Strona głównaTips & TricksPorady dla podróżujących10 powodów, by odwiedzić Andaluzję wiosną

10 powodów, by odwiedzić Andaluzję wiosną

Po co spędzać majówkę w Polsce, gdy można w Andaluzji? Tym bardziej, że maj to nie jedyny miesiąc, gdy ten region Hiszpanii zaskoczy Cię tym co ma do zaoferowania!

Wiosna w Andaluzji to nie tylko pora roku. To niepowtarzalny klimat. Niezapomniane fiesty. Wszechobecny, unoszący się w powietrzu zapach kwiatów. I restauracje kuszące wyśmienitymi specjałami lokalnej kuchni, które tylko wiosną smakują tak dobrze.

Odwiedź najpopularniejsze miasta w Andaluzji i przekonaj się, że poza sezonem są jeszcze ciekawsze niż w środku lata. A jeśli chcesz naprawdę odpocząć, wybierz się na wycieczkę z dala od cywilizacji i podziwiaj krajobrazy pełne migdałowców i drzew oliwnych.

Dlaczego wiosna w Andaluzji jest idealna na urlop?

Most Puente Nuevo, Ronda
Ronda – jedno z najbardziej romantycznych miast w Andaluzji

Optymalne temperatury

Choć większość turystów odwiedza Andaluzję latem, to wiosną temperatury w tym regionie Hiszpanii są zdecydowanie bardziej optymalne. Okres od marca do maja to czas, gdy upał nie jest jeszcze dokuczliwy, co sprzyja zwiedzaniu, wędrówkom, a często także odpoczynkowi na plaży. Pod kątem ilości opadów deszczu idealny jest maj. Niewielkie, przelotne opady bardziej dają wytchnienie niż dokuczają. Tygodniowy urlop w Andaluzji w maju to niemal gwarancja doskonałej pogody i wspaniale spędzonego czasu.

Pogoda w Sewilli - Wykres średnich temperatur i opadów w ciągu roku

Mniej turystów

Odwiedzając Andaluzję wiosną, nie musimy obawiać się także o tłumy turystów. Na ulicach, plażach i w kawiarniach dużo częściej spotkamy Hiszpanów, co sprzyja lepszemu poznaniu kultury kraju i zintegrowaniu się z lokalsami. Mniej turystów to także mniejsze kolejki do kas i większy komfort zwiedzania. Nie ma lepszego momentu niż właśnie wiosna by spokojnie nacieszyć się wszystkimi urokami i klimatem Andaluzji.

Niższe ceny

Wiosenny urlop w Andaluzji to także okazja do małych oszczędności. Poza szczytem sezonu ceny wielu atrakcji są niższe. A jeśli zarezerwujemy je z wyprzedzeniem przez Internet (np. przez GetYourGuide.pl) często możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w porównaniu z tym, co zapłacilibyśmy latem. Podobnie jest w przypadku cen hoteli i lotów, które wiosną są często niższe niż w środku lata.

Semana Santa (Wielki Tydzień)

Semana Santa - Wielki Tydzień w Hiszpanii
Semana Santa – Wielki Tydzień w Hiszpanii

Wielki Tydzień to jedno z najważniejszych wydarzeń w Hiszpanii. Najbardziej widowiskowe obchody tego święta czekają nas właśnie w Andaluzji. A konkretnie w Sewilli, gdzie w ciągu jednego tygodnia ulicami miast przechodzi co roku aż kilkaset procesji! Część z nich odbywa się także nocą. Ich przygotowaniem zajmują się bractwa religijne (hiszp. cofradías), które miesiącami przygotowują się do obchodów Semana Santa. Wielki Tydzień to doskonały czas, by zobaczyć Andaluzję w całkiem innej odsłonie niż zazwyczaj i jeszcze lepiej zrozumieć kulturę tego regionu.

Rozkwitające parki i andaluzyjskie ogrody

Letni pałac i ogrody Generalife (Jardines del Generalife)
Letni pałac i ogrody Generalife (Jardines del Generalife)

Niemal każde większe miasto w Andaluzji posiada co najmniej jeden duży park. Te ogromne zielone przestrzenie wiosną nabierają szczególnego uroku. Rozkwitające wszędzie drzewa i kolorowe kwiaty to widok, którego nie zobaczymy o innej porze roku. Wybierz się na spacer wczesnym porankiem, by zobaczyć i poczuć prawdziwą feerię barw i zapachów. W Sewilli idealnym parkiem na taką przechadzkę jest Park Marii Luizy. W Granadzie odwiedź Alhambrę i ogrody Generalife, a w Kordobieogrody Alkazaru. Nieco mniej znana za to nazywana miastem kwiatów jest Estepona. Ulice tej miejscowości nie tylko wiosną, ale przez cały rok toną w kolorowych kwiatach.

Feria de Abril w Sewilli

Tradycyjne stroje obowiązują nie tylko ludzi...
Tradycyjne stroje obowiązują nie tylko ludzi…

Nie bez powodu mówi się, że to Święto Wiosny. Budząca się do życia roślinność, coraz dłuższe dni i promienie słońca zapowiadające nadejście upalnego lata to doskonałe tło do Feria de Abril. Mimo że ta fiesta jest znana w całej Hiszpanii, to jej największe obchody organizowane są w stolicy Andaluzji. Kolorowe stroje flamenco, piękne powozy, przechadzający się konno mężczyźni i kobiety – to wszystko zobaczymy w Sewilli podczas Feria de Abril. Popularnym widokiem są także casetas, czyli swego rodzaju namioty, w których odbywają się różne imprezy – niektóre prywatne, inne dostępne dla wszystkich. Całe święto trwa tydzień, co tworzy doskonałą okazję do tego, by zaplanować w tym czasie urlop w Sewilli.

  • Kiedy: 1-2 tygodnie po Wielkim Tygodniu
  • Gdzie: Sewilla

Feria de los Patios w Cordobie

Feria de los Patios w Cordobie
Feria de los Patios w Cordobie

Fiesta de los Patios to dwutygodniowe święto, którego bohaterami, jak sama nazwa wskazuje są kordobiańskie podwórka (hiszp. patio). Co roku około 50 tego typu przestrzeni bierze udział w konkursie, którego celem jest wyłonienie najpiękniejszego patia w Córdobie. Ich zwiedzanie jest darmowe, za to wrażenia – niezapomniane!

  • Kiedy: drugi i trzeci tydzień maja
  • Gdzie: Córdoba

Feria del Caballo w Jerez de la Frontera

Jerez de la Frontera to miasto tańczących koni, sherry i flamenco
Jerez de la Frontera to miasto tańczących koni, sherry i flamenco

Gdyby zapytać Hiszpana, w którym mieście można zobaczyć najpiękniejsze konie, to z pewnością odpowie, że w Jerez de la Frontera. Te zwierzęta są żywym symbolem miasta. Dowodem na to są nie tylko specjalne pokazy artystyczne, ale także święto Feria del Caballo, które jest uważane za drugie (obok Semana Santa) najważniejsze wydarzenie w mieście. Podczas Feria del Caballo organizowane są rozmaite konkursy i pokazy koni. Ulicami Jerez konno przejeżdżają ubrani w tradycyjne stroje mężczyźni i kobiety. Miłośnicy dobrej kuchni, oprócz tradycyjnych andaluzyjskich potraw, mają okazję skosztować wyśmienitych trunków z lokalnych winnic. Nie brakuje też atrakcji dla najmłodszych, wśród których pierwsze miejsce zajmuje lunapark!

  • Kiedy: maj (do sprawdzenia na: www.jerez.es/especiales/feria)
  • Gdzie: Jerez de la Frontera

Pielgrzymka Romería de El Rocío

Romería de El Rocío - Największa pielgrzymka w Andaluzji
Romería de El Rocío – Największa pielgrzymka w Andaluzji

Wśród wielu wydarzeń odbywających się wiosną w Andaluzji jedno jest szczególne. Romería de El Rocío co roku przyciąga setki tysięcy chrześcijan z całej Europy, którzy przez kilka dni przemierzają trasę ok. 17 km. Ta najpopularniejsza wiedzie od miejscowości Almonte aż do El Rocío. Muzyka, śpiew i piękne, naturalne tereny (przebiegające m.in. przez Park Narodowy Doñana) to kwintesencja tej nietypowej pielgrzymki. Uczestnicy często przebrani są w tradycyjne stroje flamenco, a samą trasę można pokonywać pieszo, konno lub powozem.

  • Kiedy: 50 dni po obchodach Wielkiego Tygodnia (Semana Santa)
  • Gdzie: El Rocío

Szlak drzew migdałowych

Drzewa migdałowe w Andaluzji
Drzewa migdałowe w Andaluzji

Jeśli lubisz wycieczki poza miasto, wybierz się na wycieczkę szlakiem drzew migdałowych (hiszp. Ruta de los Almendros). Jednym z najlepszych do tego miejsc jest prowincja Malagi. Dolina Guadalhorce i wioski takie jak Almogía, Cártama, Álora i Pizarra to idealne miejsca do tego, by zobaczyć rozciągające się na horyzoncie krajobrazy pełne biało-różowych kwiatów porastających drzewa migdałowe.

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY