Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiStadiony w HiszpaniiEstadio Mestalla - Zwiedzanie i historia słynnego stadionu w Walencji

Estadio Mestalla – Zwiedzanie i historia słynnego stadionu w Walencji

Spacerując Avenida de Suècia w Walencji na pewno Waszym oczom nie umknie okazały stadion klubu piłkarskiego Valencia CF.

Bardzo ciekawa jest geneza nazwy stadionu. Mestalla to ukłon w stronę jednego z kanałów nawadniających o tej samej nazwie. Pozwalał on na rozwój rolnictwa w regionie Walencji.

Historia stadionu Mestalla

Stadion Mestalla uważany jest za jeden z najstarszych w Hiszpanii. Jego uroczyste otwarcie odbyło się 20 maja 1923 r. Początkowo mógł pomieścić 17 000 kibiców jednak już w 1927 r. przeszedł pierwszą renowację i powiększył swoje trybuny.

Podczas wojny był to jeden z najbardziej zniszczonych stadionów. Pewnie niewielu z Was wie, że w tym czasie na terenie Estadio Mestalla znajdował się obóz koncentracyjny oraz złomowisko. W latach 50. stadion znów przeszedł renowację. Nawet po wielkiej powodzi (wylew rzeki Turia w 1957 r.) szybko wrócił do formy, a już dwa lata później cieszył się nowymi światłami. W 1969 r. nazwa Mestalla odeszła w zapomnienie, gdyż stadion przybrał imię jednego z najbardziej znaczących prezesów klubu, Luisa Casanova Ginera. Dawne imię przywrócono mu w 1994 r.

Przez cały czas istnienia stadion Mestalla przyjmował największe gwiazdy piłki nożnej oraz był miejscem ważnych międzynarodowych spotkań piłkarskich. Po ostatniej renowacji, zakończonej w 2001 r. na jego trybunach może zasiąść aż 55 000 kibiców.

Zwiedzanie stadionu Mestalla

Podczas wizyty na stadionie potowarzyszą Wm przewodnicy, którzy na każdym kroku do wrażeń wizualnych dodadzą anegdoty i ciekawostki dotyczące zarówno klubu jak i samego stadionu. Będziecie mieli okazję zobaczyć zarówno te najbardziej spektakularne, jak i bardziej intymne miejsca na stadionie. To jedyna w swoim rodzaju okazja do tego, by poczuć się jak jedna z gwiazd piłki nożnej. Pomoże Wam w tym wizyta w szatni, w kapliczce, w której modlą się piłkarze przed wejściem na murawę, w sali prasowej, gdzie udzielane są wywiady czy w strefie dla kibiców VIP. Aby z kolei bliżej poznać historię sukcesów klubu, wystarczy wizyta w sali trofeów, gdzie mieszczą się zdobycze zespołu.

Murawa, trybuny i kontrowersyjny nietoperz

Wszystkie pomieszczenia, które macie okazje zwiedzić na stadionie Mestalla na pewno wywołają mnóstwo emocji. Chyba nie dorównają jednak uczuciu, które będzie Wam towarzyszyć podczas wychodzenia na murawę tym samym tunelem, którym przechodzą profesjonalni piłkarze. Oglądanie stadionu z perspektywy gracza z pewnością sprawi, że zabiją Wam szybciej serca. Jeśli jednak wolicie panoramiczny widok, możecie oczywiście wejść na trybuny. Stąd nie tylko dobrze widać murawę, ale też trybuny po przeciwnej stronie. W 2013 r. nie tylko zyskały one kolory klubu, ale też spory wizerunek czarnego nietoperza.

Nietoperz czy Batman?

A o co chodzi z tym nietoperzem? Jest to jeden z elementów herbu klubu Valencii oraz samego miasta. Pierwotnie był to smok, obecny na hełmie historycznego Królestwa Aragonii. Z czasem przekształcił się jednak w nietoperza.

Nie zdziwi mnie, jeśli coś Wam on przypomina. Zapewne myślicie o Batmanie, bo rzeczywiście jest on dość podobny. Tak też myślało wydawnictwo DC Comics (twórcy słynnego superbohatera), posądzając klub z Walencji o plagiat. Było to jednak bezpodstawne, ponieważ nietoperz w herbie Walencji oraz klubu piłkarskiego pojawił się dużo wcześniej niż powstał człowiek-nietoperz.

Ewolucja logo klubu Valencia CF
Ewolucja logo klubu Valencia CF

Informacje praktyczne

  • Bilety na Stadion Mestalla najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez Internet. Unikniesz wtedy długiego stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: zmienne w ciągu roku, najlepiej sprawdzić na www.valenciacf.com
  • Adres: Av. de Suècia, s/n, 46010 València, Valencia, Hiszpania
  • Kup Bilety na GetYourGuide

Stadion Mestalla na mapie

Odkryj region Walencji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Wspólnota autonomiczna Walencji składa się z trzech prowincji.

Zobacz także: Wybrzeże Costa Blanca, Fiesta Els Enfarinats, Wyspa Tabarca, Fallas de Valencia, Hogueras de Alicante, Pogoda w Alicante, Pogoda w Walencji.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY