Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiPalma de Mallorca - Bajeczna stolica Majorki

Palma de Mallorca – Bajeczna stolica Majorki

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

To największe miasto Majorki jest stolicą tej wyspy oraz stolicą Balearów. Do wakacji tutaj mało kogo trzeba przekonywać, bo to miasto wprost stworzone dla turystów.

Palma de Mallorca to ulubiona wyspa wszystkich turystów wybierających się na Baleary. Tutejsze lotnisko jest jednym z najbardziej ruchliwych w Europie. Stare Miasto (Casco Antiguo) przyciąga szeregiem zabytków i atrakcji. Życie nocne toczy się tutaj w najlepsze niezależnie od pory. A plaże? Ta najbardziej znana to Playa de Palma – znajdziesz na niej wszystko, co potrzebne do gorącej kąpieli słonecznej!

Pogoda w Palma de Mallorca

Średnie temperatury w Palma de Mallorca nie spadają poniżej 14°C. Najcieplejszą porą roku jest lato oraz wczesna jesień. Zimy bywają chłodniejsze i nieco bardziej deszczowe. Aby zobaczyć długoterminową prognozę pogody dla całej Majorki, kliknij tutaj.

MiesiącTemp. powietrzaTemp. wody
Styczeń14°C15°C
Luty15°C14°C
Marzec16°C14°C
Kwiecień18°C16°C
Maj22°C18°C
Czerwiec27°C21°C
Lipiec30°C25°C
Sierpień30°C26°C
Wrzesień27°C25°C
Październik23°C22°C
Listopad18°C19°C
Grudzień16°C16°C

Zabytki i atrakcje

Atrakcje i zabytki w Palma de Mallorca to coś czego zdecydowanie nie brakuje w tym mieście. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas urlopu na Majorce:

Katedra La Seu

Katedra La Seu, Majorka
Katedra La Seu, Majorka

To jedna z trzech największych w Europie świątyń gotyckich. Katedra La Seu zachwyca nie tylko ze względu na swoje monumentalne wymiary (44 metry wysokości i powierzchnia licząca ponad 6600 m2), ale także za sprawą estetyki. W jej wnętrzu znajdziemy piękny żyrandol zaprojektowany przez Gaudiego. Zachwycająca jest też gra świateł, które wpadając przez kolorowe witraże tworzy mistyczny wręcz klimat. „Gotyckie oko” – tak mówi się o największym witrażu w kształcie rozety o średnicy blisko 14 metrów.

Palma Aquarium

Akwarium w Palma de Mallorca zostało otwarte w 2007 roku i jest dziś domem dla ponad 700 gatunków zwierząt charakterystycznych dla Morza Śródziemnego i wszystkich oceanów. Na cały obiekt składa się ponad 50 zbiorników wodnych. Ten największy nosi nazwę „Big Blue” i mierzy 8,5 m głębokości. Jest to największy tego typu zbiornik w Europie, w którym zamieszkują rekiny oraz jeden z niewielu, w których znajduje się tak bogata kolekcja koralowców.

Każdego roku Palma Aquarium odwiedzane jest przez ponad 400 000 osób, co daje średnio około 1000 osób dziennie. Powodów by odwiedzić to miejsce nie brakuje. Oprócz możliwości podziwiania morskiej fauny i flory na aktywnych czeka także kilka atrakcji. Jedną z nich jest możliwość nurkowania w wybranych akwariach oraz pływania statkiem ze szklanym dnem po akwarium pełnym rekinów. Na najmłodszych czekają animacje, place zabaw i pokazy karmienia zwierząt. W Palma Aquarium organizowane są także cykliczne wydarzenia o nazwie „Dormir con Tiburones”. Ich idea jest taka, że dzieci mogą spędzić noc, śpiąc w tunelu otoczonym przez akwarium pełne rekinów.

Marineland Mallorca

Kolejne miejsce, w którym głównymi bohaterami są zwierzęta to Marineland Mallorca. Ten ogród zoologiczny zamieszkują przede wszystkim zwierzęta morskie (np. delfiny, lwy morskie, ryby), ptaki (np. flamingi, pingwiny) oraz zwierzęta tropikalne (np. iguany, węże, niektóre gatunki małp). Marineland pokochają w szczególności dzieci, dla których przygotowano rozmaite pokazy z udziałem zwierząt.

Pałac Królewski Almudaina (Palau de l’Almudaina)

Kończąc zwiedzanie katedry La Seu, możemy udać się do znajdującego się w pobliżu Palau de l’Almudaina. Jest to jeden z najstarszych pałaców na Półwyspie Iberyjskim, który dziś służy za letnią rezydencję Hiszpańskiej Rodziny Królewskiej. Pałac został wzniesiony w 1281 r. w czasach, gdy obszar ten znajdował się we władaniu muzułmanów. Jego celem była ochrona miasta Palma de Mallorca. Wygląd Palau de l’Almudaina w późniejszych czasach ulegał różnym modyfikacjom, jednak do dziś znajdziemy w nim wiele elementów nawiązujących do sztuki arabskiej.

Pałac Almudaina w Palma de Mallorca
Pałac Almudaina w Palma de Mallorca

Ogrody Jardines de S’Hort del Rei

Oprócz wizyty w samym pałacu, warto zobaczyć też znajdujące się przy nim ogrody Jardines de S’Hort del Rei. Znajdują się one poza murami Pałacu Almudaina. Ich czas największego rozkwitu miał miejsce w XIV wieku. Kwitnęły tam wówczas drzewa owocowe, kwiaty i niektóre warzywa. W ogrodach łatwo było wówczas trafić także na króliki, dla których S’Hort del Rei był po części domem. W 1960 podjęto prace mające na celu odnowienie zarówno pałacu Almudaina, jak i ogrodów wokół niego.

Ogrody S'Hort del Rei
Ogrody S’Hort del Rei

Dawne ogrody zostały zniszczone, a w ich miejscu wybudowano nowe, zaprojektowane przez majorkańskiego architekta Gabriela Alomar. Artysta połączył styl charakterystyczny dla Majorki z elementami typowymi dla sztuki Andaluzji (np. fontanna przypominająca tę, która znajduje się w Alhambrze w Granadzie).

Castell de Bellver w Palma de Mallorca

Zamek Bellver znajdziemy 3 km od centrum miasta Palma de Mallorca. Mówi się, że to jeden z najpiękniejszych gotyckich zamków w Europie. Wzniesiony w XIV wieku na 112-metrowym wzgórzu był jedną z pierwszych budowli, jakie pojawiły się w stolicy Majorki. Castell de Bellver to także jeden z niewielu zamków średniowiecznych, które zostały wybudowane na planie koła. Okrągły dziedziniec z krużgankami, majestatyczne mury, potężne wieże, fosa, barbakan… wszystko to przetrwało do czasów dzisiejszych w praktycznie nienaruszonym stanie.

Zamek Bellver (Castillo de Bellver) na Majorce
Zamek Bellver (Castillo de Bellver) na Majorce

Dziś wnętrze zamku Bellver jest siedzibą muzeum miejskiego. To jedno z najciekawszych tego typu miejsc na Majorce. Warto zobaczyć je szczególnie wtedy, gdy interesuje Cię w jaki sposób wyglądał rozwój miasta Palma de Mallorca, jak powstawały najbardziej charakterystyczne budowle, a także jak rozwijało się rzemiosło. Wizyta w Castell de Bellver to także doskonała okazja do relaksu na łonie natury. Zamek położony jest bowiem na terenie pięknego parku, w którym szczególnie latem można znaleźć kawałek tak pożądanego wówczas cienia.

Lonja de Mallorca (Stara Giełda)

Ta XV-wieczna giełda towarów to prawdziwa perła gotyku. Z zewnątrz niektórzy porównują ją do budowli łączącej cechy kościoła oraz pałacu w jednym. Charakterystyczne są dla niej prostokątny kształt oraz cztery oktagonalne wieże wieńczące ściany boczne. Lonja de Mallorca była kiedyś świadkiem rozmaitych transakcji handlowych. To tutaj kupcy prezentowali swoje towary, wymieniali je i sprzedawali. Jeśli wierzyć lokalnym podaniom, to tutaj też Krzysztof Kolumb, handlując towarami wpadł na pomysł swojej wyprawy do Nowego Świata.

Lonja de Mallorca, Palma de Mallorca
Lonja de Mallorca, Palma de Mallorca

Dziś choć miejsce to ma nieco inny charakter, tłumów nadal nie brakuje. Powodem są tutejsze restauracje i bary serwujące wspaniałe dania. Największej atrakcyjności La Lonja i jej okolice zyskują po zmroku. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że to tutaj koncentruje się życie nocne w Palma de Mallorca.

Passeig des Born

Passeig del Born w grudniu
Passeig del Born w grudniu

To jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych bulwarów w Palma de Mallorca. Ulubione miejsce turystów i mieszkańców. Kiedyś to tutaj celebrowano najważniejsze wydarzenia w historii miasta. Dziś Passeig des Born znany jest przede wszystkim ze względu na dużą ilość sklepów i butików najbardziej znanych marek na świecie. To także miejsce, w którym odbywają się niektóre festiwale, pochody i pokazy taneczne.

Dzielnica Santa Catalina

Świeże produkty na targu Mercat de Santa Catalina w Palma de Mallorca
Świeże produkty na targu Mercat de Santa Catalina w Palma de Mallorca

Ta emblematyczna dzielnica Palmy znana jest ze znakomitych restauracji, barów i sklepów. To także wspaniałe miejsce dla miłośników fotografii. Tradycja i nowoczesność mieszają się tutaj na każdym kroku, tworząc klimat sielskości wewnątrz zurbanizowanego miasta. Dawniej Santa Catalina była dzielnicą zamieszkaną przez rybaków (powodem była bliskość tej części miasta do morza). Odwiedzając to miejsce dzisiaj, wciąż możemy podziwiać dawne, tradycyjnie budowane domy, ich kolorowe fasady, drewniane wykończenia i niewielkie balkony udekorowane kwiatami. Poza wspomnianymi wcześniej restauracjami dzielnica Santa Catalina znana jest także na targ (Mercat de Santa Catalina), na którym można kupić rozmaite świeże produkty. To tutaj zaopatrują się lokalne bary, mieszkańcy, a także turyści, którzy własnie przycumowali jacht w tutejszym porcie.

Paseo Marítimo

Playa de Palma, Majorka
Playa de Palma, Majorka

Być w Palmie i nie przespacerować się promenadą? Tak, to byłby grzech. To miejsce uwielbiane jest zresztą nie tylko przez przyjezdnych, ale także przez samych mieszkańców. Paseo Marítimo idealnie nadaje się do uprawiania joggingu i jazdy na rowerze. Tuż przy promenadzie znajdziemy także restauracje, bary i kluby nocne. Tłumów nigdy tutaj nie brakuje – szczególnie po zmierzchu.

Miró Mallorca Fundació

Miró Mallorca Fundació to instytucja kulturalna na Majorce, której celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat życia i sztuki, jaką tworzył Joan Miró. We wnętrzach Miró Mallorca Fundació czeka na nas niepowtarzalna możliwość doświadczania procesu kreatywnego m.in. w miejscach, w których Joan Miró mieszkał i pracował przez prawie 30 lat swojego życia. Wybierając się na wycieczkę w to miejsce, warto zobaczyć czy w określonym terminie odbywają się warsztaty kreatywne lub wycieczki z przewodnikiem.

La Reserva Puig de Galatzó

La Reserva Puig de Galatzó
La Reserva Puig de Galatzó

Jednym z powodów, dla których wynajem samochodów na Majorce jest tak popularny są atrakcje turystyczne, które znajdziemy poza centrum miasta. Takim miejscem jest właśnie La Reserva Puig de Galatzó. Ten piękny rezerwat przyrody to znakomita okazja do tego, aby poznać lepiej przyrodę na Majorce. Oprócz bogatej fauny i flory, czekają tu na nas znakomite szlaki trekkingowe oraz skały idealne do wspinaczki górskiej. Podczas rodzinnej wycieczki możemy także urządzić mały piknik na jednym z przeznaczonych do tego pól biwakowych.

Jaskinie na Majorce

Jaskinie na Majorce
Jaskinie na Majorce

Choć nie znajdziesz ich w centrum Palmy, to jaskinie na Majorce są tą atrakcją, którą trzeba odwiedzić niezależnie od tego, w którym mieście na wyspie spędzasz swój urlop. Powiem krótko. Wizyta przynajmniej w jednej z jaskiń na Majorce jest tak obowiązkowa jak zjedzenie oscypka w Zakopanem lub gofra nad Bałtykiem! 🙂 Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Fiestas de San Sebastián na Plaza Mayor

To jedno z największych świąt na Majorce. Fiestas de San Sebastián co roku obchodzone jest w styczniu na cześć patrona miasta, św. Sebastiana. Przez dwa tygodnie miasto obfituje w wydarzenia kulturalne i sportowe, koncerty oraz rozmaite atrakcje dla dzieci. Najhuczniejsze obchody przewidziane są na 19 stycznia. Wtedy to na Plaza Mayor (kat. Plaça Major) zostaje rozpalone wielkie ognisko sygnalizujące rozpoczęcie majorkańskiego święta. Ruszają pochody, rozpoczynają się darmowe koncerty i zabawy. Z kolei 21 stycznia w obchody włączona zostaje tradycja Correfoc (popularna także w Katalonii), która nadaje całemu wydarzeniu jeszcze bardziej ognistego charakteru.

Loty na Majorkę

 

Hotele w Palma de Mallorca


 Majorka Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Majorce

Inne atrakcje na Balearach

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
MajorkaAtrakcje na Majorce: Katedra La Seu, Smocze jaskinie na Majorce, miejsca związane z Chopinem i George Sand, pasmo górskie Serra de Tramuntana, Akwarium Palma Aquarium, Zatoka Alkudyjska, Półwysep Formentor (Cap de Formentor), Zamek Bellver, Zamek Castillo de Santueri, Pałac Almudaina (Palau de l'Almudaina). Parki wodne i parki rozrywki: Western Water Park, Aqualand El Arenal, Safari Zoo Mallorca, Jungle Parc, Dinosaurland Mallorca, delfinarium Marineland Mallorca, wąwóz Torrent de Pareis. Popularne plaże: Playa de Palma. Popularne miejscowości: Palma de Mallorca, Valldemossa, Alcúdia, Puerto de Alcúdia, Porto Cristo, Can Picafort, Santa Ponsa, Port de Sóller, Sa Calobra, Sa Coma, El Arenal, Vilafranca de Bonany, Palma Nova, Port de Pollenca, Deià, Alaró, Fornalutx, Santa María del Camí, Megaluf, Can Pastilla.
MinorkaAtrakcje na Minorce: Dyskoteka Cova d’en Xoroi, dawna osada Son Catlar, cypel Cap de Cavalleria, przylądek Favaritx, góra Monte Toro, fortyfikacja Fortaleza de la Mola, wieża Torre de Fornells. Popularne miejscowości: Ciutadella de Menorca, Maó-Mahón, Fornells.
IbizaAtrakcje na Ibizie: Dalt Vila (Stare miasto Ibizy), Jaskinia Ses Fontanelles, jaskinia Cova de Can Marçà, jaskinia Cova Santa, jaskinia Cala Llonga, jaskinia Cova des Culleram, jaskinia Na Coloms, rezerwat przyrody Ses Salines, wyspa Es Vedra, park wodny Sirenis Aquagames, park wodny Aguamar, park wodny Portinatx, Muzeum Etnologiczne Museo Etnológico de Ibiza y Formentera, stanowisko archeologiczne Sa Caleta, bar Café del Mar, akwarium Cap Blanc. Popularne miejscowości: Ibiza (stolica wyspy o tej samej nazwie), Sant Antoni de Portmany (San Antonio Abad), Santa Eulària des Riu, Sant Josep de Sa Talaia, Es Cana. Popularne Plaże na IbizieCala de Sant Vicent
FormenteraAtrakcje na Foermenterze: Rezerwat przyrody Ses Salines, wysepka Espalmador, płaskowyż El Pilar de la Mola, plaża Platja Mitjorn, stolica wyspy San Francesc Xavier. Popularne miejscowości: La Savina, Es Pujols, Sant Ferran de ses Roques, Sant Ferran de ses Roques, Es Caló
CabreraAtrakcje na Cabrerze: Park Narodowy archipelagu Cabrera, zamek Castillo de Cabrera.
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Pogoda na Majorce
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne