Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiTorre del Oro - Z czego słynie Złota Wieża w Sewilli?

Torre del Oro – Z czego słynie Złota Wieża w Sewilli?

Nad brzegami rzeki Gwadalkiwir stoi symbol Sewilli – Złota Wieża, która z dumą reprezentuje to miasto od 1220 roku i którą zobaczymy na niemalże każdej pocztówce ze stolicy Andaluzji. Wnętrze wieży gości obecnie Muzeum Marynarki Wojennej.

Torre del Oro to strażnica wojskowa Sewilli, która powstała za czasów Almohadów i służyła jako element systemu fortyfikacji miasta. Przepływająca tędy rzeka Gwadalkiwir od niepamiętnych czasów była jedynym portem rzecznym w Hiszpanii, co wpłynęło na rangę miasta oraz jego bogactwo. Do portu wpływały statki, które wyładowywały m.in. złoto sprowadzane z całego świata. 

Wówczas po drugiej stronie rzeki znajdowała się podobna wieża (dziś nie ma po niej śladów). Aby uniemożliwić wpłynięcie do portu wrogim statkom, łączono oba łańcuchem, który nie pozwalał na przepłynięcie.

Torre del Oro jako symbol hiszpańskiej żeglugi

Torre del Oro nie bez powodu znajduje się na Paseo de Cristóbal Colón (deptak im. Krzysztofa Kolumba). Sewilla będąca siedzibą Domu Kontraktowego była pierwotnym ośrodkiem przygotowań wszystkich żeglarzy – Vasco da Gamy, braci Pinzón, Juana Sebastiana Elcano czy Ferdynanda Magellana. Każda rocznica związana z hiszpańskimi dokonaniami w obszarze żeglugi świętowana jest właśnie w tym miejscu.

CIEKAWOSTKA: Torre del Oro to po polsku „Złota Wieża”. Swą nazwę zawdzięcza tysiącom złotych płytek (azulejos), które pierwotnie pokrywały tę budowlę. Choć dziś ze złoceń nic już nie zostało, nazwa wciąż przypomina czasy jej dawnej świetności.

Muzeum Marynarki Wojennej 

Niezagospodarowane przez długi czas wnętrze wieży Torre del Oro przemianowano w 1944 roku na Muzeum Marynarki Wojennej. Zobaczymy tu ryciny oraz modele dawnych statków, ewolucję wyposażenia okrętowego, mapy nawigacyjne, kompasy oraz portrety zasłużonych admirałów.

Muzeum przekrojowo ukazuje, jak Hiszpania stawała się morską potęgą. Podróż zaczyna się w czasach średniowiecznych, kiedy na iberyjskie wybrzeża napadali wikingowie. Następnie przechodzimy do ery rekonkwisty, a później do epoki ekspansji Korony Aragonii na obszarze śródziemnomorskim oraz kolonizacji rozpoczętej przez Krzysztofa Kolumba.

WARTO WIEDZIEĆ: Złota Wieża jest elementem herbu regionu Kantabrii oraz jej stolicy – miasta Santander. Jest to upamiętnienie wkładu kantabryjskich żeglarzy, którzy znacząco przyczynili się do złamania rzecznych barier miasta i zdobycia go przez katolickie wojska króla Ferdynanda III w 1248 roku. 

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu na Torre del Oro najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Adres: P.º de Cristóbal Colón, s/n, 41001 Sevilla, Hiszpania
  • Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz 9:30-18:45. W soboty i niedzielę od 10:30-18:45.
  • Kup bilety na GetYourGuide

Torre del Oro na mapie

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Karolina Gajęcka
Karolina Gajęcka
Uzależniona od słońca i czarnych oliwek. W Hiszpanii czuje się jak w drugim domu. Zafascynowana Ameryką Łacińską, a podróż przez wszystkie jej kraje jest jej największym marzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY