Ten region składa się z aż ośmiu prowincji (Almería, Kadyks, Kordoba, Grenada, Huelva, Jaén, Malaga, Sewilla), a cztery z nich znajdują się nad Morzem Śródziemnym.

Andaluzja to region łączący w sobie historię dwóch kultur. Duży wpływ na architekturę tego regionu wywarło 800 lat panowania muzułmanów w tej części Hiszpanii. W tym okresie Kordoba była największym i najbogatszym miastem w całej Europie Zachodniej!

Klimat

Andaluzja oferuje jeden z najcieplejszych klimatów w Europie. Słońce świeci tam przez prawie cały rok, co sprzyja uprawie oliwek (75% zbioru krajowego) oraz cytrusów. Opady deszczu są tam niewielkie (najbardziej deszczową porą roku jest zima). Opady śniegu zdarzają się z kolei tylko w wysokich partiach gór.

Dialekt andaluzyjski

Andaluzja to także region, w którym spotkamy jeden z najbardziej wyróżniających się dialektów języka hiszpańskiego. Spośród wszystkich jego odmian używanych w Hiszpanii to właśnie dialekt andaluzyjski najbardziej przypomina język hiszpański, jakim posługują się także mieszkańcy Ameryki Łacińskiej. O jego niezrozumiałości krążą już nawet legendy, które z powodzeniem wykorzystywane są w wielu filmach i serialach (np. “Hiszpański temperament” oraz “Allí abajo”).

Trudność andalú wynika między innymi z różnic fonetycznych. W niektórych regionach występuje zjawisko ceceo (polega ono na sepleniącym wymawianiu „s”) oraz powszechne jest niewypowiadanie litery „s” na końcu wyrazów. Między poszczególnymi prowincjami Andaluzji można też napotkać różnice w słownictwie.

Andaluzja zaprasza do zwiedzania!

Region ten posiada wiele atrakcji turystycznych. Najlepiej zwiedzić go w całości, od wschodniego krańca, gdzie znajduję się jedyna naturalna w Europie pustynia, aż po znajdujący się na zachodzie Gibraltar. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: urokliwe miasteczka, szlaki górskie, parki narodowe, a nawet stoki narciarskie!

Sewilla

Wspólnota autonomiczna Andaluzji // Hispanico.plSewilla to stolica prowincji o tej samej nazwie. Jej symbolem jest Giralda, czyli dzwonnica, przylegająca do największej na świecie gotyckiej katedry (hiszp. La Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla). Budowę świątyni rozpoczęto w 1184 roku na rozkaz kalifa Jusufa Jakuba al-Mansura X, który nakazał zbudowanie meczetu, jakiego jeszcze nikt nie widział na ziemiach muzułmańskich. W XVI wieku wieża została przekształcona w dzwonnicę – znajdują się w niej aż 24 dzwony, a z tarasu na jej szczycie można podziwiać przepiękny widok na cztery strony miasta.

Wspólnota autonomiczna Andaluzji // Hispanico.plW Sewilli obchodzi się również w kwietniu słynne w całej Hiszpanii święto Feria de Abril. W ciągu tygodnia trwania festynu niektóre z ulic są całkowicie zajęte przez płócienne namioty (hiszp. casetas) w których spotykają się znajomi, aby od rana do wieczora tańczyć i jeść regionalne potrawy. Podczas tego święta odbywają się też walki byków.

Zobacz także: 10 atrakcji turystycznych w Sewilli

Granada

Wspólnota autonomiczna Andaluzji // Hispanico.plGranada jest nazywana perłą Andaluzji. Doskonałym tego potwierdzeniem jest popularne powiedzenie „No hay en la vida nada como pena de ser ciego en Granada”, które oznacza „Nie ma w życiu nic bardziej godnego współczucia, niż być ślepym w Granadzie”.

Najsłynniejszym zabytkiem w tym mieście jest bez wątpienia tłumnie odwiedzana przez turystów Alhambra, która w 1984 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Pierwsze zabudowania powstały tam już w IX wieku. Z tego właśnie okresu pochodzi Alcazaba, zamek na szczycie wzgórza. Na terenie kompleksu znajduję się również część bardziej reprezentacyjna, czyli pałac z kilkoma dziedzińcami i dekorowanymi salami oraz letnia rezydencja wraz z przepięknymi ogrodami w stylu arabskim z licznymi fontannami.

Zobacz także: Hipnotyzująca Granada

Sierra Nevada

To najwyższy łańcuch górski w kontynentalnej części Hiszpanii, znajduję się tam drugi co do wielkości szczyt w kraju, Mulhacén (3478 m n.p.m.). Aż przez pół roku (od listopada do maja) panują tam dobre warunki do jazdy na nartach, można się wtedy zatrzymać w jednej z licznych baz wypadowych.

Z kolei, wybierając się w góry latem, warto pamiętać o panujących tam ekstremalnych warunkach. Najwyższe partie pasma są niemal całkowicie pozbawione wody, a krajobraz nabiera wtedy pustynnego wyglądu. Na szlakach, z których większość należy do Parque Nacional de Sierra Nevada, można natknąć się także na dziko żyjące koziorożce.

Ronda

Wspólnota autonomiczna Andaluzji // Hispanico.plNiewielkie miasteczko Ronda, leżące w prowincji Málaga, jest uważane za jedno z najpiękniejszych w całej Andaluzji. Rozciąga się ono po dwóch stronach wąwozu (hiszp. Tajo de Ronda) głębokiego na około 160m i szerokiego na niemal 100m. Po jego dnie płynie wąska rzeka Guadalevín, a nad urwiskiem znajdują się domy dosłownie zawieszone nad przepaścią (hiszp. casas colgadas).

Wąwóz łączy most Puente Nuevo. Po jego południowej stronie znajduję się starsza, mauretańska część miasta, a po północnej chrześcijańska już starówka. Jednym z największych zabytków arabskiej dzielnicy jest Casa del Rey Moro, przestronna rezydencja z dwiema wieżami. Po drugiej stronie miasta z kolei mieści się arena walk byków (hiszp. Real Maestranza de Caballería) na której powstały obowiązujące do dnia dzisiejszego zasady korridy.

Zobacz także najważniejsze miasta Andaluzji:

 

Agnieszka Zaborska

Agnieszka Zaborska

Studenta filologii iberyjskiej na specjalizacji dziennikarskiej. Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego co z nim związane. W najbliższej przyszłości planuję zamieszkać w najgorętszym regionie Hiszpanii, Andaluzji, w ramach programu Erasmus.
Agnieszka Zaborska

Latest posts by Agnieszka Zaborska (see all)

PODZIEL SIĘ

3 Komentarze - "Andaluzja"

avatar