Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiPalma de Mallorca - Bajeczna stolica Majorki

Palma de Mallorca – Bajeczna stolica Majorki

To największe miasto Majorki jest stolicą tej wyspy oraz stolicą Balearów. Do wakacji tutaj mało kogo trzeba przekonywać, bo to miasto wprost stworzone dla turystów.

Palma de Mallorca, największe miasto wyspy Majorki, to raczej nie miejsce dla poszukujących ciszy, spokoju i odpoczynku od zgiełku miasta. Stolica położona nad samym Morzem Śródziemnym posiada jeden z najbardziej popularnych portów jachtowych i jeden z najbardziej obleganych portów lotniczych w Europie, a to wszystko ze względu na klimat, krajobrazy i atrakcje tego miasta. W Palmie znajduje całe mnóstwo ciekawych miejsc, zarówno dla pasjonatów historii jak i miłośników przyrody czy sztuki.

Palma de Mallorca i centrum miasta

Zwiedzanie Palmy większość turystów zaczyna od długiego spaceru po centrum miasta. I dobrze, bo stare miasto stolicy wyspy jest szczególnie urokliwe. Jaki jest najlepszy sposób, by odkryć wszystkie jego zakątki? Po prostu chodzić bez celu, gubiąc się nieco po wąskich uliczkach tętniących życiem. Tym sposobem na pewno traficie na przykład na plac Placa del Mercat, na którym ktoś wyraźnie inspirował się twórczością Gaudiego. Stojące tam, bliźniacze budynki Casasayas i Pensión Menorquina to doskonałe przykłady modernizmu, z którego tak znany jest kataloński artysta.

Na pewno nie przegapicie też Passeig del Born, popularnej ulicy pełnej sklepów i butików ani dzielnicy Santa Catalina, znanej z dużej ilości restauracji i świetnych barów, serwujących znakomite dania. Wątpie, że nie znajdziecie tam posiłku dla siebie, ale nawet jeśli nie to bez obaw, bo w niewielkiej odległości znajduje się też Mercat de l’Olivar.

Passeig del Born w grudniu
Passeig del Born to jedna z najpopularniejszych ulic miasta Palma de Mallorca

Ten tradycyjny rynek zaoferuje Wam najwyższej jakości produkty mięsne, owoce morza, a także owoce i warzywa oraz oczywiście przyrządzone z nich pozycje z menu barowych stoisk.

Plaza Mayor

A z Mercat de l’Olivar już tylko krok dzieli Was od Plaza Mayor czyli głównego placu miasta Palma de Mallorca. Plac znajduje się na terenie dawnego klasztoru San Felipe Nerí w Palmie, a do 1838 roku był siedzibą hiszpańskiej inkwizycji. W XIX wieku stary budynek został zniszczony, a przestrzeń została zaadaptowana jako duży plac, otoczony mieszkaniami, biurami i portykami, pod którymi widnieją restauracje, kawiarnie i sklepy.

Kilka razy w tygodniu na Placa Mayor odbywa się także targ rzemieślniczy, a podczas obchodów święta patrona stolicy odbywają się tam koncerty i pokazy. To także punkt wyjścia do obchodów święta Sant Sebastià w Palmie w dniu 17 stycznia.

La Lonja de Palma

La Lonja de Palma, Stara Giełda, stojąca na placu o tej samej nazwie, uznawana jest powszechnie za najwspanialszy cywilny budynek gotycki na Majorce. Domyślacie się więc pewnie, że przegapienie tego punktu wycieczki byłoby niezłą stratą. Połączenie żebrowych sklepień, kamiennych filarów i pokaźnej rzeźby Anioła Stróża znajdującej się nad wejściem sprawia, że porównuje się ją do konstrukcji łączącej cechy kościoła oraz pałacu.

Lonja de Mallorca, Palma de Mallorca
La Lonja de Palma to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc Palmy

Ta XV-wieczna giełda towarów powstała ze względu na wyjątkowo dużą aktywność w porcie Palma de Mallorca. To tutaj kupcy prezentowali swoje towary, wymieniali je i sprzedawali. Jeśli wierzyć lokalnym podaniom, to tutaj też Krzysztof Kolumb, handlując towarami wpadł na pomysł swojej wyprawy do Nowego Świata. Dziś choć miejsce to ma nieco inny charakter, tłumów nadal nie brakuje. Powodem są tutejsze restauracje i bary serwujące owoce morza i wspaniałe lokalne dania.

Klasztor św. Franciszka

Kościół San Francisco de Palma wraz z gotyckim krużgankiem, uznanym za zabytek narodowy, jest jednym z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zespołów architektonicznych w całym mieście. Jest to część klasztoru, który został założony przez zakon franciszkanów wraz z ich przybyciem na wyspę.

Bazylika św. Franciszka skrywa w swoim wnętrzu monumentalny, barokowy ołtarz, a za głównym ołtarzem i pod chórem znajduje się grób błogosławionego Ramóna Llulla, majorkańskiego filozofa i uczonego. Kościół składa się z nawy głównej i ośmiu kaplic bocznych, a obok niego znajduje się klasztor w kształcie trapezu, tworzący piękny zespół budynków. Oglądając zbudowany między XIV a XVI wiekiem klasztor, nie sposób przeoczyć jego pięknych kolumn, łuków i krużganków.

Katedra la Seu

Patrząc na większość zdjęć pięknego wybrzeża Palma de Mallorca, w oczy rzuca się wielka konstrukcja w piaskowym kolorze. To Katedra la Seu, jedna z trzech największych w Europie świątyń w stylu gotyckim. Jej monumentalne rozmiary zachwycają z daleka, w końcu to aż 44 metry wysokości i powierzchnia licząca ponad 6600 m2.

Katedra La Seu, Majorka
Gotycka Katedra w Palma de Mallorca – jeden z największych kościołów w Hiszpanii

Nie przegapcie jednak także wizyty we wnętrzu Katedry la Seu, bo tam ukrywa się jeszcze więcej wspaniałości. Jedną z nich jest zaprojektowany przez samego Gaudiego, piękny żyrandol tworzący baldachim nad ołtarzem głównym. Zachwycająca jest też gra świateł, które wpadając przez kolorowe witraże tworzy mistyczny wręcz klimat. „Gotyckie oko” – tak mówi się o największym witrażu w kształcie rozety o średnicy blisko 14 metrów.

Parc de la Mar

U stóp dominującej w okolicy katedry, przed średniowiecznymi murami chroniącymi ten obszar, znajduje się kochany zarówno przez miejscowych jak i turystów park. Parc de la Mar został zbudowany w latach siedemdziesiątych XX wieku, a dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych obszarów miasta Palma. Odbywają się tam coroczne festiwale i wydarzenia, takie jak kino na świeżym powietrzu. To także popularne miejsce na spacery, wycieczki rowerowe, podziwianie Morza Śródziemnego i zabawę dzieci na pobliskim placu zabaw.

Zamek Bellver w Palma de Mallorca

W zachodniej części miasta Palma de Mallorca znajduje się zamek, o którym mówi się, że to jeden z najpiękniejszych gotyckich zamków w Europie. To nie tylko jedna z pierwszych budowli, jakie pojawiły się w stolicy wyspy, ale także jeden z niewielu zamków średniowiecznych, które zostały wybudowane na planie koła. Okrągły dziedziniec z krużgankami, majestatyczne mury, potężne wieże, fosa, barbakan… wszystko to przetrwało do czasów dzisiejszych w praktycznie nienaruszonym stanie.

Zamek Bellver (Castillo de Bellver) na Majorce
Zamek Bellver (Castillo de Bellver) na Majorce

Jeśli interesuje Cię w jaki sposób wyglądał rozwój miasta Palma de Mallorca, jak powstawały najbardziej charakterystyczne budowle, a także jak rozwijało się rzemiosło, to koniecznie zajrzyj właśnie do Castell de Bellver, bo obecnie jego wnętrze jest siedzibą muzeum miejskiego.

By dostać się do zamku trzeba nieco się powspinać, bo położony jest on na wzgórzu, ale mały wysiłek wynagradzają widoki roztaczające się z góry i przyjemny park pełen drzew rzucających cień, który docenicie szczególnie w lecie.

Pałac Królewski la Almudaina

Wizyta w katedrze już za Wami? Kolejnego zabytku nie trzeba daleko szukać, bo w sąsiedztwie gotyckiej świątyni znajduje się Pałac Almudaina. To nie jakiś przypadkowy pałac, a jeden z najważniejszych zabytków na wyspie, który do dnia dzisiejszego służy za letnią rezydencję Hiszpańskiej Rodziny Królewskiej podczas ich wizyt na Majorce. Początki zamku sięgają XIV wieku, co czyni z niego jeden z najstarszych pałaców na Półwyspie Iberyjskim.

Pałac Almudaina w Palma de Mallorca
Pałac Almudaina w Palma de Mallorca

Obecny zamek jest wynikiem modyfikacji muzułmańskiej fortecy wybudowanej w 1281 roku, za czasów panowania muzułmanów na tym obszarze. Choć dziś styl zamku określa się jako gotycki, a jego głównymi ozdobami są gobeliny i dekoracyjne meble z różnych okresów historycznych, do dziś zachowało się tam także wiele pozostałości, będących pamiątką pochodzenia budynku- arabska cytadela, biały, marmurowy lew na Dziedzińcu Honorowym czy łaźnie arabskie.

Ogrody Jardines de S’Hort del Rei

Oprócz wizyty w samym pałacu, warto zobaczyć też znajdujące się poza zamkowymi murami ogrody Jardines de S’Hort del Rei. W XIV wieku, gdy ogród był w szczytowej formie, pełen był drzewek owocowych, kwiatów, a zamieszkiwały go białe króliczki.

Ogrody S'Hort del Rei
Ogrody S’Hort del Rei

W 1960 roku dawne ogrody zostały zniszczone, a w ich miejscu powstała realizacja nowego projektu majorkańskiego architekta Gabriela Alomar, który połączył styl charakterystyczny dla Majorki z elementami typowymi dla sztuki Andaluzji (np. fontanna przypominająca tę, która znajduje się w Alhambrze w Granadzie).

Łaźnie arabskie

A jeśli szukacie więcej akcentów sztuki arabskiej, podobnych do tych, które znajdziecie w Pałacu Królewskim, to zajrzeć musicie także do pobliskich, arabskich łaźni. Łaźnie, położone w historycznej dzielnicy Palma de Mallorca, są najlepiej zachowaną budowlą z okresu islamu. Wciąż znajdują się tam pomieszczenia, rury parowe i pozostałości kominów, używanych niegdyś do podgrzewania wody i klimatyzacji.

A wszystko to w bardzo dobrym stanie. Łatwo zorientować się można, że publiczna łaźnia była wyposażona w doskonały system hydrauliczny. Po wejściu do łaźni wyświetlany jest film, który pozwala zrozumieć ich dawne funkcjonowanie. Jedną z najbardziej uderzających części wizyty jest jednak ogród, spokojna przestrzeń pełna zieleni, idealna do złapania oddechu w najgorętsze dni.

Es Baluard Museu d’Art Modern i Contemporani de Palma…

…czyli po prostu Muzeum Sztuki Współczesnej. Całkiem spore muzeum, bo na 2 500 m² przestrzeni wystawowej znajduje się wspaniała kolekcja, obejmująca ponad 800 dzieł pochodzących od końca XIX wieku do dnia dzisiejszego. Nie przyzwyczajałabym się jednak zbytnio do tej ostatniej liczby, bo główny trzon kolekcji muzeum stale się powiększa i wzbogaca.

Na trzech piętrach muzeum podziwiać można dzieła malarskiego modernizmu, różnych ruchów awangardowych, pop-u czy minimalizmu autorstwa głównie hiszpańskich artystów. Podczas wizyty w Es Baluard Museu d’Art Modern i Contemporani de Palma nie zapomnijcie zajrzeć na taras znajdujący się pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi murami. Na jego krańcu znajduje się balkon, z którego rozpościera się wspaniały widok na katedrę i całą promenadę.

Museo de Mallorca

W 1961 roku niewielkie zbiory dawnego Prowincjonalnego Muzeum Sztuk Pięknych, okrojoną kolekcję Marroig oraz zbiory archeologiczne będące własnością państwa połączono, by stworzyć niezwykłe muzeum, wszechstronnie opowiadające historię największej wyspy Balearów. Muzeum Majorki to dziś dużo więcej niż pierwotnie tworzące instytucje kolekcje. Wzbogacona o setki cennych eksponatów kolekcja przedstawia dziś dzieje Majorki opierając się o lokalną archeologię, etnografię, sztuki piękne oraz sztuki dekoracyjne i przemysłowe.

Główna siedziba muzeum znajduje się w centrum miasta, w budynku pochodzącym z XVI wieku, znanym jako Casa de la Gran Cristiana, ale żeby zobaczyć wszystkie elementy muzealnej kolekcji nie wystarczy jedna wizyta. Muzeum w Palmie poświęcone jest archeologii i sztukom pięknym, z kolei aby przyjrzeć się zbiorom etnologicznym oraz specjalnemu działowi archeologii rzymskiej wybrać się trzeba w głąb wyspy: do miasteczek Muro i Alcúdia.

Miró Mallorca Fundació

Miró Mallorca Fundació to instytucja kulturalna na Majorce, której celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat życia i sztuki, jaką tworzył Joan Miró. We wnętrzach Miró Mallorca Fundació czeka na Was niepowtarzalna możliwość doświadczania procesu kreatywnego m.in. w miejscach, w których Joan Miró mieszkał i pracował przez prawie 30 lat swojego życia.

Wybierając się na wycieczkę w to miejsce, warto sprawdzić, czy w określonym terminie odbywają się warsztaty kreatywne lub wycieczki z przewodnikiem.

Palma Aquarium

Mamy tu jakichś miłośników morskiej flory i fauny? To właśnie ich najbardziej zachwyci moc atrakcji, jakie oferuje Akwarium w Palma de Mallorca. Zbiorniki wodne tego żywego muzeum są domem nie tylko dla gatunków zamieszkujących środowisko najbliższe Balearom, Morze Śródziemne, ale także pełne kolorów tropikalne wody Amazonii czy rafy koralowe. Od najmniejszych meduz, błazenków i morskich koników po rekiny, tańczące w wodzie płaszczki i dostojne wieloryby.

Palma Aquarium - Akwarium w Palma de Mallorca
Akwarium w Palma de Mallorca

Pełne życia akwaria to tylko jedna z wielu atrakcji, jakie wywołują tam uśmiech całych rodzin. Zbiorniki zamknięte w budynku przeplatają się z zewnętrznymi ogrodami, będącymi hołdem dla dzikiej dżungli oraz dla lokalnej przyrody Majorki. Jeśli szukacie dodatkowych wrażeń, w Palma Aquarium możecie nurkować z płaszczkami, a nawet rekinami, wsiąść na łódkę z przeszklonym dnem albo obejrzeć wyjątkowy spektakl wielorybów w kinie 3D.

Plaże stolicy Majorki

Zmęczeni ciągłym maszerowaniem wśród budynków? To może czas na mały odpoczynek na plaży i słoneczną kąpiel? Na szczęście w Palma de Mallorca nie trzeba specjalnie oddalać się od centrum, by skorzystać z uroków piaszczystego wybrzeża.

Playa de Palma, Majorka
Playa de Palma, Majorka

Najpopularniejszą i najbliższą centrum plażą miejską jest Plaża Can Pere Antoni, którą obejrzeć też można z ciągnącej się wzdłuż niej promenady.

Jeśli podróżujecie z dziećmi lepiej jednak wybrać się nieco dalej, w stronę Playa de Palma, charakteryzującej się łagodnym zejściem do wody, a szukających klimatycznych zatoczek zachęcam do wycieczki na otoczoną uroczymi budynkami Cala Mayor.

Majorka poza stolicą

Jeśli Palma de Mallorca to dla Was jedynie początek pięknej przygody, a w planach macie podróż po całej wyspie wynajętym samochodem to podpowiadamy, co warto zobaczyć w okolicy. By lepiej poznać przyrodę Majorki koniecznie wybierzcie się do La Reserva Puig de Galatzó, rezerwatu przyrody, będącego rajem dla fanów trekkingu oraz górskich wspinaczek.

Jaskinie na Majorce
Jaskinie na Majorce

Doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku jest też nieco bardziej oddalona Serra de Tramuntana, 90-kilometrowe pasmo górskie pełne szlaków pieszych i rowerowych, które ze względu na swoje zróżnicowane, górskie pejzaże i bioróżnorodność znalazło się na liście UNESCO. Koniecznie zobaczcie też pełne fantazyjnych, skalnych nacieków magiczne jaskinie. Na Majorce znajdziecie również polski akcent!

Dawny klasztor Real Cartuja de Jesús de Nazaret (kat. Cartoixa de Valldemossa). Na pierwszym planie przypałacowe ogrody i pomnik Fryderyka Chopina w Valldemossie.
Dawny klasztor Real Cartuja de Jesús de Nazaret (kat. Cartoixa de Valldemossa). Na pierwszym planie przypałacowe ogrody i pomnik Fryderyka Chopina w Valldemossie.

Niecałe 30 km od Palma de Mallorca leży urocza miejscowość Valldemossa, w której blisko 2 miesiące spędzili Fryderyk Chopin i George Sand.

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Klaudia Komadowska
Klaudia Komadowska
Zaczęło się od kilku hiszpańskich słówek, a skończyło na bezgranicznej miłości do świata hiszpańskojęzycznego. Tak po prostu. Im więcej wiedziałam i poznawałam, tym więcej szczęścia mi to dawało. I nadal daje. A bujna wyobraźnia i artystyczna dusza pozwoliły mi w końcu wierzyć, że płynie we mnie sporo latynoskiej krwi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY