Pałac La Almudaina na Majorce

Jeśli chodzi o atrakcje na Majorce to prawdopodobnie najwięcej znajdziesz ich w stolicy tej wyspy. Tak też jest w przypadku miejsca, które poznasz za chwilę!

Pałac La Almudaina (kat. Palau de l’Almudaina, hiszp. Palacio Real de La Almudaina) to obok katedry La Seu jeden z najważniejszych zabytków w Palma de Mallorca. Ale nie tylko! Miejsce to do dziś pełni funkcję jednej z rezydencji wykorzystywanych przez Rodzinę Królewską podczas urlopu.

Krótka historia Palau de l’Almudaina

Pałac Almudaina został wybudowany w czasach dominacji muzułmańskiej i pełnił funkcję alkazaru (ufortyfikowanego pałacu). Znano go wówczas pod nazwą Zuda. Od XIII wieku miejsce to przeszło we władanie hiszpańskiej monarchii. Wówczas też zaczęto dokonywać w nim istotnych zmian architektonicznych. Jedną z nich była przebudowa Palau de l’Almudaina na wzór Pałacu Królewskiego w miejscowości Perpiñán we Francji.

Wnętrze Palacio Real de La Almudaina
Wnętrze Palacio Real de La Almudaina

Efekt tych modyfikacji możemy zobaczyć dziś w postaci wielu elementów charakterystycznych dla stylu gotyckiego. Mimo to w architekturze pałacu wciąż można dostrzec nawiązania do sztuki muzułmańskiej, np. charakterystyczne łuki od strony morza. Zwiedzanie Palau de l’Almudaina pozwoli odkryć jeszcze więcej osobliwości tego miejsca, takich jak: dawne komnaty królewskie, epokowe meble, wyposażenie, obrazy, gobeliny czy zbroje.

Ogrody S’Hort del Rei

W czasach średniowiecza ogrody S’Hort del Rei znajdowały się poza murami Pałacu Almudaina. Ich lata świetności przypadają na początek XIV wieku. Kwitły tu wówczas drzewa owocowe, kwiaty i ogród warzywny. Często można było tam spotkać króliki, które również hodowano w tym miejscu.

W latach 60. XX wieku, w ramach szerszego planu obejmującego renowację terenów wokół Palacio Real de La Almudaina, postanowiono przywrócić piękno dawnych ogrodów. Wyburzono więc część budynków oraz zatrudniono majorkańskiego architekta Gabriela Alomara, który odpowiadał za zaprojektowanie nowych ogrodów S’Hort del Rei.

Ogrody S'Hort del Rei
Ogrody S’Hort del Rei

Artysta wykorzystał do tego celu elementy charakterystyczne dla ogrodów na Majorce oraz inspirował się architekturą Andaluzji (można zobaczyć np. podobieństwo fontann do tych, które możemy zobaczyć w Alhambrze w Granadzie). I mimo że choć dziś ogrody S’Hort del Rei mają już niewiele wspólnego z tymi, które znajdowały się tu w średniowieczu, to nadal jest to miejsce, które kryje wiele uroku i które warto odwiedzić.

CIEKAWOSTKA: W ogrodach S’Hort del Rei oprócz roślinności możesz zobaczyć także rzeźby autorstwa Joana Miró.

Pałac Almudaina – Informacje praktyczne

  • Bilety wstępu do Palau de l’Almudaina najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas stania w długiej kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od października do marca w godz. 10:00-18:00. Od kwietnia do września w godz. 10:00-20:00. W poniedziałki pałac jest zamknięty.
  • Adres: Carrer del Palau Reial s/n, 07001 Palma de Mallorca
  • Kup bilety na GetYourGuide

Pałac Almudaina na mapie

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. The royal palace of Almudaina is one of the most popular palaces of the balearic islands. However, there are many other places in Palma de Mallorca that I found more interesting… i.e. the cathedral or palma aquarium.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.