Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiZabytki w HiszpaniiCastell de Bellver – Gotycki okrągły zamek na Majorce

Castell de Bellver – Gotycki okrągły zamek na Majorce

Szczypta historii jeszcze nikomu nie zaszkodziła. A jak przyprawić nią swoje wakacje na Majorce? Jeden z pomysłów znajdziesz poniżej!

Zamek Bellver (hiszp. Castillo de Bellver) to jeden z najciekawszych zabytków na Majorce. Znajdziemy go na wzgórzu, na wysokości 113 metrów nad poziomem morza. Usytuowany około 3 km od centrum Palma de Mallorca stanowi ważny odnośnik do historii Balearów.

Zamek, który był więzieniem

Budowa Castillo de Bellver rozpoczęła się w 1300 roku z rozkazu ówczesnego króla Majorki, Jaime II. Miejsce to miało służyć za rezydencję królewską i taką też pełniło funkcję za czasów trzech królów Majorki: Jaime II, Sancho I i Jaime III. Pod koniec XIV wieku przez pewien czas mieszkał tu także Juan I de Aragón (król Aragonii, Sardynii i Korsyki i Nawarry).

W 1717 roku zamek Bellver został przekształcony w więzienie wojskowe. W 1821 roku przez pewien czas znajdowała się tutaj fabryka monet. Natomiast od 1932 roku znajduje się tutaj muzeum, które ponownie odrestaurowano w 1976 roku.

CIEKAWOSTKA: W latach 1936-1938 podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej w Castillo de Bellver więżono ponad 800 republikanów.

Zamek Bellver (Castillo de Bellver) na Majorce
Zamek Bellver (Castillo de Bellver) na Majorce

Zamek Bellver – Zwiedzanie i ciekawostki

To co w Castillo de Bellver przykuwa uwagę najbardziej to jego kształt. Ten średniowieczny zamek jest jednym z niewielu w Europie, które zostały wybudowane na planie koła. Okrągły kształt mają także cztery wieże wchodzące w skład zamku oraz dziedziniec z dwupoziomowymi krużgankami.

Oprócz niepodważalnie pięknej architektury oraz bogatej historii, Zamek Bellver warto odwiedzić także ze względu na wspomniane wcześniej Muzeum Historii Miasta, które ma tutaj swoją siedzibę. Wizyta tutaj pozwoli Wam zrozumieć, jak przebiegała ewolucja miasta Palma de Mallorca. Ekspozycja obejmuje między innymi: przedmioty znalezione podczas wykopalisk archeologicznych na tym terenie, stare zdjęcia, dawne przedmioty codziennego użytku oraz pokaz wideo.

CIEKAWOSTKA: Z Zamku Bellver roztacza się piękna panorama na całe miasto. Nie bez powodu jego nazwa z jęz. kat. oznacza „piękny widok”.

Zamek Bellver (Castillo de Bellver) na Majorce
Zamek Bellver (Castillo de Bellver) na Majorce

Zamek Bellver – Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Zamku Bellver najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od kwietnia do września: od wtorku do soboty w godz. 10:00-19:00, w niedziele w godz. 10:00-15:00. Od października do marca: od wtorku do soboty w godz. 10:00-18:00, w niedziele w godz. 10:00-15:00. W poniedziałku Zamek Bellver jest zamknięty.
  • Adres: Carrer Camilo José Cela s/n, 07014 Palma
  • Kup bilety na GetYourGuide

Zamek Bellver na mapie

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY