Ribeira Sacra – Święta Riwiera Galicji i jej tajemnice
5 (100%) 1 vote[s]

O tym, że Galicja należy do tzw. Zielonej Hiszpanii wie każdy turysta, który odwiedza ten region. Są jednak takie zakątki, które trudno opisać w kilku słowach.

Ribeira Sacra nazywana jest najpiękniejszym rejonem Galicji. To tutaj koryto rzeki Sil tworzy naturalną granicę pomiędzy prowincjami Ourense i Lugo. W pierwszej kolejności zachwycają więc widoki. Potężne, majestatyczne góry porośnięte lasami, ale też winoroślą. Takich krajobrazów się nie zapomina.

Święta Riwiera i opuszczone klasztory

Urlop w Ribeira Sacra ma sens wtedy, jeśli wybierasz się tutaj co najmniej na kilka dni. Tylko w ten sposób dasz sobie szansę na prawdziwe odkrycie tej części Galicji. Największą atrakcją są dziesiątki średniowiecznych kościołów i aż 18 klasztorów. To głównie z ich powodu region ten nazwano Ribeira Sacra, czyli Święta Riwiera.

Parador de Santo Estevo (Ribeira Sacra, Galicja)
Parador de Santo Estevo

San Estevo de Ribas de Sil to największy klasztor w tym rejonie, który został założony w X wieku. Zaskakująca jest nie tylko jego historia i architektura, ale także to, że dziś pełni on funkcję hotelu. By spędzić noc w Parador de Santo Estevo za pokój przyjdzie nam zapłacić od 500-1300 zł. Cena nie mała, ale ile razy w życiu masz okazję przespać się w klasztornych murach sprzed tysiąca lat?

Takich miejsc jak Parador de Santo Estevo jest więcej. Przykładowo hotel Palacio de Sober powstał ruinach pałacu z XVII wieku, a hotel Rectoral de Castillon został przekształcony z dawnego domu dla księży. Szukając kompletnej ucieczki od rzeczywistości, odwiedź natomiast Casa da Vila (niewielki, kamienny dom liczący aż 250 lat) lub położony w górach hotel O Remanso Dos Patos.

Ribeira Sacra (Galicja, Hiszpania)
Ribeira Sacra (Galicja, Hiszpania)

 

Doskonałe wino z Ribeira Sacra

Ribeira Sacra to także region o wielowiekowej tradycji winiarskiej. Kiedyś trudnili się tym mnisi z okolicznych klasztorów. Dziś piękne, tarasowe winnice pełnią także funkcję atrakcji turystycznej. Wiele z nich można zwiedzić, wziąć udział w pokazach wyjaśniających specyfikę uprawy winorośli w Ribeira Sacra oraz kupić wytwarzane w tych miejscach wina.

Ribeira Sacra (Galicja, Hiszpania)
Ribeira Sacra (Galicja, Hiszpania)

Charakterystyczną cechą winnic w tym regionie jest to, że podczas zbiorów wykorzystywana jest tylko siła ludzkich rąk (i nóg). Strome zbocza uniemożliwiają wykorzystanie specjalistycznych maszyn, które ułatwiłyby zbiory i zwiększyłyby wydajność. Tak trudne warunki wpływają też niestety na to, że winobranie w tym miejscu uważane jest za jedno z najniebezpieczniejszych na świecie.

Ribeira Sacra - Hotele w okolicy:

Booking.com

Rabat AIRBNB: www.airbnb.pl/c/jalvaro55

Odkryj Galicję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Prowincja Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
A Coruña Atrakcje: Wieża Herkulesa, Przylądek Finisterre (Cabo Finisterre). Miasta: A Coruña, Santiago de CompostelaSan Andrés de Teixido, A Pobra do Caramiñal.
Lugo Atrakcje: Ribeira Sacra, Playa de las Catedrales. Miasta: Lugo.
Ourense Atrakcje: Ribeira Sacra. Miasta: Ourense, Carballeda de Valdeorras.
Pontevedra Atrakcje: Wyspy Cies. Miasta: Vigo, Pontevedra, Vilagarcía de Arousa, Vila de Cruces.
 
Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)

avatar