Wyspy Cies – nieznany archipelag Hiszpanii
5 (100%) 1 vote[s]

Wszyscy znamy Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Ale czy wiesz, że w Hiszpanii znajdują się także inne wyspy, które przez większość przewodników turystycznych są pomijane? 

Wyspy Cies - nieznany hiszpański archipelag | Hiszpania, wyspy Hiszpanii // Hispanico.plWyspy Cies to dość mały archipelag składający się z kilku wysp, który jest położony na Atlantyku. Wraz z wyspami Ons i kilkoma innymi, mniejszymi wysepkami wchodzi w skład Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji. Jest to zarazem miejsce tak piękne, że zostało ochrzczone hiszpańskimi Karaibami, a starożytni Rzymianie nazywali Cies “Wyspami bogów”. W skład archipelagu wysp Cies wchodzą wyspy Monteagudo, Do Faro i San Martiño.

Puste plaże i limity dla turystów

Wyspy Cies - nieznany hiszpański archipelag | Hiszpania, wyspy Hiszpanii // Hispanico.plJest jedna rzecz, która zdecydowanie wyróżnia Wyspy Cies od innych hiszpańskich wysp – jest to brak turystów. Lokalne władze bardzo dbają o to, aby wyspy zachowały swój mało komercyjny i dziewiczy charakter. Nie chcąc powtórzyć sytuacji jaka ma miejsce chociażby na Majorce, wszystkich gości obowiązują limity. Dziennie na wyspach może przebywać jedynie 2200 turystów. Jeżeli więc waszym marzeniem są spacery po pustej plaży – to to miejsce jest zdecydowanie dla was!

Wyspy Cies to przede wszystkim piękne plaże i fenomenalne widoki. Najbardziej spektakularną z nich jest Playa de Rodas, która otrzymała tytuł najpiękniejszej plaży świata od brytyjskiego dziennika The Guardian w 2007 roku.

Zachwyceni będą także miłośnicy aktywnego spędzania czasu: na Cies można żeglować, a także nurkować. Jest to również fantastyczne miejsce do pieszych wędrówek – znajdziemy tam kilka szlaków turystycznych, które pozwalają nie tylko na zwiedzanie, ale także na bliższe poznanie miejscowej flory i fauny. Wyspy Cies to także miejsce jednej z największych na świecie kolonii ptaków morskich.  A jeżeli znudzą Cię sosnowe lasy, piaszczyste plaże i strome klify, zawsze możesz udać się na zwiedzanie pobliskiego Vigo.

 

Jak dostać się na Wyspy Cies?

Wyspy Cies - nieznany hiszpański archipelag | Hiszpania, wyspy Hiszpanii // Hispanico.plJak wspomniałam, Wyspy Cies unikają zbyt dużego oblężenia turystami. W związku z tym, dojazd w to miejsce również może wydać się utrudniony. Na wyspy można dostać się wyłącznie promem (bilety najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem przez Internet) z miejscowości Vigo, Baiona lub Cangas del Morrazo.

Odwiedzając Wyspy Cies, nie zapomnij zaglądnąć także do Vigo…

Skoro mowa o Vigo, warto zatrzymać się na chwilę w tym pięknym mieście. Położone niedaleko granicy z Portugalią, kryje w sobie wiele atrakcji. Będąc w Vigo koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Sztuki Nowoczesnej i muzeum Naturnova (poświęcone tematyce środowiska).

Najsłynniejszym punktem w Vigo jest jednak Twierdza Castro położona na granicy hiszpańsko-portugalskiej. Zbudowana w 1655 roku, miała służyć odpieraniu ataków sąsiadów. Dzisiaj twierdza służy za wspaniałe miejsce do spacerów i podziwiania pięknych krajobrazów.

Vigo jest również nazywane “Miastem Oliwnym”. Wiąże się z tym legenda mówiąca o tym, iż po jednej z wojen wszystkie drzewa oliwne symbolizujące pokój w Galicji zostały ścięte. Ostało się tylko jedno – w samym centrum Vigo.

Zobacz także: Wyspy Kanaryjskie lub Baleary.

Paulina Roszkowska

Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.
Paulina Roszkowska
avatar