Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiPort de Sóller - Miasto pomarańczy na Majorce

Port de Sóller – Miasto pomarańczy na Majorce

Palma de Mallorca czy Valldemossa? Jeśli zastanawiasz się, które miasto na Majorce warto odwiedzić podczas kolejnych wakacji, być może Twój wybór powinien paść na coś całkiem innego?

Port de Sóller (hiszp. Puerto de Sóller) to miasto na Majorce położone w północno-zachodniej części wyspy. Tak naprawdę jest ono częścią większej aglomeracji o nazwie Sóller. Różnica jest taka, że podczas gdy Sóller obejmuje część śródlądową, Port de Sóller – to miasteczko (port) położone na wybrzeżu. Ponieważ oba miejsca położone są blisko siebie i łączy je kilka wspólnych atrakcji turystycznych, w tym artykule przyjrzymy się im obu naraz.

Pomarańcze! Wszędzie te pomarańcze!

Sóller przez Hiszpanów często jest określane jako Valle de los Naranjos, czyli Dolina Pomarańczy. Jak nietrudno się domyślić nazwa ta wzięła się od uprawianych w tym miejscu drzew pomarańczy. Mówi się, że niektóre z nich zostały zasadzone jeszcze przez muzułmanów i rosną tutaj już od X wieku!

Niezależnie od tego, ile w tym prawdy, faktem jest, że pomarańcze z Sóller charakteryzują się wyjątkowym smakiem. Odbiega on znacznie od tego, do którego przywykliśmy, kupując te owoce w Polsce, czy nawet w kontynentalnej części Hiszpanii. Nic dziwnego, że przez długi czas gospodarka Sóller opierała się niemal wyłącznie na eksporcie pomarańczy. Te owoce to niemal symbol tego miasta, dlatego koniecznie spróbuj ich, będąc w tym miejscu.

Gaje pomarańczowe w Sóller.
Gaje pomarańczowe w Sóller.

CIEKAWOSTKA: Oprócz pomarańczy, spróbuj w Sóller także lodów! Te najlepsze znajdziesz w Sa Fabrica de Gelats.

Pomarańczowy tramwaj (Tranvía de Sóller)

Jednym z miejsc, które warto zobaczyć, będąc w Port de Sóller jest zabytkowy dworzec kolejowy. Został on wybudowany w pierwszej połowie XX wieku, a dziś jest jedną z głównych atrakcji w mieście. Dlaczego? Na uwagę zasługuje na pewno architektura oraz znajdujące się tutaj muzeum prezentujące dzieła takich mistrzów jak Pablo Picasso i Joan Miró – dwóch hiszpańskich artystów, których łączyła wieloletnia przyjaźń. Jest jednak jeszcze coś…

Tory kolejowe ciągnące się od Palma de Mallorca, przez góry i gaje oliwne w Serra de Tramuntana, aż do Sóller i Port de Sóller wciąż są użytkowane przez zabytkowy pociąg i tramwaj.

Pomarańczowy tramwaj i pociąg oferują więc turystom nietypową wycieczkę przez północno-zachodnie rejony Majorki. W zależności od wybranej trasy, bilet w jedną stronę może kosztować od kilku do kilkunastu euro. Czy warto? Zdecydowanie tak, bo wspomnienia z takiej przejażdżki są bezcenne!

Serra de Tramuntana

Jezioro Embassament de Cuber w górach Serra de Tramuntana, Majorka
Jezioro Embassament de Cuber w górach Serra de Tramuntana, Majorka

Jednym z głównych powodów, dla których turyści odwiedzają Sóller jest usytuowanie tej miejscowości w okolicy gór Serra de Tramuntana. To tutaj znajduje się Puig Mayor – najwyższy szczyt Majorki i całych Balearów. Tutaj też czekają piękne trasy trekkingowe przebiegające przez gaje oliwne i pomarańczowe. Serra de Tramuntana to także pasmo górskie, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lepszej rekomendacji chyba nie trzeba?

Ciekawe miejsca w Sóller i Port de Sóller

Pozytywną cechą Sóller i Port de Sóller jest to, że na ich zwiedzenie wystarczy właściwie jeden dzień. Nie ma tutaj zbyt dużo zabytków, a te które są, nie wymagają dużego nakładu czasu. Najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć to:

Widok na miasto Sóller. W tle widoczny kościół Església de Sant Bartomeu
Widok na miasto Sóller. W tle widoczny kościół Església de Sant Bartomeu
  • Balearic Museum of Natural Sciences – Muzeum Nauk Przyrodniczych na Balearach zostało założone w 1992 roku, a jego celem jest badanie, ochrona i promowanie przyrody w archipelagu Balearów. Oprócz samych odwiedzin w muzeum, warto odwiedzić także znajdujące się w pobliżu ogrody botaniczne.
  • Església de Sant Bartomeu – kościół z  XIII wieku, który znajduje się przy placu Plaça de sa Constitució. Jest to ciekawy przykład architektury romańskiej i barokowej na Majorce.
  • Banco de Sóller – zabytkowy gmach banku zaprojektowany w stylu modernistycznym przez katalońskiego architekta Joana Rubió.
  • Pałac Can Prunera – budowla wzniesiona w latach 1904-1911. Dziś w jej wnętrzach znajdziemy Muzeum Modernizmu. Miejsce to warto zobaczyć zarówno ze względu na architekturę, jak i organizowane tutaj wystawy.

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY