Strona głównaHiszpaniaAtrakcje w HiszpaniiSerra de Tramuntana - Pasmo górskie na Majorce

Serra de Tramuntana – Pasmo górskie na Majorce

Kto leci na Majorkę, żeby wypoczywać na plaży? Każdy! Kto wybiera tę wyspę, aby pochodzić po górach? Hm, to tam są jakieś góry?

Serra de Tramuntana to pasmo górskie w północno-zachodniej części Majorki, którego długość wynosi 90 km, a średnia szerokość około 10 km. Wysokość tych gór nie jest zbyt duża. Najwyższy szczyt, czyli Puig Mayor (Puig Major) osiąga 1445 metry nad poziomem morza (jest to także najwyższy szczyt Balearów).

WARTO WIEDZIEĆ: Serra de Tramuntana to nazwa w języku katalońskim. W języku hiszpańskim (kastylijskim) brzmi ona Sierra de Tramontana.

Wędrując szlakami Serra de Tramuntana czeka nas nie tylko widok gór. Zobaczymy tu także górskie jeziora (Embassament de Cuber i Gorg Blau), strome urwiska, przełęcze, doliny, a nawet gaje oliwne i pomarańczowe. Nie brakuje też zwierząt hodowlanych (głównie owce i kozy), które wypasają się na pobliskich pastwiskach lub zboczach. Tak duża mnogość krajobrazów zasługuje na uwiecznienie, dlatego nie zapomnij zabrać ze sobą aparatu lub kamery.

Zanim przejdziemy do szczegółów już na wstępie warto doprecyzować, że góry Serra de Tramuntana to miejsce, które ma do zaoferowania wiele nie tylko miłośnikom trekkingu. Mnóstwo malowniczych miasteczek, zjawiskowy Przylądek Formentor i turkusowe górskie jeziora systematycznie przyciągają w to miejsce zakochanych, fotografów i wszystkie osoby spragnione najbardziej bajkowych krajobrazów.

Jezioro Embassament de Cuber w górach Serra de Tramuntana, Majorka.
Jezioro Embassament de Cuber w górach Serra de Tramuntana, Majorka.

Góry Serra de Tramuntana na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Piękne krajobrazy, które możemy zobaczyć podczas wędrówki górskimi szlakami, zasługują na wyróżnienie. Nikogo więc nie powinno dziwić, że pasmo górskie Serra de Tramuntana zostało dostrzeżone przez organizację UNESCO. Co ciekawe, nie wpisano go jednak na Listę Dziedzictwa Naturalnego, a na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Skąd taka decyzja?

Odpowiedź znajdziemy, przyglądając się bliżej wszystkiemu temu, co zobaczymy podczas pieszej wędrówki w tym miejscu. Dostrzeżemy wówczas stare farmy, akwedukty czy studnie. Przypominają one o tym, jak ten trudny w uprawie teren ludzie potrafili dostosować do swoich potrzeb. To właśnie dlatego bardziej niż za przyrodę, to miejsce na Majorce doceniane jest za wytwory ludzkiej działalności, czyli wytwory kultury.

Najpiękniejsze miejsca do odwiedzenia

Jeśli planujesz wycieczki w góry Serra de Tramuntana, po pierwsze polecam Ci wyposażenie się w dobry samochód lub jednoślad (możesz je wynająć na stronie RentalCars), a po drugie – w stalowe nerwy. Te drugie przydadzą Ci się podczas przemierzania kilometrów górskich serpentyn, którymi oplecione są te wzgórza. Trasy te są równie malownicze, co i wymagające koncentracji, dlatego polecam szczególną ostrożność osobom, które posiadają prawo jazdy od niedawna.

Latarnia morska na Cap de Formentor
Przylądek Formentor w górach Serra de Tramuntana.

Ile czasu potrzeba na wycieczki po górach Serra de Tramuntana? Jeden dzień to będzie na pewno za mało, bo to pasmo górskie obfituje w naprawdę mnóstwo malowniczych zakątków, które aż proszą się o odwiedzenie! Na uwagę na pewno zasługuje Przylądek Formentor, czyli najdalej wysunięty na północ fragment Majorki (zachody słońca latem przyciągają w to miejsce mnóstwo turystów). Absolutnie godne polecenia jest też miasteczko Valldemossa, które jest bardzo mocno związane z postacią Fryderyka Chopina i George Sand.

Gaje pomarańczowe w Sóller.
Gaje pomarańczowe w okolicy miasteczka Sóller (Góry Serra de Tramuntana).

Warto odwiedzić Port de Soller – miasto pomarańczy, które słynie z uprawy tych owoców i w którym możemy przejechać się pięknym, zabytkowym tramwajem. Deià, Fornalutx, Banyalbufar i Andratx to kolejne urokliwe miasteczka, które raz po raz oferują piękne widoki z jednej strony na górskie szczyty, a z drugiej – na wszechobecne morze. Miłośnicy zabytków sakralnych mogą odwiedzić też miejscowość Lluc, gdzie znajduje się znane sanktuarium – jedno z najbardziej emblematycznych miejsc kultu chrześcijańskiego na Majorce.

Najwyższe szczyty w Sierra de Tramontana

Najwyższy szczyt w górach Sierra de Tramontana to Puig Major (1445 m n.p.m.). Nie jest to jednak jedyny wysoki punkt w tym paśmie górskim. Na uwagę zasługuje również Puig de Massanella (1365 m n.p.m.) – drugi najwyższy punkt w tym paśmie górskim oraz w całych Balearach. Nieco mniej wymagający za to oferujący równie zjawiskowe widoki jest także szczyt Puig de l’Ofre położony na wysokości 1091 m n.p.m.

Wąwóz Torrent de Pareis

Chętni mogą wybrać się na wycieczkę malowniczym wąwozem Torrent de Pareis. Trasa ta, choć niezwykle malownicza, nie należy do najłatwiejszych, a jej przejście zajmuje kilka dobrych godzin. Z tego powodu jest to szlak polecany głównie osobom doświadczonym w temacie górskich wędrówek. Nie polecam też zabierać na taką wycieczkę dzieci lub wybierać się na szlak przy kiepskiej pogodzie. Wąwóz Torrent de Pareis był niestety wielokrotnie miejscem nieszczęśliwych wypadków, dlatego decydując się na jego odwiedzenie, należy zachować dużą ostrożność.

Trekking w górach Serra de Tramuntana

Puig Major to najwyższy punkt w Serra de Tramuntana.
Puig Major to najwyższy punkt w Serra de Tramuntana.

Niezbyt duża wysokość Serra de Tramuntana oraz położenie blisko Palma de Mallorca (stolicy wyspy i jej najpopularniejszego miasta) sprawiają, że wiele osób do trekkingu w tym miejscu podchodzi błaho i bez przygotowania. Osoby doświadczone we wspinaczce górskiej i trekkingu rzeczywiście raczej nie będą miały tutaj problemu. Jeśli jednak do nich nie należysz, przeczytaj kilka porad, które pozwolą Ci czerpać z pobytu w tym miejscu samą przyjemność:

  1. Zabierz ze sobą wygodne buty i ubierz się na cebulkę. Nie zapomnij o ciepłych ubraniach, ponieważ w zimie zdarza się, że w wysokich partiach gór i na szlakach leży śnieg. Pamiętaj też, że mimo niewielkiej wysokości, podczas wędrówki od 0 m n.p.m. do 1445 m n.p.m. różnica wysokości jest odczuwalna i będzie miała wpływ na Twój organizm (można się zmęczyć).
  2. Nie licz w 100% na swój telefon. W niektórych częściach Serra de Tramuntana zasięg jest znikomy lub nie ma go wcale. Z tego powodu bardziej niezawodny będą tradycyjny kompas i mapa, które pomogą Ci wrócić na szlak, gdy zgubisz drogę.
  3. Nie idź sam(a). Wspomniany wyżej brak zasięgu w telefonie oraz momentami niełatwa droga to główne przesłanki ku temu, aby na wycieczkę szlakami Serra de Tramuntana wybrać się w grupie lub przynajmniej we dwoje. Na Majorce prowadzone są wycieczki górskimi szlakami – to dobry wybór dla osób mniej zaawansowanych lub podróżujących w pojedynkę.
  4. Trzymaj się szlaku. Wiele górskich szlaków przebiega przez tereny prywatne. Ich właściciele są jednak zwykle pozytywnie nastawieni do turystów. Przyjętą tu normą jest to, że lepiej przejść część szlaku terenem prywatnym, niż zbaczać z drogi.
  5. Trekking wymaga przygotowania. Sprawdź dostępne szlaki i wybierz ten, którym będziesz się poruszać. Zaletą Serra de Tramuntana jest to, że możesz wybrać się tutaj zarówno na wycieczkę kilkugodzinną, jak i kilkudniową (po drodze zahaczając o miejscowości takie jak: Deià, Valldemossa, FornalutxSóller czy piękny wąwóz Torrent de Pareis). Jednym z popularniejszych szlaków jest La Ruta de Pedra en Sec (GR-221).

Odkryj Baleary

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:

Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies.

Zobacz także: Pogoda na Majorce.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. The Serra de Tramuntana is one of the best place in Mallorca and the whole balearic islands. There are the most beautiful views of the island. During the trip, you can discover the torrent de pareis, the town of deia and other beautiful towns and villages.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.