nawet z odległości kilkudziesięciu metrów. Przez muzułmanów było to miejsce szczególnie czczone. Po rekonkwiście, nowi władcy postanowili nie niszczyć go, a jedynie zmodyfikować, dostosowując do chrześcijańskich standardów. W wyniku tego dobudowano wznoszącą się na wysokości 93 metrów dzwonnicę oraz dodano wiatrowskaz (giraldillo). Podczas zwiedzania wieży zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, że w jej wnętrzu schody zostały zastąpione podjazdami. Jeszcze większym zaskoczeniem jest fakt, że to rozwiązanie miało charakter typowo praktyczny. Pozwalało bowiem muzeinowi na szybkie dotarcie na koniu na sam szczyt, gdzie mógł zacząć nawoływać wiernych do modlitwy.

Parque de María Luisa (Park Marii Luisy)

Plac Hiszpański w Parku Marii Luizy
Plac Hiszpański w Parku Marii Luizy

To że w parku są tysiące drzew, krzewów, kwiatów, pomników i fontann – nikogo nie dziwi. To że można go zwiedzać nie tylko pieszo, ale także dorożką, rowerem lub łodzią – może budzić lekkie zaskoczenie. Jednak to, że to właśnie tutaj kręcono sceny do dwóch części Gwiezdnych Wojen, powinno zdecydowanie wywoła Efekt WOW! Park Marii Luizy w Sewilli jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych parków w Hiszpanii, a już na pewno w Andaluzji. To znakomite miejsce do odpoczynku (także aktywnego) zostało zaprojektowane przez francuskiego architekta krajobrazu, Forestiera z okazji Wystawy Iberoamerykańskiej w 1929 roku. Jego najbardziej znana część to oczywiście Plaza de España, czyli Plac Hiszpański. Został on wybudowany w latach 1914-1929, a za jego projekt odpowiadał architekt Aníbal González. Jest to najczęściej fotografowane miejsce w całym parku.

Fabryka Cygar (Real Fábrica de Tabacos)

Fasada dawnej Fabryki cygar w Sewilli
Fasada dawnej Fabryki cygar w Sewilli

Fabryka Cygar w Sewilli przez większość osób kojarzona jest z operą Carmen. To tutaj tytułowa bohaterka miała zawijać między swoimi udami cygara. Czy rzeczywiście chodziło jednak o tę fabrykę? Badacze sztuki mają co do tego podzielone zdania. To co natomiast nie ulega wątpliwości, to że Real Fábrica de Tabacos jeden z największych i najpiękniejszych budynków przemysłowych w Hiszpanii. Wniesiono go w latach 1728-1776, jednak swoją działalność rozpoczęła już w 1757 roku. Była to pierwsza fabryka tytoniu na świecie. Wcześniej tytoń trafiał z Ameryki na Stary Kontynent w formie przetworzonej, czyli jako gotowe papierosy i cygara. Wraz z nadejściem XVIII wieku produkty zaczęto wytwarzać w Andaluzji, a w Sewilii – na skalę przemysłową.

Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli (Museo de Bellas Artes de Sevilla)

Fasada Muzeum Sztuk Pięknych
Fasada Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli

Osoby lubiące sztukę swoją wycieczkę po mieście powinni zacząć właśnie od tego miejsca. Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli usytuowane jest w budynku z XVII wieku, w którym kiedyś znajdował się klasztor (Convento de la Merced Calzada). Muzeum zostało utworzone w tym miejscu w 1612 roku, a jego kolekcja skupia się wokół malarstwa hiszpańskiego. Na zwiedzających czeka tutaj 14 sal, które w chronologiczny sposób przedstawiają dzieła od XIV wieku, przez manieryzm i barok aż do początku XX wieku. Wśród twórców, których obrazy możemy tutaj zobaczyć, na uwagę zasługują przede wszystkim: El Greco, Francisco de Zurbarán, Diego Velázquez, Francisco Pacheco, Bartolomé Estéban Murillo oraz Juan de Valdés Leal.

Isla de la Cartuja

Klasztor Kartuzów w Sewilli
Klasztor Kartuzów w Sewilli

Nazwa sugerowałaby, że chodzi o wyspę, ale nie w tym przypadku. Isla de la Cartuja nazywana jest czasem wyspą rzeczną, ponieważ została zbudowana między ramionami rzeki Gwadalkiwir. Technicznie rzecz ujmując nie jest ona jednak odłączona od pozostałej części lądu. Dlaczego warto zajrzeć w to miejsce? Można powiedzieć, że jest ono uznawane za nową dzielnicę Sewilli. Znajduje się tutaj odnowiony budynek klasztoru kartuzów Monasterio de la Cartuja de Sevilla (stąd też nazwa wyspy), tereny Wystawy Światowej EXPO z 1992 roku, park technologiczny Parque Científico y Tecnológico Cartuja, park tematyczny Isla Mágica, Muzeum Sztuki Współczesnej Centro Andaluz de Arte Contemporáneo, a także mnóstwo terenów zielonych Parque del Alamillo.

Ciekawe miejsca i charakterystyczne obiekty

Ciekawe miejsca w Sewilli

Mercado de Triana

W każdym większym mieście w Hiszpanii znajdziemy Mercado, czyli (zazwyczaj) ogromny targ, na którym znajdziemy przede wszystkim mnóstwo świeżych owoców, warzyw i produktów mięsnych. Nie inaczej jest w przypadku Sewilli. Mercado de Triana oficjalnie powstał około roku 1823, choć nieoficjalnie – lokalni handlarze znajdowali tu nabywców już kilka lat wcześniej. Warto tu przyjść, jeśli chcesz lokalnych smaków lub szukasz kulinarnych pamiątek ze swojej podróży (np. piwa z lokalnych browarów). Co ciekawe w Mercado de Triana znajdziesz nie tylko pożywienie dla ciała, ale także dla ducha. A to za sprawą Casalá Teatro – miejsca, gdzie na niewielkiej przestrzeni, w odległości zaledwie kilku metrów od Ciebie (a nieraz i bliżej!), odbywają się występy teatralne oraz pokazy flamenco.

Rzeka Gwadalkiwir

Rzeka Gwadalkiwir i most Puente de Triana w Sewilli
Rzeka Gwadalkiwir i most Puente de Triana w Sewilli

Ta piąta co do wielkości rzeka w Hiszpanii odegrała w historii Sewilli sporą rolę. To właśnie ona umożliwiała statkom wypłynięcie na oddalony o 100 km Ocean Atlantycki. Tędy też mogły one wracać z Ameryki, przywożąc egzotyczne towary z Nowego Świata. Dziś rzeka Gwadalkiwir nie traci na znaczeniu, a szczególnie zyskuje na popularności wśród turystów. Oprócz tego, że przyjemnością jest już sam rejs statkiem, to dodatkową atrakcję stanowi kilka zabytków znajdujących się przy brzegu. Należą do nich między innymi: Torre del Oro (Złota Wieża), mosty Puente de Triana i Puente de San Telmo oraz Capilla del Carmen (kaplica Carmen).

Metropol Parasol na placu Plaza de la Encarnación

Metropol Parasol
Metropol Parasol

Grzyb. Tak o Metropol Parasol mówią Hiszpanie. I rzeczywiście, wybudowana w 2011 futurystyczna konstrukcja właśnie tak wygląda. Zaskakuje zresztą nie tylko jej wygląd, ale także to że została w całości wykonana z drewna. Za projekt tego obiektu odpowiadał niemiecki architekt Jürgen Mayer, dla którego inspiracją były zwieńczenia katedry w Sewilli. Czy uda Ci się znaleźć tę analogię? Być może. To co na pewno nie umknie Twojej uwadze to to, że jest to jedno z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu zarówno przez mieszkańców, turystów, młodzież, jak i całe rodziny z dziećmi.

Alameda de Hércules

Alameda de Hércules
Alameda de Hércules

Czy to możliwe, aby w ścisłym centrum miasta znajdowała enklawa, w której możesz spokojnie pospacerować, wrzucić coś na ząb lub po prostu usiąść w cieniu drzew i odpocząć? Jak najbardziej. Przykładem takiego miejsca jest Alameda de Hércules. Ten prostokątny ogród został wybudowany w 1574 roku i jest najstarszym tego typu miejscem w Hiszpanii, a prawdopodobnie także w całej Europie. Jego nazwa nawiązuje do Herkulesa – mitycznego założyciela Sewilli. Posąg tego herosa, a także posąg Juliusza Cezara (zgodnie z historią to Rzymianie założyli to miasto) możemy zobaczyć na wysokich kolumnach przy wejściu do ogrodu. Alameda de Hércules znajduje się na obrzeżach dzielnicy La Macarena. Ponieważ jest to miejsce często odwiedzane przez samych mieszkańców, ceny w tutejszych restauracjach i barach nie są wygórowane, za to smaki – jak najbardziej przypominają te lokalne. Jeśli więc chcesz przez chwilę poczuć się nie jak turysta, a jak tutejszy, to Alameda de Hércules jest miejscem, które zdecydowanie musisz odwiedzić.

Arena walk byków (Plaza de Toros de la Maestranza)

Arena walk byków
Arena walk byków

A oto najstarsza arena walk byków na świecie! Przez długi czas Maestranza stanowiła wzór dla innych tego typu miejsc budowanych w całej Hiszpanii. Od strony architektury reprezentuje ona styl późnobarokowy. Od strony historii – w jej wnętrzach znajduje się muzeum prezentujące historię korridy, historię samego obiektu, a także eksponaty związane z tym tematem.

Najlepsze punkty widokowe

Choć w Sewilli nie brakuje miejsc do zrobienia znakomitych zdjęć, to jest kilka takich, z których możesz zobaczyć miasto z nieco innej perspektywy. Metropol Parasol, La Giralda, Torre del Oro to trzy miejsca, w których znajdziesz znakomite punkty widokowe na panoramę Sewilli. Każde z nich pozwala Ci wejść na sam szczyt i podziwiać stolicę Andaluzji z innej wysokości.

Parki rozrywki – informacje praktyczne

Parki rozrywki

Park Isla Mágica

Sewilla to idealne miejsce dla małych i dużych, a park rozrywki Isla Mágica jest tego najlepszym dowodem. Do wyboru mamy sześć stref tematycznych, które przenoszą nas do XVI i XVII wieku. Te strefy to:

  • Sevilla, Puerto de Indias
  • Puerta de América
  • Amazonia
  • La Guarida de los Piratas
  • La Fuente de la Juventud
  • El Dorado

Ponadto osobną częścią parku jest Agua Mágica – strefa wodna wyposażona w mnóstwo zjeżdżalni, plażę, strefę relaksu oraz restauracje.

Aquópolis Sevilla

A tutaj już typowy park wodny z różnymi rodzajami zjeżdżalni, wodnym placem zabaw dla dzieci, plażą oraz kilkoma basenami. Wśród tych ostatnich najbardziej wyróżnia się basen z hydromasażem oraz dużo większy – basen ze sztucznie wytwarzanymi falami.

Feria de Abril

Feria de Abril

Jeśli chcesz poczuć klimat Sewilli jeszcze bardziej, odwiedź to miasto podczas Feria de Abril. To jedno z największych świąt w całym regionie, a jego obchody rozpoczynają się zwykle 1-2 tygodnie po Wielkim Tygodniu (Semana Santa). Podczas Feria de Abril będziesz mieć okazję zobaczuć folklor tej części Hiszpanii. Kolorowe stroje, wszechobecne flamenco, pyszne jedzenie i znakomita atmosfera sprawiają, że świętowanie w takiej atmosferze to prawdziwa przyjemność. Feria de Abril jest w Sewilli obchodzona z takim rozmachem, że tworzone jest tutaj małe festiwalowe miasteczko z podziałem na ulice oraz dokładną mapą, dzięki której można trafić w pożądane miejsce. A to całkiem przydatne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że tradycją jest rozstawianie tutaj przez uczestników namiotów, których liczba sięga co najmniej kilkuset.

Popularne hotele w Sewilli

  • Patio de la Alameda Hotel
  • Hotel Patio de Las Cruces
  • Hotel Las Casas de la Judería
  • Hotel Inglaterra niedaleko Plaza Nueva

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

2

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
BarbaraPiotr Recent comment authors
Barbara
Barbara

Byłam, zachwyciłam się jej pięknem i chociaż ugotowałam się ma miękko, to chciałabym zobaczyć ponownie. W artykule nie ma zdjęć, a to błąd. Nie wszystko da się opisać słowami.

Piotr

Tez zamierzam odwiedzić wszystkie Wyspy, jak Autorka tekstu, a do celu brakuje mi juz tylko dwóch 🙂 świetny tekst o miejscu, które pragnę odwiedzić.
Pozdrawiam!