Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiPontevedra i legendarne pochodzenie miasta

Pontevedra i legendarne pochodzenie miasta

Północ Hiszpanii kryje wiele magii i tajemnic. Jeśli szukasz ucieczki przed typowymi wakacyjnymi miejscówkami, w tym artykule poznasz jedno z takich miejsc.

Pontevedra to miasto w regionie Galicji, położone nad rzeką Lérez. W czasach renesansu jego powstanie zaczęto wiązać z pewną legendą, która do dziś jest całkiem popularna, choć ma niewiele wspólnego z prawdą. Mówi ona o tym, że miasto zostało założone przez Teukrosa – jednego z bohaterów wojny trojańskiej. W rzeczywistości niestety nie ma na to żadnych dowodów. Wszystkie dane historyczne wskazują bowiem na to, że Pontevedra została założona przez Rzymian. Kluczowym punktem w rozwoju miasta stała się budowa mostu na rzece Lérez (Ponte do Burgo), wokół którego zaczęły powstawać pierwsze miejskie zabudowania.

Zwiedzanie Pontevedry – Najlepsze miejsca i Atrakcje

Zwiedzanie Pontevedry warto rozpocząć od wizyty na starówce (Casco Antiguo de Pontevedra). To jedno z największych i najlepiej zachowanych centrów historycznych w Galicji. Zobaczysz tu budynki, które pamiętają czasy średniowiecza i były świadkami najważniejszych wydarzeń w mieście.

Bazylika Santa María la Mayor to jeden z największych zabytków w mieście Pontevedra, Hiszpania
Bazylika Santa María la Mayor to jeden z największych zabytków w mieście Pontevedra, Hiszpania

Do tych najciekawszych należą: kościół Iglesia de Santa María la Mayor, kościół Iglesia de la Virgen Peregrina na placu Plaza de La Peregrina, kościół Iglesia de San Francisco oraz ruiny konwentu Santo Domingo (Ruínas de Santo Domingo).

Mówi się, że Pontevedra to idealne miejsce dla spacerujących. Spacerują nie tylko mieszkańcy, ale też turyści i pielgrzymi zmierzający do Santiago de Compostela. Jeśli chcesz w pełni poznać Pontevedrę, to na jej zwiedzanie również wybierz się pieszo.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli interesują Cię lokalne wydarzenia kulturalne, odwiedź centrum kultury Pazo da Cultura de Pontevedra.

Szlak Sendas del Lérez

Doskonałe miejsce na spacer to nie tylko starówka Pontevedry, ale także szlak Sendas del Lérez ciągnący się wzdłuż rzeki Lérez. Przebiega on przez najbardziej malownicze, zielone zakątki miasta. Na wycieczkę możesz wybrać się pieszo lub na rowerach. Nie zapomnij wziąć z sobą także aparatu, bo pięknych widoków tu nie brakuje!

Lokalne rarytasy!

Prowincja Pontevedra znana jest ze znakomitej gastronomii. Restauracje serwujące lokalne dania wyrastają na każdym kroku, a tradycje kulinarne łączą produkty ziemi i morza. Flagowym daniem jest Pulpo á Feira – gotowana ośmiornica podawana z ziemniakami. Warto spróbować także ryby Lamprea oraz owoców morza właściwie w każdym wydaniu.

Jeśli lubisz eksperymentować i poznawać nowe smaki, spróbuj zupy z kasztanów (Caldo de Castañas) oraz zielonych papryczek Pimientos de Padrón. Na deser poleca się z kolei La Filloa, czyli naleśnik w galicyjskim wydaniu.

Najlepszym miesiącem na kulinarną turystykę po Pontevedrze jest listopad. Wtedy to w mieście odbywa się konkurs gastronomiczny Pontedetapas. Biorą w nim udział różne restauracje, serwując swoim gościom najlepsze regionalne tapas! Oprócz tradycyjnych smaków, pod uwagę brana jest także kreatywność kucharzy w serwowaniu swoich małych, kulinarnych dzieł sztuki.

Kiedy jechać do Pontevedry?

Pod kątem pogody najlepsze będzie oczywiście lato. Jeśli natomiast chcesz zobaczyć Pontevedrę z niecodziennej perspektywy, wybierz się tutaj podczas jednej z wielu fiest. Jedną z ciekawszych jest Galegote Rock – festiwal, którego głównymi bohaterami są język galicyjski i muzyka.

Miłośnicy jazzu i bluesa mogą natomiast wybrać się do Pontevedry w lipcu. Wtedy to odbywa się tu międzynarodowy festiwal dedykowany obu tym gatunkom muzycznym.

Jeszcze ciekawiej jest podczas odbywającego się w sierpniu festiwalu Itineranta. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to uliczny festiwal teatralno-muzyczny. Rzeczywistość czasem trudno opisać słowami, dlatego zobaczcie mały wycinek jednego z „przedstawień” 🙂

Targi Kulturalne CULTURGAL

Jesienią Pontevedra przyciąga turystów za sprawą CULTURGAL. Są to targi kulturalne skupiające się wokół książek, kreacji audiowizualnych, sztuk scenicznych, muzyki, designu, Internetu i nowych technologii. Właściwie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tym bardziej, że podczas targów prezentują się najlepsze firmy rynku kreatywnego Galicji.

Odkryj Galicję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY