Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiJaskinie i wulkany w HiszpaniiJaskinia Cueva de Nerja i największy stalagnat na świecie

Jaskinia Cueva de Nerja i największy stalagnat na świecie

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Co tam wakacje na plaży… Co tam zabytki… Tym razem zapraszam Was w całkiem inne okoliczności przyrody na wybrzeżu Costa del Sol. A mowa o największej jaskini w Hiszpanii, a w dodatku jednej z największych jaskiń w Europie! Znajduje się ona zaledwie godzinę drogi od miasta Malaga, więc wsiadajcie w auto i jedziemy!

Cueva de Nerja to jaskinia w górach Sierra de Tejeda położona tuż obok miejscowości Nerja w Andaluzji. Uważana jest za największą tego typu atrakcję w Hiszpanii – liczy ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych. Oraz jedną najciekawszych! Mimo że do jej odkrycia doszło dopiero w 1959 roku, to dziś miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Nic dziwnego, jej stalaktyty i stalagmity sięgające czasów prehistorii robią niesamowite wrażenie! A skąd wzięła się ta sława?

Największy stalagnat na świecie!

Stalagnat, czyli inaczej – kolumna skalna powstała w wyniku połączenia się stalaktytu (naciek z góry) ze stalagmitem (naciek od dołu). Mając za sobą terminologiczne zagwozdki, możemy przejść do konkretów. Największy stalagnat na świecie, którym może pochwalić się Jaskinia Nerja mierzy 32 metry wysokości, a jego podstawa liczy ponad 90 metrów kwadratowych. Tak pokaźne rozmiary sprawiły, że obiekt ten został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa, jako największa kolumna skalna na świecie.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli chcesz wybrać się do jaskini Nerja na własną rękę, a nie posiadasz samochodu, możesz go wynająć na stronie RentalCars.

Jaskinia Nerja wewnątrz kryje liczne naturalne atrakcje, do których oprócz wspomnianych już stalagnatów, stalagmitów oraz stalaktytów możemy zaliczyć draperie naciekowe, kolumny skalne oraz inne formy nacieków jaskiniowych, które formowały się tu przez prawie 5 milionów lat. Dodatkowo znajduje się tu cudo, którego sami się nie spodziewaliśmy! W Cueva de Nerja możemy dostrzec pierwsze dzieła sztuki w dziejach ludzkości. Ciekawi jesteście, co przedstawiają? Czytajcie dalej!

Piękne formacje skalne

Mimo że są w 100% wytworami przyrody, to bez pomocy człowieka być może nie byłyby tak fascynujące. Ta pomoc to doskonale zaprojektowane kolorowe oświetlenie jaskini, dzięki któremu jeszcze lepiej możemy dostrzec te niesamowite eksponaty stworzone przez naturę.

Trasa zwiedzania Jaskini Nerja liczy około 5 kilometrów długości i jest świetnie przystosowana do potrzeb zwiedzających. Podzielona jest na kilka kluczowych części zwanych galeriami, z czego każdej z nich przyporządkowana jest nazwa odpowiadająca kształtom formacji skalnych. Dużą część stanowi Galería Turística, której zwiedzanie (w przeciwieństwie do niektórych pomieszczeń) możliwe jest nie tylko w sezonie. Kolejnymi częściami jaskini jest sala duchów, wodospadów, Betlejem czy … galeria kataklizmów. Nie martwcie się, to właśnie ona głównym punktem wycieczki! W liczącej 100 metrów długości sali znajduje się wspomniany już największy stalaktyt na świecie.

Jaskinia Cueva de Nerja i największy stalagnat na świecie
Nerja jaskinia – cud natury kryjący się z dala od centrum miasta

WARTO WIEDZIEĆ: W Cueva de Nerja obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć z użyciem lampy błyskowej. Jeśli więc chcecie przywieźć z tego miejsca ciekawe fotografie, zaopatrzcie się w dobry aparat, który poradzi sobie w warunkach ograniczonego oświetlenia.

Jak doszło do odkrycia Jaskini Nerja?

Przenieśmy się do roku 1959. Piątka chłopców wybiera się na wycieczkę poza centrum miasta Nerja w poszukiwaniu nietoperzy. Dziecinna ciekawość prowadzi ich do pobliskiej jaskini. Aby do niej się przedostać, muszą przebrnąć przez wyłom skalny. Robiąc to, zauważają inny otwór, z którego wydobywa się wilgotne powietrze. Następnego dnia wracają w to samo miejsce z narzędziami, które pozwalają im się znaleźć po drugiej stronie tajemniczej groty. Kiedy im się udaje, zdają sobie sprawę, iż znaleźli się w wielkiej galerii, w której obok ceramicznych narzędzi widzą … ludzkie szkielety. Chłopcy mówią o swoim odkryciu rodzicom oraz nauczycielom i wkrótce rozpoczęto badania archeologiczne.

Co kryje jaskinia Cueva de Nerja?

Jaskinia Cueva de Nerja to najważniejsza atrakcja w tym mieście
Jaskinia Cueva de Nerja to najważniejsza atrakcja w tym mieście

Prace doprowadziły naukowców do wniosku, iż jaskinię zasiedlono około 25 tys. lat p.n.e. Z początku tylko okresowo, czego dowodzi obecność śladów hien jaskiniowych. Jednak już 4 tys. lat później osadnictwo przyjmuje charakter stały, na co wskazują pierwsze odkryte rysunki przedstawiające sceny z postaciami ludzkimi. Dzięki nim dziś wiemy, że ówcześni ludzie żywili się roślinami uzbieranymi w lesie, mięczakami, rybami oraz ssakami morskimi. Dopiero później – w okresie neolitu – na obszarach wokół jaskini uprawiano rolę oraz zaczęto hodować zwierzęta.

Dzięki temu, iż część jaskini była cmentarzyskiem, odkryto, iż jaskinia Cueva de Nerja była użytkowana od okresu kultury solutrejskiej, górnego paleolitu, chalkolitu, neolitu, aż po epokę brązu. Znalezione wykopaliska takie jak przedmioty z kamienia, kości czy ceramiki również odpowiadają wymienionym okresom.

Tajemnica i coś jeszcze…

W Cueva de Nerja odkryto prehistoryczne rysunki naskalne, które zdaniem badaczy przedstawiają foki. Przypuszcza się, że zostały one wykonane około 42 mln lat temu, co czyniłoby z nich pierwsze (znane) dzieła sztuki wykonane ludzką ręką. Mimo wszystko myślę, że warto zachować pod tym względem dystans, ponieważ podobne teorie co jakiś czas można usłyszeć o rysunkach naskalnych w innych jaskiniach (np. Jaskinia Altamira).

Nie jest natomiast tajemnicą to, że Cueva de Nerja to jaskinia o doskonałej akustyce! Wykorzystują to z powodzeniem muzycy, którzy co roku grają tu koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Tańca (Festival Internacional de Música y Danza). Pierwszy koncert odbył się w 1960 roku jako inauguracja otwarcia jaskini. Od tego czasu w podziemiach występowały największe gwiazdy muzyki w Hiszpanii m.in. Montserrat Caballé (1999), Paco de Lucía (2004) czy Pablo Alborán (2022).

Co jeszcze kryje miasteczko Nerja?

Odwiedzając Jaskinie Nerja znajdującą się przy ulicy Carrera de Bajada a Playa de Maro warto poświęcić również, chociaż pół godziny, na przejażdżkę w stronę centrum miasta, aby odwiedzić Balkon Europy. Jest to taras widokowy zawieszony na klifie, z którego roztacza się piękny widok na wybrzeże Costa del Sol, jego plaże oraz morze. Urok tego miejsca docenił sam król Alfons XII, który odwiedził miasteczko w drugie połowie XIX wieku. Dziś przy wejściu na Balkon Europy znajduje się jego pomnik. Innym zabytkiem znajdującym się po drodze z jaskini do miasta jest Akwedukt Águila, który pomimo swojego wieku wciąż służy do nawadniania pól uprawnych.

Białe uliczki miasteczka Nerja, Hiszpania
Białe uliczki w mieście Nerja, Hiszpania

Cueva de Nerja – Informacje praktyczne

  • Bilety do jaskini Nerja najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez Internet. Unikniesz długiego stania w kolejce oraz ominie Cię ryzyko, że wszystkie bilety zostały wyprzedane.
  • Godziny otwarcia: od 9:30 do 15:30. W lipcu i sierpniu jaskinie są otwarte do godz. 18:00.
  • Adres: Carr. de Bajada a Playa de Maro s/n, 29787 Nerja, prowincja Malaga
  • Kup bilety na GetYourGuide Andaluzja Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Andaluzji

Inne atrakcje w Andaluzji

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
ProwincjaAtrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
AlmeríaAtrakcje w Almerii: Pustynia Tabernas (Desierto de Tabernas), Park rozrywki Oasys MiniHollywood, Park rozrywki Fort Bravo, zamek Castillo de Tabernas, park naturalny Cabo de Gata, góry Sierra Alhamilla. Popularne miasta: Almería
KadyksAtrakcje w Kadyksie: Park Narodowy Doñana, Tańczące konie w Jerez de la Frontera, Popularne miasta: Kadyks, TarifaSetenil de las bodegasJerez de la Frontera, Arcos de la Frontera, Conil de la Frontera, Chiclana de la Frontera, Zahara de la Sierra, El Palmar de Vejer, Los Caños de Meca, El Puerto de Santa María, Zahara de los Atunes.
CórdobaAtrakcje w Cordobie: Wielki Meczet (La Mezquita), Dzielnica Żydowska (Judería de Córdoba), Alcázar de los Reyes Cristianos, Medina AzaharaPopularne miasta: Córdoba
GranadaAtrakcje w Granadzie: AlhambraDzielnica Albaicín, Dzielnica Sacromonte, Calle Gran Vía de Colón (reprezentacyjna ulica w centrum miasta Granada), punkt widokowy Mirador de San Nicolás w Granadzie, Guadix - Hiszpańskie domy w skalePopularne miasta i rejony: GranadaSierra Nevada
HuelvaAtrakcje w Huelvie: Park Narodowy Doñana, Klasztor La Rábida. Popularne miasta: Huelva, Palos de la Frontera
JaénPopularne miasta: Jaén
MálagaAtrakcje w Maladze: Zamek Gibralfaro, La Alcazaba, Katedra w MaladzeTeatr Rzymski, Muzeum Picassa, Szlak Caminito del Rey, Pałac Arcybiskupa (Palacio Episcopal), Stare Miasto Malagi, Museo Carmen Thyssen Málaga, park naturalny Sierra de las Nieves, pasmo górskie Serranía de Ronda, starożytne ruiny La Ciudad Romana de Acinipo, jaskinia Cueva de la Pileta, Bioparc Fuengirola, Orchidarium Estepona, park wodny Parque Acuático Mijas, Fabryka czekolady w Mijas, Muzeum Cukru w Torre del Mar, Jaskinia Cueva de Nerja, rezerwat Reservatauro Ronda, akwarium Sea Life Benalmádena, Motylarium w Benalmadenie, ogród zoologiczny Selwo Aventura, Parque de la Paloma w Benalmadenie, Zamek El Bil Bil, Puerto Marina, delfinarium Selwo Marina, ruiny zamku Castillo de San Luís, Plaza de Toros w Rondzie, Museo Lara w Rondzie, Alameda del Tajo, kościół Iglesia de Santa María la Mayor w Rondzie, kościół Iglesia del Espíritu Santo w Rondzie, mosty Puente Nuevo (Nowy Most)  i Puente Viejo (Stary Most) oraz przepaść El Tajo w Rondzie, Pałac Mondragón, Kopalnia wody i Casa del Rey Moro, pustelnia La Ermita de la Virgen de la Cabeza, Muzeum Bandytów (Museo del Bandolero), Plaże Benalmadeny, Pokazy koni w Torremolinos, Park Krokodyli w Torremolinos, Muzeum sztuki Centre Pompidou, Kolejka linowa Teleférico Benalmádena, Park wodny Aqualand w Torremolinos, Castillo de ColomaresPopularne miasta: Málaga, Ronda, Marbella, Torremolinos, FuengirolaBenalmádena, Estepona, Cuevas del Becerro, Jimera de Líbar, Mijas, Villanueva de Tapia, La Línea de la Concepción, zatoka Bahía Dorada, San Pedro de Alcántara, Rincón de la Victoria, NerjaJúzcar, Torre del Mar
SewillaAtrakcje w Sewilli: Katedra w Sewilli (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla)Alkazar w Sewilli, Akwarium w Sewilli (Acuario de Sevilla), Archiwum Indii, Złota Wieża (Torre del Oro), Wieża Torre del Homenaje, dzielnica Barrio de Santa Cruz, Dom Piłata (Casa de Pilatos), dawna Fabryka Tytoniu, Arena walk z bykami, zabytkowy Szpital Miłosierdzia, Muzeum Sztuk Pięknych, zabytkowy Ratusz, Kościół Zbawiciela, Park Marii Luizy (Parque de María Luisa), Plac Hiszpański (Plaza de España), Metropol Parasol,  stanowisko archeologiczne Itálica, Park Narodowy Doñana. Parki rozrywki: Isla Mágica, Aquopolis Sevilla, Aventura Sevilla. Popularne miasta: Sewilla, Carmona
Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria
Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne