Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiJerez de la Frontera - Miasto tańczących koni, sherry i flamenco

Jerez de la Frontera – Miasto tańczących koni, sherry i flamenco

Niektóre miasta słyną ze znamienitych zabytków. Inne kochamy za wspaniałe plaże. Jest jednak też takie, którego symbolem są konie. I to nie byle jakie, bo tańczące! Ale od początku… 🙂

Jerez de la Frontera to miasto położone na wybrzeżu Costa de la Luz, w regionie Andaluzji. Turystów przyciągają tu trzy rzeczy: wspomniane tańczące konie, najlepsza sherry w Hiszpanii i flamenco.

Tańczące konie w Jerez de la Frontera

Powiedzieć, że w Jerez de la Frontera można zobaczyć „pokazy koni”, to nie powiedzieć nic. Ktoś, kto nie widział ich na żywo może zarzucić, że to nic innego jak cyrk z udziałem koni. W rzeczywistości za tym wszystkim kryje się jednak znacznie więcej.

Specjalna rasa koni hodowana w klasztorze Kartuzów latami szkolona jest w Real Escuela Andaluza de Arte Ecuestre – specjalnej szkole sztuki jeździeckiej. Do udziału w spektaklach kwalifikują się tylko niektóre konie, które wraz ze swoimi jeźdźcami, najlepiej opanowały wymagające kroki i figury. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jak tańczą andaluzyjskie konie?”

Jerez jako stolica sherry i flamenco

Katalonia słynie z produkcji cavy, miasto Chinchón – z wódki anyżowej, a Jerez de la Frontera – z najlepszej sherry w Hiszpanii. Wiele lokalnych winiarni organizuje tzw. sherry tasting tour, czyli degustację sherry połączoną z możliwością poznania całego procesu, jaki towarzyszy jej wytwarzaniu. Atrakcja ta jest oczywiście zarezerwowana tylko dla osób pełnoletnich :).

Wakacje w Jerez de la Frontera to także doskonała okazja do tego, by poznać bliżej sztukę flamenco. Pomocna pod tym względem będzie wizyta w dzielnicy Barrio de Santiago, która obfituje w tablaos – lokale, w których organizowane są pokazy flamenco. Również w dzielnicy Santiago znajdziecie Centro Andaluz de Flamenco (Andaluzyjskie Centrum Flamenco) w zabytkowym budynku Palacio Pemartín. Miejsce wyjątkowe ze względu na prezentowane tam pokazy multimedialne opisujące historię flamenco.

Zabytki w Jerez de la Frontera

W Jerez de la Frontera nie brakuje także zabytków. Tym największym jest katedra (Catedral de Jerez) z XVII wieku, którą wybudowano w miejscu dawnego meczetu oraz kościoła z XII wieku. Pamiątką po obecności muzułmanów w tej części Hiszpanii jest „samotna wieża”, którą zobaczymy przy katedrze. Jest to nic innego jak dawny minaret – miejsce, z którego muezin wzywał wiernych do modlitwy.

Inne zabytki, które warto zobaczyć w Jerez de la Frontera, to:

  • Alcázar de Jerez z XII wieku
  • Klasztor Monasterio de la Cartuja z XV wieku
  • Dawny ratusz miejski z XVI wieku
  • Zabytkowe kościoły: Iglesia de San Miguel, Iglesia de San Dionisio i Iglesia de Santiago

Odkryj Andaluzję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Andaluzja dzieli się na osiem prowincji, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Wybrzeża Andaluzji: Costa del Sol, Costa de la Luz, Costa Almeria.

Zobacz także: Szlak Białych Miast AndaluzjiDarmowe atrakcje w Maladze, Pogoda w Maladze, Pogoda w Sewilli, Gibraltar, Skała Gibraltarska, Magoty Gibraltarskie, Romería de El Rocío, 10 powodów by odwiedzić Andaluzję wiosną, Feria de Abril w Andaluzji10 Sekretów rzeki Gwadalkiwir.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY