Fryderyk Chopin na Majorce

Urokliwa miejscowość Valldemossa na Majorce (Baleary) to znaczące miejsce dla polskich turystów i wielbicieli muzyki klasycznej. Warto zobaczyć tu przede wszystkim muzeum Fryderyka Chopina.

Chopin na Majorce jest postacią bardzo znaną. To właśnie tutaj polski kompozytor wraz z George Sand, jej dwójką dzieci i pokojówką Amelią spędził zimę 1838-1839 (najpierw w stolicy wyspy – Palma de Mallorca – a potem w mieście Valldemossa, w otoczeniu gór Serra de Tramuntana). Na Majorce artysta stworzył cykl swoich 24 preludiów – kompozycji uważanych za najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne dla całej jego twórczości. Choć mogłoby się wydawać, że podróż śladami Fryderyka Chopina należy odbyć wyłącznie w Polsce, to nic bardziej mylnego. O tym, że Valldemossa to idealne miejsce do tego celu może świadczyć chociażby to, że to właśnie tutaj, w muzeum Fryderyka Chopina znajduje się druga największa na świecie kolekcja eksponatów związanych z tym artystą (pierwsze miejsce zajmuje kolekcja w Warszawie).

Zima na Majorce

Majorka przywitała kochanków piękną pogodą i zachwyciła krajobrazem. Jednak początkowa idylla panująca na hiszpańskiej wyspie nie trwała długo. Podróż romantyczna, jak mówią o niej niektórzy, wkrótce zmieniła się w smutny i katastroficzny czas.

Zima na Majorce obfitowała w deszcze i nie była tego roku przyjazna. Odbiło się to też na zdrowiu polskiego kompozytora. Fryderyk Chopin na Majorce przeżył swój pierwszy atak gruźlicy, a towarzyszące mu skrajne emocje targały nim tak mocno, że stały się bolesną inspiracją do skomponowanych przez niego preludiów.

Stan zdrowia muzyka nie był jednak jego jedynym problemem. Pianino, które miało dotrzeć do artysty z Europy zostało zagubione podczas podróży. Gdy w końcu je odnaleziono, okazało się, że przed jego odbiorem konieczne będzie opłacenie wysokiego podatku. Ostatecznie, jak na ironię losu, Chopin stworzył jedne ze swoich najwybitniejszych dzieł nie na idealnie skonstruowanym do tego instrumencie, a na bardzo niedoskonałym majorkańskim pianinie, które akurat miał wtedy pod ręką.

Dawny klasztor Real Cartuja de Jesús de Nazaret (kat. Cartoixa de Valldemossa). Na pierwszym planie przypałacowe ogrody i pomnik Fryderyka Chopina w Valldemossie.
Pozostałości z pobytu na Majorce Chopina i George Sand zostały przeniesione do klasztoru kartuzów (Real Cartuja de Jesus de Nazaret) – dawny pałac króla Sancha

O wielu innych problemach, z którymi borykała się para artystów pisała George Sand w książce „Zima na Majorce”. Możemy przeczytać o tym także w listach, które pisarka wysyłała do Charlotty Marliani po powrocie pary do Francji: „Nareszcie we Francji […] Jeszcze miesiąc, a umarlibyśmy w Hiszpanii, i Chopin, i ja, on z melancholii i wstrętu, ja z gniewu i oburzenia. […] Nie pluje już krwią, sypia dobrze, kaszle mało, nade wszystko zaś jest we Francji! Może spać w łóżku, którego nie spalą dlatego, że w nim spał”.

Chopin na Majorce dzisiaj

Po wizycie Chopina i Sand, dom w który mieszkał Chopin został opróżniony, a większość przedmiotów i wyposażenia domu – spalona przez mieszkańców Majorki. Wszystko to z powodu obawy przed zarażeniem gruźlicą.

Całkowitemu zniszczeniu pamiątek zapobiegł jedynie klasztor kartuzów w Valldemossie (Real Cartuja de Jesus de Nazaret). Również w klasztorze kartuzów czeka na nas ekspozycja w Muzeum Fryderyka Chopina i George Sand (Museo Frédéric Chopin y George Sand). Zobaczymy na niej prawdziwe listy, rękopisy, szkice. Jednym z takich eksponatów jest list kompozytora do jego przyjaciela, Juliana Fontany.

Warto zobaczyć również znajdujące się tam majorkańskie pianino, które służyło Chopinowi do tworzenia kompozycji. Jednym z ciekawszych eksponatów jest z kolei pukiel włosów kompozytora zachowany przez George Sand.

Valldemossa to także miasto, w którym od 1930 r. w sierpniu rokrocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski poświęcony polskiemu kompozytorowi (Festival Chopin de Valldemossa).

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY