To największe miasto Majorki, stolica tej wyspy oraz stolica całego archipelagu Balearów. Do wakacji tutaj mało kogo trzeba przekonywać, bo to miasto wprost stworzone dla turystów.

Palma de Mallorca to ulubiona wyspa wszystkich turystów wybierających się na Baleary. Tutejsze lotnisko jest jednym z najbardziej ruchliwych w Europie. Stare Miasto (Casco Antiguo) przyciąga szeregiem zabytków i atrakcji. Życie nocne toczy się tutaj w najlepsze niezależnie od pory. A plaże? Ta najbardziej znana to Playa de Palma – znajdziesz na niej wszystko, co potrzebne do gorącej kąpieli słonecznej!

Ciekawe miejsca w Palma de Mallorca

Katedra La Seu

Katedra La Seu, Palma de Mallorca // Hispanico.pl
Katedra La Seu, Palma de Mallorca (Stare Miasto).

To jedna z trzech największych w Europie świątyń gotyckich. Katedra La Seu zachwyca nie tylko ze względu na swoje monumentalne wymiary (44 metry wysokości i powierzchnia licząca ponad 6600 m2), ale także za sprawą estetyki. W jej wnętrzu znajdziemy piękny żyrandol zaprojektowany przez Gaudiego. Zachwycająca jest też gra świateł, które wpadając przez kolorowe witraże tworzy mistyczny wręcz klimat. “Gotyckie oko” – tak mówi się o największym witrażu w kształcie rozety o średnicy blisko 14 metrów.

Pałac Królewski Almudaina (Palau de l’Almudaina)

Palau de l’Almudaina, Palma de Mallorca // Hispanico.pl
Palau de l’Almudaina, Palma de Mallorca.

Kończąc zwiedzanie katedry La Seu, możemy udać się do znajdującego się w pobliżu Palau de l’Almudaina. Jest to jeden z najstarszych pałaców na Półwyspie Iberyjskim, który dziś służy za letnią rezydencję Hiszpańskiej Rodziny Królewskiej. Pałac został wzniesiony w 1281 r. w czasach, gdy obszar ten znajdował się we władaniu muzułmanów. Jego celem była ochrona miasta Palma de Mallorca. Wygląd Palau de l’Almudaina w późniejszych czasach ulegał różnym modyfikacjom, jednak do dziś znajdziemy w nim wiele elementów nawiązujących do sztuki arabskiej.

Ogrody S’Hort del Rei
 Ogrody S'Hort del Rei, Palma de Mallorca // Hispanico.pl
Ogrody S’Hort del Rei.

Oprócz wizyty w samym pałacu, warto zobaczyć też znajdujące się przy nim ogrody S’Hort del Rei. Znajdują się one poza murami Pałacu Almudaina. Ich czas największego rozkwitu miał miejsce w XIV wieku. Kwitnęły tam wówczas drzewa owocowe, kwiaty i niektóre warzywa. W ogrodach łatwo było wówczas trafić także na króliki, dla których S’Hort del Rei był po części domem. W 1960 podjęto prace mające na celu odnowienie zarówno pałacu Almudaina, jak i ogrodów wokół niego. Dawne ogrody zostały zniszczone, a w ich miejscu wybudowano nowe, zaprojektowane przez majorkańskiego architekta Gabriela Alomar. Artysta połączył styl charakterystyczny dla Majorki z elementami typowymi dla sztuki Andaluzji (np. fontanna przypominająca tę, która znajduje się w Alhambrze).

Castell de Bellver w Palma de Mallorca

Castell de Bellver, Palma de Mallorca // Hispanico.pl
Castell de Bellver (Zamek Bellver), Palma de Mallorca.

Zamek Bellver znajdziemy 3 km od centrum miasta Palma de Mallorca. Mówi się, że to jeden z najpiękniejszych gotyckich zamków w Europie. Wzniesiony w XIV wieku na 112-metrowym wzgórzu był jedną z pierwszych budowli, jakie pojawiły się w stolicy Majorki. Castell de Bellver to także jeden z niewielu zamków średniowiecznych, które zostały wybudowane na planie koła. Okrągły dziedziniec z krużgankami, majestatyczne mury, potężne wieże, fosa, barbakan… wszystko to przetrwało do czasów dzisiejszych w praktycznie nienaruszonym stanie.

Dziś wnętrze zamku Bellver jest siedzibą muzeum miejskiego. To jedno z najciekawszych tego typu miejsc na Majorce. Warto zobaczyć je szczególnie wtedy, gdy interesuje Cię w jaki sposób wyglądał rozwój miasta Palma de Mallorca, jak powstawały najbardziej charakterystyczne budowle, a także jak rozwijało się rzemiosło. Wizyta w Castell de Bellver to także doskonała okazja do relaksu na łonie natury. Zamek położony jest bowiem na terenie pięknego parku, w którym szczególnie latem można znaleźć kawałek tak pożądanego wówczas cienia.

Miró Mallorca Fundació

Miró Mallorca Fundació to instytucja kulturalna na Majorce, której celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat Joan’a Miró i jego sztuki. We wnętrzach Miró Mallorca Fundació czeka na nas niepowtarzalna możliwość doświadczania procesu kreatywnego m.in. w miejscach, w których Joan Miró mieszkał i pracował przez prawie 30 lat swojego życia. Wybierając się na wycieczkę w to miejsce, warto zobaczyć czy w określonym terminie odbywają się warsztaty kreatywne lub wycieczki z przewodnikiem (bieżące wydarzenia można znaleźć na stronie www.miromallorca.com).

Lonja de Mallorca (Stara Giełda)

Lonja de Mallorca, Palma de Mallorca // Hispanico.pl
Lonja de Mallorca, Palma de Mallorca.

Ta XV-wieczna giełda towarów to prawdziwa perła gotyku. Z zewnątrz niektórzy porównują ją do budowli łączącej cechy kościoła oraz pałacu w jednym. Charakterystyczne są dla niej prostokątny kształt oraz cztery oktagonalne wieże wieńczące ściany boczne. Lonja de Mallorca była kiedyś świadkiem rozmaitych transakcji handlowych. To tutaj kupcy prezentowali swoje towary, wymieniali je i sprzedawali. Jeśli wierzyć lokalnym podaniom, to tutaj też Krzysztof Kolumb, handlując towarami wpadł na pomysł swojej wyprawy do Nowego Świata.

Dziś choć miejsce to ma nieco inny charakter, tłumów nadal nie brakuje. Powodem są tutejsze restauracje i bary serwujące wspaniałe dania. Największej atrakcyjności La Lonja i jej okolice zyskują po zmroku. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że to tutaj koncentruje się życie nocne w Palma de Mallorca.

Baños árabes (Łaźnie arabskie)

Baños árabes, Palma de Mallorca // Hispanico.pl
Baños árabes, Palma de Mallorca.

To jeden z najbardziej emblamatycznych zabytków z czasów muzułmańskich w Palma de Mallorca. Baños árabes znajdują się przy ulicy Carrer de Can Serra 7. Do czasów współczesnych zachowała się jedynie sala centralna, w której znajdowały się gorące łaźnie oraz przyległa do nich sala.

Paseo Marítimo

Playa de Palma, Majorka
Playa de Palma, Palma de Mallorca.

Być w Palmie i nie przespacerować się promenadą? Tak, to byłby grzech. To miejsce uwielbiane jest zresztą nie tylko przez przyjezdnych, ale także przez samych mieszkańców. Paseo Marítimo idealnie nadaje się do uprawiania joggingu i jazdy na rowerze. Tuż przy promenadzie znajdziemy także restauracje, bary i kluby nocne. Tłumów nigdy tutaj nie brakuje – szczególnie po zmierzchu.

Palma Aquarium

Akwarium w Palma de Mallorca zostało otwarte w 2007 roku i jest dziś domem dla ponad 700 gatunków zwierząt charakterystycznych dla Morza Śródziemnego i wszystkich oceanów. Na cały obiekt składa się ponad 50 zbiorników wodnych. Ten największy nosi nazwę “Big Blue” i mierzy 8,5 m głębokości. Jest to największy tego typu zbiornik w Europie, w którym zamieszkują rekiny oraz jeden z niewielu, w których znajduje się tak bogata kolekcja koralowców.

Każdego roku Palma Aquarium odwiedzane jest przez ponad 400 000 osób, co daje średnio około 1000 osób dziennie. Powodów by odwiedzić to miejsce nie brakuje. Oprócz możliwości podziwiania morskiej fauny i flory na aktywnych czeka także kilka atrakcji. Jedną z nich jest możliwość nurkowania w wybranych akwariach oraz pływania statkiem ze szklanym dnem po akwarium pełnym rekinów. Na najmłodszych czekają animacje, place zabaw i pokazy karmienia zwierząt. W Palma Aquarium organizowane są także cykliczne wydarzenia o nazwie “Dormir con Tiburones”. Ich idea jest taka, że dzieci mogą spędzić noc, śpiąc w tunelu otoczonym przez akwarium pełne rekinów.

Marineland

Kolejne miejsce, w którym głównymi bohaterami są zwierzęta to Marineland. Ten ogród zoologiczny zamieszkują przede wszystkim zwierzęta morskie (np. delfiny, lwy morskie, ryby), ptaki (np. flamingi, pingwiny) oraz zwierzęta tropikalne (np. iguany, węże, niektóre gatunki małp). Marineland pokochają w szczególności dzieci, dla których przygotowano rozmaite pokazy z udziałem zwierząt.

Dzielnica Santa Catalina

Fasada jednego z domów w dzielnicy Santa Catalina // Hispanico.pl
Fasada jednego z domów w dzielnicy Santa Catalina.

Ta emblematyczna dzielnica Palmy znana jest ze znakomitych restauracji, barów i sklepów. To także wspaniałe miejsce dla miłośników fotografii. Tradycja i nowoczesność mieszają się tutaj na każdym kroku, tworząc klimat sielskości wewnątrz zurbanizowanego miasta. Dawniej Santa Catalina była dzielnicą zamieszkaną przez rybaków (powodem była bliskość tej części miasta do morza). Odwiedzając to miejsce dzisiaj, wciąż możemy podziwiać dawne, tradycyjnie budowane domy, ich kolorowe fasady, drewniane wykończenia i niewielkie balkony udekorowane kwiatami. Poza wspomnianymi wcześniej restauracjami dzielnica Santa Catalina znana jest także na targ (Mercat de Santa Catalina), na którym można kupić rozmaite świeże produkty. To tutaj zaopatrują się lokalne bary, mieszkańcy, a także turyści, którzy własnie przycumowali jacht w tutejszym porcie.

Passeig del Born

 Passeig del Born w grudniu.
Passeig del Born w grudniu.

To jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych bulwarów w Palma de Mallorca. Ulubione miejsce turystów i mieszkańców. Kiedyś to tutaj celebrowano najważniejsze wydarzenia w historii miasta. Dziś Passeig del Born znany jest przede wszystkim ze względu na dużą ilość sklepów i butików najbardziej znanych marek na świecie. To także miejsce, w którym odbywają się niektóre festiwale, pochody i pokazy taneczne.

Fiestas de San Sebastián

To jedno z największych świąt na Majorce. Fiestas de San Sebastián co roku obchodzone jest w styczniu na cześć patrona miasta, św. Sebastiana. Przez dwa tygodnie miasto obfituje w wydarzenia kulturalne i sportowe, koncerty oraz rozmaite atrakcje dla dzieci. Najhuczniejsze obchody przewidziane są na 19 stycznia. Wtedy to na Plaza Mayor zostaje rozpalone wielkie ognisko sygnalizujące rozpoczęcie majorkańskiego święta. Ruszają pochody, rozpoczynają się darmowe koncerty i zabawy. Z kolei 21 stycznia w obchody włączona zostaje tradycja Correfoc (popularna także w Katalonii), która nadaje całemu wydarzeniu jeszcze bardziej ognistego charakteru.

Inne ciekawe miejsca i miasteczka na Majorce

Jeśli planujesz spędzić na Majorce tydzień lub dłużej, skup się nie tylko na stolicy tej wyspy, ale także na innych miejscowościach, które bywają jeszcze bardziej malownicze. Należą do nich między innymi: Alcúdia, Santa Ponsa, Port de Pollença, Colonia de Sant Pere, Son Servera, Port de Soller, Ses Salines, Sant Joan, Palma Nova …

Zainteresować może Cię także pasmo górskie Serra de Tramuntana i jego najwyższy szczyt Puig Major mierzący 1445 wysokości nad poziomem morza (to także najwyższy szczyt Majorki i całych Balearów).

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

Dodaj pierwszy komentarz

avatar