Strona głównaAtrakcje w HiszpaniiParki, rezerwaty i ogrody w HiszpaniiPark Narodowy Doñana - Raj ornitologów na południu Hiszpanii

Park Narodowy Doñana – Raj ornitologów na południu Hiszpanii

Park Narodowy Doñana to przyrodniczy skarb południowej Hiszpanii, który zachwyca swoją malowniczością. Niestety, z upływem czasu odczuwa coraz większe skutki zmian klimatycznych.

Park Narodowy Doñana (hiszp. Parque Nacional de Doñana) znajduje się w południowo zachodniej części Andaluzji, nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Sam w sobie zajmuje około 50 tysięcy hektarów powierzchni, jednak gdy uwzględnimy jeszcze przyległy do niego Park Przyrody Doñana (hiszp. Parque Natural de Doñana), wówczas łączny obszar chroniony zajmie imponujące 100 tysięcy hektarów.

Ze względu na swoją lokalizację stanowi on przystań dla ptaków wędrujących między Afryką a Europą, jest także ostoją dla zagrożonych gatunków zwierząt, chociażby rysia iberyjskiego. Andaluzyjski park słynie z ogromnej różnorodności biologicznej – od mokradeł i lagun, lasy piniowe, po ruchome wydmy ulokowane nad brzegiem Atlantyku.

Choć niełatwo w to uwierzyć, ten obszar przez bardzo długi czas był ulubionym miejscem polowań hiszpańskiej elity z rodziną królewską na czele. Co się więc zmieniło? Jakie sekrety kryje Park Narodowy Doñana? Serdecznie zapraszam do lektury!

Odrobina historii

Już teksty z XIII-wiecznych kronik mówią, że południowo zachodnią Andaluzję szczególnie upodobała sobie rodzina królewska. Obszar, na którym obecnie znajduje się Park Narodowy Doñana, był niezwykle popularnym kierunkiem wypraw łowieckich hiszpańskiej elity.

Z tychże przygód wzięła się także nazwa parku! Siódmy książę Medina Sidonia, Alonso de Guzmán, zauroczony pięknem tego miejsca, zbudował pałac na cześć swojej żony w sąsiedztwie rozlewisk rzeki Gwadalkiwir. Ana Gómez de Silva y de Mendoza uwielbiała przebywać w budynku, który aktualnie ulokowany jest obecnie w samym sercu parku. Gdy z pierwszym imieniem arystokratki złączymy „Doña”, czyli grzecznościowy zwrot „Pani”, wówczas powstanie nazwa parku: Doñana.

Nie wszystkie parki narodowe w Hiszpanii mogą pochwalić się takimi widokami.
Park położony w południowej części Półwyspu Iberyjskiego słynie z bogatej fauny

Jak więc słynny rejon polowań stał się świątynią przyrody? Spieszę z informacją, że dopiero lata 60. XX wieku przyniosły należytą ochronę tamtejszej florze i faunie. Stało się tak za sprawą hiszpańskiego naukowca José Antonio Valverde, który usilnie przekonywał ówczesne władze o znaczeniu tego obszaru dla całego kraju. Park Narodowy Doñana powstał w 1969 roku, a w 1994 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie ulega wątpliwości, że przekształcając okolicę w obszar chroniony, przyczyniono się do poprawy warunków egzystencji zagrożonych gatunków, które szukały tam schronienia.

Fauna

Park Narodowy Doñana zapewnia warunki przetrwania wielu gatunkom, jednak jego zdecydowanym królem i symbolem jest zagrożony wyginięciem ryś iberyjski, którego populacja w ostatnich wiekach drastycznie spadła. Narażeni na podobny los są również inni mieszkańcy parku – żółw mauretański i orzeł iberyjski.

W Parku Narodowym Doñana znajduje się wiele gatunków ptaków wodno-błotnych, których obserwacja może być fascynująca i relaksująca zarazem
W Parku Narodowym Doñana znajduje się wiele gatunków ptaków wodno-błotnych, których obserwacja może być fascynująca i relaksująca zarazem

Nie bez przyczyny mówi się, iż Parque Nacional de Doñana to raj dla ornitologów, jako że odnajdziemy tam mnóstwo gatunków ptaków, m.in. marmurkę, flaminga, sterniczkę, łyskę czubatą, sójkę iberyjską oraz podgorzałkę. Jest on również ważnym przystankiem i miejscem odpoczynku dla tych zwierząt w ich corocznych wyprawach do Afryki.

Szacuje się, że około 300 gatunków ptaków zamieszkuje (lub tylko chwilowo pomieszkuje) na terenach tego obszaru chronionego w Andaluzji. Jest to zdecydowanie grupa zwierząt najliczniej reprezentująca Park Narodowy Doñana.

Flora

Tak jak wspomniałam już wcześniej, obszar chroniony w południowo zachodniej Hiszpanii, do którego zalicza się Park Narodowy Doñana wynosi aż 100 tysięcy hektarów i wyróżnia się ogromną różnorodnością ekosystemów. Mowa tutaj m.in. o mokradłach, lasach piniowych, lasach śródziemnomorskich, lagunach i ruchomych wydmach.

Parque Nacional de Doñana znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Park Narodowy Doñana, Hiszpania

Wśród tamtejszych roślin należy wymienić czystka ladanowego, czystka monpelijskiego, pistację kleistą, rozmaryn, dąb korkowy, a także sosnę pinię. Niestety, istnienie Parku Narodowego Doñana w kształcie, pod którym znamy go obecnie jest zagrożone przez susze wynikające ze zmian klimatycznych.

El Rocío – idealna baza wypadowa i miejsce kultu religijnego

Na obrzeżach andaluzyjskiego parku narodowego odnajdziemy małą miejscowość El Rocío, która jest wyjątkowa nie tylko przez to, że stanowi cudowną bazę wypadową na teren całego Parque Nacional de Doñana.

Romería de El Rocío - Największa pielgrzymka w Andaluzji
Każdego roku do El Rocío ściąga mnóstwo pielgrzymów

Każdej wiosny do Santuario de Nuestra Señora del Rocío (Ermita del Rocío) ściągają pielgrzymi, aby celebrować obchody Zesłania Ducha Świętego. Romería de El Rocío to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w Andaluzji, o którym więcej przeczytacie tutaj.

Atrakcje turystyczne

Nasze opcje są mocno ograniczone, gdy chcielibyśmy zwiedzić Park Narodowy Doñana samodzielnie. Oczywiście, możemy przemierzać go wyznaczonymi do tego ścieżkami – na pieszo albo rowerem, jednak dzięki nim zobaczymy tylko niewielką część chronionego obszaru.

Przebywając na terenie parku zachowajmy szczególną ostrożność i dbajmy o tamtejszą przyrodę
Przebywając na terenie parku zachowajmy szczególną ostrożność i dbajmy o tamtejszą przyrodę

Sytuacja ma się zgoła inaczej w przypadku wypraw zorganizowanych. Wtedy wraz z przewodnikiem przemierzymy okolicę wzdłuż i wszerz, a do tego oferowane są nam zróżnicowane opcje wycieczek, m.in. grupowe, indywidualne, dla szkół, przyrodników, ornitologów, czy fotografów przyrody. W tym przypadku środkiem transportu po parku jest zazwyczaj samochód, chociaż mogą zdarzyć się także wycieczki konno.

Należy dodać, że najpopularniejszymi bazami wypadowymi do Parku Narodowego Doñana są: Sevilla, Kadyks, Huelva, Jerez de la Frontera, Sanlúcar de Barrameda oraz wspomniane już wcześniej El Rocío. Te dwa ostatnie miejsca znajdują się w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Atrakcje w parku Doñana

Zwiedzanie parku można odbyć na kilka sposobów. Dostępna jest opcja indywidualna, w czasie której podąża się szlakami stworzonymi do obserwacji ptaków. Drugi rodzaj zwiedzania to wycieczka grupowa podczas której zwiedzanie odbywa się przy użyciu jeepów. Innym, a zarazem bardzo ciekawym sposobem, na zwiedzanie Parku narodowego Doñana jest zwiedzanie go konno.

Kolejną opcją jest forma safari, idealna dla miłośników podglądania zwierząt w ich naturalnym środowisku. W parku znaleźć można także kilka innych atrakcji, takich jak wycieczki łodziami, czy przejażdżka bryczką do znajdującej się nieopodal miejscowości El Rocío.

Informacje praktyczne

Park Narodowy Doñana na mapie

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY