Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiStadiony w HiszpaniiCamp Nou - Zwiedzanie najsłynniejszego stadionu w Barcelonie

Camp Nou – Zwiedzanie najsłynniejszego stadionu w Barcelonie

Fútbol Club Barcelona to jedna z najbardziej znanych drużyn na świecie. Bez względu na to, czy Twoje życie jest podporządkowane piłce nożnej, czy nie – jest jedno takie miejsce, które musisz odwiedzić.

Camp Nou to największy stadion w Europie i jeden z największych na świecie! Na jego trybunach może zasiąść łącznie blisko 100 000 kibiców. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie doping tak wielkiej widowni? A właściwie, po co sobie wyobrażać, gdy można go po prostu odwiedzić. Zapraszam do Barcelony!

Gdzie kupić bilety?

Aby wybrać się na zwiedzanie Camp Nou, musisz najpierw kupić bilet wstępu. Jeśli lubisz długie kolejki i godziny stracone na staniu w nich, to kasy przed stadionem FC Barcelona będą do tego idealne. A tak całkiem serio, lepiej kupić bilet przez Internet. Ceny biletów są praktycznie te same (czasem nawet niższe), a czas zaoszczędzony na staniu w kolejce – bezcenny!

WARTO WIEDZIEĆ: W kasie Camp Nou możesz kupić także bilet na mecz Barcy.

Zwiedzanie Stadionu

Zwiedzanie stadionu Camp Nou to najciekawsza atrakcja w Barcelonie! Tak przynajmniej powiedzą o tym miejscu ci, którzy żyją piłką nożną. Nie oznacza to jednak, że pozostali będą się tu nudzić. Wizyta w Camp Nou to atrakcja dla całej rodziny, bo tak naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie.

CIEKAWOSTKA: Katalońska nazwa „Camp Nou” oznacza „Nowy stadion” (hiszp. „Nuevo Estadio”).

Jeśli nie chcesz stać w kilkusetmetrowej kolejce do kasy, kup bilet do Camp Nou przez Internet
Zwiedzanie Muzeum – Camp Nou Experience zaczyna się jeszcze przed wejściem na stadion 🙂

Atrakcje na stadionie Camp Nou

Skoro masz już bilet wstępu, to wchodzimy do środka! Zanim zobaczysz legendarną murawę, po drodze czeka Cię jeszcze kilka innych atrakcji. Spacer po interaktywnym muzeum (choć słowo „muzeum” naprawdę nie oddaje magii tego miejsca) odsłania najistotniejsze momenty z życia drużyny. To tutaj zobaczysz zwycięskie trofea i nagrody. Tutaj też w gablotach przedstawione są dawne stroje klubowe oraz pierwsze piłki do gry.

Camp Nou, Barcelona
Camp Nou bywa czasem nazywany także Nou Camp.

Muzeum FC Barcelona obfituje w elementy multimedialne i interaktywne. Gdyby zagłębić się mocniej w nie wszystkie, to można poznać od A do Z wszystko co związane z tą drużyną. W praktyce jest to niestety prawie niemożliwe. Tłum zwiedzających samoistnie nadaje rytm zwiedzania, przez co wiele obiektów w muzeum można niepostrzeżenie pominąć.

Czas na murawę!

Po przejściu przez muzeum, docieramy na trybuny stadionu. Pierwsze wrażenie: WOW! Gdybym miała wymienić najlepsze punkty widokowe w tym obiekcie, to z pewnością rozlokowałabym je właśnie na trybunach. To jedno z niewielu miejsc podczas zwiedzania Camp Nou, gdy możesz na chwilę odetchnąć, usiąść na krzesełkach i napawać się widokiem tego majestatycznego stadionu.

Camp Nou, Barcelona
W przeszłości na stadionie Camp Nou swoje mecze rozgrywała nie tylko reprezentacja Katalonii, ale także reprezentacja Hiszpanii

Uwagę zwraca przede wszystkim motto drużyny „wypisane” na znajdujących po przeciwnej stronie trybun krzesełkach. Brzmi ono „Més que un club”, co oznacza „Więcej niż klub”.

Schodząc w dół trybun, dotrzesz do murawy. A właściwie do końcowej linii boiska, bo sama murawa jest odgrodzona i nie można na nią wchodzić. Tak czy inaczej nawet z tej perspektywy ogromne boisko robi spore wrażenie.

CIEKAWOSTKA: Mecze rozgrywane pomiędzy FC Barcelona a drużyną Real Madryt nazywane są El Clásico lub Derbi Español. Spotkania tych dwóch najbardziej utytułowanych hiszpańskich drużyn są zawsze pełne emocji.

Szatnie zawodników

Szatnie zawodników to jeden z kolejnych punktów, które zaliczysz po opuszczeniu murawy. Czeka Cię też wizyta przy prysznicach oraz w miejscach odnowy biologicznej. Jeśli pracujesz w marketingu, to Twoją uwagę z pewnością zwróci średnio subtelny product placement, czyli reklamy sponsorów drużyny, które tu i ówdzie rzucają się w oczy.

Camp Nou, Barcelona
Przed wybudowaniem nowego stadionu (Camp Nou) drużyna FC Barcelona rozgrywała swoje mecze na stadionie Camp de Les Corts.

Przejście przez wszystkie pomieszczenia oraz przebycie kilku pięter schodów doprowadzi Cię do górnych trybun. Tutaj raz jeszcze możesz spojrzeć na cały stadion, ale z nieco innej perspektywy. Wzrok przykuwają między innymi stanowiska dla dziennikarzy, którzy relacjonują mecze na żywo.

Zwieńczeniem wycieczki jest przejście przez salę, w której organizowane są konferencje prasowe i prezentacje nowych zawodników.

Camp Nou, Barcelona
Francesc Mitjans-Miró, Lorenzo García Barbon i Josep Soteras Mauri to architekci, którzy odpowiadali za zaprojektowanie stadionu Camp Nou.

CIEKAWOSTKA: Na Camp Nou były rozgrywane mecze podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku.

Sklep FC Barcelona

Stadion i muzeum to jednak wciąż nie wszystko. Czymże byłoby zwiedzanie Camp Nou bez kupienia choć jednej pamiątki związanej z ulubioną drużyną? A te choć nie należą do najtańszych, to cieszą się dużym zainteresowaniem. Koszulki, piłki, buty, kompletne stroje, breloki, bidony… lista jest bardzo długa, bo w dwupiętrowym sklepie FC Barcelona można kupić niemal wszystko, co związane z klubem! Jedynym ograniczeniem dla przeciętnego turysty może być jedynie cena. Choć może to tylko na mnie robi wrażenie kwota 100€ za koszulkę z nazwiskiem słynnego Leo… 😉

Camp Nou, Barcelona
Sklep FC Barcelona (Camp Nou, Barcelona)

Inne miejsca związane z FC Barcelona

Camp Nou to główny stadion Barcelony. Nie jest to jednak jedyny obiekt związany z tą drużyną. Wśród innych, które również warto zobaczyć, znajdziemy:

  • Palau Blaugrana – hala sportowa FC Barcelona, w której rozgrywane są między innymi mecze: koszykówki, piłki ręcznej i hokeja na wrotkach.
  • Ciutat Esportiva Joan Gamper – kompleks sportowy FC Barcelona, w którym organizowane są głównie treningi zespołów młodzieżowych. W skład obiektu wchodzą między innymi: boiska, sale gimnastyczne, siłownie, basen i sauna.
  • La Masia – szkółka piłkarska FC Barcelona założona w 1979 roku.
  • Mini Estadi – drugi stadion FC Barcelona, gdzie można oglądać między innymi mecze piłki nożnej żeńskiej sekcji klubu.

Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Camp Nou lepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz godzinnego stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: Camp Nou jest otwarty zazwyczaj w godzinach 9:30-19:30 (w niedziele do 14:30). Zwiedzanie nie jest możliwe, gdy na stadionie odbywają się mecze FC Barcelona. 
  • Adres: C. d’Arístides Maillol, 12, 08028 Barcelona, Hiszpania
  • Kup bilety na GetYourGuide

Camp Nou na mapie

Odkryj Katalonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Katalonia dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Katalonii: Costa Brava, Costa Dorada, Costa del Maresme, Calella.

Zobacz także: Castells (katalońskie wieże z ludzi), Darmowe atrakcje w Barcelonie, Nawiedzone miejsca w Barcelonie, Pogoda w Barcelonie, Trójkąt Dalego, Girona Temps de Flors, La Tomatina, Tradycja Correfoc, Święto Sant Jordi, Czy warto zwiedzać Barcelonę z przewodnikiem?, Barcelona z dzieckiem, Kulinarne atrakcje w Barcelonie, Ekstremalne atrakcje w Barcelonie.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY