Strona głównaHiszpaniaHiszpańskie wyspy i archipelagiWyspy Cies (Islas Cíes) - Nieznany hiszpański archipelag w Galicji

Wyspy Cies (Islas Cíes) – Nieznany hiszpański archipelag w Galicji

Wszyscy znamy Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Ale czy wiesz, że w Hiszpanii znajdują się także inne wyspy, które przez większość przewodników turystycznych są pomijane? 

Wyspy Cíes (gal. Illas Cíes) to dość mały archipelag składający się z kilku wysp (Monteagudo, Do Faro i San Martiño), który jest położony na Atlantyku. Wraz z wyspami Ons i kilkoma innymi, mniejszymi wysepkami tworzy Park Narodowy Atlantyckich Wysp Galicji (Parque Nacional de las Islas Atlánticas de Galicia).

CIEKAWOSTKA: W starożytności Rzymianie nazywali Cíes „Wyspami bogów”. Dziś mówi się, że to „Hiszpańskie Karaiby”.

Puste plaże i limity dla turystów na Islas Cíes

Jest jedna rzecz, która zdecydowanie wyróżnia Wyspy Cies od innych hiszpańskich wysp – jest to brak turystów. Lokalne władze bardzo dbają o to, aby wyspy zachowały swój mało komercyjny i dziewiczy charakter.

Jest jedna rzecz, która zdecydowanie wyróżnia Wyspy Cies od innych hiszpańskich wysp – jest to brak turystów. Lokalne władze bardzo dbają o to, aby wyspy zachowały swój mało komercyjny i dziewiczy charakter. Nie chcąc powtórzyć sytuacji jaka ma miejsce chociażby na Majorce, wszystkich gości obowiązują limity. Dziennie na wyspach może przebywać jedynie 2200 turystów. Jeżeli więc waszym marzeniem są spacery po pustej plaży – to to miejsce jest zdecydowanie dla was!

Wyspy Cies (Islas Cies), Galicja (Hiszpania)
Wyspy Cies (Islas Cies), Galicja (Hiszpania)

Wyspy Cies to przede wszystkim piękne plaże i fenomenalne widoki. Najlepsza plaża to Playa de Rodas, która została okrzyknięta najpiękniejszą plażą świata przez brytyjski dziennik The Guardian w 2007 roku.

Wyspy Cies (Islas Cies) oferują idealne warunki do obcowania z naturą sam na sam
Wyspy Cies (Islas Cies) oferują idealne warunki do obcowania z naturą sam na sam

Zachwyceni będą także miłośnicy aktywnego spędzania czasu: na Cies można żeglować, a także nurkować. Jest to również fantastyczne miejsce do pieszych wędrówek – znajdziemy tam kilka szlaków turystycznych, które pozwalają nie tylko na zwiedzanie, ale także na bliższe poznanie miejscowej flory i fauny. Wyspy Cies to także miejsce jednej z największych na świecie kolonii ptaków morskich.  A jeżeli znudzą Cię sosnowe lasy, piaszczyste plaże i strome klify, zawsze możesz udać się na zwiedzanie pobliskiego Vigo.

Jak dostać się na Wyspy Cies?

Jak wspomniałam, Wyspy Cies unikają zbyt dużego oblężenia turystami. W związku z tym, dojazd w to miejsce również może wydać się utrudniony. Na wyspy można dostać się wyłącznie promem (bilety najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem przez Internet) z miejscowości Vigo, Baiona lub Cangas del Morrazo.

Odwiedzając Islas Cies, zaglądnij także do Vigo!

Skoro mowa o Vigo, warto zatrzymać się na chwilę w tym pięknym mieście. Położone niedaleko granicy z Portugalią, kryje w sobie wiele atrakcji. Będąc w Vigo koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Sztuki Nowoczesnej i muzeum Naturnova (poświęcone tematyce środowiska).

Vigo (Galicja, Hiszpania)
Vigo (Galicja, Hiszpania)

Najsłynniejszym punktem w Vigo jest jednak Twierdza Castro. Zbudowana w 1655 roku, miała służyć odpieraniu ataków sąsiadów. Dzisiaj twierdza służy za wspaniałe miejsce do spacerów i podziwiania pięknych krajobrazów.

Vigo jest również nazywane „Miastem Oliwnym”. Wiąże się z tym legenda mówiąca o tym, iż po jednej z wojen wszystkie drzewa oliwne symbolizujące pokój w Galicji zostały ścięte. Ostało się tylko jedno – w samym centrum Vigo.

Odkryj Galicję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas.

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY